Ασθένειες Λάθος δοσολογία φαρμάκου

marietta

PB New Member
Εγγραφή
31 Μαρ 2018
Μηνύματα
22
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Παιδια καλημερα! Χρειαζομαι( και παλι) την πολιτιμη βοηθεια σας! Εχω το καναρινι μου με τα πολλα προβληματα υγειας- αν θυμαστε- οσον αφορα τα ακαρεα του ειχα αρχισει θεραπεια πριν τον παω στον γιατρο και μαλλον εχω κανει λαθος στην δοσολογια μιας και το κουτι δεν διευκρινιζει κατι ειχα διαβασει εδω οτι ξεκιναμε με τη πρωτη σραγονα και μετα απο 5 μερες βαζουμε την δευτερη αφηνουμε μια βδομαδα κενο και συνεχιζουμε για μια εβδομαδα ακομηεγω την πρωτη σταγονα την εβαλα 12/7 μετα απο 5 ημερες εβαλα την δευτερη αφησα να περασει μια εβδομαδα και συνεχισα ετσι δηλ σε διαστημα 16 ημερων εβαλα 4 σταγονες (ενω επρεπε να τις βαλω σε 21? )το πουλι εχει 4 μερες σχεδον που εδειξε βελτιωση και κοιμηθηκε μετα απο καιρο το βραδυ αλλα αρχισε παλι εντονο συριγμο και σπασιμο σπορων απο χθες σταγονα υποτιθεται την τελευταια του την εβαλα το Σαββατο ενω λογικα θα επρεπε να τη βαλω σημερα. Τι να κάνω; Συγνωμη για τεραστιο ελπιζω να βγαινει νοημα ετσι που τα εγραψα
 
Συγνωμη acaricin tafarm

Ειχα διαβασει ενα αρθρο γενικο για ακαρεα τραχειας και λογικα καπου μπερδευτηκα με τις δοσολογιες τωρα τι να κανω για να μην παει χαμενος ο χρονος της θεραπειας;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
ετσι μου ειπε οτι εχει ακαρεα στη συσκευασια λεει 2 φορες την εβδομαδα παυση μιας εβδομαδας και επαναληψη αλλα εχω ακουσει οτι πρεπει αφου περασει η εβδομαδα να βαλω τη σταγονα και οχι στης 5 μερες που εκανα εγω. Γιατι ο κυκλος τους ειναι 21 ημερες
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Οι παρασκευαστές του συγκεκριμένου φαρμάκου προτείνουν αυτή τη δοσολογία και καλό είναι να την ακολουθήσεις.
γιατι ο κυκλος τους ειναι 21 ημερες
Όντως ο κύκλος της ζωής τους από όσα γνωρίζω είναι οι 7 μέρες
Με τις δοσολογίες προσπαθούμε να καλύψουμε τα πουλιά αλλά μιλάμε για διαφορετικές συνθέσεις φαρμάκων με την ίδια δραστική ουσία.
Κάθε φάρμακο έχει τη δική του δοσολογία που πρέπει να ακολουθούμε.
Προσωπικά δε με "καλύπτει" σε κανένα βαθμό το συγκεκριμένο... αλλά εγώ δεν είμαι γιατρός.
 
Μετα απο ποσο καιρο μπορω να ξαναβαλω ιβερμεκτινη; Γνωριζεις; Αν ξανακανω επαναληψη σε μια εβδομαδα ενω εχω εξαντλησει την δοσολογια; Πιστευεις θα εχει προβλημα το πουλι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Θα ακολουθήσεις τη δοσολογία που περιγράφεται στη συσκευασία του φαρμάκου που χρησιμοποιείς.
Άλλο φάρμακο μόνο μετά από καιρό και συστάσεις του γιατρού.
Σε ποιο γιατρό πήγες;
 
Και πιο φαρμακο θεωρεις καλυτερο;
Δοσολογία δεν σου έδωσε ο γιατρός;
Καλησπερα το acaricin το ξεκινησα πριν το παω στο γιατρο και οταν το πηγα επικεντρωθηκαμε στα αλλα θεματα υγειας του και γω πιστευοντας πως ξερω τι κανω δεν ρωτησα για δοσολογια ανοησια μου το ξερω τον ρωτησα βεβαια σημερα μου ειπε να ξαναβαλω σε μια εβδομαδα εμπιστευομαι ομως περισοτερο ισως την αποψη σας λογο εμπειρια σας γι αυτο ρωτησα και εσας
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
εμπιστευομαι ομως περισοτερο ισως την αποψη σας λογο εμπειρια σας γι αυτο ρωτησα και εσας

Ο γιατρός που πήγες είναι ειδικευμένος στα πτηνά (πτηνίατρος) ή κτηνίατρος;
Προσωπικά σου λέω να εμπιστεύεσαι περισσότερο τον γιατρό σου που είδε το πουλάκι και γνωρίζει τι έχει γιατί δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες πάντα!
 
Κι εγώ το ίδιο λέω με την Ηλέκτρα. Εφόσον ειναι ο γιατρός που κουράρει το πουλί, και μάλιςτα ο ένας από τους δύο που αναγράφεται στο φόρουμ, τι νόημα έχει να ζητάς εδώ συμβουλές;
Περαστικά του!
 
Σε ποια θέματα επικεντρωθηκε ο γιατρός; Για τα κοκκιδια σου έδωσε μόνο 2 μέρες θεραπεια, σε αυτό δεν επικεντρωθηκε, τουλάχιστον σου είπε τι να κάνεις με την ευλογιά;
 
εμπιστευομαι ομως περισοτερο ισως την αποψη σας λογο εμπειρια σας
Να μην το κάνεις γενικά. Όχι μόνο με εμάς αλλά με οποιονδήποτε σου δίνει συμβουλές. Πρέπει από την αρχή να καταλήγεις σε μια κατεύθυνση και είτε να ακολουθείς τις οδηγίες ενός γιατρού, είτε ενός ατόμου που σε συμβουλεύει με βάση τις εμπειρίες του.

Προσωπικά, με αυτή τη λογική θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και πάλι στο γιατρό και αφού αναφέρεις το περιστατικό, να ρωτήσεις ποιο είναι το φάρμακο που προτείνει, σε ποια δοσολογία και κάθε πότε.
 
Επέστρεψα στο παλιό ποστ για να θυμηθώ την ιστορία. Εκεί λες ότι στο σπυρι στο πόδι δεν έδωσε σημασία και επικεντρωθηκε στα άλλα δύο προβλήματα. Τώρα καταλαβαίνω ότι η θεραπεία για τα ακαρεα άρχισε έπειτα από δική σου πρωτοβουλία. Τελικά ο γιατρός το μόνο που έκανε ήταν να σου δώσει τη θεραπεία για τα κοκκιδια που σε 2 μέρες μόνο θεραπεία δεν έγινε; Μήπως αντί να χάνεις χρόνο και χρήματα να πας σε έναν άλλο πτηνιατρο και να πιάσετε ένα ένα τα προβλήματα ώστε να βρεθούν και οριστικες λύσεις; Ο γιατρός που πηγαίνεις μπορεί να είναι καλός αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση να μην είναι αποτελεσματικος. Δεν είναι κακό να αναφερεις όλο το ιστορικό σε κάποιον άλλο και να ακούσεις τη γνώμη του.
 
Κάπου γράφεις"... Ο γιατρος μου ειπε να κανω θεραπεια και στο αλλο για ακαρεα με acaricin και το κανω...". Ο γιατρός δεν σου είπε τίποτε για τη δοσολογία του acaricin;
 
Τώρα καταλαβαίνω ότι η θεραπεία για τα ακαρεα άρχισε έπειτα από δική σου πρωτοβουλία. Τελικά ο γιατρός το μόνο που έκανε ήταν να σου δώσει τη θεραπεία για τα κοκκιδια που σε 2 μέρες μόνο θεραπεία δεν έγινε;
Προσωπικά, με αυτή τη λογική θα σου πρότεινα να πάρεις τηλέφωνο και πάλι στο γιατρό και αφού αναφέρεις το περιστατικό, να ρωτήσεις ποιο είναι το φάρμακο που προτείνει, σε ποια δοσολογία και κάθε πότε.
εχετε δικιο τσαμπα σας κουραζω και εσας απλα εχει τοσα θεματα υγειας που δεν ξερω πως να τον βοηθησω μακαρι να τα καταφερει ευχαριστω ολους σας που ασχοληθηκατε δεν θα ξαναγραψω κατι αλλο για να μην γινομαι φορτικη να ειστε καλα
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δεν γίνεσαι φορτικη και δεν κουράζεις κανέναν. Απλά για να μην ταλαιπωρείστε κι εσύ και το πουλάκι πρέπει να πάρεις τα πράγματα από την αρχή. Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα μια βόλτα στον γιατρό για να μου λυθούν κάποιες απορίες. Θα του έλεγα τα πάντα από την αρχή, γιατί έχουν τόσα περιστατικά και αυτοί και ξεχνάνε, και θα έθετα τα ερωτήματα μου. Και επειδή όταν ο σκύλος μου ή τα πουλιά μου αρρωσταίνουν εγώ τα χάνω, πηγαίνω στο γιατρό έχοντας σημειώσει κάπου όλες τις απορίες μου. Στη θέση σου θα τον ρωτούσα: ποιο πρόβλημα επειγει να λυθεί άμεσα, τι θεραπεία κάναμε εμείς για το κάθε πρόβλημα, με ποια φάρμακα, θέλουν επανάληψη, μήπως οι θεραπείες να γίνονταν μια μια για να λύνεται το ένα πρόβλημα και να περνάμε στο άλλο, αν υπάρχουν χρονικά περιθώρια να γίνει μια παύση ώστε να πάρει και προβιοτικα πριν συνεχίσει, ποτέ θα γίνει επανεξέταση για κοκκιδια κτλ κτλ. Έτσι θα σου λυθούν οι απορίες και σε περίπτωση που χρειαστεί να πας σε άλλο γιατρό θα πας οργανωμένη. Θα πρέπει να γνωρίζεις ποια φάρμακα χορηγήθηκαν για το κάθε τι και σε ποια δοσολογία. Με αυτά που λέμε προσπαθούμε όλοι να σε βοηθήσουμε. Εσύ πρέπει να εμπιστεύεσαι τον γιατρό όχι κάποιον από εδώ που δεν έχει δει το πουλάκι, δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις και δεν γνωρίζει τι φάρμακα έχουν χορηγηθεί. Εάν βλέπεις οτι δεν μπορείς να εμπιστευτείς τον γιατρό διότι απ ότι αντιλαμβανομαι σου έχει αφήσει αρκετά κενά, τότε αφού ενημερωθείς για όσες θεραπείες σου έδωσε αυτος, πηγαίνεις στον επόμενο.
 
Back
Top