Κρεατοελιά

ζιζι

PB Known Member
Εγγραφή
25 Μαρ 2009
Μηνύματα
4.160
Πόλη
Κωνσταντινούπολη
Πείτε μου βρε παιδια όσοι έχετε ή είχατε ηλικιωμένα σκυλιά, είχαν κρεατοελιές; Και τι κάνατε με αυτές;

Η Ζιζή είχε βγάλει μια κρεατοελια στο χεράκι της πριν από δύο χρόνια. Η κτηνίατρος είχε πει ότι όλα τα ηλικιωμένα σκυλιά βγάζουν και δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Την παρακολουθώ σχεδόν καθημερινά όλον αυτόν τον καιρό. Αυτές τις μέρες μου φάνηκε ότι μεγάλωσε και τώρα ενώ ήταν στην αγκαλιά μου και κοίταξα το χεράκι της είδα ότι η μισή έχει αλλάξει χρώμα, έγινε πιο σκούρη στη μισή πλευρά μόνο. Τι μπορεί να είναι αυτό πάλι βρε παιδιά; Μήπως χτύπησε; Πάγωσε το αίμα μου όταν το είδα. Θα τρελαθώ μέχρι να μιλήσω αύριο με την κτηνιατρο.
 
Κι εγώ γνωρίζω πως τα ηλικιωμένα σκυλιά βγάζουν κρεατοελιές και ότι είναι ακίνδυνες, καθώς και ότι αυτές αλλάζουν χρώμα και σκουραίνουν. Όλες στα σκυλάκια μου, τις παρακολουθούσε ο κτηνίατρος και για καμιά απ΄αυτές δεν υπήρξε ποτέ λόγος ανησυχίας.
Μη ταράζεσαι, φυσικά και να την δει ο γιατρός, είναι όμως κάτι που είναι συνηθισμένο καθώς μεγαλώνουν...
[automerge]1564420400[/automerge]
"* Όγκοι και οιδήματα: Όταν τον βουρτσίζετε και τον περιποιείστε, βεβαιωθείτε ότι το σώμα του δεν έχει ογκίδια και δερματικές αλλοιώσεις. Οι διογκώσεις στο δέρμα είναι συχνές στον υπερήλικο σκύλο και συνήθως ακίνδυνες. Οι κύστεις, οι κρεατοελιές και τα λιπώματα αποτελούν τα πιο συχνά ευρήματα. "
https://www.dogforum.gr
 
Τελευταία επεξεργασία:
Κι εγώ γνωρίζω πως τα ηλικιωμένα σκυλιά βγάζουν κρεατοελιές και ότι είναι ακίνδυνες, καθώς και ότι αυτές αλλάζουν χρώμα και σκουραίνουν. Όλες στα σκυλάκια μου, τις παρακολουθούσε ο κτηνίατρος και για καμιά απ΄αυτές δεν υπήρξε ποτέ λόγος ανησυχίας.
Μη ταράζεσαι, φυσικά και να την δει ο γιατρός, είναι όμως κάτι που είναι συνηθισμένο καθώς μεγαλώνουν...
[automerge]1564420400[/automerge]
"* Όγκοι και οιδήματα: Όταν τον βουρτσίζετε και τον περιποιείστε, βεβαιωθείτε ότι το σώμα του δεν έχει ογκίδια και δερματικές αλλοιώσεις. Οι διογκώσεις στο δέρμα είναι συχνές στον υπερήλικο σκύλο και συνήθως ακίνδυνες. Οι κύστεις, οι κρεατοελιές και τα λιπώματα αποτελούν τα πιο συχνά ευρήματα. "
https://www.dogforum.gr
Κοίταξε πως είναι

IMG_20190729_193448_7__1564420506_81409.webp
[automerge]1564420835[/automerge]
Σε ευχαριστώ πολύ. Τα διάβασα όλα αυτά τα λίγα που βρήκα στο Google. Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργη. Είναι δυνατόν να άλλαξε χρώμα μετά από δύο χρόνια που την έχει και να άλλαξε χρώμα μόνο η μισή;
 
Ελιτσες και λιπωματα που είναι ορατά με γυμνό ματι είναι απολύτως φυσιολογικα. ΗΔικια μου έχει μια εδώ και τρία χρόνια. Τον πρώτο χρόνο άρχισε να σκουραίνει. Ο κτηνίατρος με καθυσηχασε.φυσικα πάντα την ελέγχει κάθε φορά που πηγαίνουμε.
Όμως μόνο ο κτηνίατρος θα σε ηρεμήσει από αρνητικές σκέψεις.
Είμαι σίγουρη ότι δε θα είναι τιποτα😀
 
Η αλλαγη χρωματος αν κρινω με βαση το τι ισχυει στους ανθρωπους ειναι ενδειξη που θα πρεπει να γινει ελεγχος.
Χωρις απαραιτητα να σημαινει κατι κακο.
Κι εγώ αυτό ξέρω Αντώνη 😢

Ελιτσες και λιπωματα που είναι ορατά με γυμνό ματι είναι απολύτως φυσιολογικα. ΗΔικια μου έχει μια εδώ και τρία χρόνια. Τον πρώτο χρόνο άρχισε να σκουραίνει. Ο κτηνίατρος με καθυσηχασε.φυσικα πάντα την ελέγχει κάθε φορά που πηγαίνουμε.
Όμως μόνο ο κτηνίατρος θα σε ηρεμήσει από αρνητικές σκέψεις.
Είμαι σίγουρη ότι δε θα είναι τιποτα😀
Με ποιο τρόπο είχε αλλάξει χρώμα; Θέλω να πω ξύπνησες μια μέρα και είχε αλλάξει ολόκληρη χρώμα ή ένα μέρος της;
 
Αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργη. Είναι δυνατόν να άλλαξε χρώμα μετά από δύο χρόνια που την έχει και να άλλαξε χρώμα μόνο η μισή;
Πολλές αλλάζουν χρώμα ολόκληρες και άλλες κομμάτι κομμάτι...Μόνο ο γιατρός μπορεί να κάνει διάγνωση...
(πάντως την βλέπω οριοθετημένη-στρογγυλή-με ''καθαρό'' περίγραμμα που νομίζω πως μόνο καλό πρέπει να είναι)
 
Η αλλαγή ήταν σταδιακή. Ξεκινησε περιμετρικά από τη ρίζα και συνέχισε προς τα έξω. Ομως κάπου στα δύο τρίτα της ελιάς σταμάτησε. Καθε φορά που μεγάλωνε η σκούρα επιφάνεια έτρεχα στο κτηνίατρο που πάντα με υπομονή κάθε φορά αντιμετώπιζε τις κρίσεις πανικού μου😀.
Δε θα είναι τίποτα αλλά επιβάλλεται ένας έλεγχος
 
Παιδια, της έστειλα φωτογραφία και μου είπε το ίδιο με εσάς, δηλαδή οτι φαίνεται φυσιολογικη και ότι έτσι αλλάζουν χρώμα συνήθως. Εννοείται πρωί πρωί θα πάμε. Τουλάχιστον με ηρεμήσατε λίγο. Κόντεψα να πάθω ανακοπή οταν το είδα. Νομίζω ότι ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που έπαθα κρίση πανικού. Πρέπει να το ελέγξω όλο αυτό γιατί όπως παμε θα αρρωστήσω εγώ.
Σας ευχαριστώ πάρα πάρα πολύ!
 
Προσπάθησε όσο μπορείς να χαλαρώσεις Ζωή. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις αλλά το κακό είναι πως πολύ καλύτερα αντιλαμβάνεται και εισπράττει το άγχος σου η Ζιζί
 
Προσπάθησε όσο μπορείς να χαλαρώσεις Ζωή. Καταλαβαίνω απόλυτα πως νιώθεις αλλά το κακό είναι πως πολύ καλύτερα αντιλαμβάνεται και εισπράττει το άγχος σου η Ζιζί
Προσπαθώ τόσο πολύ. Τον κλόουν κάνω όλη την ημέρα. Μόλις κατάφερα να μετριασω τον φόβο μου για το ένα, ήρθε το άλλο.
 
Ηρεμία Ζωή μου... Το καλύτερο.. Αν και σου μιλάω εγώ που τις κρίσεις πανικού της έχω στο τσεπάκι.. Αλλά όταν μας συμβαίνει ένα πράγμα οτιδήποτε έρχεται μετά μας φαίνεται περίεργο και τρομαζουμε... Χαλάρωσε και όλα καλά θα πάνε...
 
Προσπαθώ τόσο πολύ. Τον κλόουν κάνω όλη την ημέρα. *Μόλις κατάφερα να μετριασω τον φόβο μου για το ένα, ήρθε το άλλο.
Σε νιώθω απόλυτα...
Δυστυχώς *αυτό συμβαίνει στις μεγάλες ηλικίες, ανθρώπων και ζώων...
Το θέμα είναι πως στα σκυλιά (και στις γάτες) το να παριστάνουμε τον κλόουν δεν μετράει (όπως στους ανθρώπους).
Αυτά δυστυχώς ή ευτυχώς ψυχανεμίζονται τα πάντα...
Δύναμη λοιπόν, σημασία έχει να ζει καλά χωρίς να υποφέρει.
Να σκέφτεσαι πως κανείς μας δεν θα ζήσει για πάντα και το πλεονέκτημα στα ζώα είναι πως δεν υπάρχει κανένας λόγος ώστε να ταλαιπωρούνται...
Τα υπόλοιπα είναι δικές μας αδυναμίες και ''ελλείψεις''
 
Ζωή εμένα αυτό μου φαίνεται για hot spot διότι βλέπω υγρό σαν πύον τριγύρω. Έβγαζε συνέχεια ο σκύλος μου ο μεγάλος τους ζεστούς μήνες. Του έκανα κομπρέσες με κρυο χαμομήλι ή μαύρο τσάι (ακόμη πιο αποτελεσματικό) κι εξαφανίζονταν σε 2-3 ημέρες. Στέγνωναν αμέσως όμως με 2-3 εφαρμογές.
 
Έχετε δίκιο βρε παιδιά και αν ήμουν εκεί και μπορούσε να την αναλάβει η κτηνίατρος μας δεν θα ανησυχούσα για τίποτα. Θα ήξερα ότι πάντοτε θα γίνονται όλα όσα πρέπει προληπτικά. Εδώ νιώθω τρομερή ανασφάλεια με αυτό το θέμα για αυτό και φοβάμαι τόσο.
 
Έχετε δίκιο βρε παιδιά και αν ήμουν εκεί και μπορούσε να την αναλάβει η κτηνίατρος μας δεν θα ανησυχούσα για τίποτα. Θα ήξερα ότι πάντοτε θα γίνονται όλα όσα πρέπει προληπτικά. Εδώ νιώθω τρομερή ανασφάλεια με αυτό το θέμα για αυτό και φοβάμαι τόσο.
Και εγώ εδώ που μένω Ζωή ανασφάλεια νιώθω για κάτι έκτακτο χτυπάω ξύλο, δεν ξέρω που να απευθυνθώ πραγματικά και ούτε τι να κάνω από τώρα για κάποιο έκτακτο συμβάν... Ξαναχτυπά ξύλο... Άσε είναι πρόβλημα μεγάλο
 
Ζωή εμένα αυτό μου φαίνεται για hot spot διότι βλέπω υγρό σαν πύον τριγύρω. Έβγαζε συνέχεια ο σκύλος μου ο μεγάλος τους ζεστούς μήνες. Του έκανα κομπρέσες με κρυο χαμομήλι ή μαύρο τσάι (ακόμη πιο αποτελεσματικό) κι εξαφανίζονταν σε 2-3 ημέρες. Στέγνωναν αμέσως όμως με 2-3 εφαρμογές.
Ανέστη, απ'οσο είδα πύον δεν έχει. Το άσπρο τριγύρω είναι το δέρμα της που από το φλας της κάμερας ίσως να φαίνεται σαν υγρό. Μπορεί αυτό το hot spot να το έχει δύο χρόνια; Και αν ναι, ξαφνικά αλλάζει χρώμα κι αυτό;
[automerge]1564427224[/automerge]
Και εγώ εδώ που μένω Ζωή ανασφάλεια νιώθω για κάτι έκτακτο χτυπάω ξύλο, δεν ξέρω που να απευθυνθώ πραγματικά και ούτε τι να κάνω από τώρα για κάποιο έκτακτο συμβάν... Ξαναχτυπά ξύλο... Άσε είναι πρόβλημα μεγάλο
Ετσι είναι Βάσω, είναι πολύ σημαντικό να ξέρεις που πρέπει να απευθυνθείς για να βρεις τη σωστή βοήθεια
 
Αμα ειχαμε συμφιλιωθεί με τον κυκλο της, επι γης τουλαχιστον,ζωης ως ανθρωποι θα ειχαμε λιγοτερο αγχος και καλυτερη ποιότητα ζωης.
Απαιτεί να το φιλοσοφήσει οσο δεν παει καποιος για να φτασει σε αυτο το επιπεδο.
 
Ανέστη, απ'οσο είδα πύον δεν έχει. Το άσπρο τριγύρω είναι το δέρμα της που από το φλας της κάμερας ίσως να φαίνεται σαν υγρό. Μπορεί αυτό το hot spot να το έχει δύο χρόνια; Και αν ναι, ξαφνικά αλλάζει χρώμα κι αυτό;
Όχι Ζωή, αυτό που λέω εγώ είναι σαν έκζεμα απο τη ζέστη και την υγρασία. Εμφανίζεται απο το πουθενά αλλά αν δεν το θεραπεύσεις μπορεί να τραβήξει αρκετά. Πέφτει το τρίχωμα όπως στη φώτο, το δέρμα απο κάτω δείχνει ερεθισμένο και υγρό. Και αν είναι σε σημείο που το φτάνει ο σκύλος τότε το γλύφει. Πραγματικά το ξανακοιτάζω και δεν μπορώ να εντοπίσω την κρεατοελιά. Είχε ο σκύλος μου στην κοιλιά μια η οποία μεγάλωσε και μαύρισε πολύ και την αφαιρέσαμε. Δεν έμοιαζε καθόλου όμως με αυτό που βλέπω στην εικόνα, εκείνη ήταν περίπου σαν αυτές που βλέπεις και σε ανθρώπους. Έχω περιέργεια να δω τι θα σου πει ο γιατρός αύριο.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top