Ασθένειες Κολλάνε οι άνθρωποι κοτόψειρες;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης rafailia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

rafailia

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2014
Μηνύματα
16
Πόλη
Αθήνα
Σας παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με τις κοτοψειρες.Αν μεταδιδονται στον ανθρωπο, ποια ειναι η αποτελεσματικοτερη θεραπεια και αν μετα την θεραπεια τα αυγα της κοτας εξακολουθουν να ειναι καταλληλα προς καταναλωση. Ευχαριστω.
 
Σας παρακαλω θα ηθελα πληροφοριες σχετικα με τις κοτοψειρες.Αν μεταδιδονται στον ανθρωπο, ποια ειναι η αποτελεσματικοτερη θεραπεια και αν μετα την θεραπεια τα αυγα της κοτας εξακολουθουν να ειναι καταλληλα προς καταναλωση. Ευχαριστω.
Αν τα αυγά της κότας επηρεάζονταν από την ψείρα της τότε πιθανόν να μην τρώγαμε αυγά.
Φυσικά δε μιλάμε για τις περιπτώσεις όπου υπάρχει υπερπληθυσμός παρασίτων που έχουν μεταφέρει ασθένειες στις κότες και συνεπώς και στα αυγά τους.
Έτσι ή αλλιώς τα αυγά θα τα φάμε πολύ καλά μαγειρεμένα και όχι ωμά...
Φάρμακα υπάρχουν πολλά...
Μια επίσκεψη σε κάποιο κτηνίατρο και θα σου δώσει τόσο για τις κότες όσο και για το χώρο τους.
Επιπρόσθετα η ψείρα της κότας σπάνια παρασιτεί στον άνθρωπο.
 
Σ, ευχαρστω πολυ για τις απαντησεις σου. Σχετικα με την καταναλωση των αυγων ανησυχω οχι σε σχεση με τις ψειρες αλλα σε σχεση με τα φαρμακα που θα χρησιμοποιησω για να απαλλαγω απο αυτες.
 
Σ, ευχαρστω πολυ για τις απαντησεις σου. Σχετικα με την καταναλωση των αυγων ανησυχω οχι σε σχεση με τις ψειρες αλλα σε σχεση με τα φαρμακα που θα χρησιμοποιησω για να απαλλαγω απο αυτες.
Θα μιλήσεις με τον κτηνίατρο γι' αυτό το θέμα...
Γι αυτό δεν σου πρότεινα κανένα από τα γνωστά σκευάσματα καταπολέμησης των παρασίτων... Δεν γνωρίζω τις επιπτώσεις...
Αυτός όμως θα σου πει...
 
Δεν γνωρίζω απο κότες αλλά ψάχνοντας βρήκα αυτό:

Οι ψύλλοι, οι ψείρες και τα τσιμπούρια των πουλερικών

Και τα τρία δείχνουν ότι τα κοτέτσια μας είναι ακάθαρτα. Ο καλλίτερος τρόπος για να κυνηγήσουμε τα έντομα αυτά, είναι το συχνό άσπρισμα και η απολύμανση του κοτετσιού. Δεύτερον το πασπάλισμα των πουλιών με μία εντομοκτόνο σκόνη και επί πλέον πρέπει να έχουμε στην διάθεση των πουλερικών μας ένα μέρος προφυλαγμένο από τις βροχές για αμμόλουτρο. Το αμμόλουτρο αυτό πρέπει να αποτελείται από 10 μέρη άμμο, 10 μέρη στάχτη, 1/2 μέρος θειάφι και 1/2 ασβέστη. Για να μη μπορούν τα παράσιτα αυτά να κολλάνε στις κότες μέσα ατό κοτέτσι τη νύχτα πού κουρνιάζουν, πρέπει να απομονώσουμε τις κουρνιάστρες βάζοντας τα ποδάρια των στηριγμάτων των μέσα σ' ένα κουτί πού περιέχει νερό με φαινικό οξύ ή κρεολίνη 3%.


Πηγή: Η κόττα-Α. Παρασκευόπολου-Αθήναι 1949


και αυτό:

υπαρχουν παρα πολλα κ σε διαφορες μορφες,υγρο (πχ sebasil) η σκονη(πχ μαλαθειο). Ολα μπορεις να τα βρεις σε γεωπονους η κτηνιατρους οι οποιοι μπορουν να σου πουν ποιο ειναι το κατταληλοτερο για το χωρο που θελεις να το χρησιμοποιησεις κ με ποια αραιωση κλπ.σε κοτετσι κ το ασβεστη σε σκονη διωχνει τις ψειρες αλλα κ τις προλαμβανει.

τώρα σχετικά με τον άνθρωπο προσβάλετε από 2 ειδών ψείρες:

Τον άνθρωπο προσβάλλουν 2 είδη ψείρας: Η φθείρα του ανθρώπου (που διακρίνεται σε φθείρα του τριχωτού και τη φθείρα του σώματος) και η φθείρα του εφηβαίου

Δεν νομίζω οτι οι ψείρες τις κότας παρασιτούν στον άνθρωπο.
 
Δεν είναι απαγορευμένο αυτό;

Διαβάζοντας περισσότερο μετά την ερωτησή σου Σταύρο είδα οτι ανήκει στην ίδια κατηγορία με το DDT (το χειρότερο και πιο επικίνδυνο εντομοκτόνο όλων των εποχών). Παρόλα αυτά το βλέπω να εισάγεται από Κίνα και να πωλείτε στην ελευθερη αγορά.

Νομίζω πως αν η Ραφαηλία απευθυνθεί σε κάποιο κτηνίατρο η γεωπόνο θα της συστήσει ένα ασφαλές σκεύασμα.
 
Νομίζω πως αν η Ραφαηλία απευθυνθεί σε κάποιο κτηνίατρο η γεωπόνο θα της συστήσει ένα ασφαλές σκεύασμα.
Σωστά κι εάν θέλεις Ραφαηλία ενημέρωσε μας για τα αποτελέσματα.
 
Κατ' αρχήν έχεις προσβολή από ψείρες ή προληπτικά μιλάμε; Γιατί προληπτικά όσοι έχουν κοτέτσια έχουν και λάκκους με στάχτη ξύλου όπου κάνουν "μπάνιο" οι κότες για την πρόληψη της ψείρας.
 
@rafailia, δε χρειάζεται να ανησυχείς καθώς οι κοτόψειρες που αναφέρεις μάλλον είναι ψύλλοι των πουλερικών και δεν παρασιτούν τον άνθρωπο.
Για την καταπολέμηση τους προτείνω σίγουρα σχολαστική καθαριότητα του χώρου και ψεκασμό με ένα εντομοκτόνο για έντομα υγειονομικής σημασίας (αγορά από κτηνίατρο ή κατάστημα πώλησης γεωργικών φαρμάκων). Θα ψεκάσεις σχολαστικά το χώρο και τα πτηνά (ΜΕ ΤΑ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΜΕΤΡΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ). Μπορείς να πάρεις το sebacil (μεγάλη υπολειμματική διάρκεια, δε ξέρω αν περνάει στα αυγά, είναι όμως πιθανό), εξίσου καλά αποτελέσματα έχει και το icon 2.5 cs, το οποίο και στο προτείνω. Μπορείς να δεις και αυτά τα θέματα:

Ασχετη με κοτες και αποριες
https://community.petbirds.gr/threads/Χρησιμοποιεί-κάποιος-fendona-6sc.20713/#post-215204.

Αργότερα θα χρησιμοποιείς σκόνισμα και βάψιμο του χώρου με ασβέστη, και στάχτη.

Stavros ναι, το malathion έχει απαγορευτεί, αλλά είναι και τα αποθέματα στις αποθήκες και η παράνομη εισαγωγή από χώρες εκτός Ε. Ε. Όποιος θέλει βρίσκει...
 
  • Like
Αντιδράσεις: adreas
το malathion έχει απαγορευτεί, αλλά είναι και τα αποθέματα στις αποθήκες και η παράνομη εισαγωγή από χώρες εκτός Ε. Ε. Όποιος θέλει βρίσκει..
Μα για να απαγορευτεί θα είναι επικίνδυνο. Γιατί να το ψάξει κάποιος;
 
Το sebacil είναι εξαιρετικά τοξικό και δεν συνίσταται για χρήση σε ζώα που προϊόντα τους θα φτάσουν στον άνθρωπο.
Το malathion το βρίσκεις σχεδόν παντού (σε σκόνη) για την μελίγκρα των λουλουδιών κλπ.
 
Μα για να απαγορευτεί θα είναι επικίνδυνο. Γιατί να το ψάξει κάποιος;

Μαρία, η αποτελεσματικότητα του είναι που το κάνει ελκυστικό. Απαγορεύτηκε με Ευρωπαϊκή Οδηγία (αριθ. 120863/13.12.2007 (ΦΕΚ 204/Β΄/11.2.2008) επειδή δεν υπήρχαν νέες μελέτες που να διασφαλίζουν ότι είναι αποτελεσματικό και ασφαλές για το χρήστη, τον καταναλωτή και το περιβάλλον.
Το sebacil είναι εξαιρετικά τοξικό και δεν συνίσταται για χρήση σε ζώα που προϊόντα τους θα φτάσουν στον άνθρωπο.

Το malathion το βρίσκεις σχεδόν παντού (σε σκόνη) για την μελίγκρα των λουλουδιών κλπ.

Γιάννη, απ όσο ξέρω δεν υπάρχει έγκριση εδώ και χρόνια,
http://wwww.minagric.gr/greek/data/malathion κόψιμο καρπούζι πεπόνι γνωστοποίηση.pdf
Το sebasil μου το σύστησε κτηνίατρος για χρήση σε κοτέτσι και κότες, αλλά δε θυμάμαι εποχή. Ίσως ήταν εποχή που δε γεννούσαν οι κότες.
 
Το sebasil δεν είναι δα και το τοξικό μην λέμε ότι θέλουμε ούτως η άλλος δεν κάνει για τα ζώα ειδικά στους σκύλους αφού οι ψύλλοι τσιμπούρια έχουν αναπτύξη ανοσία στο φάρμακο αυτό έχουν αλλάξει το dna τους όπως επίσεις το ίδιο περίπου πάνε να πάθουν και, με το frontline κάνει για την ψώρα στα κουνέλια τσιμπούρια στα αιγοπρόβατα σκύλους και στις κότες ψείρες κλπ. Οι ψείρες δεν κολλάνε στον άνθρωπο αλλά όταν είναι πολλές στο κοτέτσι και μπεις να πάρεις τα αυγά είναι τόσες πολλές που μπαίνουν ακόμα και στα εσώρουχα μέσα και δεν σε σώνει τίποτα μετά μόνο το μπάνιο με νερό και εγώ μιας και το έχω δουλέψει θα έλεγα το ICON .
 
Να σας πω κι εγώ: μια φίλη μου σε ένα χωριό της Λάρισας, εκτός του ότι ασβεστώνει το κοτέτσι της, και στο τόσο μπαίνει μέσα τη νύχτα και ψεκάζει τις κότες λίγο με νερωμένο πετρέλαιο. Επισης και τους τοίχους και πατώματα. Και δεν αντιμετωπίζει προβλήματα κοτόψειρας, παρά το ότι οι κότες όλη μέρα κόβουν βόλτες. Αναφέρομαι σε κοτέτσι με 50 έως 100 κότες.
 
Back
Top