Ασθένειες Κουβαράκια - σπυράκια στο καναρίνι

marios2407

PB New Member
Εγγραφή
12 Απρ 2016
Μηνύματα
88
Πόλη
Κύπρος
Παιδιά καλησπέρα,

Πέρα από το δικό μου ζευγάρι καναρίνια έχουν και οι γονείς μου – προσπαθώ να τα περιποιούμαι και αυτό όσο καλύτερα μπορώ – πάω στους γονείς μου 2 φορές την εβδομάδα - την Τρίτη που πήγα είδα στο αρσενικό τα φτερά γύρω από τον λαιμό του να πετάνε λίγο σαν ξανισμένα και μου ανάφερε και η μητέρα μου ότι εδώ και μέρες δεν τραγουδά όσο πριν. Το πήρα στα χέρια μου και είδα κουβαράκια στο κεφαλάκι του κάτι σαν σπυράκια. Δεν έχω τόση εμπειρία ώστε να καταλάβω τι είναι. Τώρα με πήρε η μητέρα μου τηλέφωνο και μου είπε ότι μάλλον είναι ψείρες γιατί το είδε να ξύνεται πολύ στην πατήθρα. … με βάση αυτά που ανάφερε τι νομίζετε;
 
Εμένα το μυαλό μου πήγε σε 3 εκδοχές.
  1. Πρώτη εκδοχή: Διαβάζοντας "καρφάκια" το μυαλό μου πήγε στα λευκά καρφάκια που βγάζουν στο κεφάλι το διάστημα που η πτερόροια σιγά σιγά ολοκληρώνεται. Σε συνδυασμό με το ΜΗ τραγούδι και με την λάθος εποχή το μυαλό μου πάει συγκεκριμένα σε Ραγδαία πτερόροια. Ο μικρός είναι κάπως έτσι στο κεφάλι του;
    https://community.petbirds.gr/attachments/blackred_%CF%80%CE%B5%CF%81%CF%8C%CF%81%CF%81%CE%BF%CE%B9%CE%B1_-jpg.44930/

  2. Δεύτερη εκδοχή: διβάζοντας ανακατεμένα φτερά και σπυράκια το μυαλό μου πήγε σε Κύστες φτερών.

  3. Τρίτη εκδοχή: οι ψείρες που ανέφερες και μόνος σου. Ένα καναρίνι που έχει ψείρες οι οποίες φαίνονται και ξύνεται πολύ, είναι κάπως έτσι:
    poux_gris_21_novembre_2008_1.jpg

    Έτσι το είδε η μαμά σου; Γενικά πες της πριν νυχτώσει να βάλει μια νωπή χαρτοπετσέτα στα κάγκελα του κλουβιού. Αν το πρωί έχει μαύρα στίγματα τότε δεν έχουν μαύρη ψείρα (όπως το καναρίνι στην παραπάνω φώτο) αλλά κόκκινη ψείρα. Βέβαια ο κνησμός εμένα πέρα από τις ψείρες με παραπέμπει πάλι στην πτερόροια. Όταν βγάζουν νέα φτερά νιώθουν και πολύ κνησμό και έτσι ξύνονται αρκετά.
Το πήρα στα χέρια μου και είδα κουβαράκια στο κεφαλάκι του κάτι σαν σπυράκια.
Μήπως έβγαλες κάποιες φώτο αυτά τα σπυράκια; Αν όχι τότε πρέπει να βγάλεις και να τις ανεβάσεις εδώ. Όλες οι παραπάνω εκδοχές είναι υποθέσεις με βάση τα λεγόμενά σου. Αλλά μπορεί να μην είναι τίποτα από τα 3... Δεν μπορώ να καταλάβω από την περιγραφή σου τι είδες και τι έπιασες με τα χέρια σου.

Οι γονείς σου που τα έχουν τα καναρίνια; Τα έχουν μαζί στο ίδιο κλουβί; Τι διατροφή τους δίνουν;
 
Αυτή την εποχή δυόσμο, μήλο και αυγό, θα πάω την Κυριακή και θα βγάλω φωτογραφίες. Σε καλυμμένη βεράντα είναι σε διαφορετικά κλουβιά. Δεν είδα κάτι που να είναι κοντά σε αυτές τις φώτο
 
Αυγό κάθε πότε τους δίνουν; Δεν χρειάζονται αυτή την εποχή... 1 φορά κάθε 7-10 μέρες είναι μια χαρά!

Αν όντως έχουν πτερόρροια βεβαίως και χρειάζονται αυγό. Επίσης αν για κάποιο λόγο δεν ειναι καλά στην υγεία τους, το αυγό θα τα δυναμώσει.
Αυτή την εποχή δυόσμο, μήλο και αυγό, θα πάω την Κυριακή και θα βγάλω φωτογραφίες. Σε καλυμμένη βεράντα είναι σε διαφορετικά κλουβιά. Δεν είδα κάτι που να είναι κοντά σε αυτές τις φώτο
Δλδ, σπόρους δεν τρώνε; Αν ναι, πες μας αν προκειται για συσκευασμένη ή χύμα τροφή.
 
Αν όντως έχουν πτερόρροια βεβαίως και χρειάζονται αυγό. Επίσης αν για κάποιο λόγο δεν ειναι καλά στην υγεία τους, το αυγό θα τα δυναμώσει.
Η συμβουλή μου ήταν γενικότερη για την εποχή. Τώρα αν έχει πτερόροια ή κάτι άλλο θα μας το πουν οι φώτο την Κυριακή. :)
 
Αν όντως έχουν πτερόρροια βεβαίως και χρειάζονται αυγό. Επίσης αν για κάποιο λόγο δεν ειναι καλά στην υγεία τους, το αυγό θα τα δυναμώσει.

Δλδ, σπόρους δεν τρώνε; Αν ναι, πες μας αν προκειται για συσκευασμένη ή χύμα τροφή.
τρώνε και σπόρους, συσκευασία του εμπορίου.
 
αν είναι πτερόρροια με καλή διατροφή θα επανέλθει, αν είναι ψείρες τα πράγματα είναι σοβαρά.. Εξακρίβωσε το συντομότερο την αιτία και ειδικά το ενδεχόμενο ψείρας.
 
Αυγό κάθε πότε τους δίνουν; Δεν χρειάζονται αυτή την εποχή... 1 φορά κάθε 7-10 μέρες είναι μια χαρά!


Αυτό περιμένουμε! 😉
αυτές τις τράβηξα πριν λίγες ώρες,την τελευταία φορά που τα είδα ήταν απλά σαν σπυράκι.
 

Συνημμένα

  • viber image1.webp
    viber image1.webp
    16,2 KB · Προβολές: 67
  • viber image2.webp
    viber image2.webp
    12,1 KB · Προβολές: 65
  • viber image3.webp
    viber image3.webp
    13,3 KB · Προβολές: 61
Εγώ προσωπικά δεν βλέπω κάτι ανησυχητικό. Το δέρμα του είναι και μου φαίνεται φυσιολογικό, δεν βλέπω κάπου να υπάρχει πρόβλημα..
 
Εύα από την φωτογραφία δεν φαίνεται σαφώς αλλά η περιγραφή του φίλου στο post 1, το πτέρωμα που βλέπουμε, η αραίωση στο σημείο και τέλος στα αριστερά της φωτογραφίας κάτω από το φτεράκι που εμποδίζει την θέα, κάτι προβάλει.
Δεν είναι βεβαιότητα, απλή σκέψη για ψάξιμο αλλά φύτρες νέων φτερών δεν υπάρχουν σίγουρα στην φωτογραφία που βλέπουμε
 
tinypic-no-longer-available.jpg

Η εικόνα των κατσαρωμένων-ξασμένων-μπλεγμένων φτερών θυμίζει φτερά που βρίσκονται μέσα σε κύστεις. Έψαξες στην βάση τους, τι υπάρχει; Αυτά τα σπυράκια που αναφέρεις βρίσκονται στη βάση αυτών των φτερών; Αυτό το ''μπλέξιμο'' είναι μαλακό ή σκληρό στην αφή;
Μοιάζουν πολύ με φτερά που κατάφεραν να βγουν από κύστη...
 
Μοιάζουν πολύ με φτερά που κατάφεραν να βγουν από κύστη...
το πιθανότερο.. Ναι!
άρα η επίσκεψη σε έναν ειδικό θεωρείται επιβεβλημένη. Για την ηρεμία και των δυό σας!👍
 
Μάριε, το πιθανότερο είναι πως πρόκειται για φτερά που με κάποιο τρόπο βγήκαν από κύστεις (που άνοιξαν) και γι αυτό πρέπει να έχουν αυτή την εικόνα...Αφαίρεσε τις πρωτεΐνες από την διατροφή του και αν μπορείς να επισκεφτείς κτηνίατρο που ασχολείται με πουλιά.
Γενικά θα πρέπει να έχεις στο νου σου να ψάχνεις κάθε τόσο το σωματάκι του για κύστεις...
 
Μάριε, το πιθανότερο είναι πως πρόκειται για φτερά που με κάποιο τρόπο βγήκαν από κύστεις (που άνοιξαν) και γι αυτό πρέπει να έχουν αυτή την εικόνα...Αφαίρεσε τις πρωτεΐνες από την διατροφή του και αν μπορείς να επισκεφτείς κτηνίατρο που ασχολείται με πουλιά.
Γενικά θα πρέπει να έχεις στο νου σου να ψάχνεις κάθε τόσο το σωματάκι του για κύστεις...
κάνει να βάλω αντισηπτική κρέμα για ανθρώπους πάνω;
 
Δεν γνωρίζω σε ποια αντισηπτική αναφέρεσαι, γιατί να βάλεις κρέμα υπάρχει πληγή;
 
Back
Top