Γενικά Κόψιμο φτερών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Chrisad
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπάρχει τέτοιο δίλημμα φίλε μου. Το ερώτημα που κάνει κάποιος στον εαυτό του κόβωντας τα φτερά σε ένα πτηνό (με δυνατότητα πτήσης) είναι πόσο περισσότερο θέλει κάποιος να "βλάψει" ψυχοσωματικώς τα φτερωτά του "φιλαράκια" (πέραν του οτι τα έχει αιχμάλωτα).
Προσωπικά ποτέ δεν θα καταλάβω γιατι οι υπέρμμαχοι εστιάζουν στον κίνδυνο να χτυπήσει αν εχει τα φτερά του ή να δραπετεύσει και να χαθεί... Δεν διαβάζω/ακούω ποτέ (κ δυστυχώς ουτε απο πτηνιάτρους για ευνόητους λόγους) να αναφέρει κανείς όχι μόνο την ζημιά στο ψυχικό κόσμο αλλά και τη ζημιά στη καθεαυτή φτερούγα. Σιγά σιγά το πτηνό ανεβάζει βάρος, αχρηστεύονται δεκάδες μυικές ομάδες και σχετικά σύντομα (αναλογα την ηλικία του πουλιού και το είδος), βγαίνουν κάλλοι (γρόμποι) μέσα κ έξω από τις φτερούγες με τα κομμένα φτερά, χοντραίνει ο κορμός παραλύει η φτερούγα κρεμάει κάτω δεν ξαναπετάει (περπατάει με μια φτερουγα π σερνεται στο πάτωμα). Η ζημιά στον ψυχικό/συναισθηματικό είναι επίσης βαριά πολύ να την προσπεράσεις αλλά προφανώς ειναι κατι που "γινεται" ευκολα γιατι συναντάμε συχνά πυκνα ψαλλιδισμένα φτερά...

Ενα πτηνό αφαιρώντας του τη δυνατότητα πτήσης ξέρει οτι ειναι ευκολη λεία για αρπακτικά.. Νοιωθει αδύναμο ευάλωτο με σύντομο τέλος... Του κάνουμε τετοιο δώρο αλλά το προσέχουμε κ το αγαπάμε...
 
ζημιά στη καθεαυτή φτερούγα. Σιγά σιγά το πτηνό ανεβάζει βάρος, αχρηστεύονται δεκάδες μυικές ομάδες και σχετικά σύντομα (αναλογα την ηλικία του πουλιού και το είδος), βγαίνουν κάλλοι (γρόμποι) μέσα κ έξω από τις φτερούγες με τα κομμένα φτερά, χοντραίνει ο κορμός παραλύει η φτερούγα κρεμάει κάτω δεν ξαναπετάει (περπατάει με μια φτερουγα π σερνεται στο πάτωμα).

Ελάτε τώρα erithacus.🙄 Για βάλτε μας και μια έρευνα ή μια επίσημη παραπομπή απο κάποια κτηνιατρική σελίδα που να αναφέρουν μερικά τόσο τραγικά περιστατικά.
 
Φιλε μ το σχόλιο σ αν κ είναι τέρμα ειρωνικό θα σ απαντήσω ότι δεν μπορώ Να σε παραπέμψω σε Έρευνα η σε κτηνιατρική σελίδα (!) π να συνδέει τα δυο. Δυστυχώς δεν μπορώ να το κάνω. Δε φτάνουν οι γνωσεις μ Μέχρι εκεί δυστυχως.

Μπορώ να σ εξηγήσω ομως ότι Στις φτερουγες βρίσκονται δεκάδες μύες τους οποίους δε θέλει πολύ σκέψη η διάβασμα για να καταλάβει αυτός π κόβει (ανάμεσα τους κ εσυ φαντάζομαι) ότι τους αχρηστεύει με μια τέτοια ενέργεια. Η στρεπτοκοκκίαση επισης είναι μια ασθένεια π εμφανίζεται σε διαφορα ζώα αλλά στα πτηνά, κατακυριεύει εκείνα π έχουν κομμένα φτερά. Θα μπορουσες να ενημερωθείς σωστα πριν πετσοκοψεις ένα πουλακι. Επισης μπορώ να σε παραπέμψω σε ένα σωρό αλλες Ασθένειες που τους προκαλεί το στρες στο οποίο τα υποβάλλεις καθημερινά αφαιρώντας τους αυτή την δυνατότητα.
 
Εφόσον αποτελεί πάγια τακτική των πτηνιάτρων / εκτροφέων να ψαλιδίζουν κάποια φτερά παπαγάλων που αφήνονται ελεύθεροι σε εσωτερικούς χώρους, θεωρώ ότι δύσκολα να βρεθεί έρευνα που να αναφέρει τις συνέπειες. Παρόλα αυτά, κι ενώ όπως έχει αναφερθεί πολλές φορές στα προηγούμενα ποστ υπάρχουν τα + στον περιορισμό, το βεληνεκές κλπ των πτήσεων σε πτηνά με ψαλιδισμένα φτερά, όπως πολύ χαρακτηριστικά η ασφάλεια, δεν είναι δυνατό να μην ισχύουν και τα περισσότερα (τουλάχιστον) από αυτά που αναφέρονται στο ποστ 21 τα οποία ναι μεν δεν αποτελούν ίσως στοιχεία έρευνας, αλλά απλής λογικής. Αναφέρομαι περισσότερο στα θέματα ψυχολογίας, στην αύξηση του βάρους, τα οποία θα πρέπει να συνυπολογιστούν στην ενασχόληση και στη διατροφή των πτηνών και τα οποία φυσικά υποτίθεται ότι έχουν τεθεί υπό έλεγχο εφόσον ούτως ή άλλως το πτηνό είναι σε αιχμαλωσία είτε με κομμένα είτε χωρίς, φτερά.
 
χωρις να εχω γνωσεις προσωπικα, αλλα προσπαθωντας να ενημερωθο για τετοια φυσεως θεματα μεσω πτηνιατρου και διαδυκτιου, αλλα βαζωντας και μπροστα σε ολα αυτα την φυση των πουλειων, και περνωντας την αποφαση να μην παρεμβω στην φυση τους, ειναι αυτο που εκφραζη προσωπικα εμενα. ειναι πολη ευχαριστω σε εναν διαλογο, να ακουγωντε ολες οι αποψεις, ολες οι σκεψεις, οχι με γνωμονα το σωστο η το λαθος απαρετητα, αφου απ'οτι καταλαβα ολοι πανω κατω μιλουμε εμπειρικα, απο τις δικες μας παρατηρησεις, και ακομα σε ενδεχομενο διαφωνιας πρεπει παντα ο διαλογος να ειναι επικοδομητικος. Πολη ευχαριστω να μετεχουν μελοι με χρονια εμπειριας, για εμας τους νεοησερχομενους, γιατι απο αυτους στην καθημερινοτητα μας θα λαβουμε τις απαντησεις που χρειαζωμαστε, ακομα και μεσω διαφωνιων. Για τους φιλους των παπαγαλων κοκατιλ, ο ζαχαριας ο βαγγελης και ολοι οι φαν του ειδους. Για τα μπατζιτ, για τους αφρικαν γκρευ εμαθα πολλα προσωπικα απο τον erithacus, χερομε που ειναι μαζι μας και ο thunderfck, απο τον φοιβο για τις εμπειρειες του με τους αμαζωνες του, και τωρα με τα κατρθοματα της winter, και πολους αλλους. Προσωπικα χερομε που σας γνωρισα διοτι πραγματικα, μεσω εσας ολων διορθωσα τα λαθη μου.
 
... Δε φτάνουν οι γνωσεις μ Μέχρι εκεί δυστυχως.
'Αρα τα συμπεράσματα αυτά είναι δικά σου και χωρίς να προέρχονται απο προσωπική εμπειρία. Που βασίζεται η τόση σιγουριά δεν βλέπω λοιπόν.

Μπορώ να σ εξηγήσω ομως ότι Στις φτερουγες βρίσκονται δεκάδες μύες τους οποίους δε θέλει πολύ σκέψη η διάβασμα για να καταλάβει αυτός π κόβει (ανάμεσα τους κ εσυ φαντάζομαι) ότι τους αχρηστεύει με μια τέτοια ενέργεια. Η στρεπτοκοκκίαση επισης είναι μια ασθένεια π εμφανίζεται σε διαφορα ζώα αλλά στα πτηνά, κατακυριεύει εκείνα π έχουν κομμένα φτερά. Θα μπορουσες να ενημερωθείς σωστα πριν πετσοκοψεις ένα πουλακι. Επισης μπορώ να σε παραπέμψω σε ένα σωρό αλλες Ασθένειες που τους προκαλεί το στρες στο οποίο τα υποβάλλεις καθημερινά αφαιρώντας τους αυτή την δυνατότητα.

Έχω πουλιά πάνω απο 20 χρόνια και άλλα τόσα συναναστρέφομαι ομοίους. Οι μύες των φτερών δεν καταστρέφονται όπως δεν καταστρέφονται και σε πουλιά που δεν έχουν ψαλιδισμένα φτερά αλλά παρόλα αυτά δεν πετάνε. Οπότε οι θεωρίες σου είναι αυθαίρετες. Επίσης ποτέ δεν πετσόκοψα κανένα φτερό με την έννοια του πετσοκόμματος. Και μιας και δεν έχεις πουλί με ψαλιδισμένα φτερά δεν μπορείς να ξέρεις αν ζει με στρες. Και ξαναλέω, υπάρχουν και πουλιά που δεν έχουν ψαλιδισμένα φτερά και δεν βγαίνουν απο τα κλουβιά τους για να πετάξουν ή που βγαίνουν και πάλι δεν πετάνε αλλά σε κάποια ανύποπτη στιγμή αποδεικνύουν περίτρανα ότι μπορούν ακόμη και μια φορά στα 20 χρόνια. Η πρακτική αυτή είναι για κάποιους βολική, αυτό δεν το αρνείται κανείς. Και ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ.
 
Βγαζει μια κακκια ο λογος σου φίλε μου και μ ειναι βαρετό πραγματικά... Μπορεις να κανεις προφανώς οτι θες στα πτηνά σου
 
Επαναφέρω το θέμα γιατί τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα φανταζόμουν.

Σχεδόν ένα μήνα μετά από τον κόψιμο των φτερών και ο Kiss ξεκίνησε να πετάει πάλι! Είχα ρωτήσει τη γιατρό αν θα μακρύνουν τα φτερά και πότε θα θέλουν πάλι κόψιμο και μου είχε πει ότι δεν θα μακρύνουν, απλά θα βγάλουν άλλα μετά την πτερόρροια. Παραδόξως όμως τα φτερά του ενός μεγάλωσαν μέσα σε ένα μήνα και πλέον πετάει κανονικότατα... στην αρχή ήταν διστακτικός μιας και είχε χάσει την αυτοπεποίθησή του τώρα μέρα με την ημέρα ξεθαρρεύει και επιχειρεί όλο και μεγαλύτερες πτήσεις.

Το κακό είναι ότι θέλει να ακολουθήσει και ο Anglel του οποίου όμως τα φτερά πτήσης δεν είναι στην ίδια κατάσταση, τώρα δε μεγάλωσαν με τον ίδιο ρυθμό, δε ξέρω... η αλήθεια είναι ότι είχα βρει 1 μεγάλο φτερό στο κλουβί πριν λίγες ημέρες ίσως να ήταν ένα από αυτά.

Λίγες ημέρες μετά το κόψιμο των φτερών όταν τα είχα και τα 2 το ίδιο μήκος φτερών τα είχα και τα 2 στο πάτωμα και παίζαμε, σηκώθηκα όρθιος και ο μεν kiss έκανε κίνηση να πετάξει αλλά παρέμεινε στο ίδιο σημείο, ο δε Angel στην προσπάθειά του να πετάξει πήγαινε προς τα πίσω. Κάθε φορά που κάνει προσπάθεια να πετάξει πάει προς τα πίσω!

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου ο Kiss πετάει κανονικά και ο άλλος όταν πάει να ακολουθήσει εννοείται ότι όχι μόνο δεν μπορεί αλλά εξακολουθεί να πηγαίνει προς τα πίσω, δεν τον αφήνω να προσπαθεί φυσικά, πηγαίνω πάντα και τον παίρνω και τον μεταφέρω ή εκεί που θέλει να πάει ή τον αφήνω επάνω μου που συνήθως θέλει να μένει.

Όσες φορές έχει κάνει προσπάθεια για να πετάξει, μετά για αρκετές ώρες η συμπεριφορά του είναι περίεργη... κρατάει την ουρά του με μια ελαφριά κλήση προς τα κάτω και κάνει έναν περίεργο ήχο που δεν τον κάνει σε άλλη φάση. Μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι τον ενοχλεί, ότι κάπου πονάει. είτε τον έχω επάνω μου και τον χαϊδεύω, είτε προσπαθώ να τον ξεγελάσω με κάποιο παιχνίδι που του αρέσει συνεχίζει και κάνει για αρκετό διάστημα περιοδικά αυτόν τον ήχο. Το μόνο θετικό είναι ότι του περνάει και επανέρχεται στα φυσιολογικά του επίπεδα με διάθεση για παιχνίδι και χάδια.

Έχω κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα να τα πάω στη γιατρό τους πάλι να τον δει...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Δε μπορω να καταλαβω τι ειναι αυτος ο ηχος! Οσον αφορα τη σταση του σωματος τωρα τελευταια αρχισε να το κανει; Πιστευω οτι η εχει χτυπησει καπου η μηπως προσπαθει να ισορροπησει ετσι;
 
Το ήχο αυτόν τον κάνει μόνο μετά από αποτυχημένες προσπάθειες για να πετάξει... Πριν τα βάλω για ύπνο τον έβγαλα πάλι έξω και ήταν καλά, δεν το έκανε καθόλου. Μόλις τα ξανάβαλα μέσα ξεκίνησε να τραγουδάει κιόλας... Θα την βάλω να τον ξεψαχνίσει τη Δευτέρα. Την ουρά δεν την έχει μόνιμα έτσι, τώρα το βράδυ ήταν πάλι οκ.
 
Eίναι πολύ κοντά στην περίοδο πτερόροιας οπότε είναι λογικό που άλλαξε κάποια φτερά και πετάει. Θα αλλάξει και ο άλλος σύντομα όπως είπες. Τα καινούρια φτερά θα σε συμβούλευα να μην τα πειράξετε ακόμη μέχρι να ολοκληρωθεί η πτερόροια. Δεν βλέπω κάτι το περίεργο πέρα απο το ότι κρατάει λίγο χαμηλά την ουρά του αλλά εσύ τα ξέρεις τα πουλιά σου πώς είναι φυσιολογικά. Η περιοχή της αμάρας του είναι καθαρή; Έχεις προσέξει μήπως προσπαθεί να κουτσουλήσει και δυσκολεύεται;
 
Βασικά ο ήχος που βγάζει με ανησυχεί, κουτσουλίτσες κάνουμε χωρίς θέμα και η αμάρα είναι πεντακάθαρη. Σήμερα είναι μια χαρά πάντως. Θα δούμε τη Δευτέρα τι θα μου πει η γιατρός.
 
Update. Γυρίσαμε από τη γιατρό, της περιέγραψα την κατάσταση και της έδειξα το βίντεο.

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.

Στην αρχή μου είπε για νευρολογικό πρόβλημα, ευτυχώς το ενδεχόμενο αυτό το απέρριψε αμέσως μετά την εξέταση.

Έκανε έλεγχο στα φτερά και στην ουρά του Angel, Εξετάζοντας την ουρά του είδε ότι δεν έχει τόση αντίσταση όταν την μετακινούσε με το χέρι της σε σχέση με του Kiss παρόλα αυτά το πουλάκι δεν έβγαζε κανένα ήχο που να δείχνει πόνο ή ενόχληση , έβγαλε λοιπόν και ακτινογραφία γιατί φοβόταν μήπως είναι κάταγμα στην ουρά - η οποία ευτυχώς δεν έδειξε κανένα εύρημα. - Ίσως να είναι κάποια θλάση η οποία δε φαίνεται στην ακτινογραφία μου είπε.

Πράγμα που προσωπικά δεν το πιστεύω από τη στιγμή που το πουλάκι δεν έχει μόνιμα την ουρά του με αυτή την κλίση αλλά μόνο μετά από - επανειλημμένες - και αποτυχημένες προσπάθειες να πετάξει.

Το πουλάκι μέσα στο κλουβί του σκαρφαλώνει κάνει κωλοτούμπες στο σχοινί - πατήθρα που τους έχω καθώς και την κλασική κίνηση των κοκατιλ που κρέμονται ανάποδα ανοίγοντας τα φτερά του χωρίς να δείχνει ίχνος ενόχλησης ή δυσανασχέτησης και κυρίως χωρίς καμία κραυγή που να υποδηλώνει πόνο.

Μου έδωσε παυσίπονο - αντιφλεγμονώδες meloxicam για το φόβο να είναι κάποια φλεγμονή που το ενοχλεί, να το το δίνω 2 σταγόνες κάθε 12 ώρες για 3 ημέρες και μετά για άλλες 4 ημέρες 1 σταγόνα κάθε 24 ώρες.

Την αγωγή θα την ακολουθήσω αν και είμαι κάπως επιφυλακτικός σχετικά με την διάγνωση που του έγινε, γιατρός όμως δεν είμαι συνεπώς η επιφύλαξη δεν μπορεί να γίνει αμφισβήτηση. Ελπίζω μόνο να μην έχει παρενέργειες, αν και μου είπε ότι είναι κάτι σαν το Depon το δικό μας.

Υποθέσεις :

Υπόθεση πρώτη

Να είναι κάποια φλεγμονή ή οποία να υποχωρήσει με το φάρμακο που μας έδωσε.

Υπόθεση δεύτερη

Να είναι γενετικό - κατασκευαστικό πρόβλημα που έχει το πουλάκι

Υπόθεση τρίτη

Να είναι στρες - αντίδραση - νεύρα στην προσπάθειά του να πετάξει και να μη τα καταφέρνει.

Αν η επιστήμη δε μπορεί να απαντήσει με βεβαιότητα, τι να πω εγώ...

βλέποντας και κάνοντας.
 
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα στην καρδιά και απο τις έντονες προσπάθειες που καταβάλει, να έχει μετά αυτή την εικόνα μέχρι να ηρεμίσει και να επανέλθει στο φυσιολογικά του;
 
Ευχαριστούμε πάρα πολύ για τις πληροφορίες που μας έδωσες.

Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποιο θέμα στην καρδιά και απο τις έντονες προσπάθειες που καταβάλει, να έχει μετά αυτή την εικόνα μέχρι να ηρεμίσει και να επανέλθει στο φυσιολογικά του;

Δεν έχει τεθεί τέτοιο ζήτημα για την ώρα, θεωρητικά αν υπήρχε θέμα με την καρδούλα του ίσως έδειχνε σημάδια κόπωσης πριν τους κόψω τα φτερά όταν κάνανε συνεχόμενες πτήσεις στο σπίτι. Εγώ εμμένω στην άποψη ότι έχει να κάνει περισσότερο με το ψυχολογικό κομμάτι και λιγότερο με οργανικό. (ίσως γιατί θα ήθελα να είναι έτσι.)
 
Επαναφέρω το θέμα γιατί τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως τα φανταζόμουν.

Σχεδόν ένα μήνα μετά από τον κόψιμο των φτερών και ο Kiss ξεκίνησε να πετάει πάλι! Είχα ρωτήσει τη γιατρό αν θα μακρύνουν τα φτερά και πότε θα θέλουν πάλι κόψιμο και μου είχε πει ότι δεν θα μακρύνουν, απλά θα βγάλουν άλλα μετά την πτερόρροια. Παραδόξως όμως τα φτερά του ενός μεγάλωσαν μέσα σε ένα μήνα και πλέον πετάει κανονικότατα... στην αρχή ήταν διστακτικός μιας και είχε χάσει την αυτοπεποίθησή του τώρα μέρα με την ημέρα ξεθαρρεύει και επιχειρεί όλο και μεγαλύτερες πτήσεις.

Το κακό είναι ότι θέλει να ακολουθήσει και ο Anglel του οποίου όμως τα φτερά πτήσης δεν είναι στην ίδια κατάσταση, τώρα δε μεγάλωσαν με τον ίδιο ρυθμό, δε ξέρω... η αλήθεια είναι ότι είχα βρει 1 μεγάλο φτερό στο κλουβί πριν λίγες ημέρες ίσως να ήταν ένα από αυτά.

Λίγες ημέρες μετά το κόψιμο των φτερών όταν τα είχα και τα 2 το ίδιο μήκος φτερών τα είχα και τα 2 στο πάτωμα και παίζαμε, σηκώθηκα όρθιος και ο μεν kiss έκανε κίνηση να πετάξει αλλά παρέμεινε στο ίδιο σημείο, ο δε Angel στην προσπάθειά του να πετάξει πήγαινε προς τα πίσω. Κάθε φορά που κάνει προσπάθεια να πετάξει πάει προς τα πίσω!

Εδώ και μια εβδομάδα περίπου ο Kiss πετάει κανονικά και ο άλλος όταν πάει να ακολουθήσει εννοείται ότι όχι μόνο δεν μπορεί αλλά εξακολουθεί να πηγαίνει προς τα πίσω, δεν τον αφήνω να προσπαθεί φυσικά, πηγαίνω πάντα και τον παίρνω και τον μεταφέρω ή εκεί που θέλει να πάει ή τον αφήνω επάνω μου που συνήθως θέλει να μένει.

Όσες φορές έχει κάνει προσπάθεια για να πετάξει, μετά για αρκετές ώρες η συμπεριφορά του είναι περίεργη... κρατάει την ουρά του με μια ελαφριά κλήση προς τα κάτω και κάνει έναν περίεργο ήχο που δεν τον κάνει σε άλλη φάση. Μου δίνει την αίσθηση ότι κάτι τον ενοχλεί, ότι κάπου πονάει. είτε τον έχω επάνω μου και τον χαϊδεύω, είτε προσπαθώ να τον ξεγελάσω με κάποιο παιχνίδι που του αρέσει συνεχίζει και κάνει για αρκετό διάστημα περιοδικά αυτόν τον ήχο. Το μόνο θετικό είναι ότι του περνάει και επανέρχεται στα φυσιολογικά του επίπεδα με διάθεση για παιχνίδι και χάδια.

Έχω κλείσει ραντεβού τη Δευτέρα να τα πάω στη γιατρό τους πάλι να τον δει...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
ειναι επειδη το κοψιμο των φτερων δε κανει κακο στα πουλια. Να κοψουμε τα φτερα σ ενα πουλι ειναι μια χαρα, να ριξουμε φαπα στο σκυλο ομως ειναι εγκλημα. Εχετε εντελως λαθος αντιληψη για τη καλοπεραση των ζωων.στο 2018...
 
Ακριβώς @Corvus6 μπορείς να κόβεις τα φτερά σε ένα ζωντανό και να το παρουσιάζεις στον κόσμο ελεύθερα. Και οχι μόνο να τα κοβεις αλλά να το παρουσιάζεις κ να παροτρύνεις κ άλλους να το κάνουν. Σε αυτο το ποστ προσπάθησα @Chrisad να σ αλλάξω γνώμη. Εύχομαι να μην τα πειράξεις ποτέ ξανα τα φτερά στο ζωντανό κ σε κανενα αλλο είναι πολύ κρίμα για τα ζωντανά φιλαράκο πράγματικα τα τσακίζεις μέσα έξω.
 
ειναι επειδη το κοψιμο των φτερων δε κανει κακο στα πουλια. Να κοψουμε τα φτερα σ ενα πουλι ειναι μια χαρα, να ριξουμε φαπα στο σκυλο ομως ειναι εγκλημα. Εχετε εντελως λαθος αντιληψη για τη καλοπεραση των ζωων.στο 2018...

Κάπου σε χάνω, ο συσχετισμός του κοψίματος των φτερών με τη φάπα στο σκύλο που ακριβώς κολλάει και τι σχέση έχει με το συγκεκριμένο θέμα;

Ακριβώς @Corvus6 μπορείς να κόβεις τα φτερά σε ένα ζωντανό και να το παρουσιάζεις στον κόσμο ελεύθερα. Και οχι μόνο να τα κοβεις αλλά να το παρουσιάζεις κ να παροτρύνεις κ άλλους να το κάνουν. Σε αυτο το ποστ προσπάθησα @Chrisad να σ αλλάξω γνώμη. Εύχομαι να μην τα πειράξεις ποτέ ξανα τα φτερά στο ζωντανό κ σε κανενα αλλο είναι πολύ κρίμα για τα ζωντανά φιλαράκο πράγματικα τα τσακίζεις μέσα έξω.

Λοιπόν για να βάλουμε τα πράγματα λίγο στη θέση τους. Δεν παρότρυνα κανέναν να κόψει τα φτερά από τα δικά του πουλιά, περιέγραψα τις συνθήκες οι οποίες με οδήγησαν σε αυτή την απόφαση - αν και αρχικά ήμουν αρνητικός - και τα οφέλη που αποκομίσαμε στη σχέση μας μαζί τους αλλά και στην καθημερινότητα μας μετά από αυτή την πράξη. Τα οποία και δεν αναιρώ.

Το κόψιμο των φτερών ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΤΗΡΙΑΣΜΟΣ. ΔΕΝ γίνεται για "αισθητικούς" λόγους , ΔΕΝ είναι μια μόνιμη κατάσταση στην οποία "καταδικάζεις" το πουλάκι να ζει , ΑΝ δεις ότι δημιουργείται οποιοδήποτε θέμα στο πουλί, δεν του τα κόβεις ξανά, και τέλος. Επίσης ΔΕΝ είναι κάτι παράνομο ή ανήθικο όπως το παρουσιάζεις.

Όπως έχω ξαναγράψει, τις αποφάσεις για τη ζωή τους από τη στιγμή που είναι υπό την προστασία μου, δεν τις παίρνουν αυτά, ούτε τις παίρνουμε από κοινού, τις παίρνω εγώ.

Αποφάσεις οι οποίες πολλές φορές έρχονται σε αντίθεση με τη φύση τους αλλά έτσι πρέπει να γίνει. έχουν σαν "φωλιά" το κλουβί που εμείς επιλέγουμε, τα βγάζουμε έξω από αυτό όταν εμείς επιλέγουμε, τρώνε ότι εμείς επιλέγουμε, παίζουν με παιχνίδια που εμείς επιλέγουμε και φυσικά ζευγαρώνουν αν και όταν εμείς το επιλέξουμε. το κόψιμο των φτερών παραμένει ακόμα μια επιλογή που κάνουμε με γνώμονα - κυρίως - την ασφάλεια τους.
Οι κίνδυνοι που ελλοχεύουν μέσα σε ένα σπίτι δεν είναι μόνο τα ανοιχτά παράθυρα, είναι όλες οι "γωνιές" που μπορούν να έχουν πρόσβαση τα πουλάκια πετώντας, και εμείς δεν έχουμε πλήρη εικόνα - έλεγχο για το τι κάνουν, τι "παιχνίδι" βρήκαν εκεί και κατά πόσο είναι ασφαλές για αυτά.

Έχω την αίσθηση ότι ορισμένοι νομίζετε ότι έχετε μεγαλύτερη "ευαισθησία" ή ότι είστε περισσότερο "φιλόζωοι" από κάποιους άλλους... Θα πω απλά ότι είναι το λιγότερο άδικο.
 
Back
Top