Γενικά Κράξιμο παπαγάλου

nikolas13

PB New Member
Εγγραφή
28 Φεβ 2009
Μηνύματα
21
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα... :)
Έχω έναν παγάλο κοκατίλ εδώ και 1,5 μήνα, όμως δεν κράζει καθόλου απο την αρχή που τον έφερα σπίτι μου. Έχει κραξει στο διαστημα του 1,5 μηνα 2-3 φορες και μαλίστα για αμελητεο χρονο. Μαλιστα μερικες φορες τον εχω πετιχει να τεντωνει τον λαιμο του προς τα πανω και να ανοιγοκλεινει το στομα του σαν να προσπαθεί να κραξει,όμως δεν βγάζει κανένα ήχο.
Πρεπει να ανησυχισω, δηλαδη να τον παω σε καποιον ειδικο να μου πει μηπως εχει κάποια αρρώστια και για αυτο δεν κραζει ή ειναι φυσιολογικο κάποιος παπαγαλος να μην κραζει καθολου;
 
Τα θηλυκα κοκατιλ συνηθως ειναι πολυ ησυχα πουλια. Εαν προκειται για θηλυκο ειναι πολυ πιθανο να μη φωναζει η και να εχει φωναξει και καποιες φορες οταν λειπεις χωρις να το ακουσεις.

Η κινηση αυτη που λες οπου τεντωνουν το λαιμο τους και ανοιγοκλεινουν το στομα τους σα να χασμουριουνται ειναι μια κινηση που κανουν ολοι σχεδον οι παπαγαλοι για να καθαρισουν ισως το λαιμο τους απο τη σκονη των φτερων τους.
 
και δε χαιρεσαι; Ελα σπιτι μου να δεις τι παει να πει κραξιμο παπαγαλου,macow.
 
Οντως βρε Νικόλα! Εγω όταν ήμουν φοιτητής και κάτι πρωινά με ξυπνούσε με το αξιολάτευτο κραξιμο του ο mpikis (naday nenday) ήταν πολυ ωραία! 😀!
 
Βασικα θα ηθελα να εκραζε ρε παιδια, εστω και λιγο! Οσο να ναι, ειναι κ ενας τροπος επικοινωνιας του... Το μονο που κανει εως τωρα ειναι να τρωει! Ακομα δεν εχει ηρεμωσει τελειως για να τον πλησιαζω ανετα... 😎
 
Εγω εχω αρσενικο κοκατιλ και χαλαει τον κοσμο!
Μολις τον απειλω οτι θα τον φιμωσω σταματαει. ΓΙΑ ΛΙΓΟ
Στην πρωτη φωτο φωναζει μεσα στην τροφη!
Τον αγαπω πολυ ομως...
 

Συνημμένα

  • P3010048.webp
    P3010048.webp
    53 KB · Προβολές: 89
  • P3010049.webp
    P3010049.webp
    52,4 KB · Προβολές: 83
χεχε...
και εγω θα ηθελα να κραζει παντως ☹
αν και τωρα μπαινω στο youtube σε κατι videakia και βαζω να ακουει αλλους παπαγαλους να κραζουν και ετσι αρχιζει και αυτος λια λιγη ωρα... :D
 
χεχε...
και εγω θα ηθελα να κραζει παντως ☹
αν και τωρα μπαινω στο youtube σε κατι videakia και βαζω να ακουει αλλους παπαγαλους να κραζουν και ετσι αρχιζει και αυτος λια λιγη ωρα... :D



Εεεεε... Οταν θελω να δω βιντεακια παιρνω το λαπ τοπ σε αλλο δωματιο και το χαμηλωνω, γιατι αν αρχισει δεν προκειται να σταματησει ποτε νομιζω...Ακουσε μας και απολαυσε την ησυχια σου
Βαλε και καμια φωτο να το καμαρωσουμε... 😉
 
Άλλο πάλι και τούτο! Να σου δώσω την Λόρα να ευχαριστηθείς κράξιμο; 😛 Εκεί να δεις ζωντάνια χεχε :D
 
θα βάλω και φωτο... αλλα δεν τον εχω βγαλει ακομα καποια καλη επειδη τρομαζει με το χερι μου μεσα στο κλουβι! Οταν βγαλω μια καλη θα την ανεβασω :)
 
Back
Top