Διατροφή Κοκατίλ τρώει μόνο ηλιόσπορους

ΝΙΚΟΛ

PB New Member
Εγγραφή
1 Νοε 2008
Μηνύματα
3
Πόλη
Αργοστόλι
Καλησπερα σε ολους!

Εχω 2 χρονια εναν παπαγαλο κοκατιλ! Πιστευω οτι ειναι αρσενικος και τ ονομα του ειναι γκοτιε! Του αρεσει συνεχεια να κανει κουνια στο κλουβι του και δεν ειναι ιδιαιτερα κοινωνικος! Προσπαθω να τον μαθω να τρωει διαφορα φρουτα και λαχανικα αλλα ελαχιστα τρωει! Η αγαπημενη του τροφη ειναι οι ηλιοσποροι! Τι να κανω;
 
Aρχισε να μειωνεις την ποσοτητα των ηλιοσπορων απο τη διατροφη του ωστε να τρωει αναγκαστικα στην αρχη και τους αλλους σπορους. Μην του παραγεμιζεις τις ταιστρες και διαλεγει μονο αυτα που θελει και καθε μερα πετας τα αλλα. Μειωσε σιγα σιγα την ποσοτητα των ηλιοσπορων ωσπου στο τελος να τους σταματησεις και να δινεις ελαχιστους. Δεν ειναι σωστη διατροφη, μπορεις να τους χρησιμοποιησεις στην εκπαιδευση αφου του αρεσουν τοσο αλλα καλυτερα να μην γεμιζεις το μπολ του με αυτους. Μην το κανεις αποτομα και στρεσαριστει αλλα σταδιακα. :)
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

ΕΧΩ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑΓΑΛΟ ΚΟΚΑΤΙΛ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ ΚΑΙ Τ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΚΟΤΙΕ! ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΟΥΝΙΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ! ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΜΑΘΩ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΤΡΩΕΙ!Η ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΤΟΥ ΤΡΟΦΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΗΛΙΟΣΠΟΡΟΙ! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ;

Ποιά είναι η ακριβή ηλικία του cockatiel? Έχεις δοκιμάσει διαφορετικά μείγματα τροφών απο αυτο που δίνεις τώρα (με διαφορετικές αναλογίες σπόρων);
 
An ta exei kathe mera sto klouvi tou freska frouta kai laxanika kapoia mera tha ta dokimasei...mporei se mia vdomada, mporei se 6 mines...omos prepei na ta exei kathe mera...

...se olous tous papagalous aresoun iliosporoi...to pio vasiko na ta trone me sosti posotita...an dineis migma apo diafiretikous sporous min anisixis... vale 2 koutalia tis soupas kathe mera ki o papagalos sou thes den thes tha faei ap ola...

...ki o dikos mou prot'apola troei iliospora.

...den mporo na kratitho...na valo mia orea foto...

5265f6fd82aawk0.th.jpg
thpix.gif
 
δεν νομιζω πως σε ολους αρεσουν οι ηλισποροι... Ο ζορζ δεν τους τρωει καθολου... Εκτος και αν δεν ξερει να τους ανοιγει🙄
 
και τα δικά μου κοκατίλ λατρεύουν τους ηλιόσπορους αλλά τρώνε και ό,τι άλλο τους βάζω απλά να μειώσεις τις ποσότητες και να αυξήσεις ότι άλλο του βάζεις.
 
Back
Top