Φροντίδα Κοκατίλ με πρόβλημα αποχωρισμού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sina

PB New Member
Εγγραφή
11 Απρ 2019
Μηνύματα
380
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους και καλή σαρακοστή!
Το παπαγαλακι μου λόγω του ότι λείπω αρκετές ώρες στην δουλειά όταν βρίσκομαι σπίτι θέλει συνέχεια να είμαι διπλα του. Όταν το πρωί μεταφέρετε από το δωμάτιο ύπνου στον δικό του χώρο κάθομαι για λίγο μαζί του κ μολις κάνω ένα βήμα τότε αρχίζει κ γκρινιάζει, μόλις ξανά πάω κ του μιλάω τότε ηρεμεί.
Έχω σκεφτεί πολλές φορές ότι θέλει να κάθεται πρώτα στον χώρο του ύπνου του (κοιμόμαστε μαζί πλέον) μέχρι καποια ωρα κ πολύ μετά να πηγαίνει στο δωμάτιο που είναι γενικότερα. Δεν του αρέσει να μεταφέρετε παντα στον χώρο του κ προτιμάει το δωμάτιο ύπνου του να παιζει, κ άλλες φορές δεν έχει πρόβλημα στο να πηγαίνει στο χώρο του. Γενικά είναι μπερδεμένη η συμπεριφορά του, η απλά είναι με τις ώρες και τις προτιμήσεις του;
 
Πόσο καιρό έχεις το πουλάκι; Τι ηλικία έχει; Ποια ώρες λείπεις; Ρωτάμε από ενδιαφέρον για να βοηθήσουμε. Εμένα μετά από 1.5 χρόνο δίπλα μου να τον έχω αν φύγω σε διπλανό δωμάτιο και δε με βλέπει τσιροκοπαει κι ας είναι κ αλλά μέλη της οικογένειας μου εδώ. Θεωρώ πως το κάνει απλά γιατί θέλει την Επικοινωνία κ την παρέα ασχέτως δωματίου (τα δοκίμασα όλα). Είναι προσωπική μου άποψη αυτή. Και κάτι που ξέχασα απασχόληση παιχνίδια παράθυρο ήλιος φώς τραγούδια τα εκανα. Μονο αν με δει φωνάζει πλέον το έχω στην εσωτερική σκαλα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Έχει παιχνίδια ώστε να μπορεί ν΄απασχοληθεί όταν μένει μόνο;
Βάλε του ν΄ακούει μουσική (όχι πολύ δυνατά) ή τηλεόραση(ακόμα και να βλέπει, αν το βάλεις κοντά στο παράθυρο πως αντιδρά, περιεργάζεται, κοιτά έξω;
Γενικά πάντως, με κάτι θα πρέπει ν΄απασχολείται...
 
@Sina, Το γνωστό πρόβλημα των κοκατιλ.
Είναι πανέξυπνα και το έλυσα με τον εξής τρόπο:
Όταν φεύγω για δουλειά, του αλλάζω λίγο το περιβάλλον (σκεπάζω μόνο την πλευρά του κλουβιού που βλέπει τοίχο και βάζω ένα συγκεκριμένο 10ωρο! τραγουδάκι). Καταλαβαίνει αμέσως ότι θα μείνει μόνος.
Κάτι αντίστοιχο, όχι τόσο πολύπλοκο, κάνω όταν πάω για μπάνιο κτλ.
Την 1η εβδομάδα εκραζε, αλλά μετά κατάλαβε ότι όταν γίνονται αυτά, θα μένει μόνος.

Αν λείπεις πολλές ώρες, είναι πάντως φυσιολογικό. Παίρνε τον στον ώμο και κάνε ο,τι κάνεις. Θέλουν παρέα σαν τρελά.

Όσο για τον ύπνο, επειδή κι ο δικός μου δύσκολα θα μπει μόνος για ύπνο, τον σκεπάζω και μόκο :)
 
Εμένα ο Λινκ είναι αθόρυβος. Η Ίνα έχει τρεις εβδομάδες όπου κάνει τόση φασαρία σε σημείο που φεύγω από το δωμάτιο. Η μόνη λύση είναι να τους καλύπτω το κλουβί από την πλευρά που με βλέπουν. Έτσι μόνο ηρεμεί. Βέβαια κάθε πρωί με το που θα βγούνε έξω από το κλουβί η Ίνα όπως και να έχει θα κράξει κανα 5λεπτο και μετά αρχίζει να ασχολείται με τον Λινκ ή οτιδήποτε της τραβήξει το ενδιαφέρον.
 
Το γνωστό πρόβλημα των κοκατιλ.
Είναι πανέξυπνα και το έλυσα με τον εξής τρόπο:
Όταν φεύγω για δουλειά, του αλλάζω λίγο το περιβάλλον (σκεπάζω μόνο την πλευρά του κλουβιού που βλέπει τοίχο και βάζω ένα συγκεκριμένο 10ωρο! τραγουδάκι). Καταλαβαίνει αμέσως ότι θα μείνει μόνος.
Κάτι αντίστοιχο, όχι τόσο πολύπλοκο, κάνω όταν πάω για μπάνιο κτλ.
Την 1η εβδομάδα εκραζε, αλλά μετά κατάλαβε ότι όταν γίνονται αυτά, θα μένει μόνος.

Αν λείπεις πολλές ώρες, είναι πάντως φυσιολογικό. Παίρνε τον στον ώμο και κάνε ο,τι κάνεις. Θέλουν παρέα σαν τρελά.

Όσο για τον ύπνο, επειδή κι ο δικός μου δύσκολα θα μπει μόνος για ύπνο, τον σκεπάζω και μόκο :)

Το θέμα είναι ότι ενώ δείχνει ανεξάρτητος και δειχνει ότι δεν χρειάζεται παρέα τόσο αλλιωτικα συμπεριφέρεται. Πρέπει να του πω φάε φαγητό με γλυκιά φωνή κ ηρεμη κ να καθησω να τον βλέπω ενω τρώει θέλει να τον καμαρώνω, κ μόλις φύγω γκρινιάζει..
Είναι κ άλλα άτομα στο σπίτι αλλά δεν τον ενδιαφέρει, πρέπει να καθησω να του μιλήσω όταν γίνεται η μετάβαση από το ένα δωμάτιο στο άλλο για να ηρεμήσει, μετά η θα πάει να φάει η να παίξει με τα παιχνίδια του.
Δεν κάθεται στον ώμο τόσο εύκολα μόνο μια φορά κάθησε.. Ούτε καν στο δάχτυλο δεν ανεβαίνει. Είναι πολύ φοβικός κ μάλλον δεν πρόκειται ούτε αυτό να το αλλάξει
[automerge]1583163448[/automerge]
Εμένα ο Λινκ είναι αθόρυβος. Η Ίνα έχει τρεις εβδομάδες όπου κάνει τόση φασαρία σε σημείο που φεύγω από το δωμάτιο. Η μόνη λύση είναι να τους καλύπτω το κλουβί από την πλευρά που με βλέπουν. Έτσι μόνο ηρεμεί. Βέβαια κάθε πρωί με το που θα βγούνε έξω από το κλουβί η Ίνα όπως και να έχει θα κράξει κανα 5λεπτο και μετά αρχίζει να ασχολείται με τον Λινκ ή οτιδήποτε της τραβήξει το ενδιαφέρον.

Και εμένα τον τελευταίο καιρό γίνεται αυτό, προφανώς έχουν πάρει χαμπάρι ότι λείπουμε κ αρχίζουν κ φωνάζουν μπας κ σώσουν την κατάσταση 😜 αναγκάζομαι κ τον πηγαίνω στο δωμάτιο ύπνου για να ηρεμήσει όπου εκεί δεν φωνάζει καθόλου μα καθόλου. Δεν ξέρω γιατί.
Έχω προσπαθήσει να τον σκεπάσω όπως λες αλλά δεν γουστάρει καθόλου την πετσέτα κ κάνει ότι της επιτηθεται κ κάνει σαν την οχιά.
Μετά από λίγο θα ασχοληθεί με το φαγητό η με τα παιχνίδια του όπως κάνει κ η δική σου!
 
User23658 είπε:
Πόσο καιρό έχεις το πουλάκι; Τι ηλικία έχει; Ποια ώρες λείπεις; Ρωτάμε από ενδιαφέρον για να βοηθήσουμε. Εμένα μετά από 1.5 χρόνο δίπλα μου να τον έχω αν φύγω σε διπλανό δωμάτιο και δε με βλέπει τσιροκοπαει κι ας είναι κ αλλά μέλη της οικογένειας μου εδώ. Θεωρώ πως το κάνει απλά γιατί θέλει την Επικοινωνία κ την παρέα ασχέτως δωματίου (τα δοκίμασα όλα). Είναι προσωπική μου άποψη αυτή. Και κάτι που ξέχασα απασχόληση παιχνίδια παράθυρο ήλιος φώς τραγούδια τα εκανα. Μονο αν με δει φωνάζει πλέον το έχω στην εσωτερική σκαλα

Καλημέρα κ συγνώμη για την αργοπορία στην απάντηση μου.
Στις 8 Μαρτίου κλεινει έναν χρόνο δίπλα μου κ από το σπίτι λείπω σίγουρα ένα 7ωρο.
Με τους άλλους δεν το κάνει αυτό μόνο σε εμένα γκρινιάζει κ θέλει να στέκομαι δίπλα του ειδικά όταν γίνεται η μετάβαση από το ένα δωμάτιο στο άλλο.
Προβληματίζομαι γιατί δεν έχει μάθει να έχει άμεση επαφή μαζί μου πχ να ανεβαίνει στο δάχτυλο η στον ώμο μου, μόνο να τρώει από το χέρι μου, να περνάω χρόνο μαζί του, να του μιλάω και να με παρατηρεί, να κάνουμε μπανιο, κτλπ. Το λέω αυτό γιατί πιστεύω πως αν είχαμε την άμεση επαφή τότε θα ήταν πιο καλά κ δεν θα γκρινιάζει τις στιγμές που φεύγω γιατί θα τον είχα βγάλει πιο πριν έξω και θα παίζαμε η θα είχε την πλήρη προσοχή μου αν καθόταν στο χέρι μου για παράδειγμα. Μόνο που αυτός δεν με αφήνει να τον ακουμπήσω και φοβάται ακόμα.
Έχει αρκετά παιχνίδια κ το σκ του εβαλα κ σχοινιά που του αρέσουν και απο το χαρτί υγείας το σκληρό κ ασχολειται κ μασουλαει. Έχει με κάτι να περάσει την ώρα του σίγουρα! Το θέμα είναι ότι ενώ δείχνει πως θέλει την προσοχή μου δεν με αφήνει από τον φόβο του.
[automerge]1583312918[/automerge]
Έχει παιχνίδια ώστε να μπορεί ν΄απασχοληθεί όταν μένει μόνο;
Βάλε του ν΄ακούει μουσική (όχι πολύ δυνατά) ή τηλεόραση(ακόμα και να βλέπει, αν το βάλεις κοντά στο παράθυρο πως αντιδρά, περιεργάζεται, κοιτά έξω;
Γενικά πάντως, με κάτι θα πρέπει ν΄απασχολείται...

Έχει αρκετά παιχνίδια στο κλουβί του, σε σημείο να μην χωράνε αλλά γιατι θα περιοριστεί ο χωρος του.
Στο δωμάτιο που πηγαίνει μετά από τον ύπνο του έχει τηλεόραση κ πολλές φορές θέλει την παρέα της, όχι ότι βλέπει, αλλά ακούει ήχους μέσα στο δωμάτιο κ είναι πιο ήρεμος. Έχει παράθυρο δίπλα του κ φαίνεται ότι χαζεύει. Πολλές φορές είναι σαν να με φωνάζει για να ανοίξω την κουρτίνα που θα έχω ξεχάσει κ μόλις την ανοίγω ηρεμει. Τα έχει σχεδόν όλα, είναι λίγο καλομαθημενος😋 αλλά δεν με αφήνει να τον πλησιάσω περισσότερο για να είμαι 100% σε επαφή μαζί του. Ακόμα η σχέση μας δοκιμάζεται 😋
 
Εγώ θα το έβγαζα το χαρτί οποιουδήποτε είδους. Δεν ξέρω αν παίζουν τελικά η τρώνε και κανένα κομματάκι... Πιστεύω πως το έχει πάρει χουι τώρα γιατί ξέρει την αντίδραση σου στις τσιριδες.. Το ότι δεν έχετε μια τέτοια επαφή δεν νομίζω πως θα άλλαζε κάτι γιατί κ μένα που τον έχω ελεύθερο πολλές φορές το ίδιο κάνει αν με χάσει απ το οπτικό του πεδίο. Αν κάποιος έχει παρόμοιο περιστατικό ας πει μια γνώμη. Εγώ ανεχομουν τις τσιριδες Του αλλά για κανενα 10 λεπτό μετά το ξεχνούσε αφού εφευγα.
 
Back
Top