Ασθένειες Κουτσουλιά κολλημένη σε κοκατίλ

Δίνω και στα δύο μου της Vitakraft τη συσκευασμένη για κοκατίλ.. Δε ξέρω βρε Γιάννη..Αυτό από που το συμπέρανες; Πιστεύεις ότι το πουλάκι ήταν άρρωστο από πριν ή γνωρίζεις για ποιον εκτροφέα μιλάω;
 
Δίνω και στα δύο μου της Vitakraft τη συσκευασμένη για κοκατίλ.. Δε ξέρω βρε Γιάννη..Αυτό από που το συμπέρανες; Πιστεύεις ότι το πουλάκι ήταν άρρωστο από πριν ή γνωρίζεις για ποιον εκτροφέα μιλάω;

Δεν ξέρω αν ήταν άρρωστο από πριν εσύ θα μας πεις, Για τον εκτροφέα υποψιάζομαι για αυτό σε ρώτησα περιοχή.
Μπορείς να ενισχύσεις τους σπόρους με μείγμα για ιθαγενή (χωρίς μπισκότα).

Το σκορδόνερο θα της κάνει καλό πιστεύω και μερικά προβιοτικά ίσως βοηθήσουν στην διάρροια.
 
Η περιοχή του είναι Παπάγου. Τις πρώτες δύο μέρες της αλλαγής ήταν υπερβολικά νευρική και μετά έγινε υποτονική αλλά πέρα από αυτό δεν παρατήρησα κάτι που να με παραπέμψει σε ασθένεια!Βέβαια δεν είμαι ειδική αλλά 5 πράγματα νομίζω τα καταλαβαίνω. Σκορδόνερο της έδωσα την προηγούμενη βδομάδα για 2 ημέρες. Θα βοηθήσει αν της βάλω ultra levure στα σποράκια;Ή να της πάρω κάποιο σκεύασμα προβιοτικών από pet shop?
 
Από Παπάγου δεν ξέρω. Η υποτονικότητα είναι μία υποψία ασθένειας, αδιαθεσίας. Καραντίνα κράτησες;
Για τα προβιοτικά δεν μπορώ να πω ποιο θα είναι καλύτερο, εξαρτάται από την καλλιέργεια που έχουν και το τι χρειάζεται το πτηνό. Τα ultra levure είναι πολύ φθηνά,. Τα προβιοτικά στο νερό όχι στους σπόρους.
 
Είναι σε χωριστά κλουβιά εξ'αρχής! Σε επαφή έχουν έρθει κανά 2 φορές που την έβγαλα έξω και εκείνη από το κλουβί αλλά πλέον δεν το ξανακάνω μέχρι να γίνει εντελώς καλά! Είχα διαβάσει ότι το ultra levure πάνω στα σπόρια είναι αποτελεσματικό γι'αυτό το σκέφτηκα.. Καλό καθάρισμα και πλύσιμο της περιοχής,Ρυζόνερο, σπόρια και μόνο για τροφή και βλέπουμε για τα υπόλοιπα;Είναι κάτι άλλο που πρέπει να κάνω ή να προσέξω;
 
Στους σπόρους φοβάμαι ότι θα πάει χαμένο, στο νερό θεωρητικά ενεργοποιείται και υπάρχει μια σταθερή πρόσληψη από τον οργανισμό.
Μπορείς να δώσεις και τσαμπιά κεχριού. Είναι εύπεπτη τροφή και καλή ασχολία!
 
Παιδιά καλησπέρα! Στη συνέχεια της συζήτησης που είχαμε για τη μικρή μου κοκατιλίνα, έχω μία σημαντική ερώτηση να κάνω. Προτού ακολουθήσω τις συμβουλές σας για την αντιμετώπιση της διάρροιας άφησα να περάσουν 1-2 μέρες να παρατηρήσω τις κουτσουλιές της μικρής.. Τις βρήκα απόλυτα φυσιολογικές. Δεν θέλω να αμφισβητήσω τη γνώμη σας απλά πιστεύω πως είναι κρίμα αν δεν έχει όντως το συγκεκριμένο πρόβλημα, να της προκαλέσω δυσκοιλιότητα δίνοντας της ρυζόνερο. Πείτε μου και σεις αν όντων είναι εντάξει σας παρακαλώ..
 

Συνημμένα

  • rsz_20150403_104317.webp
    rsz_20150403_104317.webp
    81,1 KB · Προβολές: 63
  • rsz_20150403_104326.webp
    rsz_20150403_104326.webp
    106,7 KB · Προβολές: 68
Καλές φαίνονται, μην της δώσεις εντάξει, όχι ότι θα την εμπόδιζε και να ενεργηθεί φυσικά. Πάντως διάρροια δεν έχει το πουλί.
Την καθάρισες που είχαμε πει;
 
Ναι, την καθάρισα.. Το μόνο θέμα που παραμένει είναι ότι της κρέμονται μακρυά κομμάτια κουτσουλιάς χωρίς να ξέρουμε γιατί!👎
 
Μήπως έχει βλέννα στις κουτσουλιές; Δεν έχεις την δυνατότητα να συλλέξεις κουτσουλιές να τις πας για εξέταση σε εργαστήριο;
 
Σε τι είδους εργαστήριο θα μπορούσα να τις πάω; Από τι δημιουργείται η βλέννα;
 
Θα επικοινωνήσεις με κάποιον κτηνίατρο και θα τα πάει αυτός. Από διάφορες ασθένειες, μπορεί να δημιουργηθούν βλεννώδεις εκκρίσεις.
 
Back
Top