Διατροφή Κρόκος η ασπράδι είναι καλύτερο για τα πουλάκια μας;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης patilas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
εγω δινω την cede edfoord red, αυγο χωρις κροκο, σπορους χωρις ρουπσεν, μηλο... Και σκεφτομαι να παρω τωρα κ χρωστικη, αλλα ακουσα τωρα απο καποιον εκτροφεα οτι δεν κανει η κοκκινη αυγοτροφη, κ οτι πρεπει να του βαζω ουδετερη... Τι να κανω τωρα;
 
εγω δινω την cede edfoord red, αυγο χωρις κροκο, σπορους χωρις ρουπσεν, μηλο... Και σκεφτομαι να παρω τωρα κ χρωστικη, αλλα ακουσα τωρα απο καποιον εκτροφεα οτι δεν κανει η κοκκινη αυγοτροφη, κ οτι πρεπει να του βαζω ουδετερη... Τι να κανω τωρα;
Η cede είναι κόκκινη..? Αν ναι (που μάλλον έτσι δείχνει) είναι ακατάλληλη όπως έγραψα για τις πρώτες 45-50 μέρες της ζωής των κόκκινων μωσαϊκών καναρινιών. Για όλο αυτό το διάστημα κατάλληλη είναι μόνο η ουδέτερη...
Στη συνέχεια η σωστή προσθήκη χρωστικής θα δώσει το αποτέλεσμα που πρέπει.
 
Αν δεν διαβάζεις όσα γράφονται... Θα ανακυκλώνουμε συνεχώς τις ερωτήσεις... κι αυτό κουράζει όχι μόνο τους συμμετέχοντες αλλά και τους αναγνώστες...

Σου γράφω τι πρέπει μέχρι 45-50 ημερών και τι μετά.
 
ωραια οποτε εσυ μου λες οτι μετα τις 50 μερες θελει κοκκινη, αυτη του βαζω τωρα...
το πουλι μεχρι τις 50 μερες ετρωγε ουδετερη ειναι καθαρο μετα αρχισε με κοκκινη πατε της ορλουξ συνεχισε το ετσι εστω και με σεντε ξηρη και απο τελη ιουνη μεχρι να ολοκληρωθει η πτεροροια του αρχισε τη χρωστικη ειτε στο νερο ειτε ανακατευοντας την σε ουδετερη αυγοτροφη ενα απο τα 2 μη του επιβαρύνεις το συκώτι απλα θελει το χρονο του
 
εγω τους βαζω κανονικα και κροκο και ασπραδι.. Αλλα προτιμουν μακραν τον κροκο τουλαχιστον 1 ζευγαρι, ειδικα οσο ο αρσενικος ταιζε τη μανα και αυτη τα μικρα και αυτη εβγαινε ελαχιστα απο τη φωλια, ο πατερας δεν αγγιζε σχεδον καθολου το ασπραδι, πλεον που ειναι και η μανα συνεχεια εξω κατι γινεται αν και παλι η προτιμηση ειναι ο κροκος..
 
εγω τους βαζω κανονικα και κροκο και ασπραδι.. Αλλα προτιμουν μακραν τον κροκο τουλαχιστον 1 ζευγαρι, ειδικα οσο ο αρσενικος ταιζε τη μανα και αυτη τα μικρα και αυτη εβγαινε ελαχιστα απο τη φωλια, ο πατερας δεν αγγιζε σχεδον καθολου το ασπραδι, πλεον που ειναι και η μανα συνεχεια εξω κατι γινεται αν και παλι η προτιμηση ειναι ο κροκος..
Αν μειώσεις την ποσότητα του αυγού... όταν τελειώσει ο κρόκος θα πάνε και στο ασπράδι... κι αυτό πρέπει να γίνει.
Όταν υπάρχει υπεραφθονία τροφής... λογικά διαλέγουν την καλύτερη, την ευκολότερη κλπ.
 
μπα δεν τους βαζω πολυ αυγο, ζευγαρι με 4 μικρα 11 ημερων 1/4 αυγου τη μερα.. Και τρωνε μονο τον κροκο κατα βαση, προτιμουν τα υπολοιπα που τους βαζω σπορους κλπ
 
Όπως σου έγραψε ο Γιάννης, αν βάλεις σκέτο ασπράδι (καθαρή πρωτεϊνη) θα το φάνε..Αν έχουν επιλογή, θα προτιμήσουν τον κρόκο (πιο γλυκός, ωφέλιμος.. Αλλά λιπαρός).
diatrofiki-aksia.webp
 
το αρχικο μου ποστ ηταν απλα μια αναφορα στις προτιμησεις των πουλιων μου, οχι ερωτηση τι πρεπει να κανω για να τρωνε και το ασπραδι.. Δεν εχω θεμα οτι θελουν αυτα να φανε και να ταισουν τα μικρα δικη τους επιλογη😉
 
Back
Top