Γενικά Κοκατιλ μωρο

Αθηνα

PB New Member
Εγγραφή
19 Ιουλ 2008
Μηνύματα
26
Πόλη
Αθήνα
γεια σε ολους! Με λενε Αθήνα κ ειμαι 13! Μενω στην Αθήνα, στο βυρωνα. Οταν ημουν 6 ειχα αγορασει 1 παπαγαλο απο τους μικρουληδες! Δυστυχως ομως το εσκασε οταν τον αφησα για 1 εβδομαδα στη θεια μου να τον προσεχει!☹ κ τωρα μετα απο αγωνες 7 χρονων καταφερα να πεισω τους γονεις μου να αγορασουμε 1 κοκατιλ. Ομως το θελουμε μωρο ετσι ωστε να το εκπαιδευσουμε.
ομως, απο το πασχα ψαχνουμε κ ακομη δεν εχουμε βρει, δεν ειναι αδικο;τωρα που καταφερα να τους πεισω να μου παρουν να μη βρισκω;😡
γι αυτο οποιος γνωριζει καποιο πετ σοπ η καποιον που να πουλαει η να χαριζει μωρο κοκατιλ ας με ειδοποιησει! Ευχαριστω!
(το πουλι ομως θα το παρω μετα τον αυγουστο για να μην το αφησω σε καποιον αλλο στις διακοπες μου κ παθω τα ιδια... Παρ'ολα αυτα 1 μηνας δεν κανει τη διαφορα γιατι δεν το θελω κ αυγο. 🙂
 
Αθήνα καλησπερα και καλως ηρθες! Η αποκτηση ενος κοκατιλ και ειδικα μωρου θελει πολυ σκεψη! Οπως και υπομονη! Αυτο που λες για τον αυγουστο ειναι στωστο...
ομως το αλλο καλοκαιρι τι θα κανεις;και καθε καλοκαιρι. Γιατι δεν ζουν μονο για ενα χρονο και εχουν την αναγκη μας καθημερινα ολο τον χρονο...
υστερα γνωριζεις οτι ειναι λιγο θορυβοδη πουλια; Καλυτερα να το σκεφτεις πολυ καλα πριν κανεις μια τετοια κινηση που θα σου αλλαξει τη ζωη για τα επομενα 15 περιπου χρονια
 
:):Dκαλως ορισες στη παρεα μας Αθηνα! Θα συμφωνησω με τα υπολοιπα μελη του φορουμ οτι θελει πολυ σκεψη ηα αγορα ενος παπαγαλου και οτι πρεπει να εχεις υπομονη και αρκετο χρονο ωστε να μπορεις να ασχολησε μαζι του!
 
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας. Οντως το που θα αφηνω τον παπαγαλο ειναι 1 προβλημα... Ισως το πιο μεγαλο. Ομως εχω καποιους συγγενεις, οι οποιοι θα χαιρονταν να φιλοξενησουν το πουλακι μου και ξερω οτι θα ειναι πιο προσεκτικοι απο τη θεια μου... Ουτως οι αλλως οι διακοπες μου διαρκουν γυρω στις 10 μερες οποτε δε θα τους γινεται βαρος.😎 οσο για τη σκεψη που χρειαζεται...1 χρονο το συζηταγαμε σοβαρα με τους γονεις μου. Και για τη φροντιδα του,το ξερω πως ειναι δυσκολη ομως η μαμα μου εχει πειρα με τους παπαγαλους.. Ειχε 5 οταν ηταν μικρη ετσι θα μπορει να μου μαθει κ εμενα!
το θεμα ειναι ομως να βρω ενα κοκατιλ...☹
 
Kalos irthes Athina...
Emena mou arese auto pou egrapses...
(το πουλι ομως θα το παρω μετα τον αυγουστο για να μην το αφησω σε καποιον αλλο στις διακοπες μου κ παθω τα ιδια... Παρ'ολα αυτα 1 μηνας δεν κανει τη διαφορα γιατι δεν το θελω κ αυγο. 🙂
Dixnei toulaxiston oti exeis ypomoni...oti exeis skefti to poulaki prota kai ton eayto sou deytero... Poli anthropoi viazounte na paroune opio nane pouli, osa pio grigora ginete kai oso pio mikro mporoune na vroune...kai den skeftontai ti tha gini meta, an tha mporesoun na to megalosoun h oxi...

Diavase kala kai prosektika to foroum oti afora ta Cockatiel, to fagito tous kai igia...Mexri to septemvrio tha matheis polla pragmata apo edo...Kai me to kalo na pareis to proto sou Cokatiel!
 
Εχω την εντύπωση ότι κοκατίλ μωράκι είναι πιο εύκολο να βρείς την άνοιξη. Ενδιαφέρομαι και γω και ρώτησα έναν φίλο μου ο οποίος κάνει εκτροφή κοκατίλ και μου είπε ότι την άνοιξη είναι η καλύτερη εποχή. Λίγο χλωμό το βλέπω για τώρα το καλοκαίρι.
 
πραγματι, η περιοδος αναπαραγωγης των παπαγαλων ειναι κυριως η ανοιξη... Ομως στην εγκυκλοπαιδεια λεει πως το συγκεκριμενο ειδος αναπαραγεται πιθανως ολο το χρονο αλλα περισσοτερο απο το δεκεμβρη μεχρι τον αυγουστο... Τι να σου πω; Εγω αυτο ξερω...😎
 
Tha pareis tin Xrisi Eykeria kai tha vreis polles aggelies...mono min pairneis to proto pou tha vreis...prepei na vreis to pio zoiro poulaki kai pio xaroumeno...me kathara ftera kai kali oreksi gia fagito...na ta parakolouthisis toulaxiston gia 20 lepta to kathena...

Ton dilo mou Cockatiel ton pira ftynoporo se ilikia 2 minon...ton vrika me tin voithia XE.
 
εψαξα εχθες στη χρυση ευκαιρια αλλα δε βρηκα κ πολλα(βασικα μονο μια αγγελια, η οποια δεν ειχε ουτε τηλ.)!😎 αλλα θα ξαναψαξω. Για να δουμε... Ομως περισσοτερο με ενδιαφερει να βρω ενα πετ σοπ...ή καποιον εκτροφεα κλπ...
 
και οπως ξαναειπα δεν το θελω για τωρα, θελω αν γινεται να κανω κρατηση με προκαταβολη ή χωρις γιατι μπαινουν στη μεση οι διακοπες...😎
 
ακαι θελω να ρωτησω κ κατι.η χρυση ευκαιρια στο διαδικτυο διαφερει απο την κανονικη; γιατι εγω κοιταξα μονο στην ηλεκτρονικη! Πρεπει να αγορασω κ το βιβλιο;
 
ααα γι αυτο δεν ειχε τηλ...
για να σου βγαλει τηλεφωνα πρεπει να πληρωσεις κοντα στα 2.5 ευρω και σου διαθετει τα τηλεφωνα για μια ωρα... Καλυτερα να αγορασεις μια! Σημερα βγαινει νομιζω
 
Kalitera na pareis tin efimerida. Sti XE dinoun aggelies kai ta pet sop... Apla psakse pou lene MORA kai pare tinefono na rotisis gia tin ilikia, an exoune daxtilidia, kai poso poulia exoune...gia na mporeis na dialeksis to katalilo.
Edo ki mia vdomada ixane 10 mikra Cockatiel sto Pet Sop sti odo Athinas... An tha pas sto Pet City nomizo tha vreis ki eki polla.
 
ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας! Οσο για το pet city εχω ρωτησει και μου ειπανε πως δε φερνουν μικρα!☹ α! Ποιο απο τα 2 πετ σοπς στην Αθήνας εννοεις; το μεγαλο ή το μικρο; γιατι στο μεγαλο τα μικρα και εκπαιδευμενα κανουν 160 και τοσο ακριβο δεν μπορω να παρω!
 
160 euro kostizoun ta morakia pou trone kremoula akoma...Ego tha sou protina ena kokatilaki 2-4 minon...sto mikro pet ixane mikra Cockatilakia. Tora den ksero an exoune...Pes tous na sou paroune tilefono molis tha feroun kainouria poulakia. Min pairnis poli mikro epidi mporei na exeis provlimata me to taisma.
 
ναι, δε θελω πολυ μικρα εως 6 μηνων το πολυ! αυτο το μικρο πετ σοπ στην Αθήνας δε ειναι και πολυ καλο ομωσ γιατι οταν ειχα παει μου ειχαν υποσχεθει πως μεσα σε 3 εβδομαδες θα εχουν φερει μωρα κ θα με ειδοποιουσαν ομωσ περασαν 4 εβδ. και τιποτα δεν εγινε. ετσι, πηγε ο μπαμπας μου να δει τι γινεται και εκαναν πως δεν τον ηξεραν κ αρνουνταν να δωσουν τα 5 ευρω που ειχαμε δωσει προκαταβολη! 😡
 
ναι, δε θελω πολυ μικρα εως 6 μηνων το πολυ! αυτο το μικρο πετ σοπ στην Αθήνας δε ειναι και πολυ καλο ομωσ γιατι οταν ειχα παει μου ειχαν υποσχεθει πως μεσα σε 3 εβδομαδες θα εχουν φερει μωρα κ θα με ειδοποιουσαν ομωσ περασαν 4 εβδ. και τιποτα δεν εγινε. ετσι, πηγε ο μπαμπας μου να δει τι γινεται και εκαναν πως δεν τον ηξεραν κ αρνουνταν να δωσουν τα 5 ευρω που ειχαμε δωσει προκαταβολη! 😡
Θα σου έλεγα να μην πάρεις κανένα ζώο απο το συγκεκριμένο Pet. Όταν έμενα Αθήνα δούλευα εκεί για 4 μέρες μόνο και έφυγα γιατί είχα φρίξει με το πως φερόντουσαν στα ζωντανά που πουλάνε. Άσε τι ψέμματα λέγανε σους υποψίφιους αγοραστές. Μακρυά!
 
Back
Top