Φροντίδα Κοκατίλ δεν έχει μάθει να πετάει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σε όλη την παρέα! 😄

Τον Ρικο τον έχω εδώ και έναν χρόνο και κάτι ημέρες δίπλα μου, είχε έρθει σε εμένα μεγάλος μεταξύ 8 μηνών και 1 έτους με ψαλιδισμενα τα φτερά του (αυτό το κατάλαβα αργότερα δυστυχώς, γιατί ο πρώην εκτροφέας μου είχε πει ότι απλά είναι μικρός και δεν έχουν μεγαλώσει, μετά από άρθρα και την βοήθεια σας κατάλαβα ότι απλά με κορόιδευε κ προφανώς ήθελε να τον ξεφορτωθεί για κάποιον λόγο).
Γιαυτον τον λόγο λοιπόν ο Ρικο ενώ πλέον έχουν μεγαλώσει όλα τα φτερά μας και κάνει πτήσεις μέσα στο δωμάτιο δεν ξέρει να προσγειωθεί ομαλα πουθενά. Έχω ασφαλίσει όλο τον χώρο να μην υπάρχει τίποτα επικίνδυνο για αυτόν, κλείνω παράθυρα, τραβάω κουρτίνες τα πάντα όλα. Το θέμα είναι ότι ποτε θα αρχίσει να "μαθαίνει" ; Όχι για εμένα, για εκείνον πιο πολύ... Τις προάλλες γατζωθηκε από την κουρτίνα ενώ τριγυρναγε πανικοβλητος γύρω γύρω στο δωμάτιο χωρίς να βρίσκει κάπου να προσγειωθεί, τις προάλλες πάνω στο εικονοστάσι, σε άκυρα σημεία!
Έχουμε και το θέμα του φόβου που μας φοβίζουν όλα, και αυτό το κάνει ακόμα πιο δύσκολο. Χθες κατάφερε κ προσγειώθηκε στο κάγκελο του κρεβατιού που μοιάζει με πατηθρα σαν σχήμα (το μόνο καλο)
Πιστεύω ότι παίζει ρόλο και ο φόβος του σε όλο αυτό κ ενώ θέλει να πετάξει κ να εξερευνήσει γενικότερα πράγματα το ότι φοβάται τα πάντα τον πάει πολλά βήματα πίσω. Δεν ξέρω τι αντιμετώπιση είχε από τον προηγούμενο, με εμένα μόνο αγάπη παίρνει κ συνεχίζει κ φοβάται τα πάντα χωρίς υπερβολή.
 
Έχει ένα ωραίο βίντεο εκπαίδευσης μου το είχε στείλει ο καλός φίλος @Φοίβος για κοίταξε το στο youtube Εγώ το δοκιμασα αλλά όχι με ξυλα από χέρι σε χέρι που έμενα σκέψου δεν πετάει καθόλου αλλά πηδούσε ο γλύκας μου μωρε. Τον βάζω στο χέρι μου στο χμμμ δε θυμάμαι μακρύ μέρος και βάζω κ το αλλο απέναντι και τσουπ.. Αν το βρω στο επισυνάπτω μήπως βοηθήσει.
[automerge]1584184619[/automerge]
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σε ευχαριστώ πολυ για το βίντεο είναι όντως ενδιαφέρον.. Δεν νομίζω ότι θα μπει στην διαδικασία να το κάνει αυτό το πήγαινε έλα καθόλου +ότι δεν ανεβαίνει στο χέρι μου, το φοβάται κ αυτό... Μόνο τρώει από εμένα.
Θα κάνω μια προσπάθεια μπας και...
 
Προσπάθησε... Δοκίμασε. Και δες.. αλλά το πρώτο βήμα είναι νομίζω να ανέβει στο χέρι σου.. Και σιγά σιγά ξεκινάς και τα υπόλοιπα τώρα το πως θα ανέβει δε το ξέρω. 😂 πες ανέβα λίγο στο χέρι μου μπορεί να ακούσει 😂
 
Στο κλουβί του δεν προσγειώνεται ποτέ;

Για να μάθει να προσγειώνεται, ίσως πρώτα πρέπει να μάθει να είναι πάνω σου (έστω στο κεφάλι), να βρίσκει ένα σημείο που νιώθει ασφάλεια να προσγειωθεί.

Αλλιώς θα πέφτει οπουδήποτε, όταν απλά θα του κόβεται η αναπνοή από το πέταγμα 😳
 
Ναι αυτό είναι το θέμα ότι δεν ανεβαίνει πάνω μου, ανέβηκε μια φορά μόνο στον ώμο μου. Φοβάται το οτιδηποτε ακόμα κ το χέρι που θα τον πλησιάσει... Ενώ τρώει κανονικά από το χέρι μου
 
Κάποια πατήθρα μεγάλη να την εφάρμοζες στο κλουβί αλλά απέξω, υπάρχει η περίπτωση να λειτουργήσει σαν χώρος προσγείωσης; Συγκεκριμένα σου προτείνω να του βάλεις πατήθρες κοντά στο κλουβί του, ώστε να τις συνηθίσει, κι έπειτα τις ίδιες να τις προσαρμόσεις σε αυτό εξωτερικά ή και σε άλλα σημεία του δωματίου αν γίνεται
Έχουν όντως πλήρως αναπτυχθεί οι φτερούγες τους και αυτά της ουράς του; Αν δεν είσαι βέβαιη/ος, μήπως να βάλεις κάποια φωτογραφία με ανοιχτά φτερά και από την ουρά, ώστε να δουν αυτοί που ξέρουν και να σου πουν;
Κι αν έχουν αναπτυχθεί πλήρως, έχει κάνει αρκετές πτήσεις;
 
Κάποια πατήθρα μεγάλη να την εφάρμοζες στο κλουβί αλλά απέξω, υπάρχει η περίπτωση να λειτουργήσει σαν χώρος προσγείωσης; Συγκεκριμένα σου προτείνω να του βάλεις πατήθρες κοντά στο κλουβί του, ώστε να τις συνηθίσει, κι έπειτα τις ίδιες να τις προσαρμόσεις σε αυτό εξωτερικά ή και σε άλλα σημεία του δωματίου αν γίνεται
Έχουν όντως πλήρως αναπτυχθεί οι φτερούγες τους και αυτά της ουράς του; Αν δεν είσαι βέβαιη/ος, μήπως να βάλεις κάποια φωτογραφία με ανοιχτά φτερά και από την ουρά, ώστε να δουν αυτοί που ξέρουν και να σου πουν;
Κι αν έχουν αναπτυχθεί πλήρως, έχει κάνει αρκετές πτήσεις;

Να την κουμπωσω εννοείς στο κλουβί αλλά να είναι απέξω; Ναι φαντάζομαι θα μπορούσα να το κάνω, στο δωμάτιο δεν ξέρω πως θα μπορούσα να το κάνω θα το δω όμως.
Ναι είναι ανεπτυγμένες οι φτερούγες του, πετάει κανονικά, δεν έχει κάνει πολλές πτήσεις. Ανοίγω το κλουβί του αλλά κάποιες φορές βγαίνει κ άλλες κάθεται στο ψηλότερο σημείο του κ ρεμβάζει δεν τον πιέζω να βγει ποτέ.
Νομίζω ότι φοβάται απλά και πανικοβάλλεται γιατι δεν μπορεί να προσγειωθεί πουθενά ομαλά. Χθες τυχαία βρήκε το κάγκελο του κρεβατιού. +Ότι φοβάται να καθήσει πάνω μας που αυτό δεν ξέρω πότε θα το ξεπερασουμε. Όλα παίζουν τον ρόλο τους κάπως... Πιστεύω αν ξεπερνούσε τον φόβο του να ήταν όλα πιο εύκολα, αλλά πώς;
 
Να την κουμπωσω εννοείς στο κλουβί αλλά να είναι απέξω;
Ναι. Αυτό εννοώ, ώστε να μπορεί να στέκεται πάνω της ή /και να προσγειώνεται εκεί. Αυτό φυσικά προϋποθέτει ότι θα φύγει από εκεί, θα πάει όπου είναι να πάει και θα μάθει να κάνει στροφή μέσα στο δωμάτιο ώστε να επιστρέψει. Και για αυτό σου είπα να βάλεις, αν υπάρχει κάπου αλλού να στηριχθεί και μια άλλη πατήθρα, ώστε στην 1η φάση να μην απαιτείται να κάνει εναέρια στροφή για να γυρίσει.
δεν έχει κάνει πολλές πτήσεις.
Ίσως αν κάνει περισσότερες, να αποκτήσει μεγαλύτερη εξοικείωση με τον χώρο και με το πέταγμα.
 
Το αφήνω στην κρίση του αν θέλει να βγει η όχι, συνήθως βγαίνει όταν έχω φαγητό έξω κ θέλει να δοκιμάσει κ εκείνος...
Θα το δοκιμάσω αυτό με τις πατηθρες μπας και, σε ευχαριστώ πολύ!
Στο μεταξύ αντί να έρθει να τον χαϊδεύω εγω πάει κ κάνει χάδια στο παιχνίδι του κ τρίβει το κεφάλι του. Σηκώνω τα χέρια ψηλά πιααα, δεν με θέλει 😭
 
Το αφήνω στην κρίση του αν θέλει να βγει η όχι, συνήθως βγαίνει όταν έχω φαγητό έξω κ θέλει να δοκιμάσει κ εκείνος...
Θα το δοκιμάσω αυτό με τις πατηθρες μπας και, σε ευχαριστώ πολύ!
Στο μεταξύ αντί να έρθει να τον χαϊδεύω εγω πάει κ κάνει χάδια στο παιχνίδι του κ τρίβει το κεφάλι του. Σηκώνω τα χέρια ψηλά πιααα, δεν με θέλει 😭
Αν έβαζες το αγαπημένο του σνακ στο χέρι σου; Π.χ. κεχρί μίλετ
 
User23658 είπε:
Να ρωτήσω κάτι; Όταν πήρες το πουλάκι είχε κόμενα φτερά έτσι; Τοτε δεν καθησε ποτε στο χέρι σου; Το προσπάθησες και έφευγε;

Όταν τον πήρα ναι ήταν κομμένα τα φτερά του, εγώ το κατάλαβα λίγο αργότερα όμως.
Τον έπαιρνα εγώ στο χέρι μου για να με συνηθίσει έτσι μου είχαν πει ότι πρέπει να γίνει μέχρι που κάποια στιγμή αντέδρασε κ με τσιμπήσει δυνατά και αποφάσισα ότι δεν θα τον ξανά πιάσω κ θα τον αφήσω μόνο του να με πλησιάσει με τον δικό του Ρυθμό χωρίς πίεση.. Προφανώς δεν φταίει το πουλάκι, εγώ φταίω αλλά δεν ήξερα και λέω για να μου το λέει αυτός που τον είχε κάτι θα ξέρει.
[automerge]1584262098[/automerge]
Αν έβαζες το αγαπημένο του σνακ στο χέρι σου; Π.χ. κεχρί μίλετ

Εάν είναι μέσα στο κλουβί το χέρι μου θα ανέβει να φαει μετά από κάποια ώρα που δεν θα νιώθει απειλή, έξω έχουμε το θέμα κ γενικά να κάνει αυθόρμητα να έρθει στο χέρι μου δεν το κάνει.
 
@Sina κατάλαβα. Κι εμενα ειχε κομμενα φτερά αλλά ήταν κ 2 μηνών. Την πρώτη μέρα φρρτ προσγειώθηκε στο κρεβάτι 2 φορές και την Τρίτη φορά άρχισε να καλοπιζετε κι έτσι αυτό ήταν έμαθε. Στη δική σου περίπτωση τώρα τι να σου πω με το ζόρι δε γίνεται να το πιάσεις ούτε κ να καθίσει.άσε που θα σε τσιμπήσει (πονάει ελαφρως.😈) εύχομαι να βρεθεί μια λύση και ο τρόπος προσέγγισής!
 
Οταν θα εξοικειωθεί με εσενα θα λυθει και το προβλημα που μας αναφερεις.
Ο δικος μου πχ οταν φοβηθει κατι,θα ερθει να κατσει πανω μου.

Δεν εξοικειωνεται όμως και είναι ηδη έναν χρόνο δίπλα μου, δεν ξέρω αν κάνω εγώ κάτι λάθος η είχε κακή μεταχειρηση από τον προηγούμενο δεν ξέρω πια. Έχω εξετάσει όλα τα ενδεχόμενα, σε σημείο απελπισίας, σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1584304721[/automerge]
User23658 είπε:
@Sina κατάλαβα. Κι εμενα ειχε κομμενα φτερά αλλά ήταν κ 2 μηνών. Την πρώτη μέρα φρρτ προσγειώθηκε στο κρεβάτι 2 φορές και την Τρίτη φορά άρχισε να καλοπιζετε κι έτσι αυτό ήταν έμαθε. Στη δική σου περίπτωση τώρα τι να σου πω με το ζόρι δε γίνεται να το πιάσεις ούτε κ να καθίσει.άσε που θα σε τσιμπήσει (πονάει ελαφρως.😈) εύχομαι να βρεθεί μια λύση και ο τρόπος προσέγγισής!

2 μηνών με κομμένα φτερά; Γίνεται αυτό; Δεν πρέπει πρώτα να περάσει η πρώτη πτεροροια τους για να ψαλιδιστουν;
 
Δεν εξοικειωνεται όμως και είναι ηδη έναν χρόνο δίπλα μου, δεν ξέρω αν κάνω εγώ κάτι λάθος η είχε κακή μεταχειρηση από τον προηγούμενο δεν ξέρω πια. Έχω εξετάσει όλα τα ενδεχόμενα, σε σημείο απελπισίας, σε ευχαριστώ πολύ!
[automerge]1584304721[/automerge]


2 μηνών με κομμένα φτερά; Γίνεται αυτό; Δεν πρέπει πρώτα να περάσει η πρώτη πτεροροια τους για να ψαλιδιστουν;
Ότι και να σου πω ψέμματα θα ναι. Κάποιοι τα κόβουν κι άλλοι όχι.
 
Back
Top