Ασθένειες Κοκατιλ με ασταθεια

Ασχετο οταν θα το βγαλω εξω απο το κλουβι και θα το αφησω να πεταξει στο δωματιο πρεπει να αλλαξω κατι στο δωματιο μη χτυπησει και τετοια
 
Ναι, φαίνεται δυστυχώς πως είναι αδιάθετο. Είναι ένα πανέμορφο πουλάκι και φρόντισε το καλά για να αναρρώσει.
Το κλουβάκι είναι μικρό. Τώρα που του έβαλες την τροφή κάτω κάθεται στον πάτο;
Γενικά ψάξει μια χοντρή ξύλινη πατήθρα και βάλε την στην μέση του κλουβιού, στην αντίθετη διάσταση από αυτήν που έχεις τις δύο και αυτές πέτα τις.
Τώρα προς το παρόν χαρτί κουζίνας στον πάτο και αλλαγή καθημερινά.
Σε ζεστό μέρος, και αύριο το πρωί, ζήτησε από την μητέρα σου ή και μόνος σου, φτιάξε<Link Removed> και δώσε του αντί για νερό, αφού κρυώσει φυσικά. Τρώει; Αν δεν τρώει να μας το γράψεις αμέσως.
Πρέπει να πας να αγοράσεις συσκευασμένη τροφή.
Να αγοράσεις οπωσδήποτε σουπιοκόκκαλο ή να πάρεις από ψαρά που πριν όμως θα πρέπει να το επεξεργαστείς (θα σου πούμε).
Και την πατήθρα που είπαμε.
Κτηνίατρο έχετε στην περιοχή σου;
Τι κάνει τώρα το πουλάκι;

Ασχετο οταν θα το βγαλω εξω απο το κλουβι και θα το αφησω να πεταξει στο δωματιο πρεπει να αλλαξω κατι στο δωματιο μη χτυπησει και τετοια
Τώρα που δεν είναι καλά, για μερικές μέρες καλό είναι να μην το βγάλεις εκτός κλουβιού.
Όταν το βγάζεις γενικά, θα έχεις φυσικά όλες τις πόρτες κλειστές και θα το έχεις περιορισμένο σε ένα δωμάτιο.
Στο δωμάτιο αυτό θα έχεις τραβήξει τις κουρτίνες για να μην χτυπήσει στα τζάμια, δεν θα έχεις καυτά υγρά, λάδια και άλλα που μπορεί να πέσει, να λερωθεί ή να πνιγεί. Και γενικά διάβασε αυτό <Link Removed>
 
Οχι δεν καθεται στον πατο τρωει ναι και τα λαχανικα και τα φρουτα εχουμε κτηνιατρο τωρα ειναι στο δωματιο μου κοιμαται και εχω ειδεικη πετρα για τη μυτη του πατηθρα τετοια εχουν τα πετ σοπ?

Τις αλλες τις πατηθρες να τις πεταξω και να βαλω μονο την ξυλινη στο κεντρο και αμα θα θελει να φαει ή να πιει να κατεβαινει στον πατο του κλουβιου και στο κλουβι εχω εφημεριδα
 
εχω ειδεικη πετρα για τη μυτη του
Το σουπιοκόκκαλο δεν το θέλουμε για την μύτη του αλλά για να καταναλώνει ασβέστιο, που ειδικά που είναι θηλυκό το χρειάζεται πολύ και είναι απαραίτητο να το αγοράσεις. Είναι πολύ φθηνό. Ναι στα μαγαζιά θα βρεις ξύλινη πατήθρα.
Τις αλλες τις πατηθρες να τις πεταξω και να βαλω μονο την ξυλινη στο κεντρο και αμα θα θελει να φαει ή να πιει να κατεβαινει στον πατο
Στον πάτο είπαμε για τώρα που είναι άρρωστο, όχι για πάντα.
 
Στειλτε μου την επεξεργασια για το σουπιοκοκκαλο

Στο κλουβι του του εχω ενα που ειναι σαν πετρα αλλα ειναι ασβεστιο πρεπει να του βαλω και για τη μυτη του
 
Στο κλουβι του του εχω ενα που ειναι σαν πετρα αλλα ειναι ασβεστιο πρεπει να του βαλω και για τη μυτη του
Καλύτερα να το πετάξεις και να βάλεις μόνο το κόκαλο σουπιάς.
 
Στειλτε μου την επεξεργασια για το σουπιοκοκκαλο
Αν το αγοράσεις από petshop δεν κάνεις τίποτα, ανοίγεις την συσκευασία και το κρεμάς.
Αν το πάρεις από ψαρά, θα το βράσεις κανένα 15 λεπτο σε σκέτο νερό (15 λεπτά από τον βρασμό) και μετά θα το αφήσεις σε σουρωτήρι ή κάτι τέτοιο σε εξωτερικό χώρο να στεγνώσει καλά πριν το κρεμάσεις στο κλουβί.
Αν έχει μαυρίλες και μελάνια, το ξύνεις με ένα μαχαιράκι πριν το βράσεις, καθώς και πριν το βράσεις το ξεπλένεις με άφθονο τρεχούμενο νερό.
 
Οκ να του παρω βιταμινες τιποτε τετοια σε ποσιμη μορφη ή σε τροφη
 
Θα σου πω, πριν όμως θέλω να μου πεις, έχει κάνει καθόλου αυγά το πουλάκι αυτό και ιδίως φέτος;
 
Οχι γενικα απο οταν το πηρα ουτε για ζευγαρωμα το εχω βαλει τιποτα
 
Μάλιστα, καλά έκανες, βέβαια αυγά θα μπορούσε να κάνει και μόνη της όπως οι κότες.
Ναι να πάρεις ένα πολυβιταμινούχο συμπλήρωμα, καλύτερα σε σκόνη και να πάρεις και μια συσκευασμένη αυγοτροφή να την βάζεις εκεί. Αν δεν έχει συσκευασμένη μην πάρεις χύμα, πάρε ένα υγρό πολυβιταμινούχο και θα φτιάξουμε μια αυγοτροφή απλή και εύκολη μαζί.
Έχετε petshop με ποικιλία στην περιοχή σου;
 
Ναι εχουμε

Αυγοτροφη για κοκατιλ ή γενικοτερα για παπαγαλους;
 
Αυγοτροφη για κοκατιλ ή γενικοτερα για παπαγαλους;
Οι αυγοτροφές είναι ίδιες για παπαγάλους καναρίνια και άλλα κατοικίδια πουλιά.

Πρόσεχε να γράφει στην συσκευασία eggfood.
 
Στειλτε μου την επεξεργασια για το σουπιοκοκκαλο
Συμπληρωματικά στις οδηγίες της Μαρίας, διάβασε κάποια πράγματα σχετικά με το σουπιοκόκαλο και ακολούθησε τις αναφορές στο τέλους του άρθρου για περισσότερες πληροφορίες.

Επίσης, σε αυτή τη συζήτηση μείνε μόνο στο θέμα της αστάθειας του πουλιού και για οτιδήποτε άλλο θέλεις, άνοιγε ένα καινούργιο θέμα για να το συζητάμε ξεχωριστά.
 
Καλησπερα και καλη χρονια ευχομαι.
Πολυ χρησιμες ολες οι πληροφοριες τις Μαριας.

Παρατηρησα στις φωτογραφιες οτι το πουλι εχει καρινα (στην δευτερη φωτο)!
Αν μπορεις δες το κι εσυ.
Καρινα ειναι αν κανω στην κοιλιτσα του σαν βαρκα και ειναι σκληρο...
Για δες και πες μας αν ειναι ετσι και αν μπορεις να μας βαλεις φωτο κοιλιας.

Πως ειναι τωρα το μικρο σου; Αν μπορεις βαλε μας και φωτογραφιες τις κουτσουλιες του σε ασπρο χαρτι Α4.

Δεν φαινεται και πολυ λαμπερο το φτερωμα του στις φωτο και σε συνδιασμο με την καρινα (αν εχει) μπορει να ειναι σημαδι ασθενειας.
Απο ποιο πετ σοπ το πηρες; Απο αυτα στο κεντρο που ειναι;
 
Τωρα μια χαρα ειναι δεν το ξαναειδα να πεφτει απο το κλαδι του
 
Back
Top