Διατροφή Κοκκινη χρωστικη Maske Easyyem

Dimos_Greek

PB New Member
Εγγραφή
23 Ιουν 2014
Μηνύματα
388
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν αυτη η χρωστικη Maske Easyyem Για Την Ενίσχυση Του Κόκκινου Χρώματος ειναι καλη για κοκκινα μωσαικα καναρινια;
 
Θα μας βοηθούσαν περισσότερες λεπτομέρειες.. Οπότε αν θέλεις μας λες σε πόσα πουλιά θα τη χορηγήσεις και για ποιους στόχους.
 
Εχω ενα ζευγαρι ασπροκοκκινα μωσαικα καναρινια και εχει βγαλει αυγα και μαλλον θα εκολαυθουν σε λιγες μερες και θελω να τα xορηγισω κοκκινη μολις γινουν 40 ημερων,
 
Εχω ενα ζευγαρι ασπροκοκκινα μωσαικα καναρινια και εχει βγαλει αυγα και μαλλον θα εκολαυθουν σε λιγες μερες και θελω να τα xορηγισω κοκκινη μολις γινουν 40 ημερων,
Θα χρειαστείς χρωστική μετά την 45-50 ημέρα της ζωής τους..
Η συγκεκριμένη ποσότητα είναι πολύ λίγη και όπως θα διάβασες είναι χύμα ποσότητα από αυτό το σκεύασμα με όσα αυτό συνεπάγεται.
Ως χρωστική έχω ακούσει καλά λόγια από αυτούς που τη χρησιμοποιούν.. εγώ προσωπικά δεν την έχω δοκιμάσει.
Συμβουλευτικά θα σε παρότρυνα να ψάξεις περισσότερο για απόλυτα συσκευασμένη χρωστική ικανή να σε καλύψει για 8-10 καναρίνια που πιθανολογώ πως θα έχεις μετά την εκτροφή και στην πτερόρροια, το καλοκαίρι.
Επιπρόσθετα θα πρέπει να βρεις με ποιο τρόπο σκοπεύεις να τη χορηγήσεις...
Δηλαδή αν θα την βάλεις με την αυγοτροφή ή στο πόσιμο για τα πτηνά νερό...
 
Εχεις καμια αλλη μηπως να μου προτεινεις;
Υπάρχουν πάρα πολλές...
Γράφεις κόκκινη χρωστική καναρινιών στο "ψαχτήρι" και θα σου εμφανίσει αρκετές... https://community.petbirds.gr/tags/chrostikes/
Μπορείς να διαβάσεις σχετικά με την περίπτωσή σου για Χορήγηση χρωστικών στα Κόκκινα και Mosaic καναρίνια
Αν ρωτάς προσωπικά χρησιμοποιώ Intensief - Bogena Beaphar και υπάρχει και στην ποσότητα που πιθανόν να σε καλύπτει μέχρι και την πτερόρροια...
Οι επιλογή δική σου.
 
Πρειπει να εχει και καροφυλη ετσι δν ειναι;

Αυτη Beaphar Intensief Red - Χρωστικη Για Κοκκινα Καναρινια 10gr ειναι ιδια με αυτην Beaphar Intensief Red - Χρωστικη Για Κοκκινα Καναρινια 50gr?
 
Αυτη Beaphar Intensief Red - Χρωστικη Για Κοκκινα Καναρινια 10gr ειναι ιδια με αυτην Beaphar Intensief Red - Χρωστικη Για Κοκκινα Καναρινια 50gr?
Ναι είναι ίδια... σε μικρότερη ποσότητα...
Γνώμη μου είναι πως δεν σου φτάνει.
Πρειπει να εχει και καροφυλη ετσι δν ειναι;
Χρειάζεται ένας συνδυασμός καροφύλλης, καταξανθίνης και καροτίνης για να υπάρχει σωστό βάψιμο.
 
Ναι είναι ίδια... σε μικρότερη ποσότητα...
Γνώμη μου είναι πως δεν σου φτάνει.

Χρειάζεται ένας συνδυασμός καροφύλλης, καταξανθίνης και καροτίνης για να υπάρχει σωστό βάψιμο.
Δηλαδη ποσα gr θα χρειαστω περιππου αν θα βγαλουν μικρα;
 
Δηλαδη ποσα gr θα χρειαστω περιππου αν θα βγαλουν μικρα;
Η δοσολογία είναι 10gr/κιλό αυγοτροφής.
Αν λοιπόν βγάλουν 10-15 μικρά χρειάζεσαι 100gr αυγοτροφής και 1gr χρωστικής την ημέρα...
Λογικά θα χρειαστείς περίπου 100gr χρωστικής... ικανές να σε καλύψουν για 100+ ημέρες.
Βέβαια την ακριβώς απαιτητή ποσότητα θα την βγάλεις εσύ με δοκιμές στην ποσότητα αυγοτροφής που χρειάζεσαι ή καλύτερα θα χρειάζεσαι... Ας είναι λίγο παραπάνω.
Άλλωστε όπως λένε και στο χωριό μου..."αν δεν περισσεύει... Ποτέ δε θα φτάσει".
 
τη γνωμη σας για τη χρωστικη Landmark Red Blend
Πάντα επίκαιρο αν και παλιό το θέμα...
Εσύ την έχεις δοκιμάσει σαν χρωστική ή απλά σκοπεύεις να την αγοράσεις τώρα και να τη χρησιμοποιήσεις για πρώτη φορά;
Τι καναρίνια θέλεις να βάψεις;
 
Γιαννη ακομη αυτη χρησιμοποιεις; Ειναι καλη; Μιλαω για κοκκινα καναρινια. Εχω 24.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
@Ariadnh ,@misalouris γιατί χρησιμοποιείτε χρωστικές, στέλνετε πουλιά σε διαγωνισμους;
 
Πάντα επίκαιρο αν και παλιό το θέμα...
Εσύ την έχεις δοκιμάσει σαν χρωστική ή απλά σκοπεύεις να την αγοράσεις τώρα και να τη χρησιμοποιήσεις για πρώτη φορά;
Τι καναρίνια θέλεις να βάψεις;
koκκινα καιμωσαικα.Ως τωρα χρησιμοποιουσα σκευασματα της οrnitalia (αλλα οι τιμες εχουν πλεον ξεφυγει καθε λογικης)
 
@Ariadnh ,@misalouris γιατί χρησιμοποιείτε χρωστικές, στέλνετε πουλιά σε διαγωνισμους;
Εγώ θα τα έβαφα έτσι η αλλιώς, φροντίζοντας την όμορφη εικόνα της κάθε ράτσας.
Από την ώρα που επέλεξα μια ράτσα για να την εκτρέφω είμαι υποχρεωμένος να έχω όλα όσα προαπαιτούνται για να διατηρηθούν τα βασικά χαρακτηριστικά της.
 
Dimos_Greek καλημερα και απο εμενα εγω χρησιμοποιω μονο καροφυλλη 8γρ σε ενα κιλο αυγοτροφη ή 1γρ σε 1 λιτρο νερο (καφε μερα αλλαγη το νερο) αποτελεσματα ειναι τα κατωθι, και δεν εχει ολοκληροφη η πτερωρια
image-0-02-01-e0f06620ede3ebeadeba632604b885f2f0bda553178274b38a24a9673edbe563-V.webp

image-0-02-01-f0f4a30387ced2461dddadce05f03df835d9867f0b63b81f85221c9536316427-V.webp
 
Εγώ θα τα έβαφα έτσι η αλλιώς, φροντίζοντας την όμορφη εικόνα της κάθε ράτσας.
Από την ώρα που επέλεξα μια ράτσα για να την εκτρέφω είμαι υποχρεωμένος να έχω όλα όσα προαπαιτούνται για να διατηρηθούν τα βασικά χαρακτηριστικά της.
Συμφωνω απολυτα!
 
Back
Top