Γενικά Λάμπα Avian Sun

.Sissy , υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί η πτεροφαγία του Μάριου με κάτι ανάλογο, σύμφωνα με τα λεγόμενα της κτηνιάτρου που αναφέρει ο Ανέστης;
Ευχαριστώ για τη σκέψη Γιάννη.. Έχω αποφασίσει να αγοράσω λάμπα (είχα ζητήσει πληροφορίες από την Σούλα προ ημερών).
Αν και το τελευταίο διάστημα δυστυχώς μας απασχολούν σοβαρότερα προβλήματα ( +νευρολογικά εκτός της δύσπνοιας, η οποία πιθανότατα οφείλεται σε διόγκωση εσωτερικών οργάνων☹ )
 
Ανέστη τι ποσοστά ακτινοβολίας έχει; βλέπω ότι γράφει 5% uvb .uva δεν έχει;

Σούλα αυτό το 5.0 θεωρώ κι εγώ πως αναφέρεται στη UVB ακτινοβολία αν και δεν είναι ξεκάθαρο. Γράφει παντού στις οδηγίες αλλά και στα χαρακτηριστικά του προϊόντος ότι έχει και UVA αλλά πουθενά δεν αναφέρει ξεκάθαρα τα ποσοστά των 2. Να σου πω το έψαξα αρκετά αφού ρώτησες κι ήμουν σίγουρος ότι κάπου θα το γράφουν αλλά δεν... Έχω νευριάσει και σκέφτομαι να στείλω e-mail στην εταιρεία να ρωτήσω. Είναι αυτό που πουλάνε με αυτή τη λάμπα και θα έπρεπε να το έχουν κάπου φως-φανάρι το τι πουλάνε.

H περιγραφή της λάμπας στο site της εταιρείας
The Avian Sun™ 5.0 UVB Compact Fluorescent provides birds with safe levels of beneficial UVB and UVA for physical and psychological health. UVB enables birds to synthesize vitamin D3 for proper calcium metabolism which is necessary for normal growth, maintenance of strong bones, and egg production. UVA is visible to birds, enabling them to recognize mates, locate food, and identify different species. Without UVA, birds are essentially colorblind!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια εγω εδω κ εναν χρονο χρησιμοποιω αυτες OSRAM / LUMILUX T8 SPECIAL uva/uvb /6200k, βεβαια ειναι λιγος ο χρονος χρησης τους για να σας πω αποτελεσματα παντως μεχρι τωρα δειχνουν καλα στοιχεια
 
Παιδιά, τι ειναι το ντίμερ;
Σούλα γιατι θα την αλλάξεις σε ενα έτος; Πέφτει η ισχύς της;

Kαι η δικιά μου Γιάννη έχει προτεινόμενη χρήση εως ένα χρόνο ή μέγιστο αριθμό ωρών για απόδοση σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά της.
 
Ελα παιδια σορρυ εχετε δικιο λαθος δικο μου αυτες ειναι που χρησιμοποιω
OSRAM BIOLUX 36W/T8 26mm / 965 / 2300lmen(6500κ)/1200mm η οποιες απο οτι διαβασα ειναι uva/uvb

BRAND OSRAM
ΟΝΟΜΑΣΤΙΚΗ ΙΣΧΥΣ (Watt) 36 W
ΚΑΛΥΚΑΣ G13
ΧΡΩΜΑ ΦΩΤΟΣ 965
ΦΩΤΕΙΝΗ ΡΟΗ (Lumen) 2300 lm
ΔΙΑΜΕΤΡΟΣ (Φ) 26 mm
ΡΥΘΜΙΣΗ ΕΝΤΑΣΗΣ ΝΑΙ
ΩΡΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ 20000 h
ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΧΡΩΜΑΤΟΣ (Kelvin) 6500 K
ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ ΜΑΤ
ΜΗΚΟΣ 1200 mm
ΔΕΙΚΤΗΣ ΧΡΩΜΑΤΙΚΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ (Ra/CRI) 1B (80%-90%)
ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΚΛΑΣΗ B
ΤΥΠΟΣ ΦΘΟΡΙΟΥ

Και εδω ειναι ολα τα στοιχεια της. Η οσραμ αναφερη οτι ειναι για ζωα το ενεργειακη κλαση Β σημαινη οτι ειναι uva/uvb
 
ενεργειακη κλαση Β σημαινη οτι ειναι uva/uvb

είσαι σίγουρος; Εαν δεν κάνω πολύ μεγάλο λάθος ο όρος ενεργειακή κλάση δείχνει κατά πόσο η συσκευή που έχουμε είναι ενεργοβόρα ή όχι
https://www.inventoraircondition.gr/blog/syxnes-erotiseis-kai-apantiseis/ti-einai-i-energeiaki-klasi
εκτός και αν αυτή η ερμηνεία αφορά μόνο της ηλεκτρικές συσκευές και για τις λάμπες ισχύει κάτι διαφορετικό.
 
Ετσι διαβασα οταν το εψαχνα της απλες της ελεγε ενεργειακη κλαση Α κ αυτες Β. Επισης αυτες ειναι ενας απο τους τυπους που συστηνουν για ζωα κ φυτα. Εαν καποιος της γνωριζη η γνωριζη κατι παραπανω ας βοηθηση.Αν ειναι κ δεν κανουν θα πρεπει να της αλλαξω
 
@φοιβος ναι θα το ψαξω καλυτερα να δω το μονο που αναφερουν ειναι οτι ειναι καταλληλες για μικρα ζωα κ καπου ειδα οτι ειναι uva/uvb αν δεν ειναι πρεπει να της αλλαξω

Παντως εδω θαθελα την βοηθεια σας για να ξεκαθαρισω κατι, εγω εκει που τα εχω τα πουλια ναι μεν δεν τα βλεπη ο ηλιος κατευθειαν πανω τους αλλα γυρω γυρω ο χωρος εχει αρκετα παραθυρα και μετα το μεσημερι ειδικα οι ακτινες μπαινουν μεσα στον χωρο με τα πουλια ειναι αυτο αρκετο η θεωρητε ως κλειστη εκτροφη;
 
Για να πάρεις τα ωφέλημα που προσφέρουν οι ακτίνες του ήλιου,θα πρέπει να έχουν άμεση επαφή με τα πουλιά χωρίς να μεσολαβεί κάποιο τζάμι, που λειτουργεί ώς "εμποδιο-φίλτρο".
 
Eνταξη τα τζαμια ανοιγουν δεν ειναι προβλημα αυτο η ερωτηση μου ειναι θα πρεπει η αχτινες να πεφτουν πανω στα πουλια η κ μονο στον χωρο που μπαινουν ειναι αρκετο
 
Eνταξη τα τζαμια ανοιγουν δεν ειναι προβλημα αυτο η ερωτηση μου ειναι θα πρεπει η αχτινες να πεφτουν πανω στα πουλια η κ μονο στον χωρο που μπαινουν ειναι αρκετο
Εφόσον ανοίγουν τα παράθυρα και μπαίνει μέσα το φως χωρίς να φιλτράρεται, αρκεί και το διάχυτο φως.
 
θα πρέπει να πέφτουν οι ακτίνες πάνω στα ζώα-πουλιά-φυτά-ανθρώπους.

Aν είχαν θα το έλεγαν κάπου καθαρά.
νομίζω ότι και full spectrum (πλήρους φάσματος ) εάν γράφει, είναι εντάξει.
(πφφφ αυτό το πράγμα με τις λάμπες και τα ψυχρό φως,θερμό φως, ακτινοβολίες κλπ πολύ μπέρδεμα 😀)
 

Σχετικά θέματα

Back
Top