Γενικά Κόκκινο Μωσαϊκό

και αρχίσαμε και την περιποίηση μας με epithol, διότι έκρινα ότι χρειάζεται.

Αχ αυτή η epithol θαυματουργή μεν αλλά κάνει ένα φτέρωμα... Όπως και να έχει πολύ καλά έκανες. Να σκεφτείς ότι και εγώ σήμερα έβαλα στο Dario και τον έκανα σαν λαδωμένο ποντικό.
 
τον έκανα σαν λαδωμένο ποντικό.
Μα γιατί;
Έχω βαρεθεί να λέω:
Με φρεσκοπλυμένα χέρια, βάζουμε ένα τσικ ανάμεσα στον δείκτη και αντίχειρα και το δουλεύουμε πριν την εφαρμογή. Αυτό από την ζέστη των χεριών και το δούλεμα, γίνεται ελαιώδες και το βάζουμε με ελαφρύ μασάζ απλά από τα λαδωμένα δάκτυλά μας. Δεν βάζουμε ποσότητα πάνω στα πόδια, ράμφος του πουλιού να γίνει χαμός 😱
 
και τον έκανα σαν λαδωμένο ποντικό
Νομίζω πως θα πρέπει να επιμένεις περισσότερο στην εντριβή για τη διείσδυση της κρέμας κάτω από τις φολίδες του δέρματος και λιγότερο στην ποσότητα της κρέμας...
Προσωπικά μόνο από δικό μου λάθος παρουσιάζονται τέτοια φαινόμενα στο φτέρωμα του πουλιού.
 
Δεν βάζουμε ποσότητα πάνω στα πόδια, ράμφος του πουλιού να γίνει χαμός 😱

Άχ Μαρία μου γιατί να το διαβάσω τώρα αυτό; Εσύ έχεις βαρεθεί να το λες, αλλά εγώ τώρα το διαβάζω πρώτη φορά.. Σκέψου ότι εγώ βάζω το δάκτυλο μου μέσα στο βάζο και αφού σκουπίσω την κρέμα πάνω στο πόδι του πουλιού, κάνω το μασάζ και... όποια πούπουλα πάρει ο Χάρος.

Προσωπικά μόνο από δικό μου λάθος παρουσιάζονται τέτοια φαινόμενα στο φτέρωμα του πουλιού.

Από δικό μου επίσης...
 
Σκέψου ότι εγώ βάζω το δάκτυλο μου μέσα στο βάζο και αφού σκουπίσω την κρέμα πάνω στο πόδι του πουλιού, κάνω το μασάζ και... όποια πούπουλα πάρει ο Χάρος.
Έτσι εξηγούνται πολλά...
Ποτέ δεν είναι αργά να κάνουμε διορθώσεις στα λάθη μας.
 
να σου ζησει και με ολο το θαρρος αλλα γιατι αγορασες ενα πουλακι με προβλημα στα ποδαρακια;:/
 
να σου ζησει και με ολο το θαρρος αλλα γιατι αγορασες ενα πουλακι με προβλημα στα ποδαρακια;:/
Ίσως γιατί είναι ένα από τα πιο εύκολα για την επίλυσή του πρόβλημα...
 
αλλα γιατι αγορασες ενα πουλακι με προβλημα στα ποδαρακια;:/
Ακάρεα στα ποδαράκια της έχει. Δεν έχει και κάτι φοβερό. Δεν είναι άρρωστο το πουλάκι. Σε τρεις τέσσερις μέρες δε θα τα γνωρίζεις.
 
Ίσως γιατί είναι ένα από τα πιο εύκολα για την επίλυσή του πρόβλημα...

το προβλημα με την υπερκερατωση των ποδιων συνηθως υποδηλωνει ειτε μεγαλη ηλικια(που στην περιπτωση μας δεν ισχυει αφου το πουλακι ειναι του 15) ειτε κακες συνθηκες υγειινης. Κατι το οποιο πρεπει να προβληματισει
 
κακες συνθηκες υγειινης. Κατι το οποιο πρεπει να προβληματισει
Όντως οι κακές συνθήκες υγιεινής είναι η βασικότερη αιτία... ακόμη και στα γέρικα πόδια των ηλικιακά "μεγάλων" καναρινιών.
Πρέπει να μας προβληματίζει... αλλά αν το πουλί είναι κάτι που μας ταιριάζει και το θέλουμε... Τότε δεν θα πρέπει να μας ανησυχεί ιδιαίτερα.
 
... Να σκεφτείς ότι και εγώ σήμερα έβαλα στο Dario και τον έκανα σαν λαδωμένο ποντικό.
...η εικόνα (του), είναι το ''λιγότερο κακό''... Το πρόβλημα είναι πως χάνουν την προστασία τους απέναντι στο κρύο-ζέστη
 
...η εικόνα (του), είναι το ''λιγότερο κακό''... Το πρόβλημα είναι πως χάνουν την προστασία τους απέναντι στο κρύο-ζέστη
Παιδιά μου έχει συμβεί κι εμένα το ίδιο στο παρελθόν. Δεν έπαθε κάτι το πουλάκι, αλλά οι καιρικές συνθήκες σαφέστατα ήταν ήπιες. Με μερικά μπανάκια με λίγες σταγόνες ξύδι θα επανέλθει.
 
Επανέρχομαι μετά από καιρό για να μας πείτε αν έχουμε αλλάξει σε σχέση με τις φωτογραφίες που παρέθεσα στο ποστ #16.
Νομίζω ότι η διαφορά είναι εμφανής. Η πτερόρροια έχει σχεδόν ολοκληρωθεί και ποζάρουμε στο φακό.
rsz_20171002_164459-1.webp
rsz_1rsz_20171002_164807.webp
 
Νομίζω ότι η διαφορά είναι εμφανής.
Βγάζει μάτι!
Δεν είναι φυσικά μόνο χρωματική η διαφορά. Εδώ έχουμε ένα πουλί που σε σχέση με πριν δεν έχει καμία επαφή.
Απόδειξη της ευζωίας που του παρέχεις και γενικά των μεταμορφώσεων που μπορεί να επιφέρει μια σωστή φροντίδα!
Του χρόνου οι απόγονοι στην έκθεση, καθώς μαντεύω πως το 50% των θηλυκών θα έχουν σωστό μάτι και καλό μέγεθος. (το πως το ξέρω και που το στηρίζω μόνο αν πέσει πρώτα ο παράς!)

ΥΓ:Γιατί δεν μας δείχνεις και της Αλίκης;Ξέβαψε το σπρέυ που το είχε βάψει ως μωσαϊκό;
 
Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη για τα σχόλια σου. Χαίρομαι που τα μάτια μου δεν πεταρίζουν, γιατί ένιωθα σαν την κουκουβάγια που έβλεπε τα παιδιά της ως τα ομορφότερα.
ΥΓ:Γιατί δεν μας δείχνεις και της Αλίκης;Ξέβαψε το σπρέυ που το είχε βάψει ως μωσαϊκό;
Θα γίνει και αυτό σύντομα. Απλά ήθελα να δείτε τη μεταμόρφωση του θηλυκού που φαίνεται σα να είναι άλλο πουλί, διότι όταν το απέκτησα ήταν ιδιαίτερα ταλαιπωρημένο.
 
Παναγιώτα συγχαρητήρια γιατί πήρες ένα πουλάκι που είχε ένα θέμα με τα ποδαράκια του που η περισσότερη δεν θα το έπερναν και δύο φορές συγχαρητήρια για το αποτέλεσμα! Καλή αναπαραγωγή σου εύχομαι!
 
Back
Top