Γενικά Κονούρες (ερωτήσεις, πληροφορίες)

betaras1966

PB New Member
Εγγραφή
18 Νοε 2013
Μηνύματα
180
Πόλη
Αθήνα
καλησπερα μετα απο επικοινωνια μου με καποιον εκτροφεα μου προτεινενε για αγορα 1 ζευγαρι κονουρες το οποιο ειναι δικο του το αγαπημενο του ζευγαρι και το δινει για λογους ελειψεως χωρου!
τα πουλια μου τα εδειξε σε φωτογραφια και βιντεο ειναι υγιεστατα!
το ζευγαρι εινια ετοιμο δικο του ηληκιας 4,5-5 χρονβων με δακτυλιδι κλειστο με 3 γεννες στο ενεργητικο του μου τα δινει με τον ορο να τα προσεχω και να τα αγαπαω πολυ πραγμα που θα γινει!
το συγκεκριμενο ειδος κονουρας ειναι : DUSKY HEADED CONUR ομορφα πουλια με καλο χαρακτηρα!
εχει καποιος στην κατοχη του καποιο τετοιο πουλι ή γνωσεις και εχει καποιες πληροφοριες για αυτα!
επισης κατι αλλο:
μου τα δινει το ετοιμο ζευγαρι του στα 350ε ειναι καλη τιμη για παραγωγικο ζευγαρι τετοιου ειδους;

ευχαριστω εκ των προτερων!
 
Το Forum μας είναι γεμάτο πληροφορίες! Πριν ρωτήσετε το οτιδήποτε μπορείτε να ψάξετε για πληροφορίες που μπορεί να σας καλύπτουν και να απαντούν στις ερωτήσεις σας...
Παπαγάλοι Sun Conure
Οι παπαγάλοι Sun Conure
Παπαγάλος κονούρα Green Cheeked - Pyrrhura Molinae
Συγκριτικός Πίνακας Ειδών Παπαγάλων (Project)
Επιλογή κλουβιού για παπαγάλο conure

Υπάρχουν κι άλλα άρθρα και θέματα...
 
ναι τα εχω δει ολα αλλα δεν με καλυπτουν απολυτα στα ερωτηματα μου!
ας πουμε: σαν τιμη για παραγωγικο ζευγαρι εινια καλα;
επιης ειναι 4-5 ρονων το ζευγαρι με 3 γεννες στο ενεργητικο τους ειναι καλα γενικα;
 
Αν είναι έτσι όπως τα λες, ηλικία, γέννες, φυσική κατάσταση άριστη, όχι είναι καλά, είναι ευκαιρία. Φτάνει να βεβαιωθείς πως είναι έτσι ακριβώς.
 
εχω φωτογραφιες θα προπαθησω να τις ανεβασω!

για αυτα τα πουλακια μιλαμε!

αυτα ειναι τα πουλακια τα ανεβασα και σε αλλο ενα φορουμ!
πως σας φαινονται;
 

Συνημμένα

  • 580410_10200428460647805_471934254_n (2).webp
    580410_10200428460647805_471934254_n (2).webp
    55,5 KB · Προβολές: 84
Ωραία είναι! Εσύ τα θέλεις για συντροφιά ή για εκμετάλλευση;
Το βασικό είναι αν μπορέσεις να διαπιστώσεις ότι τα στοιχεία είναι σωστά. Μια φωτογραφία δεν αποδεικνύει και κάτι όπως καταλαβαίνεις. Μόνο από κοντά θα διαπιστώσεις.
 
εννοειται πως οχι για εκμεταλλευση!
για παρεα καθως και για τις γννες που το θεωρω ενα μοναδικο γεγονος της φυσης και το λατρευω καθως και ολη η διαδικασια ταισματα κλπ εκπαιδευση συντροφια κλπ!
 
Εφόσον όλα τα στοιχεία είναι θετικά, πάρτα η τιμή είναι πολύ καλή. Τα πουλιά δεν είναι μεγάλα, είναι ζευγάρι, είναι υγιή. Να σου ζήσουν! 🙂
 
ευχαριστω!
αυτο θα κανω τωρα το θεμα εινια το οικονομικο μεχρι στιγμης εχω τα 250ε καπου πρεπει να κοψω να βρω αλλα 100 και τα πουλακι θα ερθουν σπιτι!
οποιος αλλος εχει γνωμης προταση κλπ ας μιλησει!
 
αδειο και θα τα βαλωκλουβι εχω ενα το οποιο εινια εκει το εστειλα στον εκτροφεα και μου ειπε πως κανει!
αξεουαρ δεν χω αλλα θα παρω οικονομκα ειναι! Παιχνιδια λεω να ην τους εχω γιατι ειθνια ζευγαρι μην τους αποσπα την προσοχη!

εχω ενα κλουι που ειναι αδειο του οποιου εστειλα φωτογραφια στον εκτροφεα και μου ειπε πως ειναι οκ και κανει! https://my-petshop.gr/my-petshop/el/kloubia-mesaiwn-papagalwn/688-klouvi-sonia.html

φωλια θα παρω αλλα δενξερω ποια οποιος ξερει ας προτεινει!
τα αξεσουαρ για ενα ζευγαρι τα θεωρω περιττα γιατι θα τους αποσπα την προσοχη!
ολες οι γνωμες δεκτες!
 
Το κλουβί καλό είναι. Αφού θα τ' αφήσεις να γεννήσουν εντάξει μην τους βάλεις παιχνίδια τώρα. Μόλις τα έχεις με το καλό θα τα δούμε και θα μιλήσουμε και γι άλλες λεπτομέρειες.
 
ωραια!
αυτο λεω και εγω για ταπαιχνιδια η φωλια ειναι το θεμα οι διαστασεις!
αυτη η φωλια στην φωτογραφια εινια αυτες που εχει και αυτος! Θα του πω αν μπορει να μου δωσει μια τετοια επι πληρωμη φυσικα!
 

Συνημμένα

  • 1513185_10202169851542103_2045563408_n.webp
    1513185_10202169851542103_2045563408_n.webp
    47 KB · Προβολές: 72
σε γνωστη αλυσιδα εχει καποιες αλλες που ειναι πιο αβολες για τα πουλια και πιο ακριβες...
 
το petcity έχει τρία είδη και τα τρία είναι άβολα; Είχα την εντύπωση πως αυτή της φωτογραφίας είναι η κοντή πλατιά που έχουν. Αφού έχει ο εκτροφέας, πάρε απ' αυτόν ή ρώτα τον από που παίρνει να πάρεις αχρησιμοποίητη. Αν πάρεις μεταχειρισμένη, πάρε κι ένα Pinex και ψέκασέ την πριν την βάλεις στο κλουβί.
 
εγω στο πετ σιτυ στις φωλιες παπαγαλαων εχω δει ενα ειδος για παπαγαλους σε διαφορετικα μεγεθη!
ο εκτροφεας μεταχειρισμενη δεν θα μου δωσει αλλα καινουργια τις κατασκευαει ενας φιλος του τεχνιτης αυτες!
 
Back
Top