Κούνια για κοκατίλ με σπάγκο, ξυλάκια για σουβλάκια και 2 καλαμάκια

Ωραία ιδέα... Αλλά νομίζω πως τα ξυλάκια που έβαλες είναι πολύ λεπτά για τα πόδια του και όταν θα κάθεται πάνω θα δυσκολεύεται...
Ίσως αν έβαζες περισσότερα να ήταν καλύτερα... 🙂
 
Ωραία ιδέα... Αλλά νομίζω πως τα ξυλάκια που έβαλες είναι πολύ λεπτά για τα πόδια του και όταν θα κάθεται πάνω θα δυσκολεύεται...
Ίσως αν έβαζες περισσότερα να ήταν καλύτερα... 🙂

Εχεις δίκιο. Στο οριζοντιο που πατα εχω βαλει 3 . Θέλει 5-6 ομως να γινει καπως σαν ''κορμος'' ( την μαζευω και κανω αλλη )
 
Ωραία η κατασκευή σου! Μπράβο! Πόσες μέρες το βλέπεις να ζει; 😛

Thanks :) Πριν το βαλω μεσα στο κλουβι ελεγα θα το διαλύσει σχετικά γρήγορα, τελικά ο σπαγγος αυτος αντέχει (δεν καταφέρνει να τον κοψει μεχρι στιγμης ) θα δουμε.
 
Thanks :) Πριν το βαλω μεσα στο κλουβι ελεγα θα το διαλύσει σχετικά γρήγορα, τελικά ο σπαγγος αυτος αντέχει (δεν καταφέρνει να τον κοψει μεχρι στιγμης ) θα δουμε.
Θα κόψει τα ξυλάκια... 😜
 
Θα κόψει τα ξυλάκια... 😜

Θα δειξει 😅 . Οσα μανταλάκια ξυλινα φτανει απο φαγητα που του κρεμαω τα δαγκώνει χωρις να κοψει κατι ομως... Στην αρχη του εβαζα πλαστικα τα οποια τα ''τροχιζε'' στις ακρες ( και αυτο και το πρωτο κοτατιλ ) γιαυτο το γυρισα σε ξυλινα μανταλακια.
 
Έξυπνη κατασκευή και κούνια και παιχνίδι! Θα έχει μπόλικη απασχόληση το μικρό σου 😁

Στο ψηλο σημειο του κλουβιου έχει την κουνια και ενα εκκρεμές απο καπάκια νερού περασμένα σε κορδόνι. Συνήθως πρωινές με μεσημεριανές ωρες που ειναι πιο ενεργητικό δαγκώνει το εκκρεμές με τα καπακια πάει το κεφάλι του πέρα δωθε ενω το εχει στο στόμα και γρυλίζει (σαν να τσακώνεται με το παιχνίδι ) 😄 Στο κάτω σημειο που ειναι οι ταίστρες ποτιστρα περνά αλλο ενα εκκρεμες. ενα κορδονι δλδ που στο τέλος περνά απο το κέντρο των ελατηρίων απο μανταλάκια. με αυτο παιζει συνηθως το βράδυ ενω πχ ειναι αραχτό του δινει καμια δαγκωματια η το χτυπαει για να κουνηθει και μετα καθεται το κοιτάζει. Με το μονο παιχνιδι που δεν εχει ασχοληθει ειναι μια ξυλινη-σιδερένια κουνια που ειχα αγοράσει. Δεν θελω να βαλω περισσότερα γιατι σκαρφαλωνει συνεχεια η ξεμουδιαζει τα φτερα του μεσα στο κλουβι και τα πολλα πολλα κλεινουν τον χώρο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Τελευταία επεξεργασία:
2ρη μέρα δεν έχει κόψει ουτε τα σχοινιά που εχω αφήσει να κρέμονται. Λογικά θα την παλέψει.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


Και μια φωτο με το εκκρεμές απο μανταλάκια ( γιατι στο νυχτερινο βιντεο δε φαινόταν. )



Σήμερα ισως φτιάξω και μία σκάλα
 
Τα μανταλάκια αφού δεν έχουν χρώμα λογικά είναι ασφαλές... Αλλά τα σιδεράκια τους δεν ξέρουμε άμα είναι...
Εγώ παίρνω εκείνα τα μανταλάκια σιλικόνης, βγάζω τα σιδεράκια και τους τα δίνω να παίξουν αφού τα καθαρίσω πρώτα... 😊
 
Έξυπνες ιδέες φίλε μου, πολύ όμορφες κατασκευές.
Τι σκάλα με καλαμάκι από σουβλάκι θα την κάνεις και αυτή;

Ναι λογικα θα ενώσω απο 2 καλαμακια οριζοντια σε καθε πλευρα για να βγει καπως μακρια (κανα 30cm)
 
Την έφτιαξα το απόγευμα ειναι σχετικά ευκολη. Ισως 10 λεπτο - 15λεπτο να μου πήρε. Πρωτα τα 2 μακρια κομμάτια απο 2 ξυλάκια, μετά εφτιαξα το πρωτο και το τελευταιο σκαλοπατι για να ειναι σταθερο και να μπορουσα να δουλεψω τα ενδιάμμεσα. Το κακο ειναι πως δεν πηγα καν στο κλουβι να μετρησω πρωτου ξεκινησω και βγηκε καπως πλατια καπου 10cm πλατος. το μισο θα ηταν καλυτερο πιστευω .
 
Η κούνια κρατά καλα απ οτι φαίνεται. Την προτιμά πολλες φορες αράζει εκεί πάνω αντι για την ψηλή πατήθρα που προτιμούσε. εβαλα και 2 φωτος της σκαλας. την τοποθετησα στο κεντρο κατω και την εχω δει να την χρησιμοποιει για να παει στη μεσαια ταίστρα η παλι πισω (στην χαμηλη πατηθρα) ενω πριν πηγαινε γυρω γυρω σκαρφαλωνοντας απ τα κάγκελα.





 
Συγχαρητήρια...
Έχεις ένα πολύ μεγάλο ταλέντο, να τελειώνεις αυτό που ξεκινάς.
Με αρέσουν και εμένα οι κατασκευές αλά χάνομαι στης λεπτομέρειες και πολλές φόρες δεν της τελειώνω.
Μπράβο σου.
 
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Και το τελευταίο. 2 πατήθρες - σταντς ( 2 ορθες γωνίες με ενα παράλληλο ξυλάκι περασμένο στις βάσεις των γωνιών. ) προσαρμοσμένα στο πλάι του κλουβιου

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
For the history σχεδον 20 μερες μετα η κουνια κρατά, απο τη σκαλα έλυσε το πρωτο σκαλοπατι στις 10 μερες (το οποιο ξαναδεσα) επειδη την δαγκωνει - σηκωνει - μετακινεί συνεχεια, λογικα δε θα το 'χε καταφερει αν δεν ειχα αφησει τις ακρες στους κομπους να κρεμονται απ την αλλη ειχε και το σκοπο παιχνιδιου :D

1.webp
 
Back
Top