Ασθένειες Κοκατίλ εδώ και δύο ημέρες άρχισε να φτερνίζεται

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ζιζι
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Καλησπέρα.. Το κοκατίλ που πρόσφατα απέκτησα ξαφνικά άλλαξε συμπεριφορά. Από τότε που ήρθε στο σπίτι μας, εδώ και ένα μήνα φαινόταν υγιέστατο.. Ξαφνικά εδώ και δύο ημέρες άρχισε να φτερνίζεται.. Μόνο τις πρωινές ώρες αλλά το κάνει επίμονα.. Σήμερα από το απόγευμα είναι φουσκωμένο και δεν έχει διάθεση για φωνές και παιχνίδια.. Ευτυχώς δεν ήρθε σε επαφή με τα άλλα πουλάκια... Τι έχει;
ΒΟΗΘΕΙΑ..
 
Υπάρχει περίπτωση λόγω της ζέστης να άνοιξες κάποιο ρεύμα και να κρύωσε; Είναι ευαίσθητα αυτά στα ρεύματα.
 
Ανοίγω συχνά τα παράθυρα... αλλά δεν ξέρω... είναι δυνατό να φτερνίζεται πολύ ώρα επειδή κρύωσε από ρεύμα; και τώρα τι γίνεται;* πολλή ώρα
 
Βάλε το σε ζεστό μέρος και δώσε του αύριο λίγο τσάι ρίγανης. Παρακολούθησε κουτσουλιές και φούσκωμα πτερώματος και βλέπουμε αν χρειαστεί γιατρό. Ενημέρωνέ μας. Περαστικά να είναι!
 
Με τις κουτσουλιές προς το παρόν δεν έχουμε πρόβλημα.. Το τσάι γίνεται με την κανονική ρίγανη; Σορρυ αλλά είμαι ασχετη, γιατί δεν πίνω τσάι. Προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά δεν τα κατάφερα... Θα βάλω στο Facebook ... Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια..
 
Με ξερή ρίγανη που έχουμε για το φαγητό μας.
Βράζεις νερό σε ένα μπρίκι. Μόλις πάρει βράση το κατεβάζεις από την φωτιά, ρίχνεις ένα κουταλάκι του γλυκού ρίγανη, ανακατεύεις, το σκεπάζεις με μία πετσέτα ή χαρτί κουζίνας να μένουν οι υδρατμοί μέσα και το αφήνεις για 10-15 λεπτά. Σουρώνεις και κρατάς το τσάι σε κλειστό μπουκαλάκι μέχρι το πρωί όπου κρύο το δίνεις αντί για νερό στο πουλάκι σου. Κάνε το καμιά εβδομάδα. Μπορείς να κάνεις μεγαλύτερη ποσότητα και να το βάλεις σε μπουκάλι 1,5 λίτρου στο ψυγείο. Απλά την ποσότητα της ποτίστρας θα την βγάζεις κάθε μέρα και θα την αφήνεις να φτάσει στην θερμοκρασία δωματίου μέχρι να την προσφέρεις στο πουλάκι σου.
 
Προσπάθησα να ανεβάσω φωτο αλλά δεν τα κατάφερα..
Δες εδώ petbirds.gr/community/threads/Πως-να-επισυνάψω-ένα-αρχείο-στο-μήνυμά-μου.9996/ (στο τέλος του πρώτου μηνύματος) για λύσεις.
 
καλησπερα, υπαρχει περιπτωση να μιμηται καποιον που φτερνίζεται στο σπιτι;
γιατι εμενα το δικο μου κανει τον βηχα μου
 
Πως είναι σήμερα Ζωή μου; Κουτσουλιές; Τρώει; Διάθεση; Είναι φουσκωμένο;
 
Όλη την ημέρα ήταν ευδιάθετο.. Το απόγευμα μάλισα μου είπε ένα υπέροχο τραγουδάκι και χάρηκα πολύ... χωρίς αμφιβολία μεγάλωσε μαζί με καναρίνια... Οι κουτσουλιές πολύ καλές.. Το πρωί φτερνίστηκε για λίγη ώρα... όταν άρχισε να νυχτώνει φούσκωσε το φτέρωμά του.. Τσάι άρχισα να δίνω από το πρωί.. ελπίζω όλα να πάνε καλά.. σας ευχαριστώ πολύ...
 
Πολύ καλά πάτε!
Εντάξει το βραδυνό φούσκωμα ετοιμάζεται για ύπνο δεν είναι ανησυχητικό.
Περαστικά !
 
Πανέμορφο κουκλάκι είναι φτου φτου φτου!
Μόνο αυτές οι πατηθρες είναι εντελώς ακατάλληλες. Δεν ξέρω αν έχεις και άλλες που δεν φαίνονται.
 
Είναι σε άλλο κλουβί με ξύλινες πατήθρες.. Σ' αυτό ήταν την πρώτη ημέρα που μου το έφεραν.. είναι ακόμη μέσα το κουτάκι μεταφοράς του. Το όνομά του είναι Ρωμανός παρότι δεν ξέρω το φύλο του...
 
Back
Top