Γενικά Κομμένες ουρές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kimi
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αυτες οι 3 γεννες ειναι συνεχομενες απο Νοεμβριο. Αλλα τις 2 φορες βγηκαν πουλακια. Την πρωτη 1 κ την δευτερη 5. Γι αυτο δε θελω να τη κουρασω.
 
γνωμη μου ειναι αν μπορεις να κανεις ωοσκοπηση με φακο και ειναι ενσπορα να την αφησεις και αυτη τη φορα. Πιστευω οτι αν ενοιωθε κουρασμενη θα προσπαθουσε να αποφυγει τον καναρο. Μια δικια μου που ειχε ενα νεοσσο και πεθανε πριν λιγες ημερες μετα καθοταν εκτος φωλιας και αραζε ενω ο αρσενικος συνεχως την καλουσε μεχρι που καθοτανε αυτος για αρκετη ωρα στη φωλια. Προχθες ζωηρεψε και σημερα εχω το δευτερο αυγο:)
 
Το μεγαλυτερι πουλακι απο την οικογενεια, μαλλον εχει χτυπησει το ποδαραλι του. Και χανει συνεχεια αιμα. Του βαλαμε μπεταντιν κ σουφλαμιδοσκονη. Τι αλλο μπορω να κανω;
 
αν η αιμορραγια συνεχιζεται παρε pulvo απο το φαρμακειο και ριξε του, ειναι σπρει. Αν και παλι συνεχιζεται υπαρχει τροπος που σταματα στον ανθρωπο αλλα δεν ξερω αν επιτρεπεται σε πουλι(ελληνικος καφες στην πληγη). Αν δεν ρωτησεις καποιο ειδικο πτηνιατρο δεν το συμβουλευω, μονο εσχατη λυση.

καποιος γιατρο που ξερω ειναι ο Κτηνιατρος Βλαχοκωστας

με το μπεταντιν προσεχε γιατι εχω ακουσει οτι ειναι πυκνο σε δραστικη ουσια για τα πτηνα μην του κανει εγκαυμα.υπαρχει σκευασμα αραιωμενο στα πετ σοπ(εχει σταματησει το μυαλο μου για το πως το λενε). Παντως αν εχει σταματησει η αιμοραγια μην ανησυχεις αυτα που εβαλες φτανουν. Αν την πειραζει και (ανοιγει)μολυνεται καθαρισε την ξανα και βαλε του απο πανω ενα κομματι τραυμαπλαστ
 
Σ ευχαριστω. Του βαλαμε σταχτη απο τσιγαρο. Το μεσημερι ειχε χασει αιμα. Τωρα απο λιγο. Ελπιζω να ξεραθει η πληγη του. Κατα τα αλλα ειναι καλα. Τρωει κ μονο του.
 
ευχομαι να θρεψει γρηγορα η πληγη του!
 
Ηταν καλυτερα σημερα. Πιστευω πως ο καπνος του εκανε καλο. Αυριο ισως του βαλω κοκκινο.
 
αφου ειναι καλυτερα σημερα τοτε εχει πολλες πιθανοτητες να τις καπουλαρει... Ευτυχως!
 
το μπεταντιν εχει ως δραστικη ουσια την ιωδιουχο ποβιδονη10% και δεν υπαρχει κανενα προβλημα στη χρηση του αυτο που θα πρεπει να αποφευγετε
ειναι το βαμα ιωδιου εκτος και το αραιωσουμε με νερο 1 προς 1
για χρηση σε πτηνα συντροφιας υπαρχει το antiseptine της tafarm αλλα και σε αυτο η δραστικη ουσια ειναι ιδια οπως και στο μπεταντιν
 
- Ενα παρασκεύασμα με βάμα ιωδίου+γλυκερίνη, με αναλογία 1/10
το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια, σε όλες τις περιπτώσεις που χρειάζεται
μια απολύμανση στα πόδια των πουλιών. Εχει μια παχύρευστη μορφή
και είμαι σίγουρος οτι βοηθάει εξαιρετικά, εκτός των διαφόρων τραυματισμών,
και στην γρήγορη εξαφάνηση των ακάρεων και των μυκήτων απο τα πόδια.
Μπορεί να σας το φτιάξει ο φαρμακοποιός σας πολύ εύκολα και φθηνά.
 
Πριν απο λιγο του εβαλα κοκκινο, λετε να το ετσουξε; Δεν ειχε κ πολλη ορεξη. Αλλα τρωει κανονικα.
Η ουριτσα του εβαψε κοκκινο!
 
Back
Top