Ασθένειες Κοτοπουλάκι σε άσχημη κατάσταση

Έλλη λέω077

PB New Member
Εγγραφή
13 Αυγ 2020
Μηνύματα
46
Πόλη
Αθήνα
Παιδιά χρειάζομαι βοήθεια! Η μάνα μου πήρε δώρο στον 5χρονο αδερφό μου ένα κοτοπουλάκι από μια λαϊκή με 2€ χθες. Δεν υπαρχουν λόγια δεν ξέρω τι να πω. Επειδή δεν μένω μαζί τους σήμερα μου το φέρανε λέγοντας ότι πέθανε. Ήταν σε ένα κουτι σε άθλια κατάσταση και του είχαν ψωμί(του τοστ) και νερό. Έτρεξα σε ένα Pet shop και του πήρα τροφή. Μόλις γύρισα και δεν ξέρω τι να κάνω.
[automerge]1650362640[/automerge]
Συγνώμη ξεχασα να γράψω ότι δεν είναι νεκρό, αλλά είναι σε άσχημη κατάσταση όπως το βλέπω
 
Κράτησε το σε ένα χώρο όσο γίνεται πιο ζεστό.
Βάλε σε ένα μικρό ποτήρι 2 κουταλιές ζάχαρη και διάλυσε την με λίγο νερό (μέχρι την μέση), μετά δώσε του να πιει (αν έχεις μια σύριγγα θα είναι πιο εύκολο).
Έτρεξα σε ένα Pet shop και του πήρα τροφή.
Τι σου έδωσαν ?
Αν αρχίσει να τρώει έχει ελπίδες.
 
Κάνε λίγο από αυτό (το φύραμα) πάστα με το ζαχαρόνερο και δώσε του με μία οδοντογλυφίδα στο στόμα.
Για να το κρατήσεις ζεστό βάλε το κοντά σε μια λάμπα (μια απλή λάμπα πυρακτώσεως) αλλά με θερμόμετρο ενδιάμεσα ώστε η θερμοκρασία να μην ανεβαίνει πάνω από 39
 
@ianos προσπαθώ να το ταισω αλλά δεν ανοίγει το στόμα του. του ακουμπάω την οδοντογλυφιδα στο ράμφος αλλά δεν το ανοίγει με τίποτα, φοβάμαι μην του κάνω και καμιά ζημιά
 
Έχουμε εξελίξεις.. Το κοτοπουλάκι είναι καλύτερα. Η θεία μου κατάφερε να το ταΐσει όσο ήμουν φροντιστήριο και του έδωσε και νερο. Έχει ζωηρεψει αρκετά κιόλας. Αρχισε πάλι να κάνει τους - εκνευριστικους😂- ήχους του. Επίσης τύλιξε μια θερμοφορα με ζεστό νερό όχι καυτό όμως, και το έχουμε τυλιγμένο εκεί. Τι να κάνω το πρωί; Θα του βάλω τροφή αλλά αν δεν φάει μόνο του δεν ξέρω πόσο να το ταισω, κάθε πότε κτλ...
 
Αρχισε πάλι να κάνει τους - εκνευριστικους😂- ήχους του.

Θέλω να δω τι θα λες όταν το γλυκουλι κοκκοράκι σε ξυπνάει! 😊🥰😄 Πάντως μπράβο σου που το προσπαθείς. Ψυχούλα είναι που προσπαθεί να γαντζωθεί στη ζωη.☺️☺️☺️
 
Αυτό που είμαι σε θέση να σου προτείνω είναι πριν κοιμηθείς να ελέγξεις τη θερμοκρασία της θερμοφόρας και έπειτα σε λίγες ώρες αν είναι δυνατό, μια και οι θερμοφόρες σταδιακά κρυώνουν με αποτέλεσμα αύριο το πρωί το πουλάκι να (ελπίζω πως όχι) έχει εκτεθεί σε .κρύο για αρκετές ώρες.
Πιστεύω ότι αύριο το πρωί, αν εξακολουθήσει να είναι καλά, θα φάει και μόνο του. Διαφορετικά θα πρέπει εσύ μαλακά με μια οδοντογλυφίδα (αν έχεις τις μυτερές κόψε την άκρη) να του ανοίξεις το στοματάκι από το πλάι και να του βάλεις λίγη τροφή (πιστεύω ότι η πάστα φυράματος με ζαχαρόνερο θα είναι καλή επιλογή)
 
Το φυραμα με νερό πρέπει να είναι αρκετά υγρό; δηλαδή να ταιζεται και με σύριγγα; Ή να έχει στερεή μορφή.
[automerge]1650400623[/automerge]
Η θερμοφορα ή λάμπα είναι απαραίτητη και με καλό καιρό; Επειδη η θερμοφορα δεν είναι δική θα χρειαστεί να αγοράσω καινούργια αύριο ή θα είναι εντάξει και χωρίς τώρα που θα φτιάξει ο καιρός; Κάτι ακόμα, άμα τρώει μόνο του αύριο, το φυραμα να του το βάζω σκέτο ή με νερο και πάλι;
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Tony Forpus Δεν θα μπορέσουμε να το κρατήσουμε κατά πάσα πιθανότητα. Αν ήμουν σίγουρη για κάποιον γνωστό μου, ότι θα έκανε ότι μπορεί και ότι το πουλακι θα ήταν καλύτερα εκεί απ ότι είναι τώρα μαζί μου, θα το ειχα δώσει ήδη. Προς το παρόν δεν έχω κανέναν στο μυαλό μου. Χωρίς να είναι τίποτα σίγουρο και χωρίς να το έχω συζητήσει με τους δικούς μου, υπάρχει κάποιος από εδώ που θα ήθελε να αναλάβει την φροντίδα του;
 
Το φυραμα με νερό πρέπει να είναι αρκετά υγρό; δηλαδή να ταιζεται και με σύριγγα; Ή να έχει στερεή μορφή.
Να είναι σαν πάστα ή αλοιφή η οποία θα μπορεί να δοθεί με οδοντογλυφίδα, κουταλάκι ή σύριγγα. Δλδ, λίγο υγρό. Όντως το μέλλον του είναι ένα ζήτημα σημαντικό, αλλά το παρόν του είναι που αυτή τη στιγμή είναι αμφίβολο. Και αυτό που ήθελα να σου πω είναι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ για την αμεσότητα με την οποία το ανέλαβες, ΜΠΡΑΒΟ που κάνεις ό,τι μπορείς για να ζήσει και να είναι καλά.
 
Πάρε από ένα φαρμακείο ηλεκτρολύτες Almora plus, βάλε σε ένα ποτήρι νερό και ρίξε ένα σακουλάκι, ανακάτεψε το καλά και δώσε του να πιει με μια σύριγγα.
Προσπάθησε να το κρατάς ζεστό.
Αν δεν ζωηρέψει να αρχίσει να τρώει δύσκολα θα τα καταφέρει.
 
Back
Top