Κρεατοελιά

Όχι Ζωή, αυτό που λέω εγώ είναι σαν έκζεμα απο τη ζέστη και την υγρασία. Εμφανίζεται απο το πουθενά αλλά αν δεν το θεραπεύσεις μπορεί να τραβήξει αρκετά. Πέφτει το τρίχωμα όπως στη φώτο, το δέρμα απο κάτω δείχνει ερεθισμένο και υγρό. Και αν είναι σε σημείο που το φτάνει ο σκύλος τότε το γλύφει. Πραγματικά το ξανακοιτάζω και δεν μπορώ να εντοπίσω την κρεατοελιά. Είχε ο σκύλος μου στην κοιλιά μια η οποία μεγάλωσε και μαύρισε πολύ και την αφαιρέσαμε. Δεν έμοιαζε καθόλου όμως με αυτό που βλέπω στην εικόνα, εκείνη ήταν περίπου σαν αυτές που βλέπεις και σε ανθρώπους. Έχω περιέργεια να δω τι θα σου πει ο γιατρός αύριο.
Τράβηξα τις φωτογραφίες αργά και είτε με φλας είτε χωρίς δεν βγήκαν καλές. Μάλλον σε αυτήν φαίνεται καλύτερα

IMG_20190729_193510_2~2.webp
Το άσπρο κομμάτι που φαίνεται είναι το χρώμα που είχε πριν και το καφέ είναι το χρώμα που άλλαξε
 
@ζιζι Ναι τώρα το κατάλαβα. Όντως μεγαλώντας τα σκυλιά, μπορεί να εμφανίσουν καλοήθη (κυρίως) οζίδια. Σε κάθε περίπτωση κι αν είναι ένα μόνο μπορεί να αφαιρείται εύκολα, μην ταράζεσαι δηλαδή. Εγώ για αυτά τα εξωτερικά δεν τρόμαζα ποτέ ιδιαίτερα.
 
@ζιζι Ναι τώρα το κατάλαβα. Όντως μεγαλώντας τα σκυλιά, μπορεί να εμφανίσουν καλοήθη (κυρίως) οζίδια. Σε κάθε περίπτωση κι αν είναι ένα μόνο μπορεί να αφαιρείται εύκολα, μην ταράζεσαι δηλαδή. Εγώ για αυτά τα εξωτερικά δεν τρόμαζα ποτέ ιδιαίτερα.
Ναι Ανέστη και η κτηνίατρος που είδε τη φωτογραφία μου είπε να ηρεμήσω και ότι όλα δείχνουν μια χαρά. Να δούμε τι θα πει και αύριο που θα τη δει από κοντά. Πάντως μου τόνισε "να σταματήσω να ψάχνω το ζώο αφού έτσι κι αλλιώς πηγαίνουμε κάθε μήνα και την ελέγχει εκείνη"😁
 
... Εγώ για αυτά τα εξωτερικά δεν τρόμαζα ποτέ ιδιαίτερα.
. Πολύ δε περισσότερο, όταν δεν είναι επίπεδα κι έχουν ''ομαλό'' περίγραμμα
 
Όλα δείχνουν φυσιολογικα παιδιά. Μου είπε ότι σίγουρα την χτύπησε ή εξυσε κάπου γι αυτό και φαίνεται κάπως ερεθισμένη. Σήμερα φαίνεται σαν να άρχισε να "μαραίνεται". Μου είπε ότι είναι απόλυτα φυσιολογικό να μεγαλώσει κι άλλο ή να ξεραθεί και να φύγει εντελώς. Θα την ξαναδούμε σε δύο εβδομάδες που θα πάμε για τις βιοχημικές.
Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ 🙂
 

Σχετικά θέματα

Back
Top