Κτηνιατρικό Διαγνωστικό Εργαστήριο Κομοτηνής

Το Κτηνιατρικό Διαγνωστικό Εργαστήριο, βρίσκεται στην οδό Π. Τσαλδάρη 70 στην Κομοτηνή. Υπεύθυνη εργαστηρίου, Χρυσούλα Δραμπίδου- Κατσαούνη..

Υπηρεσίες του διαγνωστικού εργαστηρίου Κομοτηνής​

Το Κτηνιατρικό Διαγνωστικό Εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με τον απαραίτητο εξοπλισμό και είναι στελεχωμένο με έμπειρους κτηνιάτρους, με τεχνολόγο ιατρικών εργαστηρίων και επιστημονικούς συνεργάτες με πολυετή εμπειρία σε εργαστηριακό επίπεδο, που συμβάλλουν στην εξαγωγή αξιόπιστων και υπεύθυνων αποτελεσμάτων.

Το εργαστήριο δίνει επίσης τη δυνατότητα στους Κτηνιάτρους που ασχολούνται με παραγωγικά ζώα καθώς και στους υπεύθυνους κτηνοτροφικών μονάδων, στα πλαίσια του αυτοελέγχου των εκτροφών τους, να διαγνώσουν σοβαρά νοσήματα όπως είναι η βρουκέλλωση και η ενζωοτική λεύκωση.

Υπεύθυνοι ιατροί​

Κτηνίατρος: Γιώργος Κατσαούνης
Μικροβιολόγος: Χρύσα Δραμπίδου

Διαγνωστικές εξετάσεις​

Η γκάμα των διαγνωστικών εξετάσεων που διενεργούνται στο εργαστήριό με τη συνεργασία του κτηνιάτρου που ασχολείται με ζώα συντροφιάς, ώστε να βοηθήσει στη θεραπευτική αντιμετώπιση των περιστατικών και την επιλογή των κατάλληλων χημικοθεραπευτικών ουσιών.

Ζώα συντροφιάς​

  • Μικροβιολογικές εξετάσεις.
  • Ορολογικές εξετάσεις.
  • Παρασιτολογικές εξετάσεις.
  • Αντιβιογράμματα.

Παραγωγικά ζώα

  • Όλες οι εργαστηριακές εξετάσεις.
  • Νεκροτομική διερεύνηση σε πτηνά, μέλισσες και κουνέλια.
  • Μικροβιολογικές εξετάσεις.
  • Ορολογικές εξετάσεις (Rose Bengal, Elisa - Ανοσοδιάχυση).
  • Διάγνωση Εγκυμοσύνης.
  • Αντιβιογράμματα
  • Διάγνωση νοσημάτων Κτηνών, Κονίκλων, Μελισσών.
Στο Εργαστήριο λειτουργεί επίσης και τμήμα Νεκροτομικής Διερεύνησης.

Ωράριο λειτουργίας​

Καθημερινές από τις 8:00 -14:00.

Για τα επείγοντα περιστατικά υπάρχει διαθέσιμος κτηνίατρος, 24 ώρες το 24ωρο, αργίες και Σαββατοκύριακα.

Επικοινωνία​

Τηλ.: 2531028866
Κιν.: 6933301535
email: [email protected] | [email protected]
FB Page: Ιδιωτικό Κτηνιατρικό Διαγνωστικό Εργαστήριο

Πατήστε στην εικόνα για περισσότερες φωτογραφίες:

https://community.petbirds.gr/attachments/83136

Προτείνετε τον κτηνίατρό σας
Πτηνίατροι, Ειδικευμένοι στα Πτηνά Κτηνίατροι
 

Συνημμένα

  • Κτηνιατρικό_Κομοτηνής.webp
    Κτηνιατρικό_Κομοτηνής.webp
    51,4 KB · Προβολές: 6
  • Εργαστήριο.webp
    Εργαστήριο.webp
    15,3 KB · Προβολές: 6
  • Μικροβιολογικό.webp
    Μικροβιολογικό.webp
    20,7 KB · Προβολές: 4
  • Μικροσκόπιο-εργαστηρίου.webp
    Μικροσκόπιο-εργαστηρίου.webp
    11,3 KB · Προβολές: 4
  • Δείγματα προς εξέταση.webp
    Δείγματα προς εξέταση.webp
    18,3 KB · Προβολές: 6
Μείναμε με πολύ καλή εντύπωση! Παρόλο που ήμασταν πολύ μακριά (Πελοπόννησο) παρατηρήσαμε περίεργες κουτσουλιές του κοκατίλ, τους στείλαμε για εξέταση μετά από τηλεφωνική συνεννόηση και μέσα σε 3-4 μέρες σύνολο (2 εκαναν να φτάσουν με το ταχυδρομείο) είχαμε τα αποτελέσματα και αρχίσαμε φαρμακευτική αγωγή.

Ο κτηνίατρος πολύ προσιτός, τον βρίσκεις στο τηλέφωνο όποτε χρειαστεί, εξηγεί αναλυτικά και ενδιαφέρεται και ας μην πληρώνεται έξτρα. Μεγάλη υπόθεση με τόσο λίγους εξειδικευμένους που υπάρχουν στην Ελλάδα και τόσες απομακρυσμένες περιοχές, πχ και διακοπές να είσαι και να τύχει κάτι, υπάρχει κάποιος να μιλήσεις τουλάχιστον αν δεν μπορείς να πας σε ειδικό να το δει από κοντά.

Για τις εξετάσεις που κάναμε με 35 ευρώ (πλήρη έλεγχο κουτσουλάς, ψιττάκωση κτλ), άλλος κτηνίατρος μας έχει πει 150 ευρώ (!).
 
Έστειλα δείγματα στο συγκεκριμένο εργαστήριο για ένα σοβαρό πρόβλημα που είχα με το καναρινάκι μου. Η τιμή για μικροσκοπική εξέταση κουτσουλιάς, καλλιέργεια κουτσουλιάς και ανάλυση δείγματος από τη στοματική κοιλότητα (+αντιβιόγραμμα) κόστισαν 30 ευρώ συν 5 ευρώ τα έξοδα αποστολής με κτελ.

Ωστόσο, θα ήθελα να κάνω μια πολύ σημαντική παρατήρηση. Βλέποντας αντίστοιχα θέματα στο φόρουμ από μέλη που έχουν ανεβάσει αποτελέσματα εξετάσεων από το συγκεκριμένο εργαστήριο, διέκρινα πολύ μεγάλη ομοιότητα σε πολλά από αυτά. Αυτό είναι κάτι που μου προξένησε πολύ μεγάλη εντύπωση και με έβαλε σε σκέψεις για την εγκυρότητά τους.
 
διέκρινα πολύ μεγάλη ομοιότητα σε πολλά από αυτά. Αυτό είναι κάτι που μου προξένησε πολύ μεγάλη εντύπωση και με έβαλε σε σκέψεις για την εγκυρότητά τους.
Χωρίς να έχω εξειδικευμένες γνώσεις ούτε μεγάλη εμπειρία, διστάζω να στείλω κουτσουλιές εκεί για εξετάσεις προληπτικά (το παπαγαλακι μου είναι μια χαρά)...
έχω την ίδια αίσθηση με σας...
 
Από την άλλη το να υπονοησουμε ότι τα στέλνουν στην τύχη χωρίς στοιχεία είναι κάπως τραβηγμένο για ένα διαγνωστικό που συνεργάζεται και με εκτροφείς πτηνων συντροφιας και αγροτικων ζωων με σοβαρές ανθρωποζωονοσους. Δεν εχω ακούσει για περίπτωση που να αποδείχθηκαν λάθος. Χωρις να γνωρίζω, πιθανότατα απλά πρόκειται για πολύ κοινές ασθένειες και παράσιτα που μπορεί ευκολα να κολλήσει ενα πτηνό ακομα και σε σπίτι από χωμα σε παπούτσια, κλαδιά, λαχανικά κλπ. Δεν έχω εμπειρία από άλλο διαγνωστικό να συγκρίνω όμως.
 
Ότι και να πω θα είναι λίγο. Άμεση εξυπηρέτηση, υπάρχει διαθέσιμος κτηνίατρος 24 ώρες το 24ωρο, οικονομικές τιμές, ευχάριστοι άνθρωποι και παρα πολύ καλοί άνθρωποι. Σέβονται και αγαπούν τα ζώα και προσπαθούν να βοηθήσουν τον καθένα. Το κτηνιατρείο καθαρότατο, γρήγορα και έγκυρα αποτελέσματα! Δίνουν επίσης αναλυτικές οδηγίες για την θεραπεία αλλά και για την φροντίδα των φίλων μας!
 
Είναι καλό να υπάρχουν κριτικές από ανθρώπους που έχουν εξυπηρετηθεί, γιατί και εγώ σκεφτόμουν να τους στείλω δείγματα για προληπτικούς λόγους. Αν είναι τόσο αποτελεσματικοί και σε τέτοιες τιμές, σίγουρα μπαίνουν πρώτοι στην λίστα προτίμησης
 
Χωρις να γνωρίζω, πιθανότατα απλά πρόκειται για πολύ κοινές ασθένειες και παράσιτα που μπορεί ευκολα να κολλήσει ενα πτηνό ακομα και σε σπίτι από χωμα σε παπούτσια, κλαδιά, λαχανικά κλπ. Δεν έχω εμπειρία από άλλο διαγνωστικό να συγκρίνω όμως.
Πήγαμε και σε εξειδικευμένη κτηνίατρο (Δουκάκη) και τελικά φαίνεται πως δεν πρόκειται για συχνές ασθένειες-παράσιτα στους παπαγάλους, και με σχετική συζήτηση μαζι της προβληματίστηκα και εγώ σοβαρά για την αξιοπιστία τους...
Από την άλλη τυχαίες διαγνώσεις και θεραπείες πασπαρτού (για να μην παρεξηγηθώ σαν ακραιο κακό σενάριο το λέω, δεν νομίζω πως συμβαίνει αυτό) μου φαίνεται γελοίο να κάνεις σε κάτι που φαίνεται σε σχετικά απλές μικροβιολογικές εξετάσεις και θα μπορουσε οποιοσδήποτε σχεδόν να ελέγξει σε ένα μικροσκόπιο και να εκτεθείς. Δεν ξέρω, ίσως όντως το όριο ανίχνευσης που χρησιμοποιούν ( ο πληθυσμός των ευρημάτων όπως είπε και ο @Tony Forpus ) να φταίει;

Αν υπάρχει ζήτημα αξιοπιστίας είναι σοβαρό πάντως γιατί στέλνουμε πολλοί.

Να βρούμε χορηγό και να στείλουμε παντού ταυτόχρονα κουτσουλιές; 😝
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν έχω προσωπική εμπειρία με το συγκεκριμενο εργαστήριο, απλά θα πω τη γνώμη μου απ'όσα έχω διαβάσει κι έχω ακούσει.

Το μεγαλο πλεονέκτημα του εργαστηρίου αυτου, που το έκανε κατά τη γνώμη μου και τόσο δημοφιλές, είναι κάτι που κακά τα ψέματα το αναζητούν όλοι. Διάγνωση από απόσταση βασισμένη σε εργαστηριακό έλεγχο, χωρίς μετακινήσεις κλουβιού/πουλιού και πρόταση συγκεκριμενης θεραπείας.
Και όντως αυτό το κονσεπτ εχει πολλά θετικά, ειδικά για ανθρώπους από επαρχία οι οποίοι δεν έχουν άμεση πρόσβαση σε πτηνιατρο.

Το θέμα είναι πως αν ήταν τόσο εύκολη η ιατρική/κτηνιατρικη επιστήμη, δε θα χρειαζόταν καν σπουδές. Οι ζωντανοί οργανισμοί είναι πολύπλοκοι και το να καταλήξεις σε μια οριστική και σωστή διάγνωση θέλει αρκετά βήματα. Ο εργαστηριακος έλεγχος είναι ένα από αυτά. Κάποιες φορές μπορεί να αρκεί. Συνήθως όμως χρειάζεται ιστορικό, κλινική εξέταση, παρακολούθηση κτλ.
Όλα αυτά σε συνδυασμό με ένα ικανό μπακραουντ γνωσεων και εμπειρίας είναι το ιδανικό πακέτο.

Δε θα κουράσω με λεπτομέρειες, απλά δική μου συμβουλή είναι να στέλνετε δείγματα μόνον εφόσον υπάρχει σαφής συμπτωματολογία στο πτηνό και όχι προληπτικά ή για "καλό και για κακό". Γιατί πιθανότατα θα λάβετε μια προληπτική θεραπεία ή για "καλό και για κακό" μιας κι ένας αριθμός διαφόρων μικροοργανισμών υπάρχει έτσι κι αλλιώς σε όλα τα έμβια όντα οποτε κατά πάσα πιθανότατα κάτι θα βρεθεί και στο δικός σας πτηνό. Το θέμα είναι ότι όσο δε προκαλεί συμπτώματα δεν πρέπει να σας απασχολεί.

Οπότε σαν δικό μου συμπέρασμα, πολύ βοηθητική η ύπαρξη του συγκεκριμένου εργαστηρίου αλλά δεν αποτελεί πανάκεια ώστε να το προτείνουμε ασύστολα σε κάθε περίπτωση.
 
Ήρθε και η σειρά μου περιγράψω την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο εργαστήριο. Μου το πρότειναν εδώ στο φόρουμ και αμέσως επικοινώνησα μαζί τους.Έστειλα με courier το δείγμα από Ξάνθη για Κομοτηνή και είχα τα αποτ/τα μέσω email και τηλεφωνικώς. Είχα πλήρη περιγραφή για τα αποτ/τα και για την θεραπεία. Κάθε φορά που είχα κάποια απορία, επικοινωνούσα μαζί τους και με βοηθούσαν σε κάθε δύσκολη στιγμή. Άψογοι, εξυπηρετικοί και ευγενικοί και οι δύο επιστήμονες! 10/10!
 
Με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω στην παρουσίαση του εργαστηρίου, μπορείς να πάρεις μια ολική εικόνα για το πουλί; σαν τσεκ-απ; Για παραδειγμα για εξωπαράσιτα (πχ ακάρεα ποδιών); λέει για παρασιτολογικές εξετάσεις αλλά δεν το διευκρινίζει.
 
@Water Οι εξετάσεις που γίνονται στις κουτσουλιές δίνουν μια καλή εικόνα για τις ασθένειες που μπορούν να εντοπιστούν από εκεί. Σχετικά με τα πόδια, λογικά θα μπορεί να γίνει εξέταση αλλά αυτό πρέπει να το συζητήσεις μαζί τους από πριν για να σου εξηγήσουν και τον τρόπο που πρέπει να γίνει η λήψη του δείγματος.
 
Με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω στην παρουσίαση του εργαστηρίου, μπορείς να πάρεις μια ολική εικόνα για το πουλί; σαν τσεκ-απ; Για παραδειγμα για εξωπαράσιτα (πχ ακάρεα ποδιών); λέει για παρασιτολογικές εξετάσεις αλλά δεν το διευκρινίζει.
Εννοείται ότι περιγράφεις οτιδήποτε βλέπεις ή πιάνεις στο πτηνό στο γιατρό.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Water
Με αυτές τις εξετάσεις που βλέπω στην παρουσίαση του εργαστηρίου, μπορείς να πάρεις μια ολική εικόνα για το πουλί; σαν τσεκ-απ; Για παραδειγμα για εξωπαράσιτα (πχ ακάρεα ποδιών); λέει για παρασιτολογικές εξετάσεις αλλά δεν το διευκρινίζει.
Παρασιτολογικές εδώ εννοεί για ενδοπαράσιτα που βρίσκονται στο πεπτικό μόνο, αυτά μπορούν να φανούν στις εξ. κοπράνων. Τα εκτοπαράσιτα απαιτούν φυσική εξέταση του πτηνού ή άλλο ειδικό δείγμα.
 
Άμεση ανταπόκριση,αναλυτικοτατοι στην ενημέρωση και εξηγούν με κάθε λεπτομέρεια ότι τους ρωτήσεις.
 
Back
Top