Παρουσιάζω Κοτακι, νεο μελος

Marilenaki

PB Member
Εγγραφή
3 Μαρ 2009
Μηνύματα
991
Πόλη
Καπανδρίτι
Σε ποσους συμβαινει να πας να πεταξεις τα σκουπιδια και επιστρεφεις με ενα κοτακι αγκαλια;

Το νεο μας μελος δεν ειναι ουτε όμορφο ούτε ηταν τυχερο στους 3 μηνες της ζωης του αλλα ελπιζω απο εδω και περα να ειναι ευτυχισμενο..

Ο γειτονας μου αγορασε κοτες απο πλανοδιο πωλητη και με βλεπει και μου πιανει τη κουβεντα.. μου δειχνει ενα κοτακι και μου λεει οτι του εδωσε αρρωστο και οτι ειναι μικρη για σφαξιμο και θα τη πεταξει, αν την θελω.. ενα κοτακι δεμενο στα ποδια με δεματικα.. Κομμενο ραμφος οπως συνηθιζουν να τα κοβουν.. μονοφθαλμο, με χαλια φτερωμα.. Που εχανε ισορροπια και αδυνατο..

εε να μην το παρω..;

11988183_10206365206002522_5099563588273790169_n.jpg

περιπου 3 μηνων περασε τοσα, δεν θα ξαναδει απο το ενα του ματακι αλλα απο εδω και περα δεν θα ανησυχει αν θα μεινει το κεφαλι στη θεση της.
προς το παρον ειναι σε καραντινα για να δυναμωσει και να συνελθει απο το σοκ..
11990374_10206365219682864_2879793941525112665_n.jpg

11988593_10206365220322880_5778791468351878818_n.jpg

11987008_10206365219722865_6037403012043887503_n.jpg

11173329_10206365219642863_1634818318510621272_n.jpg


πηρε και τα χαδια της, παπαγαλακι θα την κανω στο τελος :D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Kριμα η καημενη πως εμεταλλευονται ετσι τα ζωα👎☹!Λογικα θα επανελθει το φτερωμα αν υπαρχουν θυλακες! Το ματι πως βγηκε;Να σου πω θα το καλυψεις αυτο το ματι που λειπει με τιποτα;(creepy απο τη μια μερια τρομαξα που δεν ειχε ματι νομισα οτι ηταν ζομπι😕)Εσυ εισαι το καταφυγιο για οσα ζωα χρειαζονται μαριλενα μπραβο να 'σαι καλα!
 
αχ βρε Μαριλένα! Να σ΄έχει ο Θεός καλά και να συνεχίσεις να βοηθάς όπου χρειάζεται! Είσαι αξιοθαύμαστη👍
Να χαίρεσαι την παπαγαλοκοτούλα εεε κοκτούλα σου ήθελα να πω! 😛
 
Το καημένο... χάλια είναι... Πολλά μπράβο Μαριλένα για την ενέργειά σου να το φροντίσεις! Λίγοι θα το κάνανε αυτό!

Επίσης αυτό με το ράμφος πρώτη φορά το ακούω! Εγώ στην οικογένειά μου έχουμε χρόνια κότες και έχω φίλους που ασχολούνται με διάφορα είδη κοτών και δεν εχω δει να κόβουν το ράμφος... Ξέρεις σε τι εξυπηρετεί;
 
οχι το ματι δεν θα φτιαχτει μοιαζει παλια πληγη δεν ξερω απο τι θα μπορουσε να προκαλεσει τοσο μεγαλη ζημεια..

Γιωργο στα ορνιθοτροφεία κοβουν στα κοτοπουλακια την ακρη του ραμφους, εκει ενα κοτοπουλακι δεν εχει αξια βγαινουν χιλιαδες.. αμα βλεπεις κοτα με κομμενο ραμφος ειναι σιγουρα απο εκει περα.
τουλαχιστον αυτη γλυτωσε απο εκει περα..
 
Το κομμένο ράμφος δείχνει ότι η κοτούλα προέρχεται από οργανωμένη μονάδα. Εκεί προφανώς έχασε και το μάτι της...
 
... Ξέρεις σε τι εξυπηρετεί;

Μήπως επειδή η ποσότητα των πτηνών είναι μεγάλη σε σχέση με τον χώρο των πτηνοτροφείων, κόβουν το ράμφος για να μη τσιμπιούνται μεταξύ τους και τραυματίζονται... λέω εγώ τώρα, δηλ για να μην έχουν φύρα, όχι γιατί ενδιαφέρονται
 
ποιος ξέρει... Πάντως ότι και να είναι δεν μου φαίνεται και πολύ σωστό...
 
Δεν μπορώ παρά να καμαρώσω την πράξη σου... και δεν θα πω περισσότερα γιατί οι λέξεις πιθανόν να μην είναι αρκετές...
Από καρδιάς μπράβο σου.
Μήπως επειδή η ποσότητα των πτηνών είναι μεγάλη σε σχέση με τον χώρο των πτηνοτροφείων, κόβουν το ράμφος για να μη τσιμπιούνται μεταξύ τους και τραυματίζονται...
Ακριβώς εκεί είναι το μυστικό.
Στα κοτόπουλα των εκτροφείων το ράμφος δε χρειάζεται μια και ποτέ δεν πρόκειται να σκάψει στο χώμα. Για την ακρίβεια ποτέ δεν θα δει το χώμα στη ζωή του.
Αν χρησιμοποιήσει το ράμφος του... Θα το κάνει στην πλάτη των στριμωγμένων συγκατοίκων του... κι αυτό αυτοί δεν το θέλουν.
 
Μαριλένα συγχαρητήρια! Εύχομαι ταχεία ανάρρωση στο νέο μέλος της παρέας.
 
κατι παρομιο εγεινε και με εμενα με ένα σπουργητη σε μια κατεγηδα επεσε από την φολια του και ο αερας το εφερε στο εξοχηκο μου την φροντιδα την αναλαβα μεχρει που εμαθε να πεταει και εφυγε. τορα πεται καμια φορα πανω από το σπιτι και το θυμαμε
 
Σε ποσους συμβαινει να πας να πεταξεις τα σκουπιδια και επιστρεφεις με ενα κοτακι αγκαλια;
... Πηρε και τα χαδια της, παπαγαλακι θα την κανω στο τελος :D
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Βλέποντας το βίντεο σκέφτομαι πως όσο άσχημα κι αν είναι τα πράγματα... Τελικά κανείς δεν ξέρει τι τον περιμένει σ΄αυτή τη ζωή!👍(την κοτούλα εννοώ:D)
 
Μπράβο! Συνέχισε έτσι! Εεε σε ''αναγνώρισε'' ως καλό άνθρωπο! ^_^ ! Τα ζωα τους καταλαβαινουν τους ανθρώπους! Καιρό ήθελα να σε ρωτήσω πόσα και τι ζώα έχεις; (Μου φαίνεται οτι έχεις ζωολογικό και μας τον κρυβεις 😛)
 
Πολλά συγχαρητήρια Μαριλένα μου! Της έσωσες τη ζωή. Βρέθηκες την κατάλληλη στιγμή στο κατάλληλο μέρος για να βοηθήσεις αυτή την κοτούλα. Καλή συνέχεια στο δύσκολο έργο σου.
 
Μαριλενάκι μου τα θερμά μου συγχαρητήρια! Είναι όμορφη γιατί πλέον περνάει καλά και αυτό φαίνεται! Πολύ τυχερή η μικρή!

Μήπως θα πρέπει να καταγγείλεις τον γείτονα; δεν υπάρχουν μόνο τα σκυλάκια και οι γατούλες... όλα ψυχούλες είναι... και είναι κρίμα να τους φέρονται έτσι... ☹
 
Μήπως θα πρέπει να καταγγείλεις τον γείτονα; δεν υπάρχουν μόνο τα σκυλάκια και οι γατούλες... όλα ψυχούλες είναι..
αν δεν κάνω λάθος ο γείτονας δεν είπε πως έτσι του το δώσανε;
 
αν δεν κάνω λάθος ο γείτονας δεν είπε πως έτσι του το δώσανε;

αγορασε απο πλανοδιο 10 κοτες και μεσα σε αυτες και αυτην.. Το καταλαβε εκ των υστερων.

ονομα δεν της εχω βρει ακομα 😛
 
Back
Top