Ασθένειες Κοκατίλ με χτυπημένη φτερούγα και αίμα

Κωστας101

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουλ 2018
Μηνύματα
12
Πόλη
Βέροια
Καλησπερα. Σημερα παρατηρησα στο θυληκο μου κοκατιλ οτι εχει τη δεξια φτερουγα του χτυπημενη(ειχε αιμα και το καθαρισα με βαμβακι και νερο σαν πρωτη φαση). Μαλλον θα προκληθηκε απο κακη πτηση πιθανων να κουτουλισε σε τοιχο καθος καθε απογευμα το εχω ελευθερο μεσα στο σπιτι μου. Μπορω να κανω κατι αλλο εκτος απο αυτο;
 
Καλο θα ειναι να μπει και λιγο Betadine αραιωμενο ενα προς δεκα στο νερο και να το περασεις με λιγο βαμβακι στην πληγη.

Απο τα λεγομενα σου δεν υπαρχει αιμορραγια και ουτε εχασε πολυ αιμα το πουλακι ετσι;
 
Σας ευχαριστω πολυ θα του βαλω αυριο το πρωι.Αιμορραγια να χανει αρκετο αιμα οχι παντος ειχε αιμα. Θα το δω καλυτερα αυριο το πρωι και θα σας ενημεροσω. Ευχαριστω και παλι.
 
Οταν λες 'χτυπημενη'? Κρεμεται φτερο π.χ. κι εχει ματωσει - γιατι θα πρεπει να βγει το φτερο αν εγινε αυτο.

Θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;
 
Το άκουσες το βράδυ να χτυπιέται στο κλουβί; Είδα αρκετές φορές ματωμένες φτερούγες στα δικά μου από νυχτερινό τρόμο.

Τις ώρες που είναι ελεύθερο θα πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος στον χώρο ώστε να αποφευχθούν πιο σοβαροί τραυματισμοι.
 
Οταν λες 'χτυπημενη'? Κρεμεται φτερο π.χ. κι εχει ματωσει - γιατι θα πρεπει να βγει το φτερο αν εγινε αυτο.

Θελεις να γινεις πιο συγκεκριμενος;
Δεν κρεμοταν κανενα φτερο θα ελεγα απλα εκανα μια υποθεση οτι χτυπησε κατα την πτηση του μεσα στο σπιτι αλλα και παλι να σας πω χθες δεν το παρατηρησα. Μαλλον σημερα θα εγινε οτι εγινε. Μπορει να χτυπηθηκε και μεσα στο κλουβι διοτι το βγαζω μετα τις 11:00 στο μπαλκονι μου.Απλα σημερα παρατηρησα οτι ειχε λιγο αιμα στην φτερουγα του.
Το άκουσες το βράδυ να χτυπιέται στο κλουβί; Είδα αρκετές φορές ματωμένες φτερούγες στα δικά μου από νυχτερινό τρόμο.

Τις ώρες που είναι ελεύθερο θα πρέπει να υπάρχει και κάποιος άλλος στον χώρο ώστε να αποφευχθούν πιο σοβαροί τραυματισμοι.
Παντα ειμαι εκει οταν ειναι ελευθερο. Μονο του ειναι οταν φευγω απο το σπιτι (κανει παρεα το καναρινι μου) και μενει εξω μεχρι το μεσημερι που θα γυρισω. Θα ελεγα οτι το το ακουσα καποιες φορες να χτυπιεται για λιγο οταν το εχω εξω στο μπαλκονι.Απογευματινες ωρες.
 
Λοιπον τωρα που το σκεφτομαι καλυτερα μαλλον κατι τετοιο εγινε. Διοτι την ωρα που καθαρισμα το αιμα απο το σημειο βγηκε και 1 φτερο και ηταν μισο, πιθανον σπασμενο.
 
Back
Top