Κούνια με πλατιά βάση για παπαγαλάκια

Με αυτό τον τρόπο έγινε πολύ κομψό!👍
Θέλω να ρωτήσω, στο πάνω μέρος θα μπορούν να κάθονται τα πουλιά; Γιατί αν ναι, θα πέφτουν οι κουτσουλιές τους στο (από κάτω) πλάτωμα και θα λερώνεται.

tinypic-no-longer-available.jpg
 
Έτσι όπως το έχω βάλει Σίσσυ μου, να μπορούν να πατήσουν επάνω! Γι αυτό αύριο θα δοκιμάσω 2-3 θέσεις που σκέφτομαι, πιο ψηλά, και δεν θα έχουν πρόσβαση! 👍.
 
H κούνια τελικά θα κουνιέται; Άκου ερώτηση. :D

Το κλουβί είναι ξύλινο;

Κι όμως φίλε μου Φοίβο, η κούνια τελικά δεν θα κουνιέται! 👎🙄😛'! Είναι μεν σαν κούνια, αλλά σταθερή!meh Το κλουβί ναι είναι ξύλινο!
 
Το κλουβί ναι είναι ξύλινο!

Δεν ξέρω ποσό καταστροφικά είναι τα μπάτζι αλλά δεν είναι καλή επιλογή πιστεύω το ξύλινο κλουβί για πουλιά με ράμφη που ροκανίζουν. Επίσης δεν καθαρίζουν καλά αφού δεν μπορούν να πλυθούν συχνά και γίνονται ευκολότερα εστίες παρασίτων. Πως κι έχεις τέτοιο κλουβί;
 
Δεν ξέρω ποσό καταστροφικά είναι τα μπάτζι αλλά δεν είναι καλή επιλογή πιστεύω το ξύλινο κλουβί για πουλιά με ράμφη που ροκανίζουν. Επίσης δεν καθαρίζουν καλά αφού δεν μπορούν να πλυθούν συχνά και γίνονται ευκολότερα εστίες παρασίτων. Πως κι έχεις τέτοιο κλουβί;

Όντως τα ξύλινα κλουβιά δεν είναι κατάλληλα για παπαγάλους Φοίβο! Αλλά μιας και είχα τα ξύλα και απεριόριςτο χρόνο, το ξεκίνησα να περνάει και η ώρα! Για να πω την αλήθεια, η προοπτική ήταν το πουλί να είναι ένα, και να βόλταρίζει στο σπίτι, το κλουβί θα ήταν μόνο για ύπνο, αλλά λογάριαζα χωρίς τον "ξενοδόχο"! ( σκύλος ). Στο καθάρισμα δεν έχω θέμα, ξυδόνερο κανονικά χωρίς πρόβλημα! Όσο για παράσιτα ως τώρα δεν έχω, κάνω και προληπτικούς ψεκασμούς! Για ροκάνισμα δόξα το θεό, το "διακοσμούν" εσωτερικά με το δικό τους γούστο! 😛
 
. Για ροκάνισμα δόξα το θεό, το "διακοσμούν" εσωτερικά με το δικό τους γούστο! 😛

Καλά το κάνουν αλλά ανησυχώ για την ώρα που ανοίξει τρύπα ικανή να χωρέσουν. Ένα ανοιχτό παράθυρο, ενα λεπτό καλώδιο στην πρίζα και χιλιοι αλλοι κινδυνοι παραμονευουν σε ένα σπίτι.

Τα ξύλινα κλουβιά μου αρέσουν πολύ αλλά μόνο για ντεκόρ. :)
 
Για ροκάνισμα δόξα το θεό, το "διακοσμούν" εσωτερικά με το δικό τους γούστο!
Να υποθέσω μέχρι τελικής καταστροφής...
Υπάρχει φόβος αυτό να γίνει πηγή κινδύνου για τα ίδια ή να γίνει πύλη "εξόδου προς την ελευθερία";
 
Καλά το κάνουν αλλά ανησυχώ για την ώρα που ανοίξει τρύπα ικανή να χωρέσουν. Ένα ανοιχτό παράθυρο, ενα λεπτό καλώδιο στην πρίζα και χιλιοι αλλοι κινδυνοι παραμονευουν σε ένα σπίτι.

Τα ξύλινα κλουβιά μου αρέσουν πολύ αλλά μόνο για ντεκόρ. :)

Να υποθέσω μέχρι τελικής καταστροφής...
Υπάρχει φόβος αυτό να γίνει πηγή κινδύνου για τα ίδια ή να γίνει πύλη "εξόδου προς την ελευθερία";

Ευτυχώς για ένα περίεργο λόγο, έχουν επικεντρωθεί στις κολόνες του κλουβιού και όχι στα κάγκελα! Πάντως έχω τον νου μου, και έλεγχος γίνεται σχεδόν καθημερινά! Άσε που είμαι όλη μέρα σπίτι οπότε δεν υπάρχει θέμα!
 
Να υποθέσω πως αυτή θα είναι και η τελική του μορφή;

Μάλλον πρέπει να ήμουν στο γεφύρι της Άρτας, δεν εξηγείται αλλιώς το γεγονός ότι όταν ξεκινάω κάτι, το αλλάζω καμμιά 20 άρια φορές! 👎, Τελικά και επειδή εμπόδιζε στο πέταγμα, και επειδή :

Με αυτό τον τρόπο έγινε πολύ κομψό!👍
Θέλω να ρωτήσω, στο πάνω μέρος θα μπορούν να κάθονται τα πουλιά; Γιατί αν ναι, θα πέφτουν οι κουτσουλιές τους στο (από κάτω) πλάτωμα και θα λερώνεται.

tinypic-no-longer-available.jpg
Και επειδή ήταν πολύ φαρδιά η πατωσιά και γλιστρούσαν, κατέληξα σ αυτή τη λύση. Ο μικρός το τιμάει, η μικρή ακόμα δεν...
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    22,5 KB · Προβολές: 33
  • image.webp
    image.webp
    26,8 KB · Προβολές: 30
Back
Top