Φροντίδα Κοκατίλ πετάει ακανόνιστα εντός σπιτιού μέχρι που πέφτει κάτω

PANAGIOTA Fr

PB New Member
Εγγραφή
19 Απρ 2023
Μηνύματα
35
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας και πάλι,

Έχω πάρει ένα κοκτέιλ εδώ και 2 μήνες περίπου, το αφήνω να βγαίνει έξω από το κλουβί αλλά κάθε φορά πετάει ακανόνιστα μέχρι που απλά Κοπαναει κάπου και πέφτει κάτω, μέχρι στιγμής δεν έχει τραυματιστεί αλλά έτσι όπως πετάει θα τραυματιστεί σίγουρα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να μη συμβαίνει αυτό? Έλεγα ότι θα μάθει σιγά σιγά και θα προσέχει γιατί το πρώτο μου παπαγαλάκι έμαθε απευθείας και δεν ξαναχτύπησε ποτέ.
 
Στην πράξη θα πρέπει να καταστήσεις ασφαλές το δωμάτιο στο οποίο πετά. Το ζήτημα όμως είναι ότι το μήνυμά σου δεν μας δίνεις διευκρινίσεις ίσως απαραίτητες για να καταλάβουμε ή να εικάσουμε τι συμβαίνει.
Π.χ. το πουλί είναι μικρό σε ηλικία....πόσες φορές το έχεις αφήσει στο συγκεκριμένο δωμάτιο να πετάξει...υπάρχει σε αυτό το δωμάτιο κάτι στο οποίο θα μπορούσε να σταθεί....πού χτυπάει σε τοίχο, τζάμι...πότε χτυπάει...όταν είναι να πάρει μια στροφή δεν την παίρνει...ποια η κατάσταση του φτερώματός του....και ό,τι άλλο θεωρείς ότι θα μπορούσε να συσχετιστεί με την κατάσταση.
Ανέβασε και μια φωτό του δωματίου και πες μας πόσα τετραγωνικά είναι
 
@ianos καλησπέρα σας και ευχαριστώ για την απάντηση, το παπαγαλάκι είναι 6 μηνών του έχω διάφορα σταντ και παιχνίδια για να κάθεται, αυτό όμως προτιμά το κλουβί του από πάνω και όταν αποφασίζει να πετάξει κάνει κύκλους γύρω γύρω ακανόνιστα ώσπου στο τέλος Κοπαναει και πέφτει όπου βρει και μετά φωνάζει του πηγαίνω το κλουβακι του ξανά ανεβαίνει πάνω και κάθεται, γενικά δεν πετάει ποτέ για να ανέβει πχ στο σταντ που του έχω βάλει και τροφή πετάει μόνο ψηλά κάνει κύκλους και μετά από ώρα πέφτει αφού Κοπαναει
[automerge]1711456372[/automerge]
@ianos φωτογραφία θα ανεβάσω όταν πάω σπίτι, είναι σαλόνι είναι αρκετά μεγάλος χώρος
[automerge]1711456471[/automerge]
@ianos επίσης το αφήνω κάθε μέρα σχεδόν την ίδια ώρα για όσο κάτσει έξω
[automerge]1711456599[/automerge]
@ianos το φτέρωμα του είναι μια χαρά δεν φαίνεται κάτι ασυνήθιστο πάνω του
 
Αναρωτήθηκα μήπως είναι ψαλιδισμένα τα φτερά του.
Θα έλεγα να του προσαρμόσεις κάποιες πατήθρες στον χώρο ώστε να μπορεί να φεύγει από το κλουβί του και να πηγαίνει εκεί, για να μάθει τουλάχιστον να πετάει σωστά.
 
@ianos όχι δεν είναι τα φτεράκια του είναι μια χαρά.

Του βάζω διάφορα παιχνίδια πατηθρες πάρκα με τροφές για να πάει αλλά δεν πολύ ασχολείται, θέλει να πετάξει και δεν ξέρει μάλλον και γίνεται αυτό, μήπως φταίει το ότι είναι μωρό ?
 
1711459436525.webp
Αυτο ειναι που εχεις στην φωτο προφιλ? εχω την αισθηση οτι μπορει να του λειπουν καποια απο τα κατευθυντηρια? πεταει γυρω γυρω κανοντας κυκλο ή ακανονιστα γιατι αδυνατει να αλλαξει κατευθυνση σωστα και εγκαιρα. πεφτει γιατι χτυπαει σε τοιχο πρωτα και μετα αδυνατει να στηριξει τον εαυτο του η πεφτει απο "κουραση" ας πουμε. Μια καθαρη φωτο κοντινη με την φτερουγα του ανοιχτη σε πληρη αναπτυξη αν σου επιτρεπει βεβαια θα βοηθουσε.
[automerge]1711459849[/automerge]
1711459844973.webp
 
@PANAGIOTA Fr συμπληρωματικά με τους προλαλήσαντες, δεν ελέγχεις κ το πάχος του μικρού;
[automerge]1711461521[/automerge]
Μήπως το παρακάνουμε με τον ηλιόσπορο;
 
@φιλομαθης καλησπέρα σας
Κάνει κύκλους κυκλους ψηλά στο ταβάνι με μετά από δύο λεπτά ας πούμε Κοπαναει στον τοίχο φαντάζομαι οχι με δύναμη γιατί δεν έχει χτυπήσει ποτέ και πέφτει κάτω λ, απλά όταν πέφτει πέφτει πραγματικά όπου βρει όπου τύχει
[automerge]1711461681[/automerge]
@φιλομαθης θα το προσπαθήσω να το τραβήξω αν τον πετύχω γιατί να μου επιτρέψει να του πιάσω τα φτεράκια δεν υπάρχει πιθανότητα
[automerge]1711461728[/automerge]
@MARY58 καλησπέρα σας
Θα το ελέγξω δεν το είχα σκεφτεί είναι η αλήθεια, πόσο είναι το φυσιολογικό?
[automerge]1711461943[/automerge]
@φιλομαθης
[automerge]1711462044[/automerge]
@φιλομαθης
[automerge]1711462703[/automerge]
@MARY58 τρώει την τροφή του την κανονική, κεχρί τσαμπί και του βάζω και ηλιόσπορο, από φρέσκα φρουτα και λαχανικά ότι και να του βάλω δεν το τρώει
 

Συνημμένα

  • IMG_20240326_160336.webp
    IMG_20240326_160336.webp
    112,9 KB · Προβολές: 12
Τελευταία επεξεργασία:
μετά από δύο λεπτά ας πούμε Κοπαναει στον τοίχο φαντάζομαι οχι με δύναμη γιατί δεν έχει χτυπήσει ποτέ και πέφτει κάτω λ, απλά όταν πέφτει πέφτει πραγματικά όπου βρει όπου τύχει
Από την περιγραφή μάλλον για απώλεια αντωσης μου κάνει πάρα πρόβλημα δυναμης.δεν νομίζω ότι υπάρχει πτηνό που μπορεί να στηρίξει τον εαυτό του όταν έχει κατά μέτωπο τοίχο μπροστά του. Και όταν χάσει στήριξη πέφτει ατσαλα.χωρις άντωση πώς να αλλάξει κατεύθυνση.
Ίσως πρέπει να αυξηθούν τα σημεία που θα μπορούσε να κάτσει κοντά στα σημεία που κάνει κύκλους . Φωτιστικό στο δωμάτιο αυτό που βολταρει είναι τύπου απλικας οροφής η κλασσικό φωτιστικό που θα μπορούσε να αξιοποιήσει για να καθίσει ?
Το δικό μου κοκατιλ σε δωμάτιο ποτέ δεν πέταξε σωστά.ουτε καν σαν το δικό σου σε κύκλους. Απογειώνουν καθετα σαν ελικόπτερο και χτύπαγε ταβάνι.
Μόνο όταν δραπέτευσε 2 3 φορές το είδα πετάει κανονικότατα και την τελευταία φορά ήταν και οριστική. Ίδια χρώματα με το δικό σου ήταν
 
@φιλομαθης στο φωτιστικό μόνο αν βάλω σχοινιά και τα πιάσω από τη μια άκρη στην άλλη, αλλά και πάλι έχω την αίσθηση ότι δεν ξέρει που πατάει και που βρίσκεται, και στα παιχνίδια με το φαι δεν πετάει για να ανέβει που θέλει ένα απλό πεταγματακι, θα ανέβει μόνο αν έχει τρόπο όπως πχ σκάλα αλλιώς δεν ανεβαίνει.

Κάποιος μου είχε πει ότι φταει η ηλικία του και ότι έτσι είναι φυσιολογικό να κάνει αλλά κάθε φορά που πετάει δεν ξέρω που θα το βρω πεσμένο και φοβάμαι
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Ένα κοκατίλ ενήλικο που μου δώθηκε, λόγω μεγάλης απουσίας του κηδεμόνα του, στην αρχή πέταγε όπως αναφέρεις @PANAGIOTA Fr . Να προσθέσω πως ο κηδεμόνας του δε το έβγαζε συχνά έξω απο το κλουβί.

Στην συνέχεια κάλυπτε αποστάσεις αλλά δεν μπορούσε να σταματήσει παρά μόνο στην κουρτίνα και στη συνέχεια έπεφτε κάτω.

Μετά από έξι μήνες δε σταματιέται με τίποτα, πιλοτάρει κανονικά με επιδέξιους ελιγμους. Το σπίτι είναι μακρόστενο και αναπτύσει μεγάλες ταχύτητες αλλά πλεόν επιβραδύνει και στρίβει με ευκολία.

Επίσης ένα ερώτημα όσο αναφορά την τροφή του. Ποιά είναι η κανονική που αναφέρεις; Κεχρί τσαμπί θα πρότεινα να το απομακρύνεις και να το δίνεις σπάνια έως καθόλου. Όσα αναφορά τα λαχανικά δοκίμασε να τα δίνεις πρωινές ώρες που συνήθως πεινάνε αρκετά, ίσως βοηθήσει να σε δει να τρως και εσύ από αυτά για να του κινήσει την περιέργεια. Τα "αρπαχτικά" εδώ μου έχουν κλέψει κατά κόρον το φαγητό που δήθεν τρώω για να το δοκιμάσουν, τις περισσότερες φορές με επιτυχία
 
@PANAGIOTA Fr από την φωτογραφία δεν φαίνεται παχύ. Ένας τρόπος για να το τσεκαρεις είναι να ακουμπήσεις το κόκκαλο στο στέρνο, που είναι κάθετα στην μέση του στήθους. Αν ακουμπώντας το, το νοιώθεις πολύ, να εξέχει δηλαδή, έχει καρίνα κ σημαίνει ότι είναι αδύνατο. Αν όμως δεν το νοιώθεις αλλά προεξέχουν οι μυς του στήθους, σαν μαξιλαράκια, τότε είναι υπέρβαρο.
Δεν σημαίνει ότι αυτό συμβαίνει εδώ. Απλά σαν σκέψη που δεν μπορεί ο μικρούλης να πετάξει καλά .Το πιο πιθανό, ο μικρούλης ακόμα μαθαίνει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@MARY58 ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή θα το κοιτάξω
[automerge]1711528500[/automerge]
@Dimitre αυτό ελπίζω και εγώ γι'αυτό το βγάζω κάθε μέρα μήπως σταματήσει να Κοπαναει
[automerge]1711528764[/automerge]
@Avrolimos ελπίζω και εγώ στο να μάθει απλά με αγχώνεσαι γιατί το πρώτο παπαγαλάκι μου έμαθε αμέσως με τη δεύτερη φορά που βγήκε και πετάει υπέροχα, βέβαια ήταν τριών χρόνων όταν μου το έδωσαν αλλά δεν είχε ξαναβγεί από το κλουβί...

Εχθές κατάφερα να φάει αγγούρι μόνο και αυτό επειδή έδωσα πρώτα στον άλλον το είδε και ήρθε και εκείνος να του δώσω να φάει...

Κεχρί είναι η αλήθεια ότι του βάζω κάθε μερα τσαμπί γιατί του αρέσει πολύ νόμιζα είναι θρεπτικό.

Τροφή παίρνω τη prestige για κοκατιλ και μεσαίους παπαγάλους και έχω και ένα άλλο μείγμα σπόρων με αποξηραμένα φρούτα και διάφορα που τους βάζω και από αυτό λίγο, βέβαια δε νομίζω πως αυτό το τρώει το κοκατιλ, γενικά είναι λίγο περίεργο στο φαι σε αντίθεση με το κακαρικι που ότι και να του βάλω απλά θα το φάει
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το ζητούμενο δεν είναι να βγαίνει το πουλάκι από το κλουβί αλλά να βγαίνει με ασφάλεια από το κλουβί και με αυτά που περιγράφεις είναι θέμα χρόνου να γίνει η στραβή.
Είναι εξοικειωμένο με εσένα, κάθεται πάνω σου?
 
@Tony Forpus όχι τρώει από το χέρι μου με επιφύλαξη αλλά πάνω μου στο χέρι μου δεν κάθεται μόνο στο κεφάλι μου έχει προσπαθήσει να κάτσει, ούτε το πρώτο που έχω κάθεται πάνω μου εκτός αν τύχει η αν έχω φάι...
Το βγάζω για συνηθίσει είναι λάθος ?
 
@PANAGIOTA Fr

Safety comes first....
Από την στιγμή που χτυπάει εδώ κι εκεί το πουλάκι είναι επικίνδυνο και μια φορά θα γίνει η ζημιά.
Από την στιγμή που συμβαίνει αυτό υπό νορμάλ συνθήκες,φαντάσου τι μπορεί να γίνει αν κάτι το φοβησει.

Στη θέση σου θα εξοικειωνα το πουλάκι πρώτα με εμένα και μετά με το χώρο.
Τα δικά μου πχ όταν τα έχω ελεύθερα και φοβηθούν από κάτι έρχονται αμέσως επάνω μου γιατί νιώθουν ασφάλεια,αν κάτι τρομάξει το δικό σου πάνω στον πανικό κάπου θα χτυπήσει.

Γενικά ως πληροφορία,στον χώρο που τα αφήνουμε.ελευθερα καλύπτουμε καθρέπτες και τραβάμε κουρτίνα σε πόρτες και παράθυρα.
 
@Tony Forpus προσπαθώ παράλληλα όταν είναι στο κλουβί του να τον κάνω να μάθει με κεχρί τρώει αλλά αν του βάλω πατηθρα να ανέβει πάνω φεύγει φοβάται ...

Όταν του πάω το κλουβί του αν είναι έξω ανεβαίνει πάνω αφού δεν ξέρει πως να κατέβει με φωνάζει για να ανέβει
[automerge]1711567050[/automerge]
@Tony Forpus
 
@PANAGIOTA Fr

Θέλει υπομονή και επιμονή και μόλις το πετύχεις θα δεις ότι αξίζει τον κόπο γιατί η αλληλεπίδραση που θα έχετε πάει σε άλλο level.
Εγώ δεν χρησιμοποίησα ποτέ πατηθρα.
Πρώτα κεχρί μέσα στο κλουβί,μετά με ανοικτή πόρτα κλουβιου και μετά στο δάχτυλο μου
 
Back
Top