Ασθένειες Κόκκινο εξόγκωμα στα οπίσθια θηλυκού καναρινιού

faroupizza

PB New Member
Εγγραφή
31 Οκτ 2023
Μηνύματα
4
Καλησπέρα σας,

Αυτό που θα σας αναφέρω συνέβη μέσα σε μία νύχτα. Χθες το θηλυκό μου καναρίνι της ήρθε η όρεξη να κόψει κλωστές από διάφορα μέρη του κλουβιού του. Αρχικά, αντιλήφθηκα ότι αυτή είναι απλώς σε μια φάση όπου επιθυμεί να δημιουργήσει φωλιά, και δεν έδωσα μεγάλη σημασία στο θέμα καθώς την πιάνει πότε πότε. Ωστόσο, σήμερα παρατήρησα ότι ένα μεγάλο κόκκινο εξόγκωμα είχε εμφανιστεί στην περιοχή των οπισθίων της. Επίσης, το πουλί φαινόταν φουσκωμένο καθισμένο σε μια μικρή θήκη με φαγώσιμη άμμο που υπάρχει στο κάτω μέρος του κλουβιού μου. Όταν το πήρα στα χέρια μου για να εξετάσω πιο κοντά το εξόγκωμα, το καναρίνι ξεγλίστρησε κανονικά (είναι τζαναμπέτο) και άρχισε να πετάει στο σπίτι. Ωστόσο, όταν το ξανάβαλα στο κλουβί του, πήγε ξανά να καθίσει στο ίδιο ακριβώς σημείο. Δεν θέλει να καθίσει ούτε σε κλαδάκια, ούτε σε ένα μικρό άδειο μπολ που έχω τοποθετήσει. Δεν θέλω να του δώσω κάποιο πανί για να καθίσει κάπου "καθαρά," καθώς μπορεί να μπλέξει στα ποδαράκια του.

Τι συμβαίνει;

Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Με εκτίμηση,

Μανταλένα Φ.

Υ.Γ. Το βίντεο το έστειλα αρχικά σε φίλους που έχουν 20+ καναρίνια και κανείς δεν το είχε ξανασυναντήσει.
 

Συνημμένα

@faroupizza καλησπέρα! Με τρόμαξε η εικόνα! Δεν ξέρω τι μπορεί να είναι αλλά δεν είναι καλό. Ίσως κάποιο άλλο μέλος μπορεί να ξέρει κάτι περισσότερο ή να υποθέσει κάτι.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι πρέπει να βρεις άμεσα κάποιο γιατρό ειδικό για τα πτηνά. Σε ποια περιοχή είσαι?

 
@chrisa2102 Καλησπερα! Εχω ηδη αρχισει να κοιταω! Ο μονος απο την λιστα που ειναι κοντα μου ειναι το κτηνιατρειο Αχιλλεας Ακριβος!

Ειναι τρομακτικο οντως γιατι ειναι πραγματικα απο το πουθενα! Μεσα σε μια νυχτα ολο αυτο εγινε... !
 
Πιθανά να πρόκειται για πρόπτωση αμάρας, το οποίο είναι πάρα πολύ σοβαρό. Πρέπει οπωσδήποτε τώρα να το πας στον Ακρίβο, διότι κινδυνεύει η ίδια του η ζωή. Πάρε τον τηλέφωνο και εξήγησέ του την κατάσταση.
(όταν στη συνέχεια μπορείς, γράψε μας την εξέλιξη)
 
Καλησπερα.Συμφωνω με οτι εχουν πει οι φιλοι εδω. Εννοειται οτι πρεπει να το δει γιατρος εγκαιρα.
καποιες ερωτησεις ομως ως προς τα αιτια που οδηγησαν τελη οκτωβρη σε ωοτοκια και πιθανα προπτωση αμαρας.

Το εχεις μεσα στο σπιτι και σε "φως" πανω απο 10 12 14 ωρες?
Ειναι το μονο που εχεις?
Ειναι και τα αρσενικα σου αν εχεις σε ιδιες συνθηκες με υπερπληρη διατροφη και πολλες φορες αυγο /αυγοτροφη?
κελαηδανε εντονα και κοντα της τα τυχον αρσενικα?

Οι ορμονες της της ειπαν να ψαξει να βρει υλικα για φωλια και μαλλον το σημειο που πηγαινε το ηθελε για να γεννησει το αυγο που ισως κατεβαινει λαθος. Ειχε προσβαση σε πηγες ασβεστιου το τελευταιο διαστημα? Εχει κανει και αλλες φορες αυγα ...αζευγαρωτη και χωρις παρεμβαση αρσενικου?
Δεν ειναι ελεγκτικες οι ερωτησεις ουτε ειστε και υποχρεωμενη σε καμια περιπτωση να τις απαντησετε ..αλλα προφανως κατι την πυρωσε ή την διατηρει πυρωμενη με οτι σημαινει αυτο 31/10.καποιοι παραγοντες οδηγησαν σε ωοτοκια
Ευχαριστω
 
Καλησπέρα!

Επικοινώνησα με τον γιατρό και μου είπε να την πάω αύριο, είτε το πρωί είτε το απόγευμα. Επίσης, μου είπε ότι αν έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου και στις δυνατότητές μου, μπορώ να προσπαθήσω να το κάνω μόνη μου με μια πατονέτα (δεν έχω αποφασίσει ακόμα).

Γενικά, παίζουμε με τις πιθανότητες σε όλες τις επιλογές. Είτε γιατί υπάρχει η πιθανότητα κάτι να πάει στραβά, είτε επειδή ακόμα και αν τα καταφέρω, μπορεί να μολυνθεί, είτε επειδή μπορεί να είναι πολύ αργά αύριο, κ.λπ.

Θα σας ενημερώσω για τα νεότερα σύντομα, είτε είναι θετικά είτε αρνητικά! Ευχαριστώ όλους όσους με βοήθησαν και τουλάχιστον βρήκαμε ένα όνομα για το πρόβλημα.

@φιλομαθης , με χαρά θα απαντήσω στις ερωτήσεις σας, διότι από αυτές μαθαίνουμε όλοι κάτι.

1. Το έχω στο σπίτι μου και δεν το βγάζω συχνά στο μπαλκόνι λόγω του φόβου από αρπακτικά πουλιά στην περιοχή (υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις σε γειτονικά σπίτια). Το φως είναι σε κανονικά επίπεδα και απολαμβάνει τον ηλιο. Δεν περνάει πάντα το φως ή είναι πάντα στο σκοτάδι. Είναι σαν έναν άνθρωπο μέσα στο σπίτι.

2. Έχω επίσης ένα αρσενικό (πολύ μεγάλης ηλικίας) στον ίδιο κλουβί, αλλά με έναν διαχωριστικό στη μέση. Το θηλυκό μου είναι μικρότερης ηλικίας.

3. Τα αυγά τα βάζω μια φορά την εβδομάδα και αν. Επιπλέον τρέφονται με τροφή για καναρίνια, κίτρινη βιταμίνη, άμμο, πέτρα ασβεστίου και κατά καιρούς δίνονται λαχανικά και φρούτα.

4. Είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το αρσενικό λόγω ηλικίας κελαηδάει ελαφρά και σπάνια. Το θηλυκό μου είναι πολύ ομιλητικό.

5. Στο παρελθόν, έχει κάνει αυγά σε μια φυσιολογική φωλιά, αλλά όλα αυτά ήταν άδεια. Λόγω της ηλικίας του, φαίνεται ότι το αρσενικό δεν μπορεί να ολοκληρώσει τη στοιχειώδη διαδικασία του ζευγαρώματος. Δεν έχει γεννήσει ποτέ αυγά που να είναι γονιμοποιημένα. Είναι, μάλλον, παρθένα! 😄

Θα επικοινωνήσω ξανά με νεότερα, είτε είναι θετικά είτε αρνητικά!
 
@faroupizza Δεν ξέρω τι θα αποφασίσεις να κάνεις, καταλαβαίνω είναι πολύ δύσκολο... Πάντως σου εύχομαι καλή επιτυχία μέσα από την καρδιά μου, είτε το τολμήσεις εσύ, είτε το πας πρωί πρωί στον γιατρό! Περαστικά της κ να πάνε όλα καλά! ✨
 
Καλημέρα.
Ναι, κι εγώ το ίδιο θα προτείνω με τη Χρύσα. Χωρίς να είμαι ειδικός, θα ήθελα να πω ότι το ζήτημα μου φαινόταν εξαιρετικά επείγον, και ειλικρινά εξεπλάγην που ο γιατρός σου είπε να το πας την επομένη πρωί ή απόγευμα και όχι εκείνη τη στιγμή. Εξεπλάγην δυσάρεστα με τον γιατρό. Ελπίζω λοιπόν να είμαι υπερβολικός και όλα να κυλήσουν ομαλά και στην πορεία της αποθεραπείας του καναρινιού.
 
1. Το έχω στο σπίτι μου και δεν το βγάζω συχνά στο μπαλκόνι λόγω του φόβου από αρπακτικά πουλιά στην περιοχή (υπήρξαν αρκετές περιπτώσεις σε γειτονικά σπίτια). Το φως είναι σε κανονικά επίπεδα και απολαμβάνει τον ηλιο. Δεν περνάει πάντα το φως ή είναι πάντα στο σκοτάδι. Είναι σαν έναν άνθρωπο μέσα στο σπίτι.
Αν εχει συνεχως προσβαση σε φως φυσικο ή τεχνητο το πουλι ειναι σε ορμονικο vertigo


2. Έχω επίσης ένα αρσενικό (πολύ μεγάλης ηλικίας) στον ίδιο κλουβί, αλλά με έναν διαχωριστικό στη μέση. Το θηλυκό μου είναι μικρότερης ηλικίας.
Ειναι σε 90αρι κλουβι χωρισμενο στα δυο σε 60αρι στα δυο ή σε 40αρι?

3. Τα αυγά τα βάζω μια φορά την εβδομάδα και αν. Επιπλέον τρέφονται με τροφή για καναρίνια, κίτρινη βιταμίνη, άμμο, πέτρα ασβεστίου και κατά καιρούς δίνονται λαχανικά και φρούτα.
Η κιτρινη βιταμινη δεν υφισταται σαν προιον .Κιτρινη χρωστικη υπαρχει , αυγοτροφη με περιεκτικοτητα σε αυγα υπαρχει ειτε για κοκκινα ειτε για κιτριαν καναρινια ειτε για λευκα. κιτρινη βιταμινη συνηθως ονομαζεται το προιον που πουλανε τα φιλαρακια μας τα pet shop σε δικα τους διαφανα σακουλακια και κανεις δεν ξερει απο ποτε ειναι τι περιεχουν και σε τι ποσοστα λιπη και ζαχαρη κλπ κλπ
οποτε ζημια κανουμε και οδηγουμε σε παχυσαρκια
4. Είναι ένα αρσενικό και ένα θηλυκό. Το αρσενικό λόγω ηλικίας κελαηδάει ελαφρά και σπάνια. Το θηλυκό μου είναι πολύ ομιλητικό.
Τα θυληκα ειναι ομιλητικα οταν ειναι πολυ πυρωμενα για λογους ορμονικους περιβαλλοντολογικους διατροφης και παρουσια αρσενικου.Το vertigo που λεγαμε :-)
5. Στο παρελθόν, έχει κάνει αυγά σε μια φυσιολογική φωλιά, αλλά όλα αυτά ήταν άδεια. Λόγω της ηλικίας του, φαίνεται ότι το αρσενικό δεν μπορεί να ολοκληρώσει τη στοιχειώδη διαδικασία του ζευγαρώματος. Δεν έχει γεννήσει ποτέ αυγά που να είναι γονιμοποιημένα. Είναι, μάλλον, παρθένα! 😄
Αν δεν θελεις την αναπαραγωγη που εχει πολυ μελετη και αναγκες δεν εχει νοημα να τα εχεις στο ιδιο κλουβι με χωρισμα.και να βλεπονται.Ετσι μαλλον δεν θα εχει και ποτε διαθεση να κελαηδησει ο αρσενικος και οχι απο την ηλικια. Αν το θεμα σου ειναι ο χωρος μπορεις να παρεις δυο κλουβια και να τα εχεις σε καθετη αναπτυξη.Αν ειναι οικονομικος ο λογος του ενος κλουβιου ειναι θεμα που δεν δεχεται σχολιασμων.

Αλλα επειδη ειμαστε υπευθυνοι βασικα για την υγεια τους και την ευζωια τους ..δεν τους κανει καλο ουτε να ειναι σε ελαχιστο χωρο ουτε και να γενναει αυγα χωρις λογο γιατι στερει το σωμα της απο ασβεστιο και μπορει καλλιστα μια τετοια ελλειψη να οδηγησει σε προβληματα οπως αυτα που εχει τωρα
 
Καλησπερα σας, απλα ως ενημερωση οτι το κοριτσι απεβιωσε τα ξημερωματα...

Πηρα αποφαση να μην προσπαθησω κατι μονη μου χθες γιατι οσο εβλεπα φωτογραφιες ειχε βγει περισσοτερο εξω απο οτι εσεις ειδατε στις αρχικες φωτογραφιες, οποτε θα την πηγαινα στο γιατρο με το που ανοιγε το πρωι. Δυστυχως ξυπνησα στις 06:30 και ηταν οριακα ζωντανη οπου ξεψυχησε στο χερι μου. Αυτα.... νομιζω λεπτομερειες ειναι περιττες ...

Ο γιατρος μια χαρα πληρροφοριες μου εδωσε απλα περιμενα απο την στιγμη που ηταν τοσο επειγον (παιζοταν η ζωη ενος ζωου) να μου πει να το παω εκεινη ακριβως την στιγμη (και ας ηταν προς το κλεισιμο του) και ας πληρωνα περισσοτερο ή whatever... ηταν διπλα 10-15 λεπτα με το αμαξι. Βεβαια και εγω αργησα να βρω τον συγκεκριμενο γιατρο ειδικο σε πτηνα... οποτε εχω και εγω μεριδιο ευθυνης. Αυτα...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις, την υποστηριξη σας και τις πληροφοριες που μου δωσατε. Τουλαχιστον τις μοιραστηκα με γνωστους και φιλους που εχουν καναρινια και δεν γνωριζαν τι ειχε η κοπελα μου για να μπορουν να ξερουν στο μελλον...
 
@faroupizza Λυπάμαι τρομερά! Κ δυσκολεύομαι να κατανοήσω κ τον γιατρό που σου πρότεινε να το πας ακόμα κ το απόγευμα της άλλης μέρας!!! Δεν έχει σημασία όμως πια... Χάθηκε το πουλάκι.. κ με τι τρόπο 😢 συγνώμη αλλά τρελαίνομαι όταν υποφέρουν.
Να φροντίζεις κ να προσέχεις το άλλο καναρινάκι σου τώρα..θα του λείψει η παρέα της!
 
Μην στεναχωριέσαι, δεν νομίζω ότι μπορούσες να κάνεις και πολλά. Πιθανόν να μην ήταν μόνο πρόπτωση αμαρας αλλά και τμήματος του εντέρου. Η θεραπεία είναι δύσκολη απαιτεί εμπειρία για καθαρισμό της αμαρας, αντιβιοτικό, ανάταξη αυτής με μπατονετα και χορήγηση βιταμινών χωρίς να είσαι σίγουρο ότι θα επανέλθει. Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαζόταν χειρουργική επέμβαση που από ότι διάβασα δεν έχει μεγάλο ποσοστό επιτυχίας. Είναι ένα μάθημα για όλους όσους περνάμε (από έλλειψη εμπειρίας) το πύρωμα της θηλυκιάς εκτός εποχής σαν κάτι που δεν ελλοχεύει κανένα κίνδυνο (αν και η πρόπτωση αμαρας μπορεί να προέλθει και από άλλους λόγους όπως εντερίτιδα (συχνότερα ψευδομοναδας), ενδοπαρασιτων (ασκαριδες κλπ), επίσχεσης αυγού αλλά και μυϊκής χαλάρωσης λόγω έλλειψης βιταμινών).
[automerge]1698864310[/automerge]
@faroupizza Λυπάμαι τρομερά! Κ δυσκολεύομαι να κατανοήσω κ τον γιατρό που σου πρότεινε να το πας ακόμα κ το απόγευμα της άλλης μέρας!!! Δεν έχει σημασία όμως πια... Χάθηκε το πουλάκι.. κ με τι τρόπο 😢 συγνώμη αλλά τρελαίνομαι όταν υποφέρουν.
Να φροντίζεις κ να προσέχεις το άλλο καναρινάκι σου τώρα..θα του λείψει η παρέα της!
Παιδιά μην τα βάζουμε συνέχεια με τους γιατρούς. Η επικοινωνία έγινε το βράδυ πριν τις 20:54 αφού τότε μας ενημέρωσε το μέλος ότι επικοινώνησε με τον γιατρό. Ο γιατρός δεν είναι ούτε ρομπότ ούτε μπορεί να διακτινιστεί αν είναι μακριά. Επίσης μπορεί να έχει άλλα ραντεβού με πιο σοβαρές περιπτώσεις που προηγούνται, να έχει κάποιο προσωπικό θέμα σοβαρό (υγείας) και ένα εκατομμύριο άλλους λόγους. Γενικά αν κάτι δεν μπορεί να περιμένει (από το βράδυ) μέχρι το πρωί είναι ήδη αργά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Kostas Pyl Δεν τα "έβαλα" με τον γιατρό, απλά επειδή είπε στην κοπέλα ότι μπορεί να πάει κ πρωί κ απόγευμα, μου φάνηκε σαν να μην κατάλαβε το επείγον της κατάστασης. Αυτό μόνο.
 
Σωστά έκανε @chrisa2102. Είναι Τετάρτη (καλό μήνα παρεμπιπτόντως) και το πιο πιθανό θα ήταν να μην είναι απόγευμα. Οπότε της είπε και τις δύο επιλογές που έχει σε περίπτωση που λόγω εργασίας ή για κάποιο άλλο λόγο δεν μπορούσε το πρωί. Ο φροντιστής του πτηνού είναι υπεύθυνος για το πόσο γρήγορα θα πάει.
[automerge]1698870016[/automerge]
Ο γιατρός δεν είναι ούτε ρομπότ ούτε μπορεί να διακτινιστεί αν είναι μακριά. Επίσης μπορεί να έχει άλλα ραντεβού με πιο σοβαρές περιπτώσεις που προηγούνται, να έχει κάποιο προσωπικό θέμα σοβαρό (υγείας) και ένα εκατομμύριο άλλους λόγους. Γενικά αν κάτι δεν μπορεί να περιμένει (από το βράδυ) μέχρι το πρωί είναι ήδη αργά.
Δεν διευκρίνισα ότι η συγκεκριμένη τοποθέτηση έγινε για την μην άμεση εξέταση του πτηνού την μέρα της επικοινωνίας μιας που αυτή θα ήταν η μοναδική ίσως ελπίδα να γλυτώσει το καναρίνι. Για την επιλογή πρωί ή απόγευμα ισχύει η ότι έγραψα πιο πάνω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Kostas Pyl Κακώς εξέφρασα τη γνώμη μου εξ αρχής. Δεν θα πω κάτι άλλο καθώς με νοιάζει μόνο το πουλάκι που έφυγε κ η κοπέλα που το κλαίει δεν είναι υποχρεωμένη να βλέπει όλα αυτά. Καλό μήνα.
 
Κακώς εξέφρασα τη γνώμη μου εξ αρχής
Ζητώ συγγνώμη @chrisa2102 αν η τοποθέτησή μου ακούστηκε διαφορετικά από το πραγματικό λόγο που έγινε που δεν είναι άλλος από το να μπαίνουμε και στην θέση του πτηνιατρου. Δεν υπάρχει "κακώς" στην τοποθέτησή σου εσύ εξέφρασες αυτό που αισθάνθηκες.
η κοπέλα που το κλαίει δεν είναι υποχρεωμένη να βλέπει όλα αυτά
Έχεις απόλυτο δίκιο. Καλό μήνα και πάλι.
 
@faroupizza λυπάμαι πολύ για την απώλεια σου. Πολύ κρίμα.
Όσο για τον γιατρό, θα σου πρότεινα αν είναι στην λίστα των πτηνίατρων, να κάνεις την ανάλογη αξιολόγηση.
@Kostas Pyl Κώστα προσωπικά συμφωνώ με την Χρύσα @chrisa2102 . Να είναι θέμα χρόνου η ζωή ή ο θάνατος του πτηνού μου (όπως κ ήταν) κ η οδηγία του γιατρού είναι έλα πρωί ή απόγευμα; Από αυτό κ μόνο σου δίνει εσένα του φροντιστή (που δεν έχεις ιατρικές γνώσεις) ότι υπάρχει περιθώριο χρόνου, κάτι που αποδείχθηκε μοιραίο. Είναι επιεικώς καταπτυστος κ θα τον έπαιρνα ένα τηλέφωνο να του εκφράσω την γνώμη μου. Κ φυσικά θα έκανα αξιολόγηση για το ιατρικές του ικανότητες.
 
@MARY58 οι χαρακτηρισμοί αυτοί είναι υπερβολικοί και χωρίς βάση. Θα έγραφα σελίδες γιατί το τι και ποιός έχει μερίδιο ευθύνης αλλά δεν θα το κάνω εδώ για την κοπέλα. Σου έστειλα όμως pm που εκθέτω τις απόψεις μου.
 
Back
Top