Ασθένειες Λέπια στα πόδια καναρινιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης kanarini
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

kanarini

PB New Member
Εγγραφή
18 Φεβ 2008
Μηνύματα
65
Πόλη
Πειραιάς
τι να κανω σε μερικα καναρια που εχουν λεπια στα ποδια; Μου εχουν πει βαζελινη... Ειναι καλο;
 
Λευτερη την epithol την τριβουμε στα ποδια του πουλιου μεχρι να φυγει ή αφυνουμε επανω στα δαχτυλα κρεμα;
 
πιανεις την κρεμα απο το βαζακι με τον δεικτη στην ακρη του δαχτυλου,τριβεις με τον αντιχειρα να απλωθει η κρεμα στα 2 δαχτυλα και μετα τριβεις ττο ποδαρακι του πουλιου για 5 δευτερα, αφηνεις παντα λιγο κρεμα πανω στα ποδια αλλα κοιτα να μην εχει επαφη με αμμο ή αλλα παρομοια υλικα γιατι θα κολλησουν στο ποδι κα ιθα παθει καμια μολυνση
 
Πριν βαλεις την epithol πλυνε τα ποδια του πουλιου καλα με χλιαρο νερο επειτα στεγνωσετα με ενα καθαρο χαρτι κουζινας ετσι θα εχεις τα μεγιστα αποτελεσματα κανε αυτο για 5-6 ημερες
 
Υπαρχει πιθανοτητα να ειναι ποδαγρα αλλα μπορει και τιποτα. Μια καλη αλοιφουλα ειναι η epithol. Σε πολλα πετς θα βρεισ και κατι που ειναι σαν μανο της tafarm επισης ειναι πολυ καλο. Μια καλη λυση και οικονομικη ειναι οταν κοβεις τα νυχια να περνας στα ποδαρακια NIVEA την σε ολους πολυ γνωστη κρεμα χεριων. Θα δεις οτι τα ποδαρακια θα ειναι πιο λεια
 
σασ ευχαριστω ολουσ για τις πληρωφοριες... Την κρεμα την πηρα, απο εκει ποθ την πηρα μου ειπαν οτι θελει ψυγειο αληθευει; Σε ποσο καιρο θα φυγει η ποδαγρα; Ειναι κολλητικο στα αλλα πουλακια;
 
Αν οντως ειναι ποδαγρα, ναι ειναι κολλητικη τοσο στ ααλλα πουλακια οσο και στον εαυτο του,θελει καθημερινη απολυμανση οπου ερχεται το ποδαρακι σε επαφη, δηλ πατηθρες και στηριγματα ταιστρας.
 
την κρεμα την πηρα, απο εκει ποθ την πηρα μου ειπαν οτι θελει ψυγειο αληθευει;
Ποιαν εννοείς, την epithol; Από εκεί που την πήρες στο ψυγείο την είχαν; 😕
 
ναι την epithol πηρα και σε ψυγειο την ειχε φιλε μου, σε ποσο καιρο δεν ξερουμε ε;καθε ποτε να την βαζω; Ειναι σιγουρα κολλητικη η ποδαγρα γιατι τα ειχα τα πουλια ολα μαζι σε κλουβα;
 
ναι η ποδαγρα ειναι κολλητικη και καλα θα ειναι να καθαρισεις τα κλαδακια που πατουν τα καναρινια σου γιατι η ποδαγρα ειναι σαν μυκητας και θα μεταφερθει στα υπολοιπα καναρινια σου.
 
Νομίζω πως σε σκιερό και δροσερό μέρος διατηρείται μια χαρά! Αν κάνω λάθος διορθώστε με για να τη βάλω και εγώ στο ψυγείο.

καθε ποτε να την βαζω;
Γιατί δε διαβάζεις τις οδηγίες κάνοντας κλικ στο λινκ που παρέθεσα σε προηγούμενό μου μήνυμα;
 
Ψωρα των ακρων και του ραμφους οφειλεται σε ακαρεα που παρασιτουν στη ριζα των φτερων γυρω απο το ραμφος και στα μεταταρσια κατω απο της φολιδες του δερματος παρατηρειται εντονη κερατινοποιηση με τοπικη φλεγμονη και εξιδρωμα που συνοδευονται απο τοπικες αιμοραγιες αφου τα πουλια τσιμπουν ανυσηχα τα ποδια οταν ξηραθει η επιφανεια του δερματος γινεται τραχεια και παρατηρειται ασβεστωση[ποδαγρα] μερικες φορες τα δακτυλα στραβωνουν και τα πουλια κουτσαινουν θεραπεια με ακαρεοκτονα ελαφρας τοξικοτητας με βαση τα καρβαμιδια carbaryl propoxur σε διαλυμα η σε αλοιφη σε συνδιασμο με ιβερμεκτινη παρομοια συμπτωματολογεια ειναι δυνατων να παρουσιασουν και οι εξεις ασθενειες επιγραμματικα δερματιτιδα ελκη υπερκερατωση των ακρων ουρικη αρθριτιδα και δερματικη μυκητιαση πηγη των πληροφοριων Κ.Ι Τατσιραμος οι ασθενειες των καναρινιων.
 
σας ευχαριστω ολουσ οσοι με βοηθησατε και μου ειπατε για την epithol και γενικα για τισ πληρωφοριεσ σας... στα πουλακια μου μετα απο 3 μερεσ χρηση αυτης τησ κρεμας εχω δει θεαματικα αποτελεσματα!
 
Back
Top