Κούνια με πλατιά βάση για παπαγαλάκια

Νίκος Υ

PB Member
Εγγραφή
2 Φεβ 2016
Μηνύματα
794
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παρατηρώντας ολοένα και περισσότερο την ανάγκη των πουλιών να κάθονται σε πλατιά πατούρα για να ξεκουράζουν τα πόδια τους (είχε νομίζω συζητηθεί σε θέμα του Ερνέστο), τους έφτιαξα μια τύπου κούνια! Αύριο θα την βάλω στο κλουβί, να δω αντιδράσεις! Το στάντ πάντως, εκτός από την αρχική επιφυλακτικότητα, τώρα το τιμάνε δέοντως!
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    29,1 KB · Προβολές: 71
  • image.webp
    image.webp
    28,2 KB · Προβολές: 63
Ανυπομωνω να κατέβω Αθηνα να παω σε ένα σωστο πετ σοπ! Το μόνο που έχει να ζηλέψει ο Μαικλ απο εσας είναι τα παιχνίδια καθως στον Εβρο και στην Βοιωτια υπαρχουν μονο μεγαλοι παπαγαλοι...
Και δεν εχω τα ''χερια της Σισσυ και του Νικου Υ😛 κ. Α
 
Μπράβο σου Νίκο! Μετά την τοποθέτησή της στο κλουβί θα περιμένουμε νέες φωτογραφίες. Τι ξύλο χρησιμοποίησες; Πολύ καλή δουλειά!

Εννοείται Γιώτα μου! Αύριο κιόλας, το μόνο που με προβληματίζει είναι σε ποιο σημείο θα το βάλω! Φοβάμαι ότι αρχίζω να το μπουκώνω το κλουβί ! 👎 Το επάνω που είναι σαν σκάλα είναι από μια παλιά πιάτο θήκη, οι κόντρες είναι καβίλιες, και η πατωσιά απλό σανιδάκι!
 
... Το μόνο που με προβληματίζει είναι σε ποιο σημείο θα το βάλω! Φοβάμαι ότι αρχίζω να το μπουκώνω το κλουβί !
Αν δεις τα 😛σκούρα, βάλε καμιά φωτογραφία να σου πούμε ιδέες:D
Θα μπορούσες πχ ν΄αφαιρέσεις το πάνω μέρος και να το στερεώσεις με άλλο τρόπο, αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος. 🙂
 
Ανυπομωνω να κατέβω Αθηνα να παω σε ένα σωστο πετ σοπ! Το μόνο που έχει να ζηλέψει ο Μαικλ απο εσας είναι τα παιχνίδια καθως στον Εβρο και στην Βοιωτια υπαρχουν μονο μεγαλοι παπαγαλοι...
Και δεν εχω τα ''χερια της Σισσυ και του Νικου Υ😛 κ. Α

Άντε καλέ που θα δώσεις ένα σκασμό λεφτά για τέτοια πράγματα! Πες τι θες, δώσε και διαστάσεις να στο κάνω! Ένα αρχηγό έχουμε γαμώτο! Δεν θα είναι επαγγελματικό βέβαια αλλά ντάξει κάτι θα λέει!

Ωραία ιδέα Νίκο! Είμαι σίγουρη πως θα τιμήσουν την έξυπνη κατασκευή σου!👍

Έξυπνη κατασκευή. Εικάζω πως θα έχει την ανάλογη αποδοχή.
Θα περιμένουμε ενημέρωση.

Ευχαριστώ παιδιά, και γω το ελπίζω! Εντωμεταξύ του τύπου κούνια πάει στο ότι την έκανα να μην κουνάει τόσο, διότι έχω και την φοβία της μικρής! 🙄

Αν δεις τα 😛σκούρα, βάλε καμιά φωτογραφία να σου πούμε ιδέες:D
Θα μπορούσες πχ ν΄αφαιρέσεις το πάνω μέρος και να το στερεώσεις με άλλο τρόπο, αν δεν υπάρχει αρκετός χώρος. 🙂

Ο ενδοιασμός μου είναι αν θα το βάλω παράλληλα στην στενή πλευρά, αλλά μάλλον θα τους κόβω τον χώρο πετάγματος, η παράλληλα στο μήκος του κλουβιού! Αύριο φωτό, και κάθε ιδέα ευπρόσδεκτη! 😉👍!
 
... η παράλληλα στο μήκος του κλουβιού!
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...
Εντωμεταξύ του τύπου κούνια πάει στο ότι την έκανα να μην κουνάει τόσο, διότι έχω και την φοβία της μικρής! 🙄
Εγώ θα πρότεινα να μην κουνάει καθόλου, γιατί είναι πλάτωμα και τα πουλιά θα έχουν ανάγκη να είναι σταθερό το μέρος που πατούν για να ισορροπήσουν.
Αντίθετα στις κούνιες που κουνιούνται τα ποδαράκια τους γραπώνουν-αγκαλιάζουν την πατήθρα οπότε μπορούν να έχουν ''άλλη'' σταθερότητα 😉
 
Αυτό σκεφτόμουν κι εγώ...

Εγώ θα πρότεινα να μην κουνάει καθόλου, γιατί είναι πλάτωμα και τα πουλιά θα έχουν ανάγκη να είναι σταθερό το μέρος που πατούν για να ισορροπήσουν.
Αντίθετα στις κούνιες που κουνιούνται τα ποδαράκια τους γραπώνουν-αγκαλιάζουν την πατήθρα οπότε μπορούν να έχουν ''άλλη'' σταθερότητα 😉

Σωστότατο! Αυτό δεν το είχα σκεφτεί! Αν και είναι ανεπαίσθητη η κίνηση, ένα σφιξηματάκι στις βίδες και είναι τζετ! 👍
 
Όμορφη κούνια! Την έχεις ψεκασμο για καλό και για κακό για τα εξωπαρασιτα;
 
Όμορφη κούνια! Την έχεις ψεκασμο για καλό και για κακό για τα εξωπαρασιτα;

Ώχο! Έφαγε ψέκασμα με ταμπερνίλ Αλίκη! Το κακό είναι ότι πήγα να την κάνω υπερπαραγωγή, και όπως και να την βάλω κλείνει πολύ το κλουβί. Μάλλον θα την τροποποιήσω λίγο!
 
Θα περιμένουμε φωτογραφίες των δοκιμών και αν υπάρχει και τελικό συγκριτικό συμπέρασμα.

Έφτασεεεεεεε! Εδώ βλέπουμε το απλό και το απλούστερο που τελικά είναι και τα καλύτερα τελικά! Όχι τόσο ωραία, αλλά πιο πρακτικά! Η φωτό μέσα στο κλουβί δεν είναι καθαρή ελπίζω σε μια αύριο με τα πουλιά επάνω!

Υ. Γ φωτό δεν έβαλα! 👎😳!
 

Συνημμένα

  • image.webp
    image.webp
    31,7 KB · Προβολές: 50
  • image.webp
    image.webp
    46,7 KB · Προβολές: 48
Πωπω καταπληκτικη δουλεια Νικο.
Περιμενουμε νεες φωτο με την τοποθετηση :D
 
Να υποθέσω πως αυτή θα είναι και η τελική του μορφή;
Τελικά ναι Γιάννη! Το άλλο μπαίνει στο "μουσείο" για μελλοντική χρήση! Ίσως εξωτερική. Αυτό μένει μέσα, με ίσως αλλαγή θέσης! Θα το δω αύριο...
 
Back
Top