Γενικά Κοτέτσι από ελληνικές κότες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Rodios
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Rodios

PB New Member
Εγγραφή
11 Ιαν 2017
Μηνύματα
33
Πόλη
Ρόδος
Καλησπέρα παιδιά πρίν από περίπου ένα χρόνο ξεκίνησα να ασχολούμαι με τίς κότες ( όπως βλέπετε σέ Πίο παλιό άρθρο) εδώ και κάποιο διάστημα προσπαθώ να ανανεώσω το κοτέτσι μου με ελληνικες μόνο ράτσες! Ποια είναι η άποψη σας; Αξίζει;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
το κοτέτσι μου με ελληνικες μόνο ράτσες! Ποια είναι η άποψη σας; Αξίζει;
Η γνώμη ενός ελαφρά σχετικά ενημερωμένου είναι πως είναι πολύ πιο γερές και ανθεκτικές αλλά με μικρές ή πιο σωστά μικρότερες αποδόσεις τόσο σε κρέας όσο και αυγά.
Σε αντιπαράθεση όλων όσων υπολείπονται... είναι πως είναι εξαιρετικές μητέρες... και με καλύτερες αναπαραγωγικές αποδόσεις ως προς τους νεοσσούς.
Έχεις φωτό από το κοτέτσι σου. Για να ζηλέψουμε;
 
Βασικά δεν είναι ακριβώς κοτέτσι είναι ελεύθερας σε ένα στρέμμα καληεργειας αλόη Βέρα! Αύριο μπορώ να ανεβάσω αλλά δεν είναι ακόμα όλες ελληνικές, ακόμα είμαι στην προσπάθεια! :Ρ για την ακρίβεια υπάρχουν 20 ίσα Μπράουν μεγάλης ηλικίας σχετικά, 5 ιβριδια από τοπικό κόκορα αγνώστων λοιπών στοιχείων και ίσα Μπράουν και 11 ελληνικές νησιοτικες! Ωστόσο σε λίγο καιρό θα γεννηθούν και μερικές βλάχικες! Απλά δεν ξέρω αν αξίζει αυτή η προσπάθεια με δεδομένο ότι οι περισσότεροι απευθύνονται σε φίλες εξωτερικού και μόνο το ψάξιμο για παλιές ελληνικές καλές κότες είναι αρκετά δύσκολο
 
και μόνο το ψάξιμο για παλιές ελληνικές καλές κότες είναι αρκετά δύσκολο
Αυτό για μένα... είναι αρκετό ως κίνητρο για να πετύχω...
 
Έχει μια ντόπια φυλή σε κάτι χωριά κοντά στη Λάρισα. Είναι, όπως είπε και ο Γιάννης, αρκετά μικρόσωμες, αργούν να μεγαλώσουν ηλικιακά, αλλά πολύ αυγοπαραγωγικές κότες. Επίσης είναι έντονα κινητικές, με πολλά και πολύ ωραία πτερώματα. Τέλος, το κρέας τους είναι σκληρό και γίνεται μόνο βραστό, αλλιώς, καθώς μου έχουν πει δεν είναι καθόλου κατάλληλο για φούρνο. Το πρόβλημα είναι ότι είσαι πολύ μακρυά από εκεί, για να τις έβλεπες και δυνατότητα βίντεο ή φωτό δεν υπάρχει επί του παρόντος.
 
Θα με ενδιέφερε αν τις έβλεπα να μου εστελνες αυγά να αβγα... Αν μάθεις κάτι ή αν μπορέσω να τίς δω θα με ενδιέφερε παρα πολύ!
 
Δεν ειναι δικές μου οι κότες, αλλά ΟΚ να ρωτήσω για αυγά. Πώς όμως μπορει κανεις να στείλει αυγά από Λάρισα σε Ρόδο ή έστω από Θεσσαλονίκη; Αν δεν υπαρχει άτομο να τα μεταφέρει, μου φαίνεται πολυ δύσκολο...
Σε πρώτη φάση θα ζητήσω φωτό απο τη φίλη μου κι επειτα βλεπουμε
 
Πώς όμως μπορει κανεις να στείλει αυγά από Λάρισα σε Ρόδο ή έστω από Θεσσαλονίκη;
Πάνε παντού και φοβερά εύκολα χωρίς κανένα κίνδυνο ακόμη και με απλή μεταφορική.
Απλά θα πρέπει να μπει σε μια καλή συσκευασία με αυγοθήκες που με τη σειρά τους θα μπουν μέσα σε χαρτοκιβώτιο.
Μπορεί επίσης να φτάσουν κάλλιστα και πολύ πιο γρήγορα μέσω κάποιας εταιρείας ταχυμεταφορών...
 
Φτάνουν ας πούμε οι βλάχικες είναι από Πελοπόννησο και μου ήρθαν τα αυγά με κούριερ! Αγοράστηκαν τα αυγά από έναν τύπο απάτη που μου χρέωσε τον κούκο αηδόνι αλλά αν βγουν καλά τα αυγά, δεν πειράζει
 
Εγώ έδωσα το σήμα για φωτό. Δεν ειμαι όπως καταλαβαίνεις ο κάτοχος. Όταν θα ανταποκριθούν, θα στις στείλω. Αν σου αρέσουν θα ζητήσουμε να σου στείλουν αυγά και αν μπορούν, θέλουν και εσυ αναλαμβάνεις τα κούριερ, δεν πιστεύω να ζητήσουν λεφτά για τα αυγά τα ίδια.
 
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!
Δεν χρειάζεται να ευχαριστείς, ακόμα δεν έγινε τιποτα...άλλωστε σου είπα, το όλο εγχείρημα δεν εξαρτάται βασικα απο εμένα. Αν τελικά ευοδώσει, που το βλεπω με χαμηλή πιθανότητα, θα χαρώ να ξέρεις πιο πολυ κι απο εσενα.
 
Καλησπέρα και πάλι! Σήμερα καταλάβα ότι καμία περίφραξη δεν είναι αρκετή για ντόπιες κότες! Πέρα του ότι βρήκα να κάνουν βόλτα πάνω στο 2 μέτρων φράχτη που έχω... Το νέο κοκορι μου για να με καλοσορισει χωρίς πολύ κόπο απλά πήδηξε και κάθισε στον ώμο μου...
 
Back
Top