Γενικά Κούνημα κεφαλιού πάνω κάτω τι σημαίνει αυτό;

Berroudio

PB New Member
Εγγραφή
5 Σεπ 2019
Μηνύματα
29
Πόλη
Αθήνα
Πως μπορω να σας δειξω σε βιντεο το τι κανει με το κεφαλι του; Παιρνει στο στομα του τροφη και μετα τεντωνει τον λαιμο του και κουναει το κεφαλι του δεξια αριστα καπως κυκλικα... Στην αρχη νομιζα πνιγοταν αλλα μετα διαβασα στο ιντερνετ οτι ειναι μια απτις συμπεριφορες των παπαγαλων..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Την τρωει πρωτα και μετα κουνάει το κεφαλι;
ναι αλλα με εναν πολυ περιεργο τροπο.. Παιρνει λιγα σπορακια και μετα κουναει το κεφαλι για λιγη ωρα και μετα ξαναπαιρνει αλλα λιγα
 
Σου μοιαζει με κατι τετοιο;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Αυτο πχ ειναι ανεβασμα τροφης για να ταισει, βεβαια εχει ως ερέθισμα το χερι.
Ο δικος σου το κανει και οταν του πλησιαζεται το χερι στο κλουβι;
 
Σου μοιαζει με κατι τετοιο;
Αυτο πχ ειναι ανεβασμα τροφης για να ταισει, βεβαια εχει ως ερέθισμα το χερι.
Ο δικος σου το κανει και οταν του πλησιαζεται το χερι στο κλουβι;
το βιντεο υπαρχει στο αρχικο μου μηνυμα.. καπως ετσι ειναι αλλα το κανει σε ασχετες στιγμες.. συνηθως φωναζει πολυ οταν φευγω και οταν ξαναπηγαινω το κανει αυτο..
 
Το ειδα το βιντεακι αλλα ρωτω γιατι σιγουρα εσυ απο κοντα θα εχεις καλυτερη εικονα και ως προς το ερεθισμα.
Παντως δε βλεπω να ειναι κατι που θα πρεπει να σε ανησυχεί, με τυπικη συμπεριφορα εχουμε να κανουμε.
 
Το ειδα το βιντεακι αλλα ρωτω γιατι σιγουρα εσυ απο κοντα θα εχεις καλυτερη εικονα και ως προς το ερεθισμα.
Παντως δε βλεπω να ειναι κατι που θα πρεπει να σε ανησυχεί, με τυπικη συμπεριφορα εχουμε να κανουμε.
απλα ανησυχουσα μην ειναι κατι που κανει απο φοβο ή κατι τετοιο.. Αλλα ενταξει αφου ειναι φυσιολογικο και δεν ειναι κατι κακο ή αρνητικο ολα καλα!
 
Παρατήρησε το για καλό κ για κακό γιατί το λοβακι που είχα έτσι έκανε πάνω από την ταιστρα του μήπως σουκρυωσε και κάνει εμετό. Μην σε τρομάζει αυτό που λέω στο λέω φιλικά.
 
Και εμένα το κάνει. Κουναει πάνω κάτω το κεφάλι. Όχι όμως όταν τρώει. Φυσιολογικό δεν είναι;
Φυσιολογικό είναι... Δεν λέω επειδή έτυχε σε μένα θα τύχει κ σε εσάς... 😉Απλά της λέω να το παρατηρήσει το συγκεκριμένο πουλί όχι το δικό σου. 😊
 
Τι ηλικία έχει; Είναι ήμερο;
Είναι 3-4 μηνών και το έχουν ταΐσει ενάμιση μήνα απ'το χέρι οπότε οχι ακριβώς άγριο αλλά ούτε ήμερο..
[automerge]1568137733[/automerge]
Παρατήρησε το για καλό κ για κακό γιατί το λοβακι που είχα έτσι έκανε πάνω από την ταιστρα του μήπως σουκρυωσε και κάνει εμετό. Μην σε τρομάζει αυτό που λέω στο λέω φιλικά.
Απο τι κρυώνουν τα πουλιά όμως; Γιατί πάνω του αέρας δεν φυσάει ποτέ ούτε κάνει κρύο.. ευχαριστώ όμως θα το ψάξω..
 
Δεν είναι εμετός προφανώς αλλά επειδή δεν έχει κι άλλο πουλί για πεις ότι προσπαθεί να το ταίσει δεν είναι ούτε φυσιολογικό ειδικά αν το κάνει συχνά μέσα στη μέρα. Θα το πήγαινα σίγουρα για εξέταση σε εξειδικευμένο γιατρό, ίσως να έχει κάποια λοίμωξη στον πρόλοβο.
 
Ειναι απαραιτητο να υπαρχει αλλο πουλι για να ταισει Ανέστη;
Ο δικος μου προσπαθει να ταισει εμενα πχ

Όχι, αλλά αυτό το πουλάκι το κάνει στον αέρα πριν καταπιεί καλά καλά τη μπουκιά του. Κάτι δεν μου κάθεται καλά, ίσως να παίζει αλλά προσωπικά θα σιγουρευόμουν με τη γνώμη ενός γιατρού και μια καλλιέργεια ίσως.
 
Δεν ξέρω, αλλά κι εμένα με προβλημάτισε τώρα που το είδα. Σποράκια δεν είναι μέσα στην τροφή του; Εννοώ δεν είναι μαλακή η τροφή που τρώει ώστε να γίνεται άμεσα "πάστα" στον πρόλοβο και να την ανεβάζει για να ταΐσει. Και είναι και το τάισμα από άνθρωπο στο οποίο θα μπορούσε ενδεχομένως να έχει γίνει λάθος και να έχει κάποια δυσλειτουργία στον πρόλοβο.
Για τον φόβο των Ιουδαίων θα ζητούσα να γίνει κάποια εξέταση στον πρόλοβο.
 
Όχι, αλλά αυτό το πουλάκι το κάνει στον αέρα πριν καταπιεί καλά καλά τη μπουκιά του. Κάτι δεν μου κάθεται καλά, ίσως να παίζει αλλά προσωπικά θα σιγουρευόμουν με τη γνώμη ενός γιατρού και μια καλλιέργεια ίσως.
καποια στιγμη εβγαλε και φουσκαλιτσες απτο στομα... σημερα το πρωι το ξαναεκανε με το που πηγε μπροστα απο το φαγητο του..
 
Back
Top