Γενικά Κούνημα κεφαλιού πάνω κάτω τι σημαίνει αυτό;

Για να σου προτείνουμε (αν έχουμε άποψη φυσικά) κάποιον αξιόπιστο πτηνίατρο κοντά στην περιοχή διαμονής σου
ευχαριστω αλλα εχω βρει καποιους.. Παντως ειμαι κοντα στην πλατεια νεας σμυρνης..
[automerge]1568185914[/automerge]
Για να σου προτείνουμε (αν έχουμε άποψη φυσικά) κάποιον αξιόπιστο πτηνίατρο κοντά στην περιοχή διαμονής σου
επισης αυτο το κανει μονο οταν ειμαι εγω διπλα του η κοντα του.. υπαρχει πσριπτωση οντως να μασαει την τροφη του για μενα; η να ειναι απτον φοβο; αν και αφου φευγω με φωναζει..
 
επισης αυτο το κανει μονο οταν ειμαι εγω διπλα του η κοντα του.. υπαρχει πσριπτωση οντως να μασαει την τροφη του για μενα; η να ειναι απτον φοβο; αν και αφου φευγω με φωναζει..
Ίσως το κάνει για εσένα, αυτό είναι και το πιθανότερο αλλά και η καλύτερη εκδοχή. Σε κάθε περίπτωση μην τον ενθαρρύνεις. Θα έβαζα δοκιμαστικά την τροφή σε άλλη θέση που δεν προτιμάει ιδιαίτερα να κάθεται ώστε να πηγαίνει εκεί μόνο όταν πεινάει κι όχι για να σαχλαμαρίσει όπως κάνει στο βίντεο.
 
Ίσως το κάνει για εσένα, αυτό είναι και το πιθανότερο αλλά και η καλύτερη εκδοχή. Σε κάθε περίπτωση μην τον ενθαρρύνεις. Θα έβαζα δοκιμαστικά την τροφή σε άλλη θέση που δεν προτιμάει ιδιαίτερα να κάθεται ώστε να πηγαίνει εκεί μόνο όταν πεινάει κι όχι για να σαχλαμαρίσει όπως κάνει στο βίντεο.
την αλλαξα πριν λιγες μερες την τροφη επειδη ειχε εμμονη πως θα του την παρω.. Να του την ξανα αλλαξω δηλαδη; Μπορει οντως να κανει βλακειες γιατι δεν εχει παιχνιδια στο κλουβι ακομα επειδη ειναι μωρο.. και καθεται μπροστα απτην τροφη του παντα, οποτε μπορει να ειναι αυτο.. ή την ριχνει/πεταει κατω συχνα.. και βουταει αποτομα και γρηγορα το κεφαλι του μες στην τροφη.. ισως οντως να το κανει επειδη βαριεται
 
επισης αυτο το κανει μονο οταν ειμαι εγω διπλα του η κοντα του..
Για να βεβαιωθώ ότι καταλαβαίνω σωστά... Το κάνει όταν είσαι εσύ μπροστά. Τον έχεις παρακολουθήσει από κάποιο παράθυρο, χωρίς να σε έχει αντιληφθεί και έχεις διαπιστώσει ότι επί ώρα όταν τρώει δεν αντιδρά έτσι;
 
Για να βεβαιωθώ ότι καταλαβαίνω σωστά... Το κάνει όταν είσαι εσύ μπροστά. Τον έχεις παρακολουθήσει από κάποιο παράθυρο, χωρίς να σε έχει αντιληφθεί και έχεις διαπιστώσει ότι επί ώρα όταν τρώει δεν αντιδρά έτσι;
εχει μεινει με τους γονεις μου χωρις να ειμαι εγω εκει και μου εχουν πει πως τρωει κανονικα..
 
Καλησπέρα... Μια φορά αυτή την κίνηση την είχε κάνει και η θυληκια μου ενώ έτρωγε ψωμί...
Εφόσον ο γιατρός δεν βρήκε κάτι θεώρησε πως μπορεί να πνίγηκε ας πούμε... Δεν μπορούσε να μου δώσει μια σαφείς απάντηση...
Δεν είχε ούτε μόλυνση εννοείται ούτε κάποια φλεγμονή...
Δεν το ξανά έκανε και φυσικά δεν ξανά έδωσα ψωμί...
Μου είχε πει όμως ότι άμα πονάει ο λαιμός τους θα μπορούσαν να κάνουν μια τέτοια κίνηση γιατί δεν μπορούν να κατάπιουν καλά...
Αφού όμως ο δικός σου το κάνει με σπόρους σίγουρα θα πρέπει να το δει ένας γιατρός...
Εσύ μπορείς να δεις εάν έχει κάτι περίεργο το στόμα του μέσα;
Η αν είναι το χρώμα φυσιολογικό; Σπυ εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό...
 
@eva vrs, δεν εχω καταφερει να δω κατι γιατι ακομα 3 μηνων ειναι δεν ειναι και ημερος οποτε ναι.. ειναι αρκετα δυσκολο να δω εγω η ιδια το στομα του.. Δεν νομιζω πως φταινε οι σποροι παντως γιατι εχει επιλογες σπορων και τρωει καλα..
 
Δεν νομιζω πως φταινε οι σποροι παντως γιατι εχει επιλογες σπορων και τρωει καλα..
Νομίζω ότι η Εύα @eva vrs, πιο πάνω σου λέει, όχι ότι ευθύνονται οι σπόροι που καταναλώνει το πουλί, αλλά ότι πρέπει να διερευνηθεί ίσως και με γιατρό, γιατί συμβαίνει αυτό που βλέπεις. Άλλο δλδ να καταπίνει ψωμί ένα τέτοιο πουλί και να δημιουργείται πρόβλημα στην κατάποση και άλλο να αντιμετωπίζει ( ίσως) πρόβλημα όταν καταναλώνει τη φυσική του τροφή που είναι σπόροι
 
Μπορει οντως να κανει βλακειες γιατι δεν εχει παιχνιδια στο κλουβι ακομα επειδη ειναι μωρο..

Αυτό δεν έχει σχέση, η ηλικία με τα παιχνίδια. Μην σου πω ότι τα μικρά πουλιά παίζουν πολύ περισσότερο. Επίσης αν δεν μάθει απο μικρός να έχει παιχνίδια σε διάφορα σχήματα και χρώματα, μεγαλώνοντας πιθανόν να πανικοβάλεται στη θέα οτιδήποτε νέου. Πάρτου παιχνίδια, χθες!
 
Αυτό δεν έχει σχέση, η ηλικία με τα παιχνίδια. Μην σου πω ότι τα μικρά πουλιά παίζουν πολύ περισσότερο. Επίσης αν δεν μάθει απο μικρός να έχει παιχνίδια σε διάφορα σχήματα και χρώματα, μεγαλώνοντας πιθανόν να πανικοβάλεται στη θέα οτιδήποτε νέου. Πάρτου παιχνίδια, χθες!
του εχω παρει παιχνιδια αλλα δεν του τα εχω βαλει μεσα ακομα.. εχθες ομως τα αφησα διπλα στο κλουβι του να τα βλεπει για να μην τα φοβαται. Γιατι οταν ειχα προσπαθησει να του βαλω εστω μια κουνια πριν μια εβδομαδα ειχε φοβηθει πολυ ☹
[automerge]1568280010[/automerge]
Νομίζω ότι η Εύα @eva vrs, πιο πάνω σου λέει, όχι ότι ευθύνονται οι σπόροι που καταναλώνει το πουλί, αλλά ότι πρέπει να διερευνηθεί ίσως και με γιατρό, γιατί συμβαίνει αυτό που βλέπεις. Άλλο δλδ να καταπίνει ψωμί ένα τέτοιο πουλί και να δημιουργείται πρόβλημα στην κατάποση και άλλο να αντιμετωπίζει ( ίσως) πρόβλημα όταν καταναλώνει τη φυσική του τροφή που είναι σπόροι
Θα τον παρακολουθησω και αφου του βαλω τα παιχνιδια και αν συνεχεισει να κανει ετσι τοτε σιγουρα θα τον παω σε γιατρο... ευχαριστω πολυ παιδια :)
 
του εχω παρει παιχνιδια αλλα δεν του τα εχω βαλει μεσα ακομα.. εχθες ομως τα αφησα διπλα στο κλουβι του να τα βλεπει για να μην τα φοβαται. Γιατι οταν ειχα προσπαθησει να του βαλω εστω μια κουνια πριν μια εβδομαδα ειχε φοβηθει πολυ ☹

2-3 μέρες δίπλα στο κλουβί πλησιάζοντάς τα όλο και πιο κοντά, έπειτα κρέμασέ τα έξω απο το κλουβί γι'άλλες 2-3 μέρες και τέλος τα τοποθετείς μέσα.
 
Back
Top