Διατροφή Λευκά καναρίνια τρώνε αυγό αλλά όχι αυγοτροφή

alexisthes

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουν 2021
Μηνύματα
293
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γειά σας, έχω ένα ζευγάρι λευκά καναρίνια (κυρίαρχο και υπολοιπομενο) τα δίνω Orlux ξηρή αυγοτροφη για λευκά καναρίνια, αλλά δεν τα πολύ τρώνε, όταν τα δίνω αυγό βραστό το τσακίζουν. τ να κάνω? Να συνεχίσω με Orlux ή με αυγό?
 
Θα δίνεις το αυγό χωρίς τον κρόκο.
(παντελώς άσχετη με καναρίνια, ρωτώ από περιέργεια)
Δεν 'εχουν διαφορετική σύσταση κρόκος και ασπράδι? Δεν θα χάνει κάτι έτσι το πουλάκι ή δεν τον χρειάζονται τον κρόκο?
 
Γειά σας, έχω ένα ζευγάρι λευκά καναρίνια (κυρίαρχο και υπολοιπομενο) τα δίνω Orlux ξηρή αυγοτροφη για λευκά καναρίνια, αλλά δεν τα πολύ τρώνε, όταν τα δίνω αυγό βραστό το τσακίζουν. τ να κάνω? Να συνεχίσω με Orlux ή με αυγό?
Οι ξηρές αυγοτροφές δεν προσφέρονται στα πουλιά όπως είναι συσκευασμένες.Θέλουν ανάμειξη με κάτι που θα τους προσδώσει υγρασία και γεύση. Φυσικά ένα σκέτο αυγό είναι αρκετό αλλά για να καταναλώσεις την Orlux θα την ανακατεύεις με ένα ολόκληρο καλά λιωμένο βραστό αυγό. Το μείγμα θα πρέπει να έχει μια απαλή αφράτη μορφή χωρίς ιδιαίτερη υγρασία (μια - δυο κουταλιές αυγοτροφή στο αυγό). Κάποιες δοκιμές πιθανόν να χρειαστούν μέχρις ότου βγεί το τέλειο αποτέλεσμα. Αν χρειαστεί περισσότερη υγρασία στο μείγμα, μπορείς είτε να μειώσεις την αυγοτροφή είτε να προσθέσεις μια κουταλιά κατεψυγμένο αρακά .
Απλα δεν θέλω να "χαλάσω" τον χρωματισμό στο πτερωμα τους

Τί να χαλάσεις ; Το υπολοιπόμενο ο,τι και να φάει θα μείνει λευκό (αν είναι καθαρό υπολοιπόμενο). Το Κυρίαρχο αφού δεν προορίζεται για εκθεσιασμό το πολύ-πολύ να βάψει τους οδηγούς κάπως προς το χρυσοπορτοκαλί αφού θα του δίνεις και τον κρόκο.Θα είναι ένα υπέροχο πουλάκι. Αν αυτό σε ενοχλεί φυσικά, δίνεις μόνον το ασπράδι.
 
Back
Top