Ασθένειες Κουβαράκια - σπυράκια στο καναρίνι

Δεν γνωρίζω σε ποια αντισηπτική αναφέρεσαι, γιατί να βάλεις κρέμα υπάρχει πληγή;
δεν υπάρχει πληγή, σαν όγκος είναι, πως είναι όταν χτυπάμε εμείς και μετά το δέρμα μας γίνετε σκληρό σε αυτό σημείο και μετά επανέρχεται. Έτσι και αυτό αλλά είναι σαν όγκος
 
δεν υπάρχει πληγή, σαν όγκος είναι, πως είναι όταν χτυπάμε εμείς και μετά το δέρμα μας γίνετε σκληρό σε αυτό σημείο και μετά επανέρχεται. Έτσι και αυτό αλλά είναι σαν όγκος
Αν έχει εξόγκωμα είναι πιο πιθανό ενδεχόμενο να είναι κύστη παρά οτιδήποτε άλλο.
 
Με την περιγραφή που δίνεις σε κύστη των φτερών καταλήγω και εγώ.
Από τις φωτογραφίες δεν μπόρεσα να καταλάβω και πολλά.
 
δεν υπάρχει πληγή, σαν όγκος είναι, πως είναι όταν χτυπάμε εμείς και μετά το δέρμα μας γίνετε σκληρό σε αυτό σημείο και μετά επανέρχεται. Έτσι και αυτό αλλά είναι σαν όγκος
Αυτός ο ''όγκος'' πρέπει να είναι κύστη, κάποια φτερά κατάφεραν να βγουν γι΄αυτό έχουν αυτή την μορφή. Θα πρέπει να δει το πουλάκι κάποιος ειδικός ώστε να εκτιμήσει την κατάσταση.
 
Να τις αναγνωρισω δεν εχω προβλημα. Να τις αφαιρεσω οχι :). Αν ειναι κυστες θα σου πω τι εκανα εγω...
Εγω προσωπικά στις φωτο δεν ειδα κατι. Ισως λείπουν λιγα φτερά. Πες σε καποιον να σε βοηθησει, να κρατα το πουλι και εσυ με τα δάχτυλα σου να ανοιξεις τα φτερα και να μας δειξεις ακριβως το σημειο που μας περιγραφεις.
 
Δεν είναι ενδεικτικές οι φωτογραφίες αλλά μήπως υπάρχει θέμα με κύστεις στο καναρινάκι;
To άρθρο που σου επισύναψε η Μαρία το άνοιξες; Το διάβασες;

Αφαίρεσε τις πρωτεΐνες από την διατροφή του και αν μπορείς να επισκεφτείς κτηνίατρο που ασχολείται με πουλιά.
Γενικά θα πρέπει να έχεις στο νου σου να ψάχνεις κάθε τόσο το σωματάκι του για κύστεις...
Και θα προσθέσω πως το συγκεκριμένο καναρινάκι ΔΕΝ πρέπει να μπει σε αναπαραγωγή.

Με την περιγραφή που δίνεις σε κύστη των φτερών καταλήγω και εγώ.
Αυτός ο ''όγκος'' πρέπει να είναι κύστη, κάποια φτερά κατάφεραν να βγουν γι΄αυτό έχουν αυτή την μορφή.
Και εγώ κύστη πιστεύω πως είναι αλλά διάγνωση και πόσο μάλλον θεραπεία δεν μπορεί να γίνει εξ' αποστάσεως, με 3 φώτο και γραπτή περιγραφή μέσου του φόρουμ. Δυστυχώς! Μακάρι να ξέραμε τι είναι και να μπορούσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο.. Αλλά τώρα μόνο ένας κτηνίατρος που ξέρει από πτηνά μπορεί..

Το καναρινάκι πως είναι σήμερα;
 
To άρθρο που σου επισύναψε η Μαρία το άνοιξες; Το διάβασες;


Και θα προσθέσω πως το συγκεκριμένο καναρινάκι ΔΕΝ πρέπει να μπει σε αναπαραγωγή.



Και εγώ κύστη πιστεύω πως είναι αλλά διάγνωση και πόσο μάλλον θεραπεία δεν μπορεί να γίνει εξ' αποστάσεως, με 3 φώτο και γραπτή περιγραφή μέσου του φόρουμ. Δυστυχώς! Μακάρι να ξέραμε τι είναι και να μπορούσαμε να βοηθήσουμε περισσότερο.. Αλλά τώρα μόνο ένας κτηνίατρος που ξέρει από πτηνά μπορεί..

Το καναρινάκι πως είναι σήμερα;
μια χαρά είναι. Το είδα την Κυριακή, ακόμη κάνει και μπάνιο στην ποτίστρα (είναι λίγο μεγάλη), του κουβαράκι χάθηκε, αλλά έχουν πέσει τα φτερά γύρω - γύρω. Του είχε βάλει η μαμά κρέμα betadine και το βοήθησε αρκετά. Αγόρασα σήμερα πιο μικρή ποτίστρα να του βάλω. Το τραύμα (ότι και αν ήταν) σιγά σιγά χάνετε.
 
Back
Top