Διατροφή Λάχανο και παντζαρόφυλλα στα καναρινια

passenger

PB Member
Εγγραφή
21 Οκτ 2014
Μηνύματα
440
Πόλη
Ζάκυνθος
Κάθε μέρα βάζω ένα ολόκληρο φύλλο λάχανου σενα απ τα ζευγάρια καναρινιών μου. Είναι απίστευτο με τι μένος το τσιμπούν, το λατρεύουν. Μέχρι το βράδυ μένει μόνο το κεντρικό νεύρο (που είναι σκληρό και δε μπορούν να το τσιμπήσουν καλά). Όλο το υπόλοιπο φύλλο εξαφανίζεται! Κι αν κρίνω από τις πράσινες κουτσουλιές των νεοσσών τους... Το απολαμβάνει όλη η οικογένεια!

Στο άλλο ζευγάρι μου δίνω κάθε μέρα παντζαρόφυλλο. Το οποίο επίσης εξαφανίζεται ως το βράδυ. Το μαγικό όμως εδώ, είναι ότι προτιμούν το νεύρο παρά το έλασμα! Το σκληρό κατακόκκινο κοτσάνι του φύλλου δηλαδή. Το τσιμπούν και σιγά σιγά δεν μένει τίποτα. Φυσικά τρώνε και το έλασμα (το κυρίως φύλλο δηλαδή)
 
πιστεύω οτι το πατζάρι είναι καλύτερο από το λάχανο... εκτός αυτού το λάχανο το φοβάμαι λόγω ψεκασμών όπως και το μαρούλι.. κρατάει πολύ φάρμακο. Γιατί όμως δε δίνεις σε όλα απ όλα;
 
θέμα ψεκασμού δεν υπάρχει, γιατί είναι απ τον κήπο μου :) Το ένα ζευγάρι τρώει με την ίδια ευχαρίστηση και τα δύο. Το άλλο δεν του αρέσει πολύ το λάχανο..
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Κάθε μέρα βάζω ένα ολόκληρο φύλλο λάχανου σενα απ τα ζευγάρια καναρινιών μου. Είναι απίστευτο με τι μένος το τσιμπούν, το λατρεύουν. Μέχρι το βράδυ μένει μόνο το κεντρικό νεύρο (που είναι σκληρό και δε μπορούν να το τσιμπήσουν καλά). Όλο το υπόλοιπο φύλλο εξαφανίζεται! Κι αν κρίνω από τις πράσινες κουτσουλιές των νεοσσών τους... Το απολαμβάνει όλη η οικογένεια!

Στο άλλο ζευγάρι μου δίνω κάθε μέρα παντζαρόφυλλο. Το οποίο επίσης εξαφανίζεται ως το βράδυ. Το μαγικό όμως εδώ, είναι ότι προτιμούν το νεύρο παρά το έλασμα! Το σκληρό κατακόκκινο κοτσάνι του φύλλου δηλαδή. Το τσιμπούν και σιγά σιγά δεν μένει τίποτα. Φυσικά τρώνε και το έλασμα (το κυρίως φύλλο δηλαδή)
Να δοκιμάσεις και φύλλα από κουνουπίδι και μπρόκολο και όχι μόνο τον ανθό... Θα καταλάβεις πολλά...
Απλά σε όλα αυτά μια και τους αρέσουν πάρα πολύ πρέπει να μπαίνει αυστηρό μέτρο για να μην δημιουργηθούν προβλήματα στην υγεία τους.
 
Αν δινετε συχνα μπροκολο ειναι καλυτερο να ειναι ελαφρα βρασμενο-ζεματισμενο. Το ωμο μπροκολο περιεχει ουσιες που παρεμποδιζουν τη λειτουργια του θυροειδη αδενα. Ο βρασμος (η ιδανικοτερη λυση ειναι ο ατμος) και η θερμοτητα μειωνουν κατα πολυ αυτες τις ουσιες.

Να δοκιμάσεις και φύλλα από κουνουπίδι και μπρόκολο και όχι μόνο τον ανθό.
Τα φύλλα μπρόκολου και κουνουπιδιού είναι σπουδαία στην διατροφή των πουλιών μας αλλά θέλω να προσθέσω την επισήμανση του Ανέστη, για σχετικό βράσιμο, μαγείρεμα στον ατμό ελαφρά αυτών των λαχανικών.
 
Τα φύλλα μπρόκολου και κουνουπιδιού είναι σπουδαία στην διατροφή των πουλιών μας αλλά θέλω να προσθέσω την επισήμανση του Ανέστη, για σχετικό βράσιμο, μαγείρεμα στον ατμό ελαφρά αυτών των λαχανικών.
Αν και το είχα διαβάσει όταν το έγραψε και μου άρεσε ως ιδέα... Ξέχασα να το αναφέρω εδώ...
Ευχαριστώ Μαρία που μας το θύμισες.
 
Back
Top