Διατροφή Κοκκινη χρωστικη Maske Easyyem

αλλα οι τιμες εχουν πλεον ξεφυγει καθε λογικης
Είναι σε πολλές περιπτώσεις αρκετά τσουχτερές...
Αλλά το αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις είναι θαυμάσιο και νομίζω πως αξίζει κάθε κόστος.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Καλημερα θα ηθελα να ρωτησω αν αυτη η χρωστικη (Maske Easyyem 25ml - Για Την Ενίσχυση Του Κόκκινου Χρώματος) ειναι καλη για κοκκινα μωσαικα καναρινια;
Δεν πρόκειται για χημική χρωστική, αλλά για σκεύασμα Β. καροτίνης. Αν ήμουν στην θέση σου και ήθελα να "βάψω" σε εκθεσιακό κόκκινο τα πουλια που έχω, θα χρησιμοποιούσα κάποιο απο τα σκευάσματα καταξανθίνης. Αν μου αρκούσε ένα απλό κοκκινωπό χρώμα θα έδινα καρότο, πατζάρι, σπιρουλίνα, κατηφέ κλπ. σε φυσική μορφή και όχι σε κάποιο σκεύασμα.
 
Περίμενα διαφορετικές απαντήσεις. Μπορεί και να έχω καταλάβει λάθος τα πράγματα. Το θέμα είναι όμως πως απο την σχετικότητά που ενέχουν δεν θέτουν κανένα κριτήριο, δεν υπάρχει δηλαδή επιχείρημα στο γιατί κάποιος να μην κάνει χρήση χρωστικών. Πέραν της απάντησης του κ. Μάκη που με καλύπτει απόλυτα και συμφωνώ θέλω να επεκταθώ βάσει της δικής μου κριτικής σκέψης και να απαντήσω, χωρίς αυτό να είναι προσωπικό για το καθένα σας.
Εγώ θα τα έβαφα έτσι η αλλιώς, φροντίζοντας την όμορφη εικόνα της κάθε ράτσας.
Τι είναι η ράτσα; Γνωρίζει ή όχι το πουλί την ράτσα του;Υπάρχει κάποια διαφοροποίηση εκ μέρους του πτηνού εξαιτίας της ράτσας του;Η ράτσα, κάθε φορά, είναι εξωτερική κάθε πουλιού, είναι δικός μας διαχωρισμός, η ομορφιά επίσης. Δέκα τύποι μαζεύονται κάθε χρόνο σε ένα τραπέζι και αποφασίζουν τί είναι ράτσα και ποιά τα χαρακτηριστικά της,ύστερα ερχόμαστε εμείς και λέμε, ναί ΟΚ. Μιλάμε για κάτι τόσο ρευστό και όχι για κάποιον φυσικό νόμο που διέπει την ζωή μας, πολλώ μάλλον για μια τελεολογία.
Τις περισσότερες φορές το "φροντίζοντας την όμορφη εικόνα της κάθε ράτσας", είναι αντίφαση εν τοις όροις. Η φροντίδα ενός πουλιού δεν πάει, δεν ταιριάζει με τις λέξεις διατήρηση/σταθεροποιηση/παραγωγή μιας ράτσας ή μετάλλαξης. Τέτοιου τύπου φροντίδα μάλιστα σίγουρα θα είναι και βραχυπρόθεσμη
Από την ώρα που επέλεξα μια ράτσα για να την εκτρέφω είμαι υποχρεωμένος να έχω όλα όσα προαπαιτούνται για να διατηρηθούν τα βασικά χαρακτηριστικά της.
Υποχρεωμένος δεν είναι κανείς και κακώς αναφέρεται έτσι όπου αναφέρεται. Η γοητεία που μας προσφέρει η ίδια η γνώση και ο ενθουσιασμός(κυριολεκτικά) που μας προσφέρει η εφαρμογή της είναι αυτά που θα παρακινήσουν κάποιον να κάνει κάτι σωστά και όχι μια θεότυφλη και άχαρη υποχρέωση στο παρελθόν. Σημειωτέον κιόλας πως ευτυχώς που τα πράγματα είναι αλλιώς γιατι θα είχαμε μείνει ακόμα μόνο στο κίτρινο καναρίνι.
Καταρχάς οι χρωστικές δεν είναι προαπαιτούμενο, είναι απαιτούμενο μόνο στους διαγωνισμούς και κατα δεύτερον ουδεμία σχέση έχουν με την διατήρηση βασικών χαρακτηριστικών που είτε το θέλουμε είτε όχι υπάρχουν στο γονιδίωμα. Η μόνη λογική χρήση σε αυτήν την κατεύθυνση θα μπορούσε να έχει την πορεία χρωστική/μεγαλύτερη έκφραση/μετέπειτα αποδοτικότερη επιλογή και διαχωρισμός γεννητόρων.
Έγραψα ότι έγραψα γιατί όσο εύκολα λόγω ασάφειας δεν σεβόμαστε ένα πλάσμα άλλο τόσο σεβόμενοι ασαφή πράγματα φτάνουμε να έχουμε το ίδιο αποτέλεσμα.
Το αν θα βάφει ή όχι κανείς τα πουλιά του και πώς θα τα βάφει εναπόκειται στο αισθητικό του κριτήριο, στις φιλοδοξίες του και στο τί ύψους φροντίδα θέλει να τους παρέχει. Δεν ξέρω ακόμα τον τρόπο που μπορεί κάποιος να τα συνδυάσει.
 
Εψαξα στα pet shop σημερα και βρηκα carophyll red 40g στοιχιζει 17 ευρω. Γραφει 4-5g σε 1 λιτρο νερο ή 8-10g σε 1 κιλο αυγοτροφης. Δεν την πηρα. Ψαχνομαι ακομη.

Εχω μια απορια. Στην αυγοτροφη ποσο σιγουροι ειμαστε πως θα φανε ολα και θα χρωματισουν; Στο νερο δεν ειναι καλυτερα; Προτιμαω φυσικα στην αυγοτροφη.
 
Στην αυγοτροφη ποσο σιγουροι ειμαστε πως θα φανε ολα και θα χρωματισουν; Στο νερο δεν ειναι καλυτερα; Προτιμαω φυσικα στην αυγοτροφη.
Δεν είμαστε καθόλου σίγουροι οτι θα φάνε...
Ευελπιστούμε πως θα το κάνουν και συνήθως αυτό γίνεται.
Η αυγοτροφή είναι μεγάλη "λιχουδιά" για τα περισσότερα πουλιά.
Δέκα τύποι μαζεύονται κάθε χρόνο σε ένα τραπέζι και αποφασίζουν τί είναι ράτσα και ποιά τα χαρακτηριστικά της,ύστερα ερχόμαστε εμείς και λέμε, ναί ΟΚ.
Και έτσι να είναι... ή το αποδεχόμαστε και κινούμαστε όπως θεωρητικά πρέπει ή διαφωνούμε και κάνουμε αυτό που μας βγάζει το μυαλό μας...
Εγώ συντάσσομαι με την πρώτη ομάδα.
 
Και έτσι να είναι... ή το αποδεχόμαστε και κινούμαστε όπως θεωρητικά πρέπει ή διαφωνούμε και κάνουμε αυτό που μας βγάζει το μυαλό μας...
Εγώ συντάσσομαι με την πρώτη ομάδα.
Γιάννη εγώ έγραψα ποιό πράγμα είναι αίολο. Καταλαβαίνω πως αυτό το "θεωρητικά" δεν έχει καμία θεωρία και πως αυτό το "πρέπει" κανέναν νόμο. Το θέμα δεν είναι τί κάνεις εσύ ή εγώ αλλά ποιά η σχέση ενός τρίτου με τις χρωστικές, η γενική κατεύθυνση.
 
η γενική κατεύθυνση.
Νομίζω η απάντηση αυτή, απαντάει στα διλήμματα
Αν ήμουν στην θέση σου και ήθελα να "βάψω" σε εκθεσιακό κόκκινο τα πουλια που έχω, θα χρησιμοποιούσα κάποιο απο τα σκευάσματα καταξανθίνης. Αν μου αρκούσε ένα απλό κοκκινωπό χρώμα θα έδινα καρότο, πατζάρι, σπιρουλίνα, κατηφέ κλπ. σε φυσική μορφή και όχι σε κάποιο σκεύασμα.
 
Απο την στιγμη που επιλεγω το κοκκινο καναρινι το επελεξα επειδη μου αρεσε εμφανισιακα. Δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο ή ομορφοτερο απο τα αλλα. Απλα αρεσε και το κοκκινο χρωμα. Αν καποιος ηθελε ενα πορτοκαλι καναρινι θα επερνε ενα πορτοκαλι.

Ειναι αποφαση του καθενα αν θα τα βοηθησει να χρωματισουν ή οχι. Φετος αποφασισα να τα χρωματισω κι εγω.
 
Φετος αποφασισα να τα χρωματισω κι εγω.
Τέλεια...
Θα περιμένουμε φωτογραφίες να καμαρώσουμε την προσπάθειά σου...
Για όλα τα άλλα συμφωνώ κι εγώ μαζί σου
 
Ειναι αποφαση του καθενα αν θα τα βοηθησει να χρωματισουν ή οχι.
Γιατί το γράφεις αυτό Αριάδνη; Είπε κάποιος το αντίθετο; Εννοείται νομίζω ότι είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
Αν υπάρχει κάτι προς συζήτηση κατά την γνώμη μου, είναι η όσο το δυνατόν μικρότερη επιβάρυνση του πουλιού και πως μπορεί να γίνει αυτό.
 
Γιατί το γράφεις αυτό Αριάδνη; Είπε κάποιος το αντίθετο; Εννοείται νομίζω ότι είναι προσωπική επιλογή του καθενός.
Αν υπάρχει κάτι προς συζήτηση κατά την γνώμη μου, είναι η όσο το δυνατόν μικρότερη επιβάρυνση του πουλιού και πως μπορεί να γίνει αυτό.

Γιατι ειναι αποφαση καποιου αν θα το κανει. Τα προηγουμενα χρονια η αποφαση μου ηταν να μην το κανω. Που ειναι το κακο στο σχολιο μου;
 
Που ειναι το κακο στο σχολιο μου;
Πουθενά δεν είναι το κακό. Υπάρχει βέβαια μια λογική αντίφαση, γιατί στην αρχή ήσουν απόλυτα σύμφωνη με κάτι άλλο, ο Γιάννης όμως, ο εκφραστής αυτού του άλλου συμφώνησε μετέπειτα με εσένα, μετακινούμενος δηλαδή σε άλλη θέση. Η κατάσταση είναι ρευστή,όπως ακριβώς έγραψα και όπως ακριβώς εκτυλίχθηκε. Προτιμώ να ξέρω και μου είναι πιό χρήσιμο κάτι ειλικρινές και άμεσο,όπως το οτι τα βάφω γιατί έτσι γουστάρω παρά να ψάχνω μια θεμελίωση εκεί που δεν υπάρχει.
 
Από την αρχή της συζήτησης μας εδώ και κυρίως από την αρχή της εκτροφής των καναρινιών κόκκινου παράγοντα από μένα η θέση μου δεν άλλαξε...
Σεβόμενος την ιστορία και τις προσπάθειες χιλιάδων εκτροφέων της ράτσας που εκτρέφω ... Φροντίζω πάντα να παρουσιάζονται τα πουλιά χωρίς (αν είναι δυνατό) να τους έχει λείψει τίποτε από αυτά που προαπαιτούνται.
Και φυσικά ποτέ δεν θα απουσιάσει η προβλεπόμενη χρωστική ώστε να βοηθούν τα πουλιά να δείξουν την ομορφιά της ράτσας τους.
Η διαδικασία και ο τρόπος χορήγησης στα πουλιά περιγράφεται εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Προετοιμασία-της-ξηρής-αυγοτροφής.25060/
 
Πουθενά δεν είναι το κακό. Υπάρχει βέβαια μια λογική αντίφαση, γιατί στην αρχή ήσουν απόλυτα σύμφωνη με κάτι άλλο, ο Γιάννης όμως, ο εκφραστής αυτού του άλλου συμφώνησε μετέπειτα με εσένα, μετακινούμενος δηλαδή σε άλλη θέση. Η κατάσταση είναι ρευστή,όπως ακριβώς έγραψα και όπως ακριβώς εκτυλίχθηκε. Προτιμώ να ξέρω και μου είναι πιό χρήσιμο κάτι ειλικρινές και άμεσο,όπως το οτι τα βάφω γιατί έτσι γουστάρω παρά να ψάχνω μια θεμελίωση εκεί που δεν υπάρχει.

Δεν τα εβαφα γιατι δεν ειχα τα λεφτα και το φοβομουν κι ολας. Διαλεγα να μεινουν ετσι. Φυσικα θα ηθελα να γινουν κοκκινα. Μου αρεσει το κοκκινο χρωμα. Ειναι ομορφα πουλια και φετος θελω να αναδειξω την ομορφια τους. Εγω το θελω. Εγω το γουσταρω. Για μενα. Για να τα βλεπω. Το κανουν τοσοι ανθρωποι (εκτροφεις και μη) και τα πουλια ειναι μια χαρα. Δεν σημαινει οτι ειναι πιο ομορφα απο τα αλλα πουλια ή μου αρεσουν περισσοτερο. Τα φροντιζω ολα το ιδιο.
 
Είναι σε πολλές περιπτώσεις αρκετά τσουχτερές...
Αλλά το αποτέλεσμα σε κάποιες περιπτώσεις είναι θαυμάσιο και νομίζω πως αξίζει κάθε κόστος.
Oντως αλλα σκεπτομενος οτι δεν χρειαζεται παντα να γινομαστε δεσμιοι μιας εταιρειας ρωτω για την συγκεκριμενη αφου ακοσα καποια καλα σχολια αλλα δεν ειδα τα αποτελεσματα της.Αναζητησα στο διαδικτυο τη δοσολογια και προς μεγαλη μου εκπληξη διαβασα to εξης"( Τα 40gr αφορούν την δόση χρωστικής Red Blend για 1 κιλό αυγοτροφής. Για χρήση σε ατομική ταΐστρα σε περιπτώσεις ιδιωτών που έχουν ένα καναρίνι για βαφή, η δόση δεν πρέπει να ξεπερνά το μισό κουταλάκι του γλυκού/ταΐστρα αυγοτροφής.)Ηδοσολογια φαινεται...υπερβολικη!Φυσικα θα πει καποιος οτι περιεχει χολινη αλλα;
 
Αναζητησα στο διαδικτυο τη δοσολογια και προς μεγαλη μου εκπληξη διαβασα to εξης"( Τα 40gr αφορούν την δόση χρωστικής Red Blend για 1 κιλό αυγοτροφής. Για χρήση σε ατομική ταΐστρα σε περιπτώσεις ιδιωτών που έχουν ένα καναρίνι για βαφή, η δόση δεν πρέπει να ξεπερνά το μισό κουταλάκι του γλυκού/ταΐστρα αυγοτροφής.)Ηδοσολογια φαινεται...υπερβολικη!
Για το συγκεκριμένο σκεύασμα η προτεινόμενη δοσολογία των παρασκευαστών του είναι 40gr/κιλό αυγοτροφής...
Συνεπώς δεν είναι υπερβολική αφού αυτή προτείνεται.
Υπερβολή θεωρείται για παράδειγμα η χρήση της χρωστικής που χρησιμοποιώ κι εγώ... κι ενώ πρέπει να είναι 10gr/ κιλό αυγοτροφής, εντούτοις γνωρίζω περιπτώσεις με τετραπλάσια χορήγηση με σκοπό γρήγορα και έντονα αποτελέσματα. Το τι επιπτώσεις έχει όμως αυτή η υπερβολή στον οργανισμό των πουλιών και κυρίως στο συκώτι τους δεν θα το μάθουμε ποτέ. Γιατί απλά κανείς από αυτούς δεν αναφέρει τίποτε για τα "θύματα" κι όσες φορές ρώτησα δεν πήρα ποτέ καμία απάντηση.

Συνεπώς αυτή προτείνεται από τους παρασκευαστές αυτή πρέπει να ακολουθήσεις άσχετα με το τι γράφει σχετικά με το θέμα ο καθένας.
Να ξέρεις πως στο διαδίκτυο "πολλοί" γνωρίζουν "πολλά" ... Ελάχιστοι όμως τα υπογράφουν και αναλαμβάνουν την ευθύνη επώνυμα.
Δηλαδή @vas.m ίσως στο διαδίκτυο να διαβάσεις πολλά τρελά και απίθανα πράγματα...
Εσύ οφείλεις να ενημερωθείς και να φιλτράρεις όλα όσα διαβάζεις και να αποφασίσεις για το σωστό.
Φυσικά αρωγός σε όλο αυτό είναι και το petbirds που οι ποικίλες και διαφορετικές απόψεις των μελών του θα σε βοηθήσουν στην τελική επιλογή.
Μου αρεσει το κοκκινο χρωμα. Ειναι ομορφα πουλια και φετος θελω να αναδειξω την ομορφια τους. Εγω το θελω. Εγω το γουσταρω. Για μενα. Για να τα βλεπω.
Νομίζω πως αυτές οι σύντομες προτάσεις κρύβουν την έννοια της σωστής εκτροφής... Των σωστών εκτροφικών στόχων και φυσικά της ηθικής αμοιβής μας εκ του αποτελέσματος σε κάθε παρόμοια προσπάθεια.
Τα φροντιζω ολα το ιδιο.
Κι αυτή χαρακτηριστική της σωστής φιλοζωίας...
 
Back
Top