Γενικά Λάμπα Avian Sun

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Σήμερα ήρθε η λάμπα με το φωτιστικό που παρήγγειλα για τη Winter δεδομένου ότι δεν βγαίνει στον ήλιο λόγω της αρκετής βροχής αλλά και επειδή είναι χειμώνας και δεν είναι ακόμη κατάλληλος ο καιρός για βόλτες. Η λάμπα αυτή προοσφέρει επιπρόσθετα UVA και UVB ακτινοβολία και υποστηρίζει πως προσομοιώνει το ηλιακό φως. Η κτηνίατρος της την τελευταία φορά που συζητούσαμε μου εξήγησε ότι το ηλιακό φως είναι ένας σημαντικός παράγοντας υγείας κι ίσως και ψυχολογίας για τα πουλιά που δεν ζουν σε εξωτερικό χώρο με έκθεση στον ήλιο. Μου είπε ότι επειδή βλέπουν μεγαλύτερο φάσμα απο το δικό μας ορατό φάσμα φωτός και επειδή αυτό δεν είναι δυνατό με τον ελάχιστο φωτισμό απο τον ήλιο που εισέρχεται τελικά μέσα στο σπίτια μας ότι αλλάζει ακόμη και το χρώμα με το οποίο βλέπουν κι αναγνωρίζουν το φτέρωμά τους ή τα υπόλοιπα πουλιά με αποτέλεσμα η αλλαγή αυτή να είναι ένας απο τους υποψήφιους παράγοντες που προκαλούν ενδεχόμενο στρες. Επίσης το ηλιακό φως βοηθάει στη σύνθεση της βιταμίνης D που είναι απαραίτητη για την απορρόφηση του ασβεστίου.

Με λίγα λόγια κι επειδή συμφώνησα βρίσκοντας λογική αυτή την εκδοχή, βρήκα μια καλή προσφορά στην amazon και σε 1 ημέρα με δωρεάν μεταφορικά έφτασε το φωτιστικό με τη λάμπα.


Γνωρίζω ότι κάτι αντίστοιχο χρησιμοποιεί η Σούλα douke-soula . Οπότε αν έχετε παρατηρήσεις ή γνώμες πάνω στο θέμα είναι καλοδεχούμενες. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Φοίβος να ρωτήσω η λάμπα έχει μόνο το μέγιστο φως του «ηλίου» η ανοίγει σταδιακά σαν αυτό ρυθμιζόμενη ; Αν. Όχι μήπως ξέρεις αν μπορεί μ υφίσταται αυτή με κάποιο ντιμερ;
 
22424301_943141465840963_5448780925913006692_o.jpg


πήρα αυτή την λάμπα (είναι απλή βιδωτή και μπαίνει σε κανονικά ντουί, χωρίς να θέλει μετασχηματιστή )
έχει 24% uvb και 12% uva
το σπίτι έχει αρκετά σημεία με ήλιο, τώρα τον χειμώνα αλλά να κάνω βόλτες τέσσερα κλουβιά μου είναι λίγο δύσκολο.

1609920_309707582517691_5558851828182929368_n.jpg


17834887_820525794769198_268062401303674512_o.jpg


(εδώ τα 3 κλουβιά, στην κουζίνα. Τα τζάμια είναι ανοιχτά, γιατί ο ήλιος πίσω από τζάμι δεν οφελεί. Οι πόρτες είναι κλειστές για να μην δημιουργείται ρεύμα)
οπότε πήρα την λάμπα για το κλουβί των παπαγάλων. Την αφήνω αναμένη αρκετές ώρες την μέρα.
βέβαια όποτε μας δίνετε η ευκαιρία θα κάτσουμε και λίγο στον ήλιο. Τους έχω μάθει και τους δυο να κάθονται πάνω στην βρύση και έτσι μια ο ένας, μια ο άλλος θα λιαστούν

patilas η λάμπα που έχω ανάβει όπως οι οικονομίας,όχι αμέσως δηλαδή και δεν μπαίνει σε ντίμερ .

την λάμπα την πήρα αρχές Οκτώβρη και θα την άλλάξω εκείνον τον καιρό.
 
Παιδιά, τι ειναι το ντίμερ;
Σούλα γιατι θα την αλλάξεις σε ενα έτος; Πέφτει η ισχύς της;
Υπάρχουν προδιαγραφές στις οδηγίες σε πόση απόσταση απο τα πουλιά θα πρεπει να ειναι η λάμπα ώστε να μην επηρεάσει δυσμενώς την όρασή τους;
Sissy , υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η πτεροφαγία του Μάριου με κάτι ανάλογο, σύμφωνα με τα λεγόμενα της κτηνιάτρου που αναφέρει ο Ανέστης;
 
Είναι ηλεκτρονικός μηχανισμός με τον οποίο μπορείς να ρυθμίζεις την τάση στις λυχνίες όπως στα σπιτια που υπάρχει ένα διακόπτης που είναι σαν ρόδα και ανεβάζει και κατεβάζει την ένταση του φωτός στο δωμάτιο
 
τι ειναι το ντίμερ;
To μπουτόν που μειώνει-ενισχύει την ένταση της απόδοσης της λάμπας κατά βούληση.
Βέβαια ένα απλό ντίμερ δεν αρκεί, γιατί πως θα ρυθμίζεται; χειροκίνητα; Θα χρειαζόταν και σύστημα λειτουργίας.
 
τα DIMMERS (ροοστάτες ) είναι ηλεκτρονικοί μηχανισμοί με τους οποίους μπορούμε να ρυθμίζουμε την ποσότητα ηλεκτρικής ενέργειας που παρέχεται σε ωμικά και επαγωγικά φορτία όπως είναι οι λυχνίες φωτισμού νήματος πυράκτωσης, οι αντιστάσεις θέρμανσης, μερικοί μετασχηματιστές και μερικοί ηλεκτροκινητήρες.
ελαττώνοντας το φωτισμό πετυχαίνουμε και οικονομία στη κατανάλωση ηλεκτρικού ρεύματος και παράταση ζωής στις λάμπες φωτισμού εξοικονομώντας έτσι και χρήματα. μείωση του φωτισμού κατά 10% επιφέρει οικονομία ηλεκτρικής ενέργειας 5% και διπλασιασμό στο χρόνο ζωής των λυχνιών. μείωση του φωτισμού κατά 25% κάνει οικονομία στην κατανάλωση 20% και τετραπλασιάζει το χρόνο ζωής των λυχνιών.
κυκλοφορούν σε πρίζες και διακόπτες.

την λάμπα θα την αλλάξω γιατί πέφτει η ισχύς της (το κουτί δεν γραφει κάτι, αλλά αυτό έχω συνιθίσει από τις λάμπες της ιγκουάνας μου, που είχαν ώρες ή μήνες που έπρεπε να χρησιμοποιηθούν )

στις οδηγίες δεν θυμάμαι να γράφει κάτι για την απόσταση, αλλά αυτό που πάντα μας συμβούλευαν στα φόρουμς (πουλιών και ερπετών ) είναι ότι η ακτινοβολία λαμβάνεται πιο σωστά, εάν η απόσταση μεταξύ λάμπας και ζώου, είναι μέχρι εξήντα πόντους
 
η Μπάρμπι μας δυστυχώς μας άφησε το καλοκαίρι του '14. Την είχαμε 11 χρόνια (δυστυχώς πριν έρθει στα χέρια μας ζούσε σε τελείως λάθος συνθήκες, μετά από συμβουλές οι οποίες είχαν δωθεί από τον πετ σοπά τον οποίο αγοράστηκε. Με αποτέλεσμα να έχει μεταβολική νόσο (ασθένεια των ερπετών που επηρρεάζει τα κόκκαλα)και να ζήσει λιγότερα χρόνια)
όσο για τα περί επιβλαβούς ακτινοβολίας για τον άνθρωπο δεν γνωρίζω .άλλοι λένε έτσι, άλλοι αλλιώς. Δεν το έχω μελετήσει το θέμα.
 
πήρα αυτή την λάμπα (είναι απλή βιδωτή και μπαίνει σε κανονικά ντουί, χωρίς να θέλει μετασχηματιστή )
έχει 24% uvb και 12% uva

Καλη ειναι αυτη η λαμπα την χρησιμοποιουσα στο παρελθον το μονο που για να κανη δουλεια πρεπει να μην ειναι μακρυτερα απο 0.70 ποντους απο τα πουλια
 
Θα περιμένουμε μακροπρόθεσμα συμπεράσματα και εμπειρίες...
Υπάρχει μήπως κάποιος σύνδεσμος προς τη λάμπα με τα στοιχεία κλπ χαρακτηριστικά της;
Γιάννη αυτό είναι το λινκ του φωτιστικού https://zoomed.com/avian-sun-deluxe-floor-lamp/
και οι προδιαγραφές της λάμπας είναι αυτές
AvianSun 5.0 UVB compact fluorescent lamp:
The AvianSun 5.0 provides UVB and UVA in levels that are comparable to what would be received in the shade
outdoors. We have found that this is a safe and effective level of exposure and can be used to provide birds with
a normal photoperiod, without providing too much UVB. If the level was the same as that of the sun, the lamp
could only be left on for short periods of time, and the bird would be without light for a portion of the day. This
lamp should be used for 8 to 10 hours per day to provide visible light, UVB, and UVA (this is a TRUE full spectrum
lamp). The lamp should be situated so that it is approximately 12 to 18 inches from where the bird might normally
perch. Watch out for other “full spectrum” lamps that provide only UVA and visible light.

patilas Παναγιώτη θεωρώ ότι μπορείς να βάλεις ντίμερ γνωρίζω άλλους που ττην έχουν βάλει σε ντιμερ, επίσης υπάρχει άλλη μια ακριβότερη που κάνει και φως φεγγαριού για το βράδυ. :)

Σούλα την arcadia είχα στο νου μου να πάρω αλλα οι περισσότεροι εδώ έχουν την avian sun κι έτσι πήρα αυτή.
26991848_10155637095539093_139876557389469971_n.jpg

Ίσως την επόμενη φορά να πάρω την άλλη.

Oι οδηγίες χρήσης
Καταγραφή.webp
 
Με απασχολεί και εμένα το θέμα "ήλιος". Δυστυχώς το σπίτι το βλέπει ο ήλιος μόνο το πρωί και συγκεκριμένα για 1.5 ώρα. Το καλοκαίρι την έχω με το κλουβί έξω για ώρες που καθόμαστε με φίλους. Τώρα το χειμώνα όμως όσο και να το θέλω λόγο κρύου και αέρα δεν μπορώ να την βγάλω έξω το απόγευμα που επιστρέφω από την δουλειά. Αν της πάρω τέτοια λάμπα θα της κάνει καλό αν την αφήνω αναμμένη από το πρωί που φεύγω για δουλειά μέχρι να γυρίσω;
 
Φοίβος όποτε είναι διαφορετική από της Σούλας που δεν παίρνει η απλά έχεις δει και ίσως παίζει κάποια πατέντα;
 
Φοίβος όποτε είναι διαφορετική από της Σούλας που δεν παίρνει η απλά έχεις δει και ίσως παίζει κάποια πατέντα;

Nομίζω ότι αν τη βάλεις σε ντουι με ντιμερ οτι ισως δουλεύει. Να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έκαναν κάποιαα πατέντα αυτοί που το εχουν σε ντιμερ. Το άλλο που σου είπα για φως νύχτας είναι αυτό.
featherbrite_full-day_all-night_light.jpg
 
Κατλαβα αν λειτουργεί σαν τις οικονομίας δεν νομίζω να παίρνει αλλά τεσπα είναι μια καλή πληροφορία Γιά εμένα τουλάχιστον που ευελπιστώ σε μελεντοντικους νεοσσούς
 
Σούλα την arcadia είχα στο νου μου να πάρω αλλα οι περισσότεροι εδώ έχουν την avian sun κι έτσι πήρα αυτή.
σε αναζήτηση που έκανα όταν έψαχνα λάμπα, είχα βρει μόνο την Αρκαντια και μια της τριξι. (όχι για αγορά μέσω ιντερνετ-ισοπ, αλλά από κατάστημα)
στο πετ που ψωνίζω είχαν την αρκαντια, οπότε πήρα αυτήν.
 
Με απασχολεί και εμένα το θέμα "ήλιος". Δυστυχώς το σπίτι το βλέπει ο ήλιος μόνο το πρωί και συγκεκριμένα για 1.5 ώρα. Το καλοκαίρι την έχω με το κλουβί έξω για ώρες που καθόμαστε με φίλους. Τώρα το χειμώνα όμως όσο και να το θέλω λόγο κρύου και αέρα δεν μπορώ να την βγάλω έξω το απόγευμα που επιστρέφω από την δουλειά. Αν της πάρω τέτοια λάμπα θα της κάνει καλό αν την αφήνω αναμμένη από το πρωί που φεύγω για δουλειά μέχρι να γυρίσω;

Αυτή που πήρα γράφει ότι μπορείς να την αφήνεις αναμμένη για 10-12 ώρες στα πουλιά. Η κτηνίατρος εδώ βέβαια προειδοποίησε κάποιον άλλον για πιθανή εμφάνιση καταρράκτη απο την μακρόχρονη πολύωρη έκθεση και συμβούλεψε για 2 ώρες χρήσης ημερησίως. Θεωρώ ότι έχει να κάνει με την ποσότητα UVB που εκπέμπει η κάθε λάμπα.
 
Αν της πάρω τέτοια λάμπα θα της κάνει καλό αν την αφήνω αναμμένη από το πρωί που φεύγω για δουλειά μέχρι να γυρίσω;

Και μετα τα παραπανω του Ανέστη... Εγω θα την εβαζα σε ενα χρονοδιακόπτη να ανοιγει π.χ. στις 12 το μεσημερι και να κλεινει στις 2.
 

Σχετικά θέματα

Back
Top