Διατροφή Λευκή περίλλα στο μενού των καναρινιών μας

η αποδοχή τους ήταν κάτω του μετρίου, για το 3ο.. Ειλικρινά το τσακίζουν..όλα τους.. Και κάθε σπόρο!
Αλήθεια; Λες αντί για Vadigran να δοκιμάσω Quiko; Εμένα μου αφήνουν το κεχρί ρε γαμώτο...

αυτό που θα κάνω απο Σεπτέμβρη, βέβαια, είναι να δοκιμάσω και της VADIGRAN.. Αν η αποδοχή του είναι όπως του QUIKO,τότε..σίγουρα κάπου θα έχω καταλήξει.. Και σίγουρα θα είναι για καλό. 😉
Θα ήθελα να μας πεις αντιδράσεις αλλά αφού τσακίζουν της Κουίκο γιατί να το αλλάξεις; 😛
 
αφού τσακίζουν της Κουίκο γιατί να το αλλάξεις;
.. Δεν θα το αλλάξω! Με τέτοια αποδοχή σε όλους τους σπόρους.. Τρελός είμαι;:D
.. Απλά,θα ακολουθήσω την συμβουλή του κου Γερολυμάτου..''έσω έτοιμος με ένα ακόμη μείγμα, σε περίπτωση που!''👍
 
Εγώ είμαι της άποψης σταθερό μείγμα όλο τον χρόνο.
Ανάλογα την περίοδο βάζουμε έξτρα σπόρους.
Πριν έπαιρνα την beyers no80 και τώρα για δεύτερη φορά την king canary south europe.
Στην king βλέπω περισσότερη αποδοχή σε όλους τους σπόρους.
Βέβαια λόγω timbrados θέλω το μείγμα να μην έχει ρούπσεν.
 
κατι εγκυκλοπαιδικο, στα φωνης δεν παει το ρουψεν; Επειδη λενε οτι γλυκαινει την φωνη;
 
κατι εγκυκλοπαιδικο, στα φωνης δεν παει το ρουψεν; Επειδη λενε οτι γλυκαινει την φωνη;
Στα τιμπράντο είναι καλό να αποφεύγεται λόγω της γενετικής τροποποίησης που έχει υποστεί.
Δεν είναι και απαγορευτικό από ότι έχω καταλάβει, εγώ πάντως το ακολουθώ και προτιμώ μείγματα χωρίς ρούπσεν.
 
στα φωνης δεν παει το ρουψεν; Επειδη λενε οτι γλυκαινει την φωνη;
Εγώ ξέρω ότι δεν κάνει στα χρώματος (κυρίως κόκκινα λιποχρωμικά, κόκκινα μωσαικά κτλ) γιατί χαλάει το χρώμα..
 
Back
Top