Ασθένειες Green cheek conure με αδυναμία στην αφόδευση

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης lazos14
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ολα καλα παιδια,τζαμπα ανησυχια, ο γιατρος που πηγαμε ητανε κυριος,ενημερωτικοτατος και μας εκανε να αισθανθουμε ασφαλεια που ηταν πολυ σημαντικο.Του εδωσε ενα φαρμακο και το οποιο πρεπει να του δινουμε 5 μερες tube feeding,κατι το οποιο δεν ειχα ξαναδει,και στεναχωρεθηκα με το φιαλρακι μ.Ο λογος ειναι πως εχει αυγα στο στομαχι του δε θυμαμαι πως ειπε το βακτηριο, απλα μου ειπε πως το tabernil που το εδινα για το σκουληκια προληπτικα που και που ηταν απλα για να τα ''κοιμιζει'' οχι να τα σκοτωνει.Εντελι τα σκατουλακια του κατα τα αλλα μια χαρα ειπε πως ητανε,το ιδιο και η αμαρα του.Τα βακτηρια αυτα ειναι που του κουραζουν το ανοσοποιητικο οποτε για αυτο εχει νυστα μες στη μερα το φιλαρακι μου.
Το ακομα καλυτερο ειναι πως βρηκαμε εναν ανθρωπο που μας εκανε να αισθανθουμε πως μπορουμε να τον ενοχλησουμε ανα πασα ωρα και στιγμη για το φιλαρακι μας!
ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΤΕΛΟΣ ΚΑΛΑ :)
 
Πώς έγινε η διάγνωση? Τα βακτήρια δεν γεννούν αυγά. Παράσιτα σου είπε μήπως? Γιατί δεν παίρνεις ένα τηλέφωνο για να διευκρινίσεις την κατάσταση και να σημειώσεις τη διάγνωση και τις λοιπές πληροφορίες του γιατρού για να υπάρχουν στο αρχείο σου?
 
@Tony Forpus Θα τον ρωτηασω και θα ενημερωσω γιατι απτη ταραχη μου το ξεχασα.
[automerge]1597818035[/automerge]
@Φοίβος απο τη ταραχη μου γενικα δεν το σημειωσα!Λογικα παρασιτα μου ειπε,κατι που ξεκιναει με ''L'' ! Θα τον καλεσω για να κρατησω αρχειο! Μου εδωσε μια συριγγα με ενα λευκο κρεμωδες φαρμακο
 
@lazos14 Α μάλιστα, κάτι κλασικοί νηματώδεις είναι (μικρά "σκουλήκια" του πεπτικού ), υπαρχουν διάφορα αντιπαρασιτικα φάρμακα που τα πιάνουν. Είδε την κουτσουλιά στο μικροσκόπιο υποθέτω; Γρήγορα περαστικά!
 
Ο λογος ειναι πως εχει αυγα στο στομαχι του δε θυμαμαι πως ειπε το βακτηριο, απλα μου ειπε πως το tabernil που το εδινα για το σκουληκια προληπτικα που και που ηταν απλα για να τα ''κοιμιζει'' οχι να τα σκοτωνει.
Ποιο φάρμακο της tabernil του έδινες;
 
Μου ειχε δωσει η προηγουμενη πτηνιατρος το levamisol 2 φορες καθε 30 μερες προληπτικα για τα σκουληκια μια φορα στο 6μηνο...ειχε βρει τοτε σκουληκακι παλι και μου ειχε πει πως ολα τα πουλια εχουν μεσα τους τετοια παρασιτα πριν πανε την πρωτη φορα στν πητνιατρο.
 
Back
Top