Ασθένειες Κότα με πιθανό τυμπανισμό

Kostas tzk

PB New Member
Εγγραφή
17 Μαρ 2020
Μηνύματα
346
Πόλη
Λιδορίκι
Σήμερα το πρωί καθώς άνοιγα τις κότες μου, παρατήρησα ότι μια κότα δεν έτρωγε και είχε πεσμένο έντονα το λειρί της παρόλο που ήτανε φυσιολογικό το χρώμα του. Μετά έπιασα τον προλοβό της και ήταν γεμάτος τροφή. Έχω την υπόψια ότι είναι τυμπανισμός. Είναι όντως; Τι μπορώ να κάνω για να τη βοηθήσω;
 
Την είχα απομονώσει από το πρωί μέχρι το μεσημέρι. Δεν είδα κάποιο μη φυσιολογικό αυγό. Από κουτσουλιές δεν είδα τίποτα στον χώρο που την είχα απομονώσει αλλά θα πάω να κοιτάξω γιατί δεν είμαι σίγουρος. Να πω, ακόμα, πως έπινε συνεχώς νερό και ο προλοβός συνεχίζει να είναι γεμάτος...
 
Τώρα μόλις, είδα στο σημείο που κάθεται μια άσπρη υγρή κουτσουλιά, η κότα συνεχίζει να έχει τροφή στον προλοβό και πίνει συνεχώς νερό. Τι μπορεί να συμβαίνει;
 
Το πιθανότερο είναι να έχει εσωτερικά παράσιτα είτε να έχει προσβληθεί από ατυπική πανώλη. Θα πρέπει να επισκεφθείς κτηνίατρο και να του ζητήσεις να σου δώσει φάρμακο (συνήθως είναι χάπι) για τα σκουλήκια. Και να μην έχει τελικά δεν χρειάζεται διάγνωση για να το δώσεις, γίνεται και προληπτικά. Αν πάλι έχει πανώλη δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις και πολλά. Φρόντισε να είναι σε ζεστό χώρο και στεγνό. Συνήθως διαρκεί 3-5 μέρες. Αν περάσει εβδομάδα και την βλέπεις να χειροτερεύει και να χάνει βάρος τότε καλύτερα να την απαλλάξεις μιας και έτσι και αλλιώς θα καταλήξει αργά ή γρήγορα.
 
@Kostas tzk αν έρθουν σε επαφή με το συγκεκριμένο πτηνό σίγουρα. Τώρα αν ρωτάς για το αντίθετο δεν αποκλείεται. Γενικά ένας ορνιθώνας θα πρέπει να είναι πάντα στεγνός και καθαρός για να αποφεύγονται τέτοιες καταστάσεις. Το υγρό πάτωμα, η υγρασία και πιθανών μουχλιασμένη τροφή ευθύνονται κυρίως.
 
Το κοτέτσι δεν έχει καθόλου υγρασία γιατί η σκεπή είναι καινούργια και το σκουπίζω κάθε δύο μέρες γιατί έτσι είναι πιο γρήγορο και εύκολο αφού με μια σκούπα και ένα φαράσι δεν μένει τίποτα καθώς δεν προλαβαίνουν να κολλήσουν οι κουτσουλιές. Τους δίνω πολλές φορές αποφάγια από το σπίτι... μήπως φταίει αυτό;
 
Τους δίνω πολλές φορές αποφάγια από το σπίτι... μήπως φταίει αυτό;
Αν τους δίνεις πχ πολύ μπαγιάτικο ψωμί και διάφορα τέτοια τότε μπορεί να ευθύνεται και αυτό. Αλλά αν είναι σχετικά φρέσκα τότε όχι. Γενικά επειδή αν θυμάμαι καλά τις έχεις έξω σε περίβολο καμιά φορά μπορεί μέσω του αέρα να μεταφερθούν σπόροι μούχλας οι οποίοι είναι μη ορατοί στο δικό μας μάτι. Το πουλί δεν προσβάλλεται καταναλώνοντας αυτούς τους σπόρους αλλά μέσω της κουτσουλιάς που κάνει έπειτα ο ξενιστής. Δηλαδή υπάρχει ένας κύκλος. Τα πιο ευαίσθητα συνήθως αρρωσταίνουν.
 
Η αλήθεια είναι ότι μέχρι πριν ένα μήνα είχαν πρόσβαση σε ένα χωράφι περίπου ένα στρέμμα αλλά τώρα τίς έχω περιορίσει στο μικρό περίβολο προκειμένου να βγει χορτάρι για να βόσκουν. Μήπως φταίει και αυτό εν μέρει;
 
Μήπως φταίει και αυτό εν μέρει;
Οχι δεν νομίζω. Γενικά είναι και θέμα τύχης-ατυχίας. Γράψε πάλι αν θέλεις τι απέγινε η κοτούλα.
 
Η κοτούλα τελικά δεν τα κατάφερε. Σήμερα το πρωί την βρήκα ψόφια...
Προληπτικά θα αγοράσω φάρμακο για τα ενδοπαράσιτα για τις υπόλοιπες. Τα αυγά τους τίς επόμενες ημέρες είναι ασφαλής η κατανάλωση τους;
 
Back
Top