Γενικά Κοκατιλ ή Ζακο;

iakovos

PB New Member
Εγγραφή
12 Ιουν 2008
Μηνύματα
34
Πόλη
Αθήνα
Ο ξαδελφός μου έχει 2 Lovebirds που δεν τα βάζει μέσα στο δωματιό του, και τώρα θέλει να πάρει ή κοκατιλ ή Ζακο...
Θα έχει το κλουβι έξω στο μπαλκόνι του μαζί με τα Lovebirds...
Δεν θα παρουσιάσουν κάποιο πρόβλημα που θα τα έχει έξω;
Σχεδόν ποτέ δεν τα βάζει μέσα...
Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα, οτιδήποτε;
(ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΑΛΛΑ Η ΘΕΙΑ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ!)
Εγώ του είπα πάντος οτι άμα είναι να μείνει έξω ο παπαγάλος, τότε να μήν πάρει...
 
Ti ton thelei ton papagalo tote afou tha menei panta sto mpalkoni?!
Hte Zako na parei hte Ckokatiel kai vevea tha parousiazoun provlima kathontas sinexia sto mpolkoni! An mporei na kathete sinexia ekso kai na pezei mazi me ton papagalo 6 ores tin imera...as parei...an oxi tha exete ena papagalo me madimena ftera pou na fonazei poli dinata kai se 1 xrono tha ton varethi o ksaderfos sou! Kai ta paei to kaimeno pouli apo xeri se xeri!

O papagalos prepei na einai sto idio xoro me ton anthropo gia na pernaei kala! Alios tha arostisi! Sto mpalkoni den nomizo oti katheste 10 ores tin imera;
 
και οταν πιανουν τα κρυα τι γινετε;εξω μενουν τα Lovebirds;
εγω θα ελεγα να μην παρει κανενα αλλο πουλι! Αφου δεν τα θελουν μεσα στο σπιτι! Ποσο μαλλον μεγαλο παπαγαλο!

ας παρει μια γατα η ενα σκυλο να μενει εξω να τους προσεχει κιολλας1!
 
Δίκιο έχεις, έτσι λέω και εγώ.
Τι προβλήματα θα μπορούσε να πάθει ο παπαγάλος;
Εκτός βεβαια απο κατάθλιψη;
 
Τι προβλήματα θα μπορούσε να πάθει ο παπαγάλος;
Εκτός βεβαια απο κατάθλιψη;

Nα σκαει απο ζεστη, να τουρτουριζει απο κρυο, να κολλησει παρασιτα απο τα πουλια, να του επιτεθει αρπακτικο, να κρυολογησει... Και πολλα αλλα που θα σου πουν οι ειδικοτεροι στους παπαγαλους
 
Exo parei ena Lovebird pou exei pathi termoplexya proigoumeno kalokeri stous anthropous pou zouse prin...to ixane sinexia sto mpalkoni...tora to poulaki krataei to kefali tou panta etsi!

Kai einai ena apo ta 100 provlimata pou mporei na exeis an den prosexeis to pouli...
 

Συνημμένα

  • DSC01865.webp
    DSC01865.webp
    52 KB · Προβολές: 137
  • Like
Αντιδράσεις: zxvt
Nai...den giatrevete ayto...einai tora parapano apo ena xrono etsi...omos einai igiestato kata ta alla...
 
Τι θέλει πουλιά ; Και ειδικά παπαγάλους που θέλουν παρέα γιατί απο τη φύση τους είναι κοινωνικοί; Για γλαστρές τα πέρασε;
 
Εγω παντως λεω, αν και θα ακουστει σκληρο, να δωσει και αυτα που εχει! Το μπαλκονι δεν ειναι μερος για κανενα ζωο.
 
Το ξέρω, μου εχει πει οτι θέλει να δώσει τα Lovebirds ετσι και αλλιως...
 
πεσ στο καμαρι αυτο να μην παρει τιποτα γιατι απο οτι καταλαβα δεν τον αφηνει η μανα του. Και τα Lovebirds τα δινει προφανωσ γιατι κανουν παρα πολυ φασαρια και προφανωσ οταν τα πηρε δεν ρωτησε αππλα τα ειδε και τα πηρε γιατι του αρεσαν. Ααλλα δεν παει ετσι η δουλεια ρωτασ παιρνεισ πληροφοριες κοιτα παρα πολλα πραγματα πριν παρεις οτιδηποτε ππουλι σκυλι γατα κ. Τ.λ
αυτα.
 
Ιάκωβε καταλαβαίνεις κι εσύ ότι θα πρέπει να του εξηγήσεις ότι τα πουλιά και οποιοδήποτε ζώο δεν τα παίρνουμε για μπιμπελό. Δεν αγοράζουμε, παίρνουμε ένα ζώο υπό την προστασία μας για να του κάνουμε τη ζωή πατίνι. Όταν αναλαμβάνουμε την ευθύνη για ένα μικρό πλασματάκι αυτό έχει πολλές συνέπειες! Θα πρέπει να το σκεφτόμαστε πολύ πριν το κάνουμε και ανάλογα ν απράξουμε. Αν είναι να το έχουμε έξω για να μην μας βρωμίζει τον τόπο, καλύτερα να μην το πάρουμε καθόλου. Δεν τα παίρνουμε επειδή είναι όμορφα ή χαριτωμένα! Ειδικά οι παπαγάλοι έχουν υψηλή νοημοσύνη και ψυχοσύνθεση ενός μικρού παιδιού 3 ετών. Έχουν πολλές ανάγκες και αποτελούν Συντρόφους Ζωής. :)
 
Υπαρχουν μερικοι ανθροποι που θαμπονονται απο την ομορφια και την καλοσινη των παπαγαλων, λεγοντας: ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ, και το αγοράζουν νομίζοντας οτι θα ειναι τοσο ευτηχισμενο και στο σπιτι τους... αλλα δεν σκευτονται τι διαδικασια χρειαζεται για να ειναι ενας παπαγαλος μικρος ή μεγαλος ευτηχισμενος.
Και ετσι την πατανε και ψαχνουν να βρουν τι να κανουν τον παπαγαλο που ξαγνικα απο ευτηχια τους εγινε ενα μεγαλο βαρος που απλα δεν μπορουν να αντεξουν ή απλα δεν εχουν τι γνωση που χρειαζεται για να το αντιμετοπισουν...
Αυτοι οι ανθρωποι δεν αξιζουν κανενα κατοικιδιο.
 
Αυτό συμβαίνει με όλα τα κατοικίδια.. Και ξέρεις κάτι; κι εγώ παλαιότερα όντας μικρή δεν είχα ιδέα τι σημαίνει να φροντίζεις ένα ζώο παρ'ότι κουβαλούσα ότι αδέσποτο έβρισκα! Έμαθα όμως να έχω ευθύνη απέναντί τους. Ότι δεν είναι χαριτωμένα αντικείμενα.
Κανείς δεν γεννιέται παντογνώστης αλλά με οδηγό την ευαισθησία απέναντι σε ανυπεράσπιστα όντα μπορούμε να τα φροντίσουμε τουλάχιστον με πολλή αγάπη. Οφείλουμε όμως να κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε.
 
Εχεις μεγαλο δικιο. Ολοι ξεγελιουνται απο την πρωτη εικονα - την πρωτη εντιποση. Ομως ξαφνιαζονται οταν δουνε ποσο δυσκολο ειναι...
 
Back
Top