Φροντίδα Κοκατίλ τριών μηνών συνεχίζει να ζητά κρέμα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Crist10
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Crist10

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιαν 2021
Μηνύματα
13
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλημέρα σας. Έχω ενα κοκατιλακι τον Ρίκο μου. Τον εχω απο 18 ημερών (γεννήθηκε γύρω στις 18 φεβρουαρίου και τώρα είναι 3ων μηνών) ταισμένο με κρέμα. Έχει μάθει να τρώει σποράκια. Εννοώ πως μπορεί να τα σπάσει. Ωστόσο συνεχίζει να ζητά κρέμα. Όχι βέβαια με τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνουν οι νεαροί παπαγάλοι όταν ζητούν κρέμα ή γενικά τροφή, αλλά με πολύ δυνατά και μονοκόμματα σφυριχτά. Σφυριχτά που τρυπάν τα αυτιά. Όταν σφυρίζει έτσι το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να τον βγάλω απο το κλουβί για να δω τι ακριβώς θέλει. Και όσες φορές πεινάει που είναι περίπου ανά 6 ώρες (δηλαδή 3 φορές την μέρα) ή μία φορά το πρωί και μία το βράδυ προσγειώνεται στο τραπέζι, στο σημείο που τον ταίζω πάντα και περιμένει εκεί να φάει. Του έχω βάλει κάθε είδους τροφή. Αυγοτροφή, Τροφή με φρούτα, Τροφή με τους σπόρους τους κανονικούς, Φρούτα κανονικά. Το μόνο που αγγίζει είναι οι σπόροι αλλά η ποσότητα που τρώει λογικά δεβ είναι αρκετή γι αυτό ζητάει κρέμα. Είχα κάνει ένα ίδιο ποστ πριν 1 μήνα. Εκεί έμαθα ότι γύρω στους 3 μήνες το αργότερο πρέπει να σταματήσει η κρέμα. Τι μπορώ να κάνω;
 
@Crist10
Καλημέρα
Αφού το πουλάκι σου ζητάει κρέμα συνεχίζεις να του δίνεις.
Απλά μείωσε τις δόσεις σε δύο (πρωί-βράδυ).
Ο απογαλακτισμός δεν έχει στάνταρ ημερομηνία σε μερικά γίνεται λίγο νωρίτερα σε αλλά λίγο αργότερα..
Την κρέμα την σταματάς, όταν το πουλάκι δεν σου την ζητάει γιατί χορταίνει από τις υπόλοιπες τροφές.
 
Έχετε κάνει πολλά λάθη όσο αφορά το τάισμα μ κρέμα. Για αυτό ξ ζητάει ν τρώει κ του δίνετε ακόμα πρέπει ν αλλάξετε τα πάντα σχεδόν
 
  • Like
Αντιδράσεις: LillyW
@patilas Το παραπάνω σου μήνυμα δεν βοηθάει απολύτως κανέναν. Μπορείς να γίνεις σε παρακαλώ πιο συγκεκριμένος στα "πολλά λάθη" και στα "σχεδόν πάντα" που πρέπει να αλλάξουν?
 
@Φοίβος έχεις απόλυτο δίκιο λοιπόν όταν ξεκινάμε διαδικασία ταΐσματος με κρέμα , υπάρχει ένα χρονοδιάγραμμα που τα πουλιά πρέπει ν τρώνε πόση ποσότητα και πόσες φορές μέσα στην μέρα παράδειγμα ένα κοκατιλ 45 ημερών πρέπει ν τρώει κρέμα μια φορά μέσα στην μερα η καλύτερη ώρα είναι κάποια ενδιάμεση πχ 7-8 το απόγευμα , από την 35 ημέρα ζωής πρέπει ν έχουμε στο κλουβί σπόρους αυγοτροφη και νερό για ν αρχίζει σιγά σιγά ν δοκιμάσει μέχρι να φτάσει στης 50-55 μέρες που τρώει μόνο του σπόρους τότε σταματάμε την κρέμα όσο ξ να μας ζητάει έτσι ξυπΝαει το ένστικτο επιβιώσεις ξ θα τρώει πιο ώστε να κάλυψη όσο χρειάζεται σε καμία περίπτωση αυτό δεν είναι κανόνας γιατί κάθε πουλάκι είναι διαφορετικό κ έχει άλλες ανάγκες , στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι λάθος το ν δίνει κρέμα τρεις φορές την μέρα γαιτι το κοκατιλακι δν μπαίνει στην διαδικασία ν φάει όσο χρειάζεται , πρέπει λοιπόν ν κόψει τα γεύματα με προσοχή γιατί θα αδυνατίσει πολύ έντονα αν σταματήσει απευθείας την κρέμα , για εμένα καλύτερα από αύριο ν ταΐσει μια το πρωί 12-15 γραμαρια κ μια μετά από 12 ώρες αντίστοιχα ,
Να κρατήσεις αυτό το προγραμμα για τρεις τέσσερις μέρες κ μετά ν το περιορίσει για μια εβδομάδα περίπου στην μοα φορα, όσο κ ν ζητάει κ αφού τρώει μόνο του κάποια σπορακια θ μπει στην διαδικασία να φάει παραπάνω κ θ φτάνει σε κόρεσμο
 
Back
Top