Γενικά Κουνούπια και αντικουνουπικά σκευάσματα στα καναρίνια

την απάντηση την ήξερες πριν καν ρωτήσεις νομίζω...όχι φυσικα
Εάν ήξερα την απάντηση δεν θα ρωτούσα. Άκουσα ελληνα κτηνίατρο να το προτείνει γι αυτό και ρώτησα εάν γνωρίζετε κάτι εμπειρικά 😉
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Αν μιλάς κυριολεκτικά τότε ξέρεις ότι οι κτηνίατροι στην πλειοψηφία τους δεν έχουν επαρκείς γνώσεις στα πτηνά.
Από ποιον κτηνίατρο άκουσες κάτι τέτοιο;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Προσωπικά δεν έβαζα ούτε στον σκύλο μου τέτοια αμπούλα γιατί είχα δεί ότι είχε προκαλέσει δερματικό πρόβλημα σε 2 σκυλιά οποτέ κατάλαβα πόσο ισχυρό είναι.
Μόνο με σιτρονέλα τον ψέκαζα κάθε απόγευμα.

Πιστεύω σε ένα τόσο μικρό πλασματάκι όπως είναι το καναρίνι μπορεί να είχε τρομερές επιπτώσεις.
 
Από ποιον κτηνίατρο άκουσες κάτι τέτοιο;
Από έναν άνθρωπο που με τις όποιες γνώσεις του φρόντιζε όλες τις ζωντανές ψυχές της περιοχής. Εκείνος λοιπόν για την αντιμετώπιση της ψείρας και των κουνουπιών κατά τους θερινους μήνες πρότεινε ελάχιστη ποσότητα αμπούλας. Το όνομα του δεν έχει νόημα να το αναφέρω, δημόσια τουλάχιστον, αφού έχει πεθάνει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ειδα λιγο αργα το θεμα αλλα θα ηθελα να προσθεσω και εγω πως εκτος απο ταμπλετες στο εμποριο κυκλοφορουν και υγρα που ειναι αοσμα. Μου τα ειχε προτεινει η παιδιατρος γιατι ο γιος μου ειχε προβληματα με βρογχιτιδες. Υποθετω πως αφου κανουν για παιδια κανουν και για τα πουλακια μας.Απο εκει και περα ομως δεν ξερω τι γινετε στην περιπτωση που ειναι σε εξωτερικο χωρο το πουλακι.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top