Γενικά Κομμένες ουρές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kimi

PB Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2007
Μηνύματα
619
Πόλη
Λαμία
Σήμερα χώρισα τον αρσενικο καναρίνο απο την οικογενειά του.
Και τα χώρισα γιατί θα ξαναζευγάρωνε με τη κανάρα. Φυσικά εδω κ μέρες τους είχα βγάλει τις φωλιές. Αλλα απο εχθές η κανάρα καθόταν σε μια μεγάλη ταίστρα που τους είχα βάλει. Και τι να δω; Την είχαν γεμίσει με φτερά. Και μερικά απο τα μικρά καναρινάκια δεν έχουν ουρά. Είναι κομμένες. Και πάνω που είχαν μεγαλώσει. Αλλά απο υγεία είναι καλά :D Ακλομα κ ο αρσενικός έχει χάσει φτερά.
Μπορώ να τους δώσω κάτι; 🙄 Κανένα φάρμακο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: zefyri
Ειναι περιπου 23 με 24 ημερων. Αλλα μεχρι εχθες ειχαν ουριτσα.
 
Mipos psaxnei iliko gia folia;kai theli ki ayti na ksanazeygarisei? Afou evgales tin folia apofasise na kanei ayga sti taistra kai anti gia nima xrisimopeiei ftera?! Giati nomizis oti to kanei arsenikos? Mporei na to kanei h hdia mama...
 
Το να βγάλεις τον αρσενικό δεν είμαι σίγουρος αν έχει νόημα. Άλλωστε μάλλον έχουν ζευγαρώσει ήδη. Η κανάρα τους βγάζει τα φτερά και οχι ο αρσενικός. Αν ο αρσενικός φροντίζει τα μικρά (τα ταϊζει) ίσως θα έπρεπε να απομακρύνεις την κανάρα. Ας πει την γνώμη του, ομως, και κάποιος ποιο έμπειρος.
 
Ναι η καναρα τα βγαζει. Αλλα τα τιζει κανονικα α μικρα. Τον αρσενικο επρεπε να τον βγαλω, γιατι θα ξαναζευγαρωνε με τη καναρα. Και δεν ηθελα τοσο γρηγορα! Απο τα 5 μικρα τα 2 ειναι χωρις ουρα.
 
Το θέμα είναι οτι έχουν ήδη ζευγαρώσει (πιθανότατα).
 
An den to kanei arsenikos, den exei naoima na ton apomakrinis... Kita mipos kalitera na vgaleis tin kanara an o arsenikos tha taisei ta mikra...
 
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις τον αρσενικό να φροντίζει τα μικρά και να βγάλεις την κανάρα για να ξεκουραστεί και να ηρεμήσει.
 
Εσύ μπορεί να μη θέλεις να γεννήσει τόσο γρήγορα αλλά μάλλον ο δικός της κύκλος άλλο λέει. Αφού το πουλί θέλει να γεννήσει άστο και στην επόμενη γέννα απομάκρυνε τον αρσενικό λίγο πιο νωρίς για να μην ξαναζευγαρώσουν. Αν δεν θέλεις να την ταλαιπωρήσεις γιατί έχει κάνει πολλές γέννες άστην να γεννήσει και άλλαξε τα αυγά με ψεύτικα. Μόλις απογαλακτιστούν τα μικρά χώρισε τους γονείς και χάλασέ της τη φωλιά. Πάντως αν είναι ξεκούραστη από γέννες είναι φυσιολογικό αυτό που κάνει και η γνώμη μου είναι να της δώσεις υλικό φωλιάς.
 
Έκτίμησή μου είναι πως οι επιλογές σου είναι περιορισμένες. Δεν έχει κανένα νόημα που απομάκρυνες τον αρσενικό αφού πρωτίστως ξεκούραζε την θηλυκιά η οποία ουσιαστικά τώρα περισσότερο ενδιαφέρεται να φτιάξει φωλιά για να γεννήσειο παρά να ασχοληθεί με τα μικρά. Αν δεν θέλεις να ζευγαρώσουν πάρε καλύτερα την θηλυκιά από μέσα η οποία πιστεύω πως σύντομα θα αρχίζει να γεννοβολάει αυγουλάκια αριστερά και δεξιά. Αν πάλι θέλεις νέα αναπαραγωγή βάλε φωλιά και μπόλικο νήμα και όλα θα τελειώσουν φυσιολογικά. Διάλεξε και πράξε!
 
Αν αφήσεις την θηλυκιά μαζί με τα μικρά, χωρίς να δώσεις κλωστές και νέα φωλιά, αύριο θα τα βρείς μαδημένα μέχρι το σβέρκο.
-1ον)αν θέλεις να πάρεις καινούργια γέννα, βάζεις κλωστές και νέα φωλιά
σε κάποιο άλλο σημείο του κλουβιού και αφήνεις τα πράγματα ώς έχουν.
2ον)αν δεν σε ενδιαφέρει να πάρεις νέα γέννα, αφήνεις τα μικρά με τον πατέρα
παρακολουθώντας τον, αν ταίζει σωστάκαι μεταφέρεις το θηλυκό
στην κλούβα με τα θηλυκά σου για ανάπαυση.

Υ. Γ Καθηστέρησα πολύ στο τηλέφωνο μάλλον. Zefyri συγγνώμη για το "καπέλλωμα",τα έχεις πεί ήδη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: zefyri
Το θέμα είναι να μπορούμε να βοηθάμε ο ένας τον άλλο προς όφελος των μικρών μας φίλων! Δεν τίθεται θέμα καπελώματος! Να είσαι καλά!
 
Tωρα τον εχω χωρισει τον αρσενικο. Τον εχω βαλει σε δικο του κλουβακι κ κελαηδαει.
Η καναρα ταιζει τα μικρα συνεχεια. Και απο τοτε που εβγαλα τον αρσενικο δε μαδαει τα μικρα, εχει σταματησει. Θα δω κ αυριο κ αμα ειναι θα ξαναβαλω τον αρσενικο λ θα χωρισω τη καναρα απο τα μικρα της ☹
 
ΒΑΛΕ ΞΑΝΑ ΤΟΝ ΑΡΣΕΝΙΚΟ ΜΕΣΑ ΜΕ ΦΩΛΙΑ ΝΑ ΞΑΝΑΖΕΥΓΑΡΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΒΓΑΛΕ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΒΑΛΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΛΟΥΒΙ ΚΑΙ ΒΑΛΤΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΛΑΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΜΕ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΚΑΙ Η ΘΥΛΙΚΙΑ ΘΑ ΤΑΙΖΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΡΣΕΝΙΚΟΣ. ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ
 
Δε θελω να ξαναζευγαρωσουν. Εχει ταλαιπωρεθει πολυ η καναρα μου. Αυτη τα ταιζει πιο πολυ απο τον αρσενικο.
 
kimi ποσες γεννες εχει ηδη κανει φετος η καναρα σου;αν δεν εχει κανει ηδη τρεις εγω προτεινω οτι ο Στελιος. Αν ειναι να κανει και αλλη γεννα καλυτερα τωρα που δεν εχει ζεστανει για τα καλα ο καιρος. Μετα θα κουραζεται παραπανω.
(:)τι ειστε εσεις οι γυναικες; Μη δειτε αρσενικο να περναει καλα, αμεσως να του το χαλασετε:D)
 
Εχει καει 3 γεννες. Την πρωτη φορα τα εκανε στο πατωμα. Αλλα πατα στς γεννες της εχει κανει πολλα αυγα. Της εχει βγει το λαδι. Αλλα παλι καλα ο αντρας της την βοηθουσε. Τωρααν περιμενει μωρα... Θα τα περιμενω με χαρα. Παντως απο το μεσημερι που τα χωρισα, δεν εχω δει ιχνος φτερου. Ουτε καν τον αρσενικο βλεπει. Χωρισμος με ολη τη σημασια της λεξης. Και αυτος δεν στεναχωρεθηκε καθολου.
 
αν δεν μεγαλωσε και τις τρεις πουλακια τοτε μπορει αλλη μια, αν και τις 3 μεγαλωσε νεοσσους τοτε χρειαζεται ξεκουραση!

οσο για τον καναρινο οσο θα ειναι πυρωμενος και μονος δεν θα σταματησει να λαλαει(... λες για αυτο να λενε "αυτος ειναι λαλημενος"; )
 
αχ βρε Kimi μου η δικια σου δε σταματαει να γεννοβολαει και η δικια μου χαρα δε λεει να με δωσει:Ρ
 
Back
Top