Ασθένειες Κοκατιλάκι 2,5 μηνών φτερνίζεται 1 - 2 φορές την ημέρα

Αnnaplat

PB New Member
Εγγραφή
13 Απρ 2018
Μηνύματα
320
Πόλη
Νέο Ηράκλειο
Πριν περίπου 2 εβδομάδες απέκτησα ένα κοκατιλακι 2,5 μηνών εξημερωμενο από εκτροφέα.Αυτες τις μέρες παρατηρώ να φτερνιζεται 1 με 2 φορες την ημέρα και τα ρουθούνια του ελαφρα κοκκινα. Παρολα αυτά είναι δραστήριος τρώει και πίνει νερό.
 
Θέλεις να μας πείς περισσότερα πράγματα για να καταλάβουμε κι εμείς τι εννοείς;
Το πουλί μένει εντός, εκτός σπιτιού ή εναλλάξ?
Υπάρχει περίπτωση να το χτύπησε κάποιο ρεύμα ή aircodition?
Το να φτερνιστεί 1-2 φορές δεν είναι κακό, αλλά αν είναι κάτι που γίνεται πολύ τακτικά τις τελευταίες μέρες, τότε κάτι δείχνει.
 
Τις περισσοτερες ώρες τον έχω έξω από το κλουβι μεσα στο σπιτι ρεύμα δεν τον χτυπαει
 
Πριν από 4 χρόνια λίγες μέρες αφότου πήρα το τελευταίο μου κοκατιλ, άρχισε να φτερνίζεται. Έπειτα από συμβουλή της Maria p, και να την ευχαριστήσω ακόμη μια φορά, έδωσα ριγανονερο για λίγες μέρες και έγινε περδίκι. Αν μπορείς ανέβασε μια φωτογραφία με τα ρουθούνια του.
 
Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά του αγοράζω μια μπάρα με βότανα (ρίγανη,θυμαρι)και αλλά συστατικα
 
Δεν ξέρω αν βοηθάει αλλά του αγοράζω μια μπάρα με βότανα (ρίγανη,θυμαρι)και αλλά συστατικα
Αν εννοείς αυτά τα στικς του εμπορίου, δθστυχως δεν προσφέρουν τίποτα στα πουλάκια πέρα από ζάχαρη. Ρίγανη μπορείς να βάζεις κλωναρακι αν έχεις γλάστρα ή σε αυγοθήκη ρίγανη που βάζουμε στο φαγητό ή ριγανονερο.
 
Είναι φυσιολογικα
20180707_083043.webp

Σήμερα είναι ελάχιστα πιο κοκκινα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Συνεχίζει να φτερνίζεται; Του 13χρονου κοκατιλάκου μου τα ρουθούνια είναι πάντοτε έτσι. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που είναι λουτινο 👎
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Το βραδυ μονο τον βγαζω εξω αλλα σκεπασμενο για να κοιμηθεί
Για ποιον λόγο το βράδυ τον βγάζεις έξω για να κοιμηθεί; Δεν υπάρχει κάποιος χώρος κατάλληλος εντός σπιτιού;
 
Υπάρχει αλλά ο εκτροφέας μας είπε να το βγάζουμε εξω γιατί θα ζεσταθεί και δεν θέλω να βάλω air condition για να μην κρυώσει.

Εννοω Θα ζεσταθεί μέσα στο σπιτι
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σχεδόν πάντοτε το βράδυ έχει χαμηλότερη θερμοκρασία και μέσα στο σπίτι, από ό,τι την ημέρα. Όποτε πραγματικά δεν καταλαβαίνω τον λόγο. Όσον αφορά τον κλιματισμό, αν ειναι μεγάλη η διαφορά εξωτερικής και εσωτερικής θερμοκρασίας και η διακύμανση ειναι άνω των 5 βαθμών, τότε ναι, ίσως να έχει και νόημα. Γεγονός πάντως παραμένει ότι τα πουλιά δεν τα αφήνουμε σε ρεύματα αέρα εκτεθειμένα.
 
Οπότε από τωρα θα κοιμάται μέσα στο σπίτι
Ευχαριστώ για την βοήθεια σας
Όχι, τον προβληματισμό μου έθεσα, δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Ας μας πουν και τη γνώμη τους άλλα μέλη που έχουν κοκατίλ.
 
Back
Top