Ασθένειες Κοκατιλ με ασταθεια

Cockatiel56

PB New Member
Εγγραφή
30 Δεκ 2016
Μηνύματα
20
Πόλη
Άρτα
Εχω ενα κοκατιλ το οποιο παρατηρησα οτι εχει ασταθεια και επεσε πολες φορες απο το καλαμι του σημερα το εβγαλα απο το κλουβι του και φενοταν οτι περπατουσε καπως καλυτερα επισης να σας πω οτι το ταιζα μονο σπορια σημερα ξεκινησα να του δινω φρουτα και λαχανικα αμα ξερετε τι μπορει να συμβαινει να μου πειτε.

20161230_154240-min.webp 20161230_161539-min.webp 20161230_184156-min.webp 20161230_184200-min.webp 20161230_214157-min.webp
 
Θα μπορουσες να μας δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για το συγκεκριμενο πουλακι; υπαρχουν καποιες ερωτησεις στο συνδεσμο petbirds.gr/community/threads/Πριν-κάνετε-μια-ερώτηση-περί-ασθένειας.18794/ που θα μας βοηθησουν να εχουμε μια καλυτερη εικονα.
 
Καλώς ήρθες!
Σε δύσκολες μέρες συμβαίνουν τα περιστατικά ασθενειών. Προσπάθησε να μας δώσεις όσες περισσότερες πληροφορίες από τις παρακάτω και κάποιο video από την συμπεριφορά του πουλιού και θα προσπαθήσουμε να βοηθήσουμε αν συνεχιστούν τα συμπτώματα και μέχρι να βρεθεί κάποιος ειδικός κτηνίατρος.
Πόσων ετών είναι το πουλάκι και ποιο είναι το φύλο του; Εσύ πόσον καιρό το έχεις;
Την αστάθεια την παρουσίασε όταν του πρόσφερες τις πρασινάδες; ή την είχε πιο πριν και πόσες μέρες πριν; Τι είδη του έδωσες; Τα έφαγε με όρεξη;
Όταν λες ότι έπεσε από την πατήθρα, χτύπησε κιόλας;
Η τροφή των σπόρων που του δίνεις, είναι χύμα ή συσκευασμένη και αν είναι συσκευασμένη ποια μάρκα; Υπάρχει περίπτωση η τροφή να έχει υποστεί κάποια αλλοίωση;
Το νερό το αλλάζεις κάθε μέρα; Την τροφή κάθε πότε την αλλάζεις;
Οι κουτσουλιές του έχουν αλλάξει σε χρώμα και πυκνότητα; Μπορείς να μας τις βάλεις σε φωτογραφία;
Το κλουβί σε ποιο μέρος το έχεις; Μέσα ή έξω; Αν μέσα σε ποιο δωμάτιο και τι είδους θέρμανση έχετε; Καπνίζετε εντός του χώρου;
Πόσες ώρες κοιμάται και ποιες;
Όπως και να έχει το πράγμα, θα το τοποθετήσεις σε ζεστό μέρος τουλάχιστον 30-32 βαθμούς και στον πάτο του κλουβιού θα βάλεις χαρτί κουζίνας και σπόρια για να τρώει χωρίς να κινδυνεύει να πέσει. Επίσης χαμήλωσε την ποτίστρα.
Απάντησε για να δούμε αν όλοι μαζί μπορέσουμε να σου δώσουμε πιο συγκεκριμένες οδηγίες.
Περαστικά!
 
Ειναι περιπου 3 χρονων το εχω 2 χρονια και ειναι θυληκο αυτο το παρατηρησα πριν μια εβδομαδα θερμανση εχουμε καλοριφερ
 
Βοήθησέ μας λίγο για να βοηθήσουμε, γίνε πιο αναλυτικός-η σε παρακαλώ. Δεν γίνονται οι ερωτήσεις από αδιακρισία αλλά για να σκεφτούμε κάποια ενδεχόμενα.
 
Το κλουβι το εχω στο πατωμα στο σαλονι το αγορασα απο πετσοπ και ειναι θηλυκο
 
Την αστάθεια την παρουσίασε όταν του πρόσφερες τις πρασινάδες; ή την είχε πιο πριν και πόσες μέρες πριν; Τι είδη του έδωσες; Τα έφαγε με όρεξη;
Όταν λες ότι έπεσε από την πατήθρα, χτύπησε κιόλας;
Η τροφή των σπόρων που του δίνεις, είναι χύμα ή συσκευασμένη και αν είναι συσκευασμένη ποια μάρκα; Υπάρχει περίπτωση η τροφή να έχει υποστεί κάποια αλλοίωση;
Το νερό το αλλάζεις κάθε μέρα; Την τροφή κάθε πότε την αλλάζεις;
Οι κουτσουλιές του έχουν αλλάξει σε χρώμα και πυκνότητα; Μπορείς να μας τις βάλεις σε φωτογραφία;
Το κλουβί σε ποιο μέρος το έχεις; Μέσα ή έξω; Αν μέσα σε ποιο δωμάτιο και τι είδους θέρμανση έχετε; Καπνίζετε εντός του χώρου;
Πόσες ώρες κοιμάται και ποιες;

Όπως και να έχει το πράγμα, θα το τοποθετήσεις σε ζεστό μέρος τουλάχιστον 30-32 βαθμούς και στον πάτο του κλουβιού θα βάλεις χαρτί κουζίνας και σπόρια για να τρώει χωρίς να κινδυνεύει να πέσει. Επίσης χαμήλωσε την ποτίστρα.
Μπορείς να πεις τα πρώτα και να μας πεις αν έκανες τα δεύτερα;

Η θέση στο πάτωμα είναι απολύτως ακατάλληλη για το πουλί και ζαλίζεται και κρυώνει.
Διάβασε για τις σωστές θέσεις. https://community.petbirds.gr/threads/Επιλογή-θέσης-κλουβιού-στο-σπίτι.25549/
 
Την ασταθεια την παρουσιασε πριν τις πρασιναδες το κλουβι το εχω στο σαλονι το νερο και την τροφη τα αλλαζω καθημερινα περιπου 20 _ 25 εχει θερμοκρασια απο το σαλονι οταν επεσε απο τις πατηθρες δε φανηκε πως χτυπησε αλλα δεν το αποκλυω κιολας σημερα που το εβγαλα απο το κλουβι στην αρχη δεν μπορουσε καλα καλα να περπατησει αλλα μετα περπατουσε μια χαρα και πρεπει να χαρηκε κιολας γτ το εβγαλα το χαιδευα και κελαιδουσε ακομη πηγε και να πεταξει αλλα δεν τα καταφερε τροφη περνω χυμα δεν ειναι συσκευασμενη αμα μπορειτε να μου προτεινετε καλυτερη συσκευασμενη που να περιεχει και βιταμινες δεν εχω προβλημα
 
Αυτό που σου έβαλα για τις θέσεις του κλουβιού το διάβασες; Στο σαλόνι που το έχεις, καπνίζουν και βλέπουν τηλεόραση μέχρι αργά; Το έχεις μπροστά σε παράθυρο;
Από το πάτωμα πρέπει να το σηκώσεις. Η ζέστη πάει προς τα πάνω και χαμηλά έχεις πιο ψυχρή ατμόσφαιρα.
Άσε που το πουλί, είναι πουλί, έχει μάθει τα περισσότερα πράγματα να βρίσκονται από κάτω του κι εσύ το έχεις καταδικάσει στην ψυχολογία του ποντικού.
Είναι επόμενο αυτό να του δημιουργεί στρες και να αρρωστήσει.
Φυσικά να πάρεις συσκευασμένη τροφή, πάρε μία της Deli Nature, Versele Laga ή Quiko.
Πες μας σε παρακαλώ αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις κάποια πράγματα στην φροντίδα του πουλιού και ποια, για να σου δώσουμε οδηγίες.
Θα θέλαμε φωτογραφίες του πουλιού σε παρακαλώ.
 
Ειμαι διαθετιμενος να αλλαξω πειτε μου
Ορκίζεσαι; :D (Πλάκα σου κάνω).

Ως προς την θέση, το κλουβάκι πρέπει να ανέβει τουλάχιστον στο ύψος ενός τραπεζιού. Τοποθέτησέ το σε ένα έπιπλο, μια συρταριέρα, κάπου που τουλάχιστον η μία πλευρά του να ακουμπάει σε τοίχο.
Δεν μου απάντησες για την ατμόσφαιρα που επικρατεί στο δωμάτιο, μέχρι ποια ώρα είναι ανοιχτά τα φώτα και έχει φασαρία.
Απάντησέ μου σε αυτά και θα συνεχίσω γιατί δεν μπορώ να γράφω και να μην παίρνω απαντήσεις.
 
Τωρα που εχουμε διακοπες μεχρι τις 12 το βραδυ οταν εχουμε σχολεια μεχρι τις 11 το βραδυ αλλα καπνιζει ο πατερας μου

Φωτο πως μπορω να σας στειλω;
 
Σας εστειλα το email να ξερετε

Παντως για το θεμα οπως σας ειπα και πριν στις διακοπες τα φωτα σβηνου στις 12 ενω οταν εχουμε σχολειο κατα τις 11 και καπνιζει ο πατερας μου
 
Παντως για το θεμα οπως σας ειπα και πριν στις διακοπες τα φωτα σβηνου στις 12 ενω οταν εχουμε σχολειο κατα τις 11 και καπνιζει ο πατερας μου
Υπάρχει άλλο δωμάτιο που να σου επιτρέπουν οι γονείς σου να το μεταφέρεις; Το σαλόνι είναι σαλονοκουζίνα;
 
μπορω να τα βαλω και αλλου
Που αλλού; ΄Πόσα πουλιά έχεις; Θα μπορούν να κοιμούνται από το σούρουπο μέχρι την αυγή αδιάκοπα; Τώρα το ανέβασες το κλουβί από το πάτωμα; Έβαλες τροφή χαμηλά;
 
Αλλα πουλια δεν εχω αλλα το ανεβασα σε τραπεζακι την τροφη την εχω χαμηλα στο κλουβι δε ξερω αν ειδες το email θα πρεπει να την παω στο δωματιο μου; Δεν εχω προβλημα το βραδυ να της ριχνω πανι απο πανω; Και για το καπνισμα τι να κάνω;
 
δε ξερω αν ειδες το email
Θα το δει ο Σταύρος, όχι εγώ και θα περάσει τις φωτογραφίες εδώ.
θα πρεπει να την παω στο δωματιο μου;
Σου επιτρέπουν να την πας; Εφόσον όμως είναι κρεββατοκάμαρα, θα πρέπει να υπάρχει σχολαστική καθαριότητα του κλουβιού.
Εκεί δεν καπνίζεις έτσι δεν είναι;
Δεν εχω προβλημα το βραδυ να της ριχνω πανι απο πανω;
Μπορείς να ρίχνεις πανί για το φως αλλά τον καπνό δεν τον αποφεύγει με το πανί.
Αγόρι ή κορίτσι είσαι; Και όνομα;
 
Αγορι γιαννης τελικα να την πηγιανω στο δωματιο για περισσοτερη ησυχια το βραδυ και τη μερα να τη φερνω στο σαλονι για να παιζουμε και αυτα;
 
Ναι Γιάννη, κάθε μέρα την ίδια ώρα, μόλις αρχίζει και σουρουπώνει, θα πηγαίνεις το κλουβί στο δωμάτιο. Θα διαλέξεις έναν ήσυχο γωνιακό χώρο κάπως ψηλά και θα το αφήνεις να κοιμάται με την ησυχία του. Το πρωί όταν ξυπνάς θα το μεταφέρεις. Θα διαλέξεις στο σαλόνι ένα σημείο μακριά από την κουζίνα και μακριά από τον πατέρα σου :) και φυσικά να προσέχεις να μην βρίσκεται το κλουβί σε ρεύματα αέρα και κρυώνει το πουλάκι, γιατί μάλλον κρυωμένο είναι τώρα.
Κράτησε τον οδηγό φροντίδας παπαγάλων και διάβασε όσο μπορείς περισσότερα. Θα ήθελα να παρακολουθείς σχολαστικά το πουλάκι, να το κρατάς σε ζεστό μέρος.
 
Back
Top