Γενικά Κόκος η απόδραση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elize
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elize

PB Member
Εγγραφή
21 Δεκ 2007
Μηνύματα
119
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Θα σας διηγηθώ μια ιστορία με τον Κόκο, που μου συνέβη πριν λίγες μέρες και μου έχει αφήσει ακόμα
πικρές αναμνήσεις με αίσιο τέλος ευτυχώς.

Έχει εδώ και κάνα τρίμηνο που δεν έχω κόψει τα φτερά στον Κόκο, ο λόγος είναι ότι, τον έβλεπα ήδη αρκετά εξημερωμένο και την αλήθεια να σας πω
μου άρεσαν πιο πολύ έτσι, π.χ. Πετούσε από το χέρι μου στο κλουβί και άλλα διάφορα.

Όμως μάλλον γυμνάστηκε αρκετά μες στο σπίτι και δυνάμωσε τα φτεράκια του (ή το ένστικτο παραμένει ένστικτο)...
το Σάββατο 11-04 και ώρα 19:00 έκανε την απόδρασή του!
Ο Κόκος μου, παιδιά, πέταξε μακριά μου.

Η αρχική κατάστασή μου... ΣΟΚ!

Έτρεχα πανικόβλητη από πίσω του φωνάζοντας το όνομά του (τώρα μου φαίνεται και λίγο γελοία η σκηνή.),
όμως εκείνος είχε πάρει ύψος και πέταξε τόσο γρήγορα που τον έχασα από το βλέμμα μου.
Το μόνο που είδα ήταν η κατεύθυνση που πήρε.

Ήμουν σε μια κατάσταση που δύσκολα θέλω να ξαναθυμηθώ λύπη, θυμός, πολλά αισθήματα με κατακλήσανε...

Αλλά η τύχη μου χαμογέλασε για άλλη μια φορά και ύστερα από αναζήτηση μιας ώρας περίπου στην περιοχή που τον έχασα, τον βρήκα.
Είχε πιαστεί στα κάγκελα ενός σπιτιού και φώναζε από κει. :)
 
Πολυ σοκαριστικη κατασταση! Καλα εκανες και μας την διηγηθηκες! Πολυ τυχεροι σταθηκατε και οι δυο και αντε εσυ εφταιγες και την γλυτωσες!( Οπως και να το κανουμε εχουμε την ευθυνη για ολα αφου οριζουμε την μοιρα τους κυριολεκτικα!)Το πουλακι ομως τι φταιει; Αν θελεις λιγο σπρωξιμο για να αποφασισεις να του κοψεις τα φτερακια του.. Το εχεις! Μια σκηνη μπορει να ειναι γελοια μονο για τους μη συμμετεχοντες με κανενα τροπο. Γιατι πρεπει να με ενδιαφερει η αποψη τους αν δεν γνωριζουν την δικη μου.
 
Πολυ σοκαριστικη κατασταση! Καλα εκανες και μας την διηγηθηκες! Πολυ τυχεροι σταθηκατε και οι δυο και αντε εσυ εφταιγες και την γλυτωσες!( Οπως και να το κανουμε εχουμε την ευθυνη για ολα αφου οριζουμε την μοιρα τους κυριολεκτικα!)Το πουλακι ομως τι φταιει; Αν θελεις λιγο σπρωξιμο για να αποφασισεις να του κοψεις τα φτερακια του.. Το εχεις! Μια σκηνη μπορει να ειναι γελοια μονο για τους μη συμμετεχοντες με κανενα τροπο. Γιατι πρεπει να με ενδιαφερει η αποψη τους αν δεν γνωριζουν την δικη μου.

Το θέμα είναι ότι τα φτερά του τα κόβω συνέχεια, αλλά επειδή ήταν χειμώνας τα άφησα λίγο παραπάνω.☹

Συγκεκριμένα με τον Κόκο τρίτωσε το κακό (είναι η τρίτη φορά που τον έχω χάσει και τον έχω βρεί), ελπίζω να μην μας ξανασυμβεί...
 
Σε καταλαβαίνω απόλυτα το περασμένο Ιούνιο μου συνέβη το ίδιο και δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι.😱
 
Εlize πέρασες τέτοια λαχτάρα; Ευτυχώς σταθήκατε τυχεροί και οι δύο! Και καλά εσύ μας περιέγραψες τα συναισθήματά σου! Ο Κόκος που απέδρασε αλλά μετά δε σε έβλεπε και όχι μόνο αυτό αλλά βρέθηκε και σε άγνωστα μέρη... Πώς θα ένοιωθε! ".. Είχε πιαστεί στα κάγκελα ενός σπιτιού και φώναζε από κει." Πώς βρεθήκατε; Σε άκουσε και φώναζε;
 
Εlize πέρασες τέτοια λαχτάρα; Ευτυχώς σταθήκατε τυχεροί και οι δύο! Και καλά εσύ μας περιέγραψες τα συναισθήματά σου! Ο Κόκος που απέδρασε αλλά μετά δε σε έβλεπε και όχι μόνο αυτό αλλά βρέθηκε και σε άγνωστα μέρη... Πώς θα ένοιωθε! ".. Είχε πιαστεί στα κάγκελα ενός σπιτιού και φώναζε από κει." Πώς βρεθήκατε; Σε άκουσε και φώναζε;

Για τα αισθήματά του; 😡 Αχ, τι να πω... Εγώ αισθάνθηκα απόρριψη! Ότι σαν να το ήθελε, να φύγει...
Όταν έφευγε εγώ του φώναζα και δεν αντέδρασε, ένα σκοπό είχε να πετάξει!

Ευτυχώς ήταν Σάββατο απόγευμα και είχε αρκετή ησυχία και μπόρεσα και τον άκουσα, στην αρχή από μακριά και μετά πλησίασα.

Άλλα σίγουρα θα φοβήθηκε πολύ δεν λέω, αφού στα κάγκελα ήταν κολλημένος και φώναζε και όταν με είδε που του φώναζα, ερχόταν προς το μέρος μου.
Και όταν τον πήρα στην τελική καθόταν τόσο ήσυχα... Μιλιά δεν έβγαλε για κάνα μισάωρο.

Ελπίζω να μην σας τύχει να ζήσετε κάτι τέτοιο ποτέ.
Γι'αυτό όποιος τα έχει ελεύθερα τα πουλιά, τώρα την άνοιξη που ανοιγοκλείνουν πόρτες να προσέχετε ιδιαίτερα.
 
Πολυ απαισια επρεπε να ενιωσες εκεινη την ωρα, αλλα η μοιρα σας εφερε παλι κοντα. Ολα καλα ομως ειστε παλι μαζι :)
 
σοκαριστικό γεγονός... Καλύτερα κομμένα τα φτερά παρά να έχουμε τέτοιες καταστάσεις... ευτυχώς που δεν υπήρξε τραυματισμός ή καμία γάτα στο δρόμο του... Πάλι καλά...
ας προσέχουμε για να έχουμε...
 
Του τα έκοψα τα φτεράκια του Κόκου και κάναμε και μπανάκι, καλές μέρες είναι βγαίνουμε και έξω.
Ελπίζω, άλλο κακό να μην μας βρει, τρίτωσε αυτή τη φορά.
Φτάνει πια πόσες αποδράσεις να κάνει πια! Θα προσέχω τριπλάσια από δω και πέρα.
 
Ευχομαι να μη σου ξανασυμβει και να μη συμβει ποτε σε κανεναν! Δεν μπορω να φανταστω να μου συμβαινει εμενα αυτο!
 
Χμμμ.. Κι εγώ τα πέρασα τα ίδια. Εμένα ο κύριος άνηξε την πόρτα του κλουβιού και μη τον είδατε! Γύρησε μόνος του πίσω μετά από 48 ώρες, όταν ετοιμαζόμασταν να βάλουμε αφισάκια στο δρόμο.. :D
Το παράξενο είναι ότι από ότι μάθαμε τελικά, είχε κάνει μια κάποια καλή απόσταση αλλά αφού κατάφερε να προσανατολιστεί και να γυρήσει, πάλι καλά γιατί ο νους μου δε θα μου πήγαινε με τίποτα να ψαξω προς τα εκεί!
 
πρωτη φορα το ακουω αυτο... Μακαρι να γυριζε και ο δικος μου... Πως γυρισε; Σε πολυκατοικια;
 
Το έχω πάθει και εγώ, ενώ μου είχε φύγει και τον βρήκα όταν τον είδα και προσπάθησα να τον πιάσω μηλόντας του ξαναπέταξε έφυγε και απο τότε δέν το έχω ξαναδεί... Ευτιχώς μέσα στην ατυχία σου...ήσουν τυχερή!
 
παλι καλα που τον βρηκες! Και εμενα θα με ειχαν πιασει αισθηματα πανικου! Μου εχει τυχει με τα κοκατιλ παλια ενα ζευγαρι που ειχε μωρα ο αρσενικος ειχε καταφερει την πορτα και ειχε φυγει αλλα ποτε δεν εγκατελειπε την θηλυκια οπου δεν εφευγε απο την φωλια μεχρι που με αφησε να τον πιασω παλι πολυ ευκολα!
 
Παιδια και εγω το χα παθει αυτο με τον δικο μου Κοκο οταν ηταν μαλιστα ακομα μηνων σε ηληκια!Ημασταν στο χωριο και τον ειχαμε βγαλει εξω στο σπιτι! Σε καποια στιγμη ανοιξε καποιος την πορτα γιατι δεν τον ειδε κι ο μικρος το εσκασε☹! Εν τω μεταξυ η περιοχη ειναι γεματη με δεντρα και ειναι και πανυψυλα! Πηγε λοιπον ο παπους μου στο δεντρο που ειχε κατσει ο Κοκος και αρχισε να τον φωναζει! Ευτυχως ειχε τρομαξει και πηγε πανω στον παπου μου! Τον αρπαζει λοιπον ο παππους μου και ευτυχως σωθηκε το πουλακι! Εκεινη την ημερα ειχαμε φρικαρει ολοι! 🙄
 
Ναι σε πολυκατοικία γύρησε! Βασικά ήμουν στη Κέρκυρα τότε και έχει πολλά δέντρα η γειτονιά.. Τη δεύτερη μέρα τον ακούσαμε, από ένα οικόπεδο που όμως δε γινόνταν να έχουμε εύκολη πρόσβαση. Ε, σφήριζαν οι δικοί μου -εγώ έλειπα για εξεταστική- και ήρθε και "στούκαρε" στη μπαλκονόπορτα :D
 
Χμ... Πολλές περιπετειούλες έχουν κάνει τα πουλάκια μας. 😎
Ιστορίες με καλό ή κακό τέλος. Εύχομαι να μην συμβεί σε κανέναν άλλον, να προσεχουμε λίγο παραπάνω... Και το νου σας στα φτεράκια ή αυτοί που δεν τα κόβουν να προσέχουν δεκαπλάσια.

Εμένα μου έχει ξαναφύγει άλλες 2 φορές.
Την πρώτη ακουλούθησα την πορεία του και τον βρήκα αμέσως.

Την δεύτερη όμως πέρασε ένας μήνας για να τον ξαναβρώ. Τον έψαχνα απεγνωσμένα για πολύ καιρό, μετά ηρέμησα λιγάκι, αλλά ήμουν πάντα σε επιφυλακή.

Οι προσπάθειές μου ανταμείφθηκαν, γιατί μετά από περίπου ένα μήνα τον βρήκα.
Τον άκουσα από μπαλκόνι τρίτου ορόφου μιας πολυκατοικίας ενός πολυσύχναστου δρόμου (τον είχε πιάσει 'η απ'ότι μου είπε "αγοράσει" ένας τύπος, τον είχε σ'ένα κλουβάκι για καναρίνια με συνθήκες... Ούτε θέλω να ξαναθυμηθώ ποιές.)

Ο τύπος είχε κάνει το λάθος και με άφησε να μπώ στο διαμερισμά του, να δώ το πουλί (ίσως είχε τον σκοπό του, να το πουλήσει ίσως..)

Λοιπόν, όταν του είπα ότι είναι δικός μου και ότι έχω αποδείξεις γι'αυτό, μου είπε δίθεν ότι το αγόρασε από ένα πετ - σοπ και ότι εάν δεν πάρει τα λεφτά του πίσω δεν θα μου τον δώσει (χαζομάρες και αυτό, γιατί του είπα να πάμε από κει να ξεκαθαρίσουμε και αρνιόταν)

Στην προσπάθεια μου να τον πάρω πίσω, του είπα ότι έδινα και αμοιβή για την έυρεση αλλά ο τύπος τίποτα.. Έλεγε ότι τώρα πια τον έχει συνηθήσει και ο γιός του και θα είναι δύσκολο να τον δώσει πίσω. Η αγωνία μου είχε φτάσει στο απροχώρητο (ένα μήνα δεν τον είχα και δεν ήθελα να αφήσω ούτε μια μέρα παραπάνω εκεί πέρα)

'Ετσι κάλεσα την αστυνομία (γνωστός ήταν ο ένας).
Και με την πίεσή τους, τον πήρα πίσω το μικρό μου.:D

Ελπίζω να μην σας κούρασα με το μεγάλο μου ποστ. Αλλά τα ξαναθυμάμε σαν να ήταν χθες όλα αυτά.

Πρέπει να προσέχουμε πολύ...
 
Back
Top