Ασθένειες Κουτσουλιές με πολύ διάφανο υγρό και έντονη δυσοσμία

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Evzwnas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Evzwnas

PB New Member
Εγγραφή
7 Ιουν 2016
Μηνύματα
43
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα φίλοι μου.
Το ένα αρσενικό καναρίνι (4-5 ετών) μου παρατηρώ εδώ και λίγο καιρό πως στις κουτσουλιές του έχει πολύ διαφανές υγρό (σαν νερό).
Κάνει μεγαλύτερες ποσότητες από τα άλλα πουλάκια και παρατηρώ έντονη δυσοσμία παρόλη την καθαριότητα που κάνω στο κλουβί του ανα 2 συνήθως μέρες.
Στο κλουβί είναι μόνος του και αυτή την περίοδο τρεφεται με κελαϊδίνη βιταμίνη και μήλο.
Έχετε να προτείνετε κάτι (π.χ. Διατροφικό) ;
 
Θα χρειαστεί να βρέξεις λίγο τα πούπουλα στο στήθος του πουλιού και να τα παραμερίσεις ώστε οι φωτογραφίες να δείχνουν καθαρά το στήθος και την κοιλιά του, καθώς επίσης και να βάλεις ένα χαρτί λευκό για μερικά λεπτά για αν φωτογραφίσεις στη συνέχεια τις κουτσουλιές του όπως εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Φωτογραφίες-κοιλιάς-και-περιττωμάτων-πουλιού.41907/
Έτσι θα βρεις καλύτερη βοήθεια από όσους μπορούν αρχικά να βοηθήσουν.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
δυστυχώς δεν μπόρεσα να βγαλω την κοιλιά του...
Δυσκολεύομαι.
Εδώ φαίνονται οι κουτσουλιές του...
 

Συνημμένα

  • κουτσ..webp
    κουτσ..webp
    3,5 KB · Προβολές: 52
  • κουτς.2.webp
    κουτς.2.webp
    2,7 KB · Προβολές: 58
  • κουτς.3.webp
    κουτς.3.webp
    5,6 KB · Προβολές: 62
παρατηρώ εδώ και λίγο καιρό
Πόσον καιρό;
Θα έλεγα προσωρινά να διακόψεις το μήλο μέχρι αποκατάστασης της εμφάνισης των κουτσουλιών του.
Έχετε να προτείνετε κάτι (
Θα σου πρότεινα να το πας σε κτηνίατρο. Έχεις αυτή την δυνατότητα; Σε ποιο σημείο της Αττικής βρίσκεσαι;
 
Πόσον καιρό;

Θα έλεγα προσωρινά να διακόψεις το μήλο μέχρι αποκατάστασης της εμφάνισης των κουτσουλιών του.

Θα σου πρότεινα να το πας σε κτηνίατρο. Έχεις αυτή την δυνατότητα; Σε ποιο σημείο της Αττικής βρίσκεσαι;
περιπου 1 μήνα νομίζω...
μένω κοντά στο κέντρο Αθήνα.
 
Σκέφτεσαι να το πας κτηνίατρο; Αλλιώς μπορείς να πας κουτσουλιές στο δημόσιο μικροβιολογικό στην Αγ. Παρασκευή;
Πάντως χωρίς ιατρική γνωμάτευση θα έλεγα να μην προχωρήσεις και φυσικά να μην το αφήσεις στην τύχη του (ατυχία του).
 
Στο παρελθόν το είχα πάει σε αντίστοιχη περίπτωσε σε ένα πτηνίατρο ο οποίος μου είχε πει πως είχε διάρροια και μου είχε πει να βάζω τσάι στο νερό του για ένα διάστημα και να μη δίνω φρούτο ή λαχανικό.
Για το μικροβιολογικο στην Αγ. Παρασκευή δε γνωρίζω...
 
Για το μικροβιολογικο στην Αγ. Παρασκευή δε γνωρίζω...
Είναι για να κάνεις μικροβιολογική κοπράνων. Αν είναι και μπορείς να πας, να σου δώσουμε στοιχεία. Στοιχίζει λιγότερο από 10 ευρώ.
Αν είναι πες.
 
Είχε φάει μήλο ή αυγό πριν τις φωτογραφίες; Του βάζεις συχνά μήλο; Σταμάτησέ το μήλο και άστου μόνο σποράκια.Αν μπορείς βγάλε και μια φωτογραφία την τροφή του τα σποράκια. Κελαιδίνη τί εννοείς; Την κίτρινη σκόνη. Άστου μόνο τα σποράκια του αύριο και βγάλε τις κουτσουλιές πάλι τις απογευματινές.
 
Είναι για να κάνεις μικροβιολογική κοπράνων. Αν είναι και μπορείς να πας, να σου δώσουμε στοιχεία. Στοιχίζει λιγότερο από 10 ευρώ.
Αν είναι πες.

Σάς παρακαλώ δώστε τα στοιχεία γι αυτό που λέτε στην Αγία Παρασκευή. Θέλω να πάω και εγώ!
 
Σάς παρακαλώ δώστε τα στοιχεία γι αυτό που λέτε στην Αγία Παρασκευή. Θέλω να πάω και εγώ!
Ναι, να πας, είναι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διεύθυνση-Κτηνιατρικού-Κέντρου-Αθήνας.32169/ εσωτ. τηλέφωνο 112. Πάρε τηλέφωνο πριν πας.
Μόνο για μικροβιολογικές έτσι; Ίσως βέβαια μπορείς να πάρεις και το πουλάκι μαζί σου. Επίσης να έχεις φροντίσει να συλλέξεις κουτσουλιές από πριν, σε αποστειρωμένη λαδόκολλα.
 
Ναι, να πας, είναι εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Διεύθυνση-Κτηνιατρικού-Κέντρου-Αθήνας.32169/ εσωτ. τηλέφωνο 112. Πάρε τηλέφωνο πριν πας.
Μόνο για μικροβιολογικές έτσι; Ίσως βέβαια μπορείς να πάρεις και το πουλάκι μαζί σου. Επίσης να έχεις φροντίσει να συλλέξεις κουτσουλιές από πριν, σε αποστειρωμένη λαδόκολλα.
Μαρία το αλουμινόχαρτο δεν κάνει που λέγαμε παλιότερα;
 
Μαρία το αλουμινόχαρτο δεν κάνει που λέγαμε παλιότερα;
Περί λαδόκολλας και όχι αλουμινόχαρτου, μου το είχε πει ο κτηνίατρός μου και φίλος μου προ αρκετών ετών. Δυστυχώς δεν υπάρχει πια για να ρωτήσω περαιτέρω διευκρινίσεις, όμως ο λόγος ήταν ο εξής:
Το αλουμινόχαρτο δυνατόν να δημιουργήσει αντίδραση με την αμμωνία. Επίσης όταν θερμαίνεται παράγει τοξικές ουσίες.
Εμείς θέλουμε να αποστειρώσουμε το χαρτί που θα χρησιμοποιήσουμε σε φούρνο μικροκυμμάτων ή σε απλό φούρνο, για να μεταφέρουμε στο μικροβιολογικό εργαστήριο, στοιχεία μόνο από το μικροβιακό φορτίο του κλουβιού και των κουτσουλιών.
Ως εκ τούτου προκρίνεται καταλληλότερη η λαδόκολλα γι' αυτή την δουλειά.
Την αποστειρώνουμε, την στρώνουμε στον πάτο του κλουβιού και όταν θεωρούμε πως συλλέξαμε αρκετές κουτσουλιές, την αφαιρούμε και την διπλώνουμε φακελλάκι.
 
Οι τροφές που του έχω είναι αυτές.
Μήλο βάζω μια φετούλα ανα δυο ή τρείς μέρες.
Μαρούλι βάζω λιγο, ίσως μια φορα την εβδομάδα, σπανιότερα δυο φορες.
Ξέρει κανείς αν όντως κανει καλό να βάλω αφέψημα τσάισε δροσερη θερμοκρασια φυσικα, αντι για νερο;
 

Συνημμένα

  • 20160910_002639.webp
    20160910_002639.webp
    15,5 KB · Προβολές: 22
  • 20160910_002726.webp
    20160910_002726.webp
    10,4 KB · Προβολές: 24
Οι τροφές που του έχω είναι αυτές.
Τι είναι οι τροφές; Χύμα ή συσκευασμένες; Το κίτρινο δεξιά είναι αυγοτροφή ή κάποιες λεγόμενες βιταμίνες;
Τώρα μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα, καθόλου λαχανικά ή φρούτα, μόνο σπόρους και νερό.
Αφέψημα, μπορείς να δώσεις.
Μην καθυστερήσεις όμως το θέμα των εξετάσεων.
Η γενική του εικόνα πως είναι;
 
Τι είναι οι τροφές; Χύμα ή συσκευασμένες; Το κίτρινο δεξιά είναι αυγοτροφή ή κάποιες λεγόμενες βιταμίνες;
Τώρα μέχρι να αποκατασταθεί το πρόβλημα, καθόλου λαχανικά ή φρούτα, μόνο σπόρους και νερό.
Αφέψημα, μπορείς να δώσεις.
Μην καθυστερήσεις όμως το θέμα των εξετάσεων.
Η γενική του εικόνα πως είναι;
Είναι συσκευασμένη αεροστεγώς σε σακουλάκια χωρίς κάποια μάρκα(προφανώς συσκευασμένα απο το κατάστημα)
με τις οποίες τροφές ταϊζω και τα υπόλοιπα πουλάκια χωρίς να έχουν το παραμικρό προβλημα.
Πρίν περίπου 7-8 μέρες σταμάτησε να μαδάει έντονα (λόγο πτερόροιας).
Η εικόνα του είναι άψογη.

Είναι συσκευασμένη αεροστεγώς σε σακουλάκια χωρίς κάποια μάρκα(προφανώς συσκευασμένα απο το κατάστημα)
με τις οποίες τροφές ταϊζω και τα υπόλοιπα πουλάκια χωρίς να έχουν το παραμικρό προβλημα.
Πρίν περίπου 7-8 μέρες σταμάτησε να μαδάει έντονα (λόγο πτερόροιας).
Η εικόνα του είναι άψογη.
Το κίτρινο είναι βιταμίνη.
 
Back
Top