Ασθένειες Κύστη κάτω από το φτερό του καναρινιού μου

Ionna_papak

PB New Member
Εγγραφή
9 Οκτ 2023
Μηνύματα
34
Γειά σας,
Εχω ένα καναρινι το οποίο έχει κύστη στο φτερό του. Δεν υπάρχει κάποιος πτηνιατρος η κάποιος ειδικός στην περιοχή μου που μπορώ να απευθυνθώ και ούτε εγώ μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία. Σήμερα εντόπισα ότι είχε βγάλει εκεί κοντά αίμα το πήρα στα χέρια μου του το καθάρισα με λιγο οξυζενέ και μετά του έβαλα λίγο μπενταντιν δεν ξέρω τι να κάνω Υπάρχει περίπτωση να χάσω το πουλάκι από αυτό
 
Mολις τώρα το είδα και κάθετε στον πάτο τπυ κλουβιού ανησυχώ δεν το έχει ξανά κάνει αυτό
 
@PanagiotaZekiou που μένεις; αν κοντά στον Πειραιά ή στην Αθήνα κανόνισε ένα ραντεβού με την κα Δουκακη ή όποιο άλλο πτηνιατρο επιλέξεις. Από ότι ξέρω, αν είναι μεγάλη η κύστη, δυστυχώς χρειάζεται χειρουργική αφαίρεση. Επί την ευκαιρία, το lump resolution δυστυχώς φαίνεται να είναι δυσεύρετο.
Εδώ είναι όλη η λίστα των πτηνίατρων.

Μην χρησιμοποιείς οξυζενέ, καλύτερα μπεταντιν.
 
@MARY58 Ευχαριστώ πάρα πολύ. Δυστυχώς μένω αρκετά μακρυά θα δω πως θα πάει και αύριο το πουλάκι και αναγκαστικά θα το αφήσω έτσι έψαξα και για το lump resolution αλλά δεν υπάρχει πουθενά
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
lump resolution αλλά δεν υπάρχει πουθενά
καλησπερα. αν υποθεστικα μιλας για συνοικιακα pet shop ακομα και στην αθηνα που λεει ο λογος μαλλον δεν ξερει ο πωλητης καν τι ειναι οι κυστες φτερων ποσο μαλλον να φερνει και αυτο που θεωρητικα ειναι εξειδικευμενο προιον. Εψαξες και online?
[automerge]1701888492[/automerge]
Γειά σας,
Εχω ένα καναρινι το οποίο έχει κύστη στο φτερό του. Δεν υπάρχει κάποιος πτηνιατρος η κάποιος ειδικός στην περιοχή μου που μπορώ να απευθυνθώ και ούτε εγώ μπορώ να κάνω αυτή την διαδικασία. Σήμερα εντόπισα ότι είχε βγάλει εκεί κοντά αίμα το πήρα στα χέρια μου του το καθάρισα με λιγο οξυζενέ και μετά του έβαλα λίγο μπενταντιν δεν ξέρω τι να κάνω Υπάρχει περίπτωση να χάσω το πουλάκι από αυτό
 
Τελευταία επεξεργασία:
@φιλομαθης δυστυχώς Νίκο, είτε συνοικιακό είτε κεντρικό πετ σοπ ακόμα κ στα online, το lump resolution δεν είναι διαθέσιμο. Μόνο από το εξωτερικό. Κ δεν καταλαβαίνω γιατί. Κ το χειρότερο είναι ότι δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην εγχώρια αγορά.
@PanagiotaZekiou περαστικά του Παναγιώτα.
 
@φιλομαθης ναι έψαξα και ον λαιν και όλα τα σαιτ ήταν εξωτερικού πάρα μόνο ένα ήταν ελληνικό που και αυτό είχε εξάντληση του προϊόντος μήπως υπάρχει κάτι παρόμοιο στο εμπόριο που μπορώ να προμηθευτώ
[automerge]1701893052[/automerge]
@MARY58 Ευχαριστώ πάρα πολύ ελπίζω να βρω κάποια λύση σύντομα για να το καταφέρω να γίνει καλά αλλά δυστυχώς οι ελπίδες μου λιγοστεύουν
 
@MARY58 δυστυχώς όχι μένω σε χωριό και ο μόνο πτηνιατρος που σχετικά είναι κοντά μου είναι περίπου 3.5 ώρες μακριά και δεν έχω αυτή την δυνατότητα να παω
 
  • Sad
Αντιδράσεις: MARY58
Καταρχήν δεν νομίζω ότι χρειάζεται πανικός. Οι κύστες από μόνες τους ,πρωτοβάθμια, δεν είναι κίνδυνος για την ζωή τους. Δευτερογενώς αν το σκαλίζουν και το παλεύουν μπορεί να μιλήσουμε για επιμολύνσεις.
Στα άρθρα που έχουν επισυναφθει εδώ έχει πολύ πληροφορία σχετική αλλά και κάποιες μέθοδοι.
Επίσης κατά διαστήματα έχουν υπάρξει post για κύστες και νομίζω θυμάμαι μια αναφορά σε χρήση κάποιου εναλλακτικού φαρμάκου.
Θα το βρω πιστεύω και θα το στείλω.
Αλλά είμαστε σίγουροι ότι είναι κύστη φτερών και όχι πληγή η κάτι άλλο.Μια καθαρή φωτό κοντινή θα βοηθούσε
Έχει τύχει και να δω κύστες πολλαπλές και να γίνει επέμβαση απο πτηνιατρο.Δεν ήξερα τότε για το lump τότε .

Ps. Και που το έχουν στο εξωτερικό γιατί μας φοβίζει ?
Δεν ψωνίζουμε από amazon , διάφορα κινέζικα site , SheIn κλπ.. γιατί να μας τρομάζει ένα ευρωπαϊκό site ?
 
Screenshot_2023-12-06-23-30-39-536_com.android.chrome.webp
[automerge]1701899100[/automerge]
Παντως σε διάφορα σχετικά site Ιταλία Γαλλία και αλλού υπάρχει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Δευτερογενώς αν το σκαλίζουν και το παλεύουν μπορεί να μιλήσουμε για επιμολύνσεις.
Συμφωνώ. Στην συγκεκριμένη περίπτωση μάλλον το σκαλίζει, γιατί βρήκε αίμα.
Και που το έχουν στο εξωτερικό γιατί μας φοβίζει ?
Κανένας φόβος. Αλλά χάνεις σε χρόνο παράδοσης κ στην δυνατότητα να το πάρεις ο ίδιος από το κατάστημα.
Σε εμένα δεν ανοίγει ο πρώτος σύνδεσμος.
 
@PanagiotaZekiou φαίνεται μεγάλη κύστη κ μάλλον αφαιρείται χειρουργικά. Αίμα όμως δεν βλέπω. Έκλεισε η πληγή;
 
@MARY58 η φωτογραφία είναι πριν βγάλει το αίμα σήμερα θα πάω να δω αν είναι καλύτερα το πουλάκι μου
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Εχω ένα καναρινι το οποίο έχει κύστη στο φτερό του.
Σε ποιο σημείο βρίσκεται αυτή η κύστη ? πλάτη, κοντά στην ουρά ή από το κάτω μέρος του σώματος ?
 
Back
Top